marlowe marlowe komentáře u knih

Plaváček Plaváček Martin Goffa

Na premianty musí být člověk přísnější, říkávala paní učitelka, a tak Plaváčkovi uděluji pouhé 4* – i proto, že jiné Goffovy romány byly přece jenom o fousek lepší.
Autor tentokrát odstavil Mika na vedlejší kolej, jeho motivu přisoudil roli druhých houslí a někdy se mi dokonce zdálo, že mu popisy Mikova osobního života slouží spíše jako ucpávka či výplň mezi jednotlivými kapitolkami ústředního tématu než jako jeho rovnocenný doplňující protějšek.
Nicméně pořád vysoce nadprůměrné počteníčko!

24.11.2018 4 z 5

Krátké setkání, s vraždou Krátké setkání, s vraždou Josef Škvorecký

Je zajímavé, že podobný pocit odstupu či jakéhosi "nekontaktu" jsem zažíval už u Hříchů pátera Knoxe. Jako by hrdinové hráli někde na pódiu a já je pozoroval z hlediště. Rozuměl jsem jejich slovům, vnímal jejich pohyb, ale nějak se mi nedařilo navázat s nimi bližší kontakt…
Ale jinak ano, docela příjemná hra na detektivku, včetně toho netradičního modelu více vypravěčů…

24.11.2018 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Oproti prvnímu dílu možná méně dějové, ale o to hutnější a mnohem intenzivněji pronikající do labyrintu lidské psychiky. Zvláště první polovina knihy (pobyt na letním bytě) na člověka působí jako detailní rozbor kolektivního sezení u psychoanalytika – v dobrém smyslu, samozřejmě. Jen s jednou věcí se občas hůře popasovávám: s těmi dlouhatánskými, komplikovanými souvětími, ve kterých člověk někdy zabloudí… Ale i přes tu malou výhradu pořád čistých 5*!

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Tak tohle byla paráda. Laskavý a sebeironický Šmoldasovský humor na mě působil jako ozdravná lázeňská procedura, kterou jsem si dávkoval po kapkách – každý den pár stráneček, aby se mi ty sladkosti nepřejedly. Kolikrát jenom jsem si při čtení říkal: Tohle je přesně o mně! Vřele doporučuji všem, zvláště pak pánům v mých letech…

Malá (tervovská) ochutnávka:

Vyndal jsem si z ledničky pivo a koukám, na plechovce je napsáno POZOR SOUTĚŽ! Na nic jsem nečekal a pivo do sebe nalil, jak nejrychleji to šlo. Vůbec ale nevím, jak jsem se umístil.

Červené víno prý obsahuje nějaké zdravé látky. Tak piju bílé.

Když mám nějakou zeleninovou přílohu, sním vždycky nejdřív tu zeleninu, abych se na ni nemusel celé jídlo koukat.

Hodinový manžel mi přidělal ledkový reflektor nad vanu, abych si nekazil oči, když v ní čtu. Počkal jsem, až se setmí, vzal noviny a vlezl do vany, abych zkusil, jak je v ní teď vidět. No, a moje žena se zrovna vrátila domů. „Ty se koupeš bez vody a oblečenej?“

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Když pohlédnu na tu početnou množinu komentujícího čtenářstva (viz níže), připadám si jako v čekárně endokrinologického oddělení, kam chodívám na pravidelné kontroly se štítnou žlázou: na všech židlích jenom dámy, které si mě, vetřelce, podezřele prohlížejí. Nějaká genderová vyváženost? Ani náhodou! Takže si tu, uprostřed tolika čtenářek, připadám trochu nesvůj.

Ale pojďme k románu (který mi byl, mimochodem, jednou DÁMOU – děkuji, Kap – doporučen).
Nejdřív jsem si myslel, že to bude nějaká pohodovka na způsob Brigitte Jonsenové, ale velice rychle jsem zjistil, jak moc jsem se mýlil. Protože tohle není žádné kratochvilné čtení, ale nádherný, hluboce lidský příběh bez kapky lepkavého sentimentu, model "pepř a sůl" (neboli smích skrze slzy), a – byť jediný chlap v čekárně – bez mučení přiznávám, že jsem si ho náramně užil. Doporučuji všem, tzn. i té polovině lidstva, s níž se (většinou) na endokrinologii nepotkávám.

P.S.1: Své představivosti zkrátka neporučíte, dělá si, mrška, co chce. Já v ajťákovi Raymondu Gibbonsovi (už je to tak!) při čtení pořád viděl Roye Trennemana (Chris O'Dowd) ze seriálu Ajťáci. :-)

P.S.2: Autorka, kromě příběhu, poskytla v knize i návod, jak naložit s těmi, co nám svými vlezlými telefonními nabídkami ztrpčují život:

Telefon mi doma moc často nevyzvání – když ale začne, pokaždé nadskočím. Většinou volají z banky, jestli mi náhodou někdo nenabízel pojištění schopnosti splácet hypotéku. "Vím, kde bydlíte," zašeptám a hodně, opravdu hodně opatrně zavěsím.

24.11.2018 5 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Paní Legátové jsem se celé roky programově vyhýbal a setkání s ní donekonečna oddaloval – nejspíš proto, že jsem se trochu bál té aureoly, která se kolem ní vytvořila. Tak teď jsem to (díky jistému připostrčení) konečně napravil – a bylo to setkání hodně zvláštní. (Ale rozhodně jsem za něj rád!)

I když jsem se poctivě od samého začátku pokoušel text nějak smysluplně pojmout a vstřebat, byl to neustálý boj, v němž se poraženecké okamžiky, kdy jsem chtěl zaklapnout knížku a jít od toho, střídaly s mnohem častějšími momenty, kdy jsem si říkal: "Je to tak úžasné, že si to musím přečíst ještě jednou, znovu od začátku!"
Jsem člověk systematický, milující řád – a tady najednou nebylo čeho se chytit. Jako když ve stavu beztíže nevíte, kde je nahoře a kde dole.
Postavy, odkudsi se zjevující a znovu mizící, tápání ve vztazích a jménech (jako byste putovali krajinu bez kompasu a mapy), ulpívání a současně stékání po povrchu, kult jisté nahodilosti, syrovost textu, stylistická neučesanost a kostrbatost a zároveň zcela výjimečné jazykové mistrovství a naprosto nevídané a dechberoucí zpodobnění života lidí v horské vesnici…

V příběhu je zmínka o černém vojenském kufru, ve kterém malá Helenka schovává své nejcennější cennosti: "třpytivé oblázky, mušličky, suché žaludy, pitvorné větvičky, barevná pírka, suché listy…" Takhle nějak jsem vnímal text Želar: jako prohrabávání se dětským pokladem, kdy se ruka znovu a znovu noří do té bezedné záplavy drobných a zdánlivě bezcenných věcí… Některé z barevných oblázků se tím přehrabováním zjevují na světle častěji, jiné se jen mihnou, aby vzápětí zapadly…
Paní Legátová klame tělem, když rozvrhla text do osmi povídek; ve skutečnosti se jedná spíše o rozdělení formální, než obsahové, protože pořád je to tatáž hromádka se stejnými větvičkami a kamínky, do které noříte ruku…

Přemýšlím, jestli by kniha byla stravitelnější, kdyby měla tradičnější tvar a byla více učesaná a jestli by určitá "formální" ukázněnost dala lépe vyniknout jednotlivým příběhům – ale na druhu stranu si říkám, že by tím možná byla potlačena ryzí autentičnost vyprávění i jeho palčivost…

Přes všechny výhrady nemohu jinak: 5*.
A Jozova Hanule už zanesena do čtenářského plánu.

31.10.2018 5 z 5

Dívka s perlou Dívka s perlou Tracy Chevalier

Mám rád knížky, které mají atmosféru – nebo ještě jinak: které kolem sebe vytvářejí něco jako auru, podmanivý pocit čehosi, co si i po letech člověk vybaví, když si na ně vzpomene.
Postřehl jsem tu v komentářích pár povzdechů typu "děj žádný", ale tohle nebyl příběh o DĚJI, nýbrž právě o tom zvláštním neuchopitelném fluidu, o ATMOSFÉŘE. Jako byste ani nečetli knížku, ale dívali se na jeden z těch krásných Vermeerových obrazů…

20.10.2018 5 z 5

Příliš mnoho vítězů Příliš mnoho vítězů Helena Hardenová

Při četbě jsem si připadal jako člověk, kterého přátelé pozvou na večeři, ale místo slibovaných tří chodů do něj celý večer cpou polystyrénový chleba a až těsně před koncem návštěvy mu na malém talířku předloží plátek masa, ne větší (a ne chutnější), než bývaly ty skrojky hovězího ve školní jídelně. Nepochutnal jsem si a kamarády mažu ze svého mobilu.

16.10.2018 2 z 5

Ilavský zločin Ilavský zločin Eduard Fiker

V roce 1960 vydalo nakladatelství Naše vojsko tuto knihu pod názvem "Rozkaz 42". Titul odkazuje na směrnici, přikazující, "aby byl každý partyzán bez milosti na místě zastřelen".
Zajímavý a dobře napsaný příběh o událostech, odehrávajících se bezprostředně po porážce Slovenského národního povstání.

01.10.2018 4 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Stejně jako 1amu jsem dal na Tervovo doporučení – a bylo to dobré rozhodnutí. Hodně zvláštní a hodně zajímavá kniha, ta mi asi v hlavě uvízne na hezky dlouho. Zrovna v sobotu jsem byl na houbách, a když jsem narazil na jedno velkokapacitní mraveniště, vykašlal jsem se na hříbky, přičapl na bobek a čučel na ten mravenčí mrakodrap jako malej kluk. A že bylo na co se dívat!
Pár výhrad bych k příběhu sice měl, proto jen 4*, ale když to vezmete z druhé strany, 80% je přece parádní známka, ne?

24.09.2018 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

S Annou Bolavou (Do tmy) zkrátka nelze nesrovnávat – a z toho srovnání, alespoň pro mne, "sběračka bylin" vychází jako nezpochybnitelný vítěz.
Román paní Hanišové působí až příliš vlažně, byť se zabývá daleko fatálnějším traumatem, a o co více je popisnější, o to méně se zadírá pod kůži.
Ale jinak solidní počin…

16.09.2018 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Ač Michaela Klevisová vypadá velmi sympaticky, její detektivky se mi nelíbí, bohužel. Výtky k jejímu stylu vyprávění už jsem vetkl do komentáře k prvnímu dílu – přesto několik dalších postřehů ještě přihodím.

Ačkoli u knih (včetně detektivek) upřednostňuji pomalejší tempo a zběsilý úprk děje vnímám spíše jako znak povrchnosti, tohle titěrné nípání se v podebraných zadřených třískách je už z mého pohledu přes čáru a nesedí mi. "Rozvleklost" knih paní Klevisové je zkrátka nad mé síly, na tu "detailnost popisu" jsem si prostě nedokázal zvyknout.

Obecně se jedná o takovou tu klasickou "detektivku ze zkumavky", kde každý je podezřelý, každý na někoho něco ví a každý při výpovědích něco zamlčuje, aby to později "pustil" a pomohl tak autorce (a policajtům) posunout děj o krůček dál, všichni trpí nějakými traumaty (dokonce i ta třetiřadá policistka "byla ve škole obětí kruté šikany a jen co nastoupila na gymnázium, starší sestru jí zavraždil pachatel, kterého se nikdy nepodařilo vypátrat") – a to jen proto, aby se jeden každý mohl zařadit mezi podezřelé.

Já tomuhle způsobu vyprávění říkám "styl školního slohu", kdy slova jsou pěkně seřazená, věty navazují jedna na druhou, ale vše je poněkud sterilní a bez života. Zápletky a situace jsou diktovány přáním autorky a nikoli logikou a uvěřitelností, a dialogy často působí neživě a prefabrikovaně:

"Dnes ráno byla nalezena mrtvá. Byla zavražděna."
"Ježišmarja! (…) Co se stalo? Jak zemřela?"
"To vám s ohledem na vyšetřování nemůžu říct."
"A kde se to stalo? (…) Asi v tom penzionu, veďte?"

Nedokázal jsem skousnout ten předimenzovaný a krkolomný propletenec vztahů (jakoby převzatý z vlajkových lodí komerčních televizí) a vadila mi i totální bezradnost kriminalistů, kteří ani nedokázali rozkrýt rodinné vztahy podezřelých, natož aby smysluplně a efektivně vyšetřovali. A především: Chybí humor, který je, jak víme, solí země!
Naopak kladně hodnotím zajímavý exkurz do otrocké práce scénáristů nekonečných seriálů.

Mám-li to shrnout: Do dalších dílů už nepůjdu.

29.08.2018 2 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Bohužel se k všeobecnému potlesku nepřipojím – což rozhodně nemá být z mé strany nějaká póza. Prostě se mi to nelíbilo!
Zvuková podobnost Prévita s prevítem byla lákavým příslibem budoucího, ale nakonec tahle slovní hříčka zůstala osamělým vojákem v poli a jediným plusem románu. Pro mne naprosto nezajímavá a stylisticky silně podprůměrná záležitost bez nosného nápadu, zabydlená vesměs nezapamatovatelnými figurkami a postavená na neobratných a polopaticky vševysvětlujících dialozích, takový čaj z už jednou použitého sáčku bez barvy a chuti, který vlastně ani netoužíte dopít. (A když už si autor od Carla Hiaasena vypůjčil motiv "mečouna coby obranné zbraně", měl od něho okoukat i řemeslo, určitě by to věci prospělo.)

24.08.2018 2 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Do Zátiší jsem se nějak nemohl dostat, v průběhu posledních dvou let jsem to dvakrát vzdal – ale ten potenciál jsem v knížce nějak podvědomě cítil a tak jsem to napotřetí dal – a je z toho devadesátiprocentní spokojenost. Pravda, místy to trochu drncalo, ale řada pasáží byla naopak přímo geniálních, takže vlastně veliká spokojenost.
V komentářích se objevuje srovnání s Midsomerem, já vidím určitou příbuznost i se skvělou "kočičí" krimisérií Lilian Jackson Braunové o novináři Qwilleranovi.

23.08.2018 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Nelíbilo, nedočetl – vzdal jsem to ještě před půlkou. Kap66 to vyjádřila naprosto pregnantně: "Jsem rozmazlená autory, kteří píší logicky a věrohodně".
Víc netřeba dodávat!

26.07.2018 1 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

(V komentáři se vyskytují spoilery!)
Ačkoli dopadení pachatele patří do kategorie "abrakadabra" (neboli model "zahradník"), jedná se o naprosto skvělý počin, který si ani napříště (bude-li nějaké) nenechám ujít.

Knihu jsem si vzal do lázní – a nemohl jsem mít šťastnější ruku. Příběh, děj, atmosféra, to vše plně souznělo s nehybným lázeňským bezčasím, stačilo jen nechat se unášet dějem…

Snad kromě toho trochu teatrálního závěru (jsem nepřítelem málo uvěřitelných finále, kdy si hrdina dlouho povídá s pachatelem, který v ruce třímá zbraň a přitom objasňuje pohnutky svých mrzkých činů) a kromě někdy až příliš zdůrazňované Sattlerovy čichové geniality, nemá knížka chybu. Posloupnost kroků je logická, příběh zajímavý, postavy věrohodné, vyšetřovatelé sympatičtí.
Kdyby Vilém Křížek ten stále se vracející motiv hrdinova "abnormálně vyvinutého čichu" nepostavil do centra dění, mohla vzniknout, dle mého názoru, čistá pětihvězdičková paráda. Takhle jsme se přece jenom dostali až příliš blízko k málo uvěřitelné literární fikci – ale možná právě TOHLE byl autorův záměr. Nicméně sám za sebe musím půl hvězdičky ubrat.

A co dodat k oné údajné "podobnosti" se Sherlockem Holmesem? Asi bych to neřešil. Zvláště, když nám autor – motivem darovaných houslí – tuhle udičku s jistou šibalskou škodolibostí nahodil sám…

14.07.2018 5 z 5

Kupcova aféra Kupcova aféra Bohuslav Novotný

Klady:
1) autorova detailní znalost prostředí a perfektní obeznámenost s policejní prací (tipuji, že pan Novotný byl příslušníkem VB)
2) schopnost přetavit proces fádního shromažďování důkazů do příběhu, který nakonec "šel číst"
3) v podstatě sympatičtí hrdinové
4) styl vyprávění, který rozhodně neurazí

Zápory:
1) na detektivku přece jenom hodně "nehybné"(děj se z valné části odehrává za psacími stoly policajtů a v rovině výslechů, citací posudků znalců atd.)

Memento:
Jestli si ale z knihy něco odnesu, potom jakési orwellovské déjà vu, znovuuvědomění si dneska už stěží uvěřitelné skutečnosti, že za socíku vás mohli zavřít, až zčernáte třeba i za to, že jste si vyměňovali poštovní známky se zahraničími sběrateli – a nenechali si tuto činnost požehnat od vrchnosti. A soudruzi byli tak důkladní (a mstiví), že na dopadení podobných "padouchů" byli ochotni obětovat všechno.

Citace:
1) V této etapě měla jedna kopie spisu "Případ Kupec" už více než sedm set stran a ještě nebyl všem dnům konec. Nadporučík Polák pracoval téměř dvanáct hodin denně a ti, kteří mu pomáhali, na tom nebyli lépe.
2) … je vinen, že za prvé, jako člen klubu filatelistů nakupoval nadměrné počty známek v sériích téže emise s úmyslem je později vyměňovat či prodávat a nashromáždil tak vlastní filatelistickou potřebou nezdůvodněnou zásobu známek (…) a za druhé proti platným předpisům vyvážel do zahraničí a získával ze zahraničí mimo výměnné středisko poštovní známky (…) tedy za prvé, podnikl jednání pro společnost nebezpečné, kterým si opatřil ve větším rozsahu předměty větší hodnoty v úmyslu se ziskem je prodat nebo směnit (…) a odsuzuje se (…) k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání osmnácti měsíců …

Resumé:
Byla to podivná doba…

14.07.2018 3 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Jasně, že by se vady na kráse našly: široký záběr, který autorovi neumožnil soustředit se na detail, občasná prvoplánovost děje či vtípků, zkratkovitost, klouzání po povrchu tam, kde by si děj zasloužil hlubší ponor – ale jinak solidně odvedená práce…

14.07.2018 4 z 5

Nadvláda Nadvláda Christopher John Sansom

Budu ještě o fousek přísnější, než můj předřečník trudoš: Nápad výborný, inspirace Harrisovou Otčinou zřejmá, zpracování chabé! Příběh natahovaný jak tažený štrúdl, linka vyprávění nudně přímá a nenápaditá. Trnitá cesta neodsejpajícím dějem mi místy připomínala plavbu trojským slalomovým kanálem, ovšem proti jeho proudu – byla to fakt dřina! Dám-li románu tři hvězdy, měl by Christopher John Sansom zaplatit rundu (a příště počet popsaných stran dělit dvěma).

02.06.2018 3 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Zatímco první část, plná pohanské mystiky (a napsaná krásným jazykem i stylem), vás pohltí svojí uhrančivou magičností, ze druhé části se vyklube ekoteroristický blábol, který jsem dočítal s do krve sedřenýma zádama. A protože konec špatný – všechno špatné, stlačuji aritmetický průměr na konečných 40%.

09.05.2018 2 z 5