maryzka maryzka komentáře u knih

Muži jdou v tmě Muži jdou v tmě Jiří Marek (p)

No tak nevím. Sice je to kniha z války, čte se rychle , ale nějak mě tam chybí ta atmosféra válečných let. Asi od něho knihy Hříšní lidé města pražského nebo panoptikum města pražského - je to pro mě lepší četba.

24.04.2023 2 z 5

Stavy rachotí / Kus života Stavy rachotí / Kus života Vojtěch Martínek

Obě knihy podle mě obsahují autobiografické rysy. V románu ,, Stavy rachotí je to spíš historie na rozhraní ,, starého a nového světa" kdy se pomalu blíží konec cechů se vzniku továren, kdy lidé se musí přizpůsobit nové době. Druhá část nese asi pravděpodobně autobiografické rysy, kdy autor vzpomíná na svoje dětství i na kus svoji mladosti

24.04.2023 3 z 5

Strejcové a tetky Strejcové a tetky Josef Jahoda

Tři hvězdičky dávám z nostalgie, neboť mi některé povídky připomněli humoristické kalendáře. Už tyto situace neznáme a nemůžeme tam najít něco humoristického, ale dá se to i na dnešní dobu na několika příslovích. ,, Včely chytíš na sladký med" S vlídností někam dojdeš apod.

19.04.2023 3 z 5

I v blázinci se dá žít I v blázinci se dá žít Marcela Mlynářová

Tak jsem si přečetla cestopisný deník a opět se těším, zda se dožiji důchodu a budu moct cestovat. Kniha je cestopisný románem s komentáři( rýpnutí) do minulého a současného života. Jinak knihy od této autorky byli opravdu kdysi vtipnější.

16.04.2023 2 z 5

Rudé orchideje ze Šanghaje Rudé orchideje ze Šanghaje Juliette Morillot

Nyní nám ukazují život na asijské polokouli. Z dostupných knih, které se mi do rukou dostali je pro mě občas nepochopitelné. Tyto země, které měli tradice, zvyky, obyčeje, tak se jejich život změnil na počátku 20. století.( moje domněnka). Taky televize občas vysílala filmy z těchto zemí( především čínská koprodukce a nedávno jsem viděla na internetu film ,,Komorná" , kde v sexuálních otázkách nic není tabu. To je jenom na okraj.
Tato dívka byla unesena dost brzo, vytrpěla si toho dost i když měla štěstí někdy na lidi, ale tady je dobře popsána psychologie lidí i jejich vliv na život po válce. Taky mi dlouho trvalo, než jsem pochopila i bombu vpuštěnou na Hirošimu. Lidi jak vidno se potýkají s následky dodnes.

14.04.2023 3 z 5

Jirka v ráži Jirka v ráži Richmal Crompton

Kdysi jako dítě jsem si to půjčila v knihovně a po několika letech jsem to našla na bazaru knihovny. Tak jsem si ji vzala a nezklamala mě. I když jsem si v dětství ve fantazii malovala jak by některé situace vypadali a dobře jsem se u toho bavila, tak nyní po tolika letech by mě bavili některé situace také, ale už jsem se u pár povídek moc nezasmála. Ale hodnotila jsem z nostalgie.

13.04.2023 5 z 5

Pouta Pouta Sharon Page

Tak jsme si trochu odpočinuli od jiných knih a odlehčená erotika k tomu byla jakoby stvořena.

09.04.2023 3 z 5

Pomsta: Meghan, Harry a válka mezi Windsory Pomsta: Meghan, Harry a válka mezi Windsory Tom Bower

Tak jak vidno každý komentář má svým způsobem pravdu. Po čtení tato kniha na mě dělala dojem, že to co jsem četla knihy o Meghan, které vyšli no spíš jedna kniha tak na mě dělala dojem, že seriozní i bulvární plátky o ní moc nepřeháněli. ( panovačná, manipulativní, špatná hérečka, která neumí hrát, ale umí se dobře prodat. I když je to královská rodina, která reprezentuje zemi, tak by alespoň mohli být loajální vůči rodině.

06.04.2023 3 z 5

Do třetího a čtvrtého pokolení II. (dvousvazkové vydání) Do třetího a čtvrtého pokolení II. (dvousvazkové vydání) Jan Herben

V tomto díle se ukazuje jaká Morava byla na jedné straně pokroková na druhé straně někde sedláci zaspali dobu. Toho občas využili podnikavci. No jak to chodí- dobře , pokrokově, smýšlející lidé dostávali klacky pod nohami, zabedněnci pokud se na ně šlo s řečí, která lahodila jejich uchu tak je velmi rychle odsunula do izolace- po létech toho velmi litovali

03.04.2023 3 z 5

Do třetího a do čtvrtého pokolení. První díl (dvousvazkové vydání) Do třetího a do čtvrtého pokolení. První díl (dvousvazkové vydání) Jan Herben

O tuto knihu jsem měla zájem když jsem po babičce našla učebnici literatury ze školy. Tato kniha tam byla uvedena jako dílo, které se zabývá životem 19. století na venkově, popisuje společenskou hierarchii i sociální dopady po rozvolnění v době nevolnictví, především na Moravě, pokusem připojit se k českým zemím. Tak tento díl nebo spíš kniha končí rokem 1848, kdy se bojí panští úřednici o svůj chléb a především bývalý pánský pohůnek o svoje chatrné postavení na vesnici.

30.03.2023 2 z 5

Policejní hodina Policejní hodina Géza Včelička (p)

Tak nevím, jak uklízím půdu tak pročítám knihy, které bych si ráda nechala. A asi si ji nechám. I když se tady čtenářům nelíbí slovo socialismus, ale zas je tu popsán život v 19. století a taky život informátorů policie, které se hodí do každého režimu, také život obyvatel nejchudší a nejbohatší spodiny( kuplíři, vetešníci) apod.

26.03.2023 3 z 5

Indiánské příběhy Indiánské příběhy Vladimír Hulpach

Co na tuto knihu říct. ,, Indiánky nějak nemusím, zato kniha má jedno plus - ilustrátora Zdeňka Buriana.

17.03.2023 3 z 5

Růže Růže Sharon Page

Stručně řečeno: Neslané nemastné, nudné.

12.03.2023 1 z 5

Tato kniha mě zaujala po nahlédnutí v knihkupectví. I když je to deník 12leté slečny tak doba je zapsaná velmi sugestivně. Také se mi dost líbí, že je tam vysvětleno několik věcí po kterých jsem pátrala roky( co byla měšťanka nebo jak fungovala organizace transportů) apod.

08.03.2023 5 z 5

Pád sicilských lvů Pád sicilských lvů Stefania Auci

Jak je koukám zvykem třetí generace zničí to co předchozí generace vybudovali. Kniha je sice rozdělená do několika roku, ale moc by mě zajímalo proč tam není zmínka jak žili za války. Epilog je uzavřen smrtí členů rodu, je zachycen i rodokmen tak snad rod pokračoval nebo pokračuje alespoň po přeslici

07.03.2023 5 z 5

Karmín Karmín Sharon Page

Asi má kniha splnit jeden účel : Jak se stát erotomanem nebo pornohercem. Přiznám se, že při začátku jsem si vzpomněla na jeden porno film, který jsme s kamarády sledovali na začátku 90. let s vykulenýma očima. ( hlavní role : Rocco Sifridi.

03.03.2023 2 z 5

Růže v zimě Růže v zimě Kathleen E. Woodiwiss

Zkraje nic moc, ale později se to dalo číst.

02.03.2023 2 z 5

Legenda o Bílé paní, Matka kopce Legenda o Bílé paní, Matka kopce Marie Kubátová

Radši od paní Kubátové pohádky. Tyto knihy už jsem nějak dávno zapomněla číst, neboť už nezažívám jako v dětství tyto lidi vyrostlé z hor, který mají jiné zákony a filozofii, kterým společnost ublížila tím, že jim vzali louky a z baráků, které byli postaveny ze dřeva se udělali podnikové chalupy. V legendě o Bílé paní hlavní hrdinka má sen na lepší život- nějak se nepovedl, ale našla smysl života v dítěti.

26.02.2023 2 z 5

Něžný rytíř Něžný rytíř Linda Lael Miller

Sice je na tuto knihu plno pochval od čtenářů, ale mě nějak nezaujala. Asi nemám fantazii na cestování časem.

24.02.2023 1 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Antonín Zápotocký

Snaha lidí o lepší život, lidí, kteří sní o životě, že nebudou obsluhovat nerudnou vrchnost i když je tu míněna třída úředníků, která se nebojí jít proti proudu společenského řádu

22.02.2023 2 z 5