martineden martineden komentáře u knih

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Nádherná kniha! Vůbec jsem nevěděla, co od knihy čekat a překvapení veliké! Citlivý příběh soužití jedné (ne) obyčejné italské rodiny, tolik intimních dramat... Tak nějak Petra Soukupová a její Věci, na který nezbyl čas po italsku...

04.03.2022 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Opět vynikající Březina! Vedle Klevisové můj další oblíbený autor detektivek. Mnohovrstevnatý příběh, doporučuji.

28.02.2022 5 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

To bylo tak krásné čtení! Autentická část Polska, život dvou kamarádek a jejich vidění světa. Nádherný jazyk a myšlenky. Dlouho jsem nic tak silného nečetla. Bravo

23.02.2022 5 z 5

Periférie Periférie František Langer

Skvělá záležitost

23.02.2022 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

(SPOILER) Romantika, hory, nové začátky, přátelství, láska... a všechno, co se hlavní hrdince dosud nedařilo, během 14 dnů změnila a napravila. A bez stavebního povolení! Možná je ale ve Švývarsku možné všechno, i vybudovat za pár týdnů kavárnu. A jak píše čtenářka Metapt, použít u toho sloveso křenit se snad na každé stránce. Slovní zásoba je ostatně celkově chudá a stylistika jak z Bravíčka.

20.02.2022 1 z 5

Elegie Elegie Jiří Orten (p)

Neskutečně silná poezie. Tohle napsat v tak mladém věku... úplnej Rimbaud. Geniální.

18.02.2022 5 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

Řekněte mi, milé ovsy,
kudy vede cesta do vsi...
Geniální!

18.02.2022 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Viděla jsem před časem film a myslela si, že mi kniha už nic jiného nenabídne. To jsem se ale mýlila a jsem moc ráda, že jsem knihu četla. Doporučuji.

16.02.2022 5 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Výborně se to četlo, ale chvílemi mi to přišlo překombinované... Přesto knihu doporučuji.

13.02.2022 4 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Naprosto skvělá detektivka, trochu ve stylu Roberta Bryndzy. A poslední stránka panečku to je síla! Doporučuju.

08.02.2022 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Prameny Vltavy - to je tedy síla! Je to jedna z těch knih, kdy se chcete na místa, která jsou popsána, podívat. A že Šumava musí být krásná i přes ty temné dějiny, které se přes ni převalily. Ani detektivní linka si nezadá s nejlepšími svého druhu. Rozhodně doporučuji.

04.02.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Oujé! Tak co napsat? 500 stran. Čeho vlastně? Jednoho života mládence, který dobyl Prahu. Nebo rodinné kroniky? Nebo výchovy dívek v Čechách? Každopádně téma vůbec špatné není, co pokulhává, je zpracování. Slovní zásoba primitivní, pokud tedy za bohatství řeči nepovažujeme prciny, tulení, tuleníčko, šmikalky, z těchto slov se mi opravdu navalovalo. Postavy knihy snad nemá smysl řešit, muži chlapáci, homosexuálové, nebo chlapáci s romantickou duší (nebo co to ten hlavní hrdina měl být), ženy hlavně sexbomby, děti rozmazlené, rozjívené... snad žádná postava sympatická... Ale je to v duchu nekonečných vztahových seriálů, ordinací, ulic... takže úspěšné to je. Uf! Aspoň vím, co frčí, co se prodává a přemýšlím o kariéře spisovatele. Jenže pod takové dílo bych se bála podepsat.

01.02.2022 1 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karl May

Láska, která nerezaví, to je Karel May a jeho knihy. Úplně vidím, jak jsem ji na základce četla furt dokola.

30.01.2022 5 z 5

Co se o ní říká Co se o ní říká Kristyn Kusek Lewis

Velmi mě to bavilo, maloměsto, upjatost, podzemní temné proudy drbů... Ale posledních cca 10 stránek to zabilo, jako kdyby autorce někdo nakázal ať přepíše konec, protože se najednou nereálně vše otočilo o 180 stupňů a z knihy se stala béčková slátanina. Škoda.

28.01.2022 3 z 5

Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Richard Glazar

Šílené čtení, ale důležité pro to, aby se nezapomnělo. Autor přežil peklo, je to tak silný příběh, že nevím, co ještě dodat. Přečtěte si to.

Haličské povídky Haličské povídky Andrzej Stasiuk

Kdo má rád Polsko, pro toho je to povinná četba. A skvělá!

Co Bůh? Člověk? Co Bůh? Člověk? Bedřich Bridel

To je literární lahůdka. Skvostná čeština z doby baroka a takzvaného temna. Tahle čeština plná kontrastů, extatický vztah člověka k Bohu, to je tedy něco! A prý takový barokní jazyk inspiroval Karla Hynka Máchu.

22.01.2022 5 z 5

Bavilo mě to, má to šmrnc, vtip, autorka si umí udělat legraci sama ze sebe. Možná mi chyběl nějaký trošku hlubší ponor do světa aerolinek, ale jestli jsem to dobře pochopila, létala jen rok, takže vlastně nějaký hlubší ponor asi není možný.

21.01.2022 3 z 5

Po povrchu Po povrchu Tomáš Třeštík

Přistupovala jsem ke knize s předsudky, co to asi bude, co nějaký protekční týpek, lumbersexuál z Letný, manžel komerční spisovatelky asi umí napsat? No a autor mě hodně překvapil, to musím uznat. Takový sebemrskačský, přitom civilní pohled jsem nečekala. Určitě budu jeho tvorbu dál sledovat.

18.01.2022 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

(SPOILER) Šílené téma zla v nejhorší možné podobě, asi by to neměli číst lidé, kteří zvažují adopci dítěte...
Kniha je napínavá, ale klidně mohla být o 50 stránek kratší, přiznám se, že už mě pak nebavila, i když konec byl docela nečekaný.

16.01.2022 3 z 5