martineden martineden komentáře u knih

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Moc se mi tato detektivní série líbí, je plná napětí, ale i lidskosti, kterou oplývají hlavní hrdinové. Vedle vyřešení případu řešíte i jejich osobní život, ale nijak přehnaně sentimentálně. Těším se na další díly!

09.07.2020 5 z 5

Zpovědi trosky po čtyřicítce Zpovědi trosky po čtyřicítce Alexandra Potter

Kniha je něco trochu jako Bridget Jones po čtyřicítce. Není to špatné čtení, taková trochu pohádka pro dospělé, ale pár myšlenek, nad kterými se lze zamyslet, tam je. Pohled na to, jak se cítí bezdětné ženy v hromadě svých šťastnějších vdaných kamarádek s kopou dětí. To je myslím velká deviza této knihy. Protože prostě tak se ženy někdy cítí.

05.07.2020 4 z 5

Převážně zdvořilý Leopold Převážně zdvořilý Leopold Michal Viewegh

Michal Viewegh opět ve skvělé formě. Nic jsem od knihy neočekávala, přesto mě ta porce sebeironie potěšila. Kdo kolem sebe takového Poldu nemá. Rádoby zdvořilý podpantoflák, přesto trochu kurevník. Chvílemi mi to připomínalo Woodyho Allena. Naprosto jiná liga než třeba Hartl. Jsem ráda, že je Michal zpátky.

21.06.2020 5 z 5

Řízkaři Řízkaři Barbara Nesvadbová

Bohužel toto je teda úlet, paní Nesvadbová je všechno, jen ne spisovatelka.

20.06.2020 odpad!

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Napínavé, hodně zajímavý vhled do života navenek spořádaných rodinek jednoho amerického maloměsta. A skoro jsem uhodla vraha!

18.06.2020 3 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Paní Ema zkažená četbou románů, která chce tu velikánskou opravdovou lásku, okolí, které ji nechápe... Kdo z nás nějakou tu Emu nezná?

03.06.2020 5 z 5

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Kniha se zpočátku četla dobře, pak mě hlavní hrdinka neskutečně štvala, připadala mi hrozně sebestředná a sobecká, opakem byly její teta a sestra. Líbil se mi styl vyprávění, ale bohužel se nadšení pak někam vytratilo. Vlastně to vůbec nebylo špatné, přesto mi připadá, že házet všechny pocity marnosti a zmaru na systém, je nějak málo.

02.06.2020 3 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Čtivá kniha, ale tak trochu červená knihovna a ty postavy, to je jak z Hartla. Taky mi přišla zdlouhavá, hlavně ke konci. A na můj vkus příliš moralizování, příliš polopatického vysvětlování. Své čtenáře, tedy asi čtenářky, si kniha určitě najde.

24.05.2020 2 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Velmi jsem se podle anotace na tuto knihu těšila. Anglické maloměsto, čtenářský klub, pomluva... Téma starého zločinu velmi neotřelé, ale přesto to bylo pro mě málo. Škoda.

18.05.2020 3 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Kniha je velmi čtivá, vypravěčka jde až na dřeň. Je to rebelka, která by se možná bouřila i v jiném prostředí, napadá mě, jak by třeba popsala prostředí jiného sportu/umění. Trošku to vzdáleně připomíná knihu G. Koukalové. Účtuje s prostředím, které ji ničilo. Na druhou stranu, kdyby hlavní hrdinka ty hlavní role dostávala, možná by kniha vypadala úplně jinak...Každopádně zajímavý počin, podruhé bych ale knihu nečetla.

08.05.2020 2 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Silný příběh!

15.04.2020 5 z 5

Lucerna Lucerna Alois Jirásek

Miluju ten příběh. Tragikomický popis českého lidu, do toho pár osobností, česká krajina, vlastenectví a kapka humoru. Co víc si přát? A skvělá rozhlasová hra s Ivanem Trojanem.

11.04.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Románová kronika místopisná kronika z moravsko-polského pomezí tady určitě chyběla a mně se moc líbily historické a regionální přesahy. Osudy jednotlivých protagonistů byly chvílemi schematické, trochu mi vadily skoro všechny ženské hrdinky (až na Julku), chlapi byli rozhodně zajímavější. Kniha se vrací k tradici české ruralistické literatury, taková Martínkova Černá země, to je úplný předobraz. A co teprve Rais, Knap, Prokůpek! Ta literatura o vztahu člověka k rodnému místu, půdě není zkrátka nic zastaralého a trapného.

05.04.2020 3 z 5

Mor Mor Albert Camus

Četla jsem kdysi, o letošních Vánocích dávali rozhlasovou hru, podlouchala jsem jak uhranutá... a za pár měsíců je Camus i u nás. Umění, které předčilo současnost.

30.03.2020 5 z 5

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Duše severních Čech, trochu přezrálá love story, kilometry na cestách kvůli hledání lokací pro “severské” retro. A místopis vyloučených lokalit. Možná by mě to bavilo i v rozsáhlejší verzi.

27.03.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Není to špatné čtení, ale ten uspěchaný konec a rádoby psychologizace postav mě nebavily. Trochu to zavánělo pokusem o Agátu, ale vlastně nakonec proč ne. A ještě k zamyšlení - vážně slovo přeživší musí být třikrát na jedné stránce?

25.03.2020 3 z 5

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

To je panečku chlapík!

20.03.2020 5 z 5

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Tady to je jasný plný počet. Sednout!

20.03.2020 5 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

Povídky, které mají šmrnc, naléhavost, přesto jsou tak krasně civilní. Bravo!

15.03.2020 5 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

Já se tedy smála hodně. Autorka je ironická, vtipná, nebojí se smát sama sobě, to oceňuju.

09.03.2020 5 z 5