Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Milosrdný samaritán Milosrdný samaritán Rolf Börjlind

Je mi to líto,ale poprvé nedávám této sérii plný počet. Jestliže první díly byly opravdu thrillerové, plné napětí, s dobrou zápletkou a nečekaným koncem, zde jsem byla v největším napětí z toho, zda se jeden z mých oblíbených hrdinů uzdraví z covidu. Ostatní zápletky mě až tak nebraly, ač měl děj jako vždy spád a četl se výborně. Konec navnadil na další díl, kterého se určitě dočkáme a já doufám a věřím, že se autoři vrátí ke stylu a napětí prvních knih. Tahle vele sympatická parta, kterou mám moc ráda, si dobrý příběh zaslouží. Slabší díl jinak skvělé série. Škoda.

12.02.2023 4 z 5

Francouzská lekce Francouzská lekce Natasha Boyd

Kdybych předtím netrávila čtecí chvíle s Keplerovými a Pavoukem, asi bych po této romantice s velkým R nesáhla. Kdo mě sleduje, ví, že tento žánr skoro vůbec nečtu a když už, tak se mi líbí máloco. Ale tahle knížka byla super. Sic plná klišé, s hrdiny, kteří jsou krásní, bohatí a úspěšní a už po prvních stranách víte, jakého se dočkáte konce. Ale Natasha Boyd mě dokázala absolutně vtáhnout do děje, klišé mi nevadilo, bichle mi nevadila a já obracela stránku za stránkou :-). Ať budete číst tento prázdninový příběh, plný sympatických hlavních i vedlejších hrdinů, cestování po francouzském pobřeží a plný vůní kulinářských specialit a prázdninové atmosféry kdykoliv a kdekoliv, bude se Vám líbit. O prázdninách Vám umocní letní, přímořskou atmosféru a v únoru Vás navnadí k těšení se na nadcházející dovolenou, třeba zrovna ve Francii . V rámci žánru příjemné čtení, které absolutně splnilo mé představy. A hodnotím maximem, skvěle jsem si u knihy odpočinula.

07.02.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

No, nenapadlo by mě, že budu u Keplerových přemýšlet, jestli dám tři nebo čtyři *. Nakonec jsem se přiklonila ke čtyřem, ale rozporuplné pocity zůstávají. Jednak dlouho se mi nestalo, abych si v průběhu čtení říkala, jestli se mi to vůbec chce dočítat (naposledy u knihy Na smrt od Kariky), té brutality je tam už přespříliš a já přeskakuji celé dlouhé odstavce. Na druhou stranu byly pasáže , které jsem hltala jedním dechem (většinou ty se Sagou). A potom zase ten Jurek, ovlivňující, byť ze záhrobí, mysl nejen vraha, kterému duo Keplerových tentokrát dalo mimořádně nadpřirozené schopnosti. Tak jsem si říkala, že občas mohli policisté i trochu pátrat a ne jen čekat na balíček:-), těch mrtvých by třeba nebylo tolik. Za mě slabší díl série, uvidíme, jakou cestu pro hlavní hrdiny autoři zvolí v dalším pokračování, které určitě bude.

05.02.2023 4 z 5

Jeho poslední slova Jeho poslední slova Laura Dave

Tak já nevím, jestli nejsem v hodnocení této knihy až moc přísná, ale mě to moc nebavilo. Můj bezprostřední pocit po přečtení je, že z výborných ingrediencí, které měly našlápnuto na bezva odpočinkové čtení, se vyklubala ,pro mě, průměrná knížka, kterou si nebudu za pár měsíců vůbec pamatovat. I když se autorka snažila emocionálně "tlačit na pilu", já jí to moc nevěřila a obě hlavní ženské postavy se mi pod kůži nedostaly. Nejnapínavější ze všeho se mi zdál nadějný začátek knihy, abych následně zjistila, že jsem zápletce a jednání Hannah nevěřila a bylo mi vlastně docela jedno, jak kniha skončí. A konec můj dojem nevylepšil, spíše potvrdil banalitu zápletky . Škoda. Ale i tak věřím, že své čtenáře si tento příběh o hledání pravdy určitě najde a budou spokojeni.

04.02.2023 3 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Tak jestliže jsem před pár dny napsala, že kniha Slib je extrémně čtivá, tato ji ještě o fous překonala. A to zejména tím, že u příběhu dvou sester a jedné dovolené, která dopadne tragicky, ve mně moje oblíbená autorka vzbudila o hodně více emocí. Ten příběh je nejen velmi napínavě napsaný, ale má tu správnou dávku lidskosti, která ve Vás bude rezonovat. Oběma dívkám jsem rozuměla, prožívala s nimi jejich beznaděj, jakkoliv byla u každé z nich rozdílná, a s nadějí s nimi hledala ten "jejich" ostrov. Se závěrem zcela souzním, jiný by možná potěšil, ale narušil by,dle mého, můj dojem z tohoto drsně křehkého příběhu. Od Lucy mám přečteno vše, co v Česku vyšlo a každá její další kniha je lepší a lepší. Komu se líbila tematicky trochu podobná kniha Když jsme ještě věřily na mořské víly (mimochodem taky skvělá) , Trosečníky by neměl minout. Posílám velké doporučení.

31.01.2023 5 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Extrémně čtivé, proto hodnotím maximem hvězdiček. Ale je třeba poznamenat, že kdybych nevěděla, že Slib napsala moje oblíbená S. Bolton, ani náhodou bych to nepoznala. Chyběla mi tu možná ta zvláštní, temná atmosféra, kterou u jejich knih vyhledávám a která mě hodně baví. Ale tento příběh má spád, pořád se v něm něco děje a konec je dostatečně překvapivý, mně se ale zdál až moc zrychlený a trocha navíc toho vysvětlování "proč" by mu prospěla. Ale možná je to jen můj problém. Doma mám od autorky ještě hůře hodnocenou Prasklinu, jsem zvědavá, jestli to budu cítit stejně. Jako napínavou oddychovku určitě doporučím.

29.01.2023 5 z 5

Zavři oči Zavři oči Michael Robotham

Skvělé, skvělé, skvělé! Za mě nejlepší a zároveň nejsmutnější díl této geniální série. Ten neustále střídající se kaleidoskop napínavého příběhu a dojemně lidské soukromé linky Joa je neodložitelný. Víc už není třeba psát, mnozí z Vás už ví, snad jen.... tentokrát kapesníčky nutné:-(.

25.01.2023 5 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Subtilní knížka na jeden večer se silným příběhem. Styl psaní se mi na začátku také zdál jednoduchý, ale vzhledem k tomu, že kniha nemá moc stránek, nevzdala jsem to a nakonec byla odměněna, příběh se mi líbil čím dál více. A musím říct, že něčím mně připomínal nedávno přečtenou knihu Knihonoš. Nemůžu jinak, než se poohlédnout po dalších knihách této autorky. A tak příběh několika lidí, které život nešetří, s překvapivým vypravěčem, určitě doporučím. Milé, nadějeplné čtení, které i přes šrámy, které život občas nadělí, potěší.

25.01.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Dlouho jsem na knížku čekala než se splnila rezervace v knihovně, ale měla jsem si ji koupit. S další knihou, která letos vyjde, to už udělám. Příběh začíná v době občanské války v Řecku, kdy mnoho žen s dětmi prchalo za hranice a mj. i v tehdejším Československu našly nový domov. A s nimi i dvě opuštěné desetileté holčičky, Sotiria a Koula. V jednotlivých kapitolách vyprávěných různými postavami sledujeme celý život obou děvčat. A je to úchvatné , velmi zajímavé čtení, skoro bez přímých řečí, ale emocí ve mně vzbuzovalo spoustu. Otáčela jsem stránku za stránkou, zvědavá, jak se bude život obou hrdinek a jejich rodin vyvíjet a co se stane, až ,a jestli vůbec , uvidí moře. Naprosto originální příběh, výborně napsaný, ten si nenechte ujít. A další talentovaná česká autorka, na jejíž knihy budu netrpělivě čekat. A ještě... prostředí Ostravy-Poruby, kde jsem prožila mládí, Leninova (dnes Hlavní) třída, kde jsem kousek chodila na gympl, no, emoce pracovaly a i slzička ukápla. Senzační knížka, kterou si musíte přečíst. A obálka je taky překrásná.

23.01.2023 5 z 5

Hlas do ticha Hlas do ticha Jenny Blackhurst

Fanoušci knih S. Lapeny zbystřete, toto je kniha přesně pro Vás :-). Luxusní čtvrť, několik, navenek bezchybných, manželských párů a tragická nehoda na jednom z večírků. Anebo to byla vražda? Pod povrchem to začne pěkně bublat, každý něco skrývá, ale někdo zná všechna tajemství a nechce si je nechat pouze pro sebe. Lži, intriky, nevěry, toho všeho se v této svižně napsané knížce dočkáme. A také konce , sic , za mě, zbytečně překombinovaneho, ale třeba ta neustálá "překvapení" , za cenu logiky a alespoň minimální uvěřitelnosti, čtenáře baví. Tak proč ne. I já se pobavila a dávám plný počet.

20.01.2023 5 z 5

Soudce z milosti Soudce z milosti Ivan Klíma

Pochvalný komentář od Allla9 mě inspiroval zpětně ohodnotit tuto výbornou knihu, ač to málokdy dělám. Četla jsem ji v období po sametové revoluci, v jiném vydání, myslím, že měla červenou obálku:-) a spolu s knížkou od Zdeny Salivarové Honzlová na mě zapůsobila nejvýrazněji. Jasně, devadesátky byly pro většinu euforická doba, já dostudovala, měla už dvě malé děti a život před sebou. O to víc by mě zajímalo, jak by na mě obě knihy zapůsobily dnes. Jejich poselství jsou jasná, budu je vnímat stejně silně? Anebo ještě silněji? Čtenářská výzva nabádá k opětovnému čtení. Tato knížka by za to stála.

18.01.2023 5 z 5

Solvejžin slib Solvejžin slib Corina Bomann

Rodinná sága dočtena a jak se mi první díl líbil a druhý ještě více, u tohoto závěrečného jsem se trochu trápila. Jak již psal někdo v komentářích, byl nejvíc předvídatelný a já se někdy přistihla, že některé stránky jsem jen přelétla očima aniž bych si uvědomovala, co vlastně čtu. Příběh Solveig a jejího boje o záchranu panství mě prostě tolik nezaujal. Na druhou stranu , v rámci žánru romantických ság, se mi tato líbila více než třeba Panský dům. A tak si myslím, že její fanynky se mohou těšit i na švédský venkov, na rodinné panství Lejongard. Bude se jim tam líbit.

15.01.2023 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Nový rok, (pro mě) nová série. Něco se v ní bude stříhat a už obálka napovídá, že vlasy to asi nebudou :-). Detektivní příběh s brutálními vraždami, to nemusím, ale v poslední době k tomu mají autoři nějaká nutkání, kterým většina z nich neodolá. A stejně tak tomu, že když už je vyšetřuje relativně sama se sebou srovnaná policistka, přidají k ní nestandardního podivína. Ale tady to všechno funguje na jedničku a já knížku přečetla v podstatě na jeden zátah:-). Nepřekombinované vyšetřování po brutálním vrahovi se střídá s psychologickou linkou, která se v závěru, pro mě, překvapivě propojí s případem. Výborný začátek série, který mě moc bavil. A tak díky DK a moji oblíbení. Bez Vašich nadšených komentářů by mě tato série minula.

08.01.2023 5 z 5

Matka, jakou jsem mohla být Matka, jakou jsem mohla být Kerry Fisher

Kniha přesně pro mě, takové mám moc ráda. Od této autorky mám přečteno všechno, co u nás vyšlo a její další knihu, která letos vyjde, si nenechám ujít. Rodinné psychologické drama a především ženské hrdinky knihy s mnoha problémy a vlastnostmi, které ovlivní nejen jejich životy. Jo, jo, život není peříčko ani procházka růžovým sadem a vztahy v rodinách nejsou vždy takové, jaké si přejeme. Říká se, nesuď druhé, dokud jsi neprošel alespoň míli v jejich botách. I o tomto je možná trošku tato kniha. A jestliže vzbudila , jako u mé oblíbené knižní přítelkyně Kekik, touhu a chuť obejmout svou maminku, povedla se dokonale. Pěkné, dojemné čtení, které jsem si maximálně užila. Doporučuji.

07.01.2023 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Autorku mám ráda, ale tahle kniha mi tedy úplně nesedla, trápila jsem se s ní skoro týden. Ne že by nebyla čtivá, vždy jsem celkem s chutí začala číst, ale něco mi na celém příběhu vadilo. Říkala jsem si, kam a k čemu to spěje, jak si s tím autorka poradí? No, ale tohle mě tedy nenapadlo a zároveň dodávám, že ani nenadchlo ani nešokovalo. Ale ať, při prvním letošním hodnocení, najdu něco pozitivního, určitě si na knihu vzpomenu i po delším čase. Jo, to byla ta divná kniha s ještě divnějším koncem:-). A i to se počítá, přece:-).

05.01.2023 3 z 5

Ztracená sestra Ztracená sestra Lucinda Riley

Záměrně jsem si nechala tuto knihu jako poslední přečtenou v tomto roce. Přečetla jsem v něm hodně dobrých a několik výborných knih a protože jsem chtěla zakončit ten plodný čtecí rok na vlně romantiky a nebýt zklamaná, volba byla jasná. Příběh ztracené sestry mě absolutně pohltil, potěšilo mě, že v současné lince jsem se potkávala i s ostatními sestrami, z předešlých dílů, mně to jejich cestování bavilo, krásně mi připomnělo i jejich osudy. A ač by se zdálo, že příběh by se mohl uzavřít, nestane se tak. Chybí nám vyprávění možná nejdůležitější, které nám odkryje táta Sůl v posledním dílu této série. Ach, Lucindo, snad tam někde, kde se hvězdy potkávají s Měsícem, je možné sledovat tu spoustu radosti a krásných chvil, které u Tvých knih ,my, vděční čtenáři, prožíváme. Tohle je poutavý příběh, mnohovrstevný, zajímavý, překvapivý, dojemný a lidský. Prostě příběh od Lucindy Riley.

30.12.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Nevím, proč jsem si myslela, že tohle je vánoční příběh. A taky nevím, jestli je dobře, že mi trochu svým stylem vyprávění ,náladou a poselstvím připomínal některé knihy od F. Backmana, protože ten by to u mě určitě vyhrál. Přesto všechno to bylo moc pěkné čtení a jsem ráda, že jsem si příběh četla právě o Vánocích. Je totiž o tom, co (nejen) o Vánocích v lidech hledáme a co si přejeme. O setkávání, trpělivosti naslouchat druhým, o radostech i z malých věcí, o laskavosti, soucitu, úsměvu a přátelství. A také o knihách, které v nás dovedou vyvolat všechny emoce světa :-). Tak trochu kouzelná kniha, s překrásnou obálkou.

26.12.2022 4 z 5

Perfektní manželství Perfektní manželství Jeneva Rose

Napínavý thriller, který mě bavil natolik, že jsem neřešila chování hlavních hrdinů, často dost nelogické. Po dočtení knihy jsem pochopila, že často ty nelogičnosti byly vlastně zakuklené indície, které by hodně pozorného čtenáře spolehlivě dovedly k pointě :-). No nic, já to nebyla :-), stránky lítaly jedna za druhou, a tak byl pro mě závěr docela překvapivý. Svižné, napínavé čtení, velmi čtivě napsané a já dostala přesně to, co jsem od knihy očekávala.

26.12.2022 5 z 5

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

Další velmi dobře napsaný příběh o dvou silných ženách ve víru tragických událostí 20.století, navíc pohledem německé autorky, to mě vždy zajímá. A k tomu moje chyba, že jsem si ho vybrala v předvánočním čase, kdy soustředění dostává zabrat a ke knize jsem se nedostala tak často , jak by si zasloužila. Osudy obou hrdinek Anny a Charlotty jsou napsány podle vzpomínek autorčiných babiček,a je to znát. Obě světové války a i období hospodářské krize v Německu a nástupu Hitlera k moci každá prožila trochu jinak, protože pocházely z rozdílného prostředí, ale spojovala je silná vůle a touha po lásce, byť u obou nenaplněná. Kdo má rád rodinné ságy, zahrnující téměř čtyřicet let života, bude se mu kniha velmi líbit. Dvě hrsti života je dojemný historický příběh, který hodnotím maximálně a volné pokračování Nový život si nenechám ujít.

21.12.2022 5 z 5

Dítě války Dítě války Renita D´Silva

Vypůjčená kniha, kterou jsem nestihla přečíst. A protože mám vždy dilema, vracet do knihovny něco nepřečteného, aspoň tedy nakouknu. A ejhle, četla jsem opět hluboko do noci a ráno příběh dočetla. Přečetla jsem hodně knih s podobným námětem, ale tady se přece jen něco originálního našlo, a to především prostředí Indie, kde se část příběhu odehrává. A také postava hlavní hrdinky Clary , další z řady silných hrdinek, které osud nešetří, je napsána moc sympaticky a uměla jsem se s ní ztotožnit a pochopit ji. Také styl psaní, ne příliš květnatý, s častými vsuvkami myšlenek hlavní hrdinky, psanými kurzívou, mně vyhovoval. Silný příběh, který jsem si užila.

15.12.2022 5 z 5