maryzka maryzka komentáře u knih

Útěk za úsvitu Útěk za úsvitu Annemarie Reinhard

Autorka asi chtěla ukázat chování ,, Třetí říše " vůči postiženým. Chtěla to ukázat v knize pro děti. Přiznám se, že kdybych to četla v době vydání kdy jsem byla dítě, tak bych to nějak nepochopila, neboť tato stránka byla zamlčována. V současnosti jsem si o tom něco přečetla, tak dnes ano. I když se mi to líbilo tak jedno negativum to má. Jednání lidí( hlavní hrdinka to bere jako nějakou hru i když útěk přežila, bratr už byl trochu seznámen se situací, maminka byla nějak naivní).

03.06.2023 2 z 5

Upíři Upíři Jan Šmíd

No tak jsem tuto knihu vytáhla z půdy. Tak jestli se český autor chtěl přiblížit k anglickému humoru tak se mu to moc nelíbilo. Nějak mě ta kniha připadala nesrozumitelná, nudná. Jediný počin asi byl ten, že před smrti člověk spatří něco krásného v tom případě to byli krásné ženské nohy

01.06.2023 1 z 5

Život s hvězdou Život s hvězdou Jiří Weil

Autoři nacismus v knihách i filmech ,, Nacismus popisují jinak. Dbají na duševní pocity lidí, kteří se musí rozhodnout nebo mít kapku štěstí jak vyklouznout z katovy oprátky. Právě se někteří nazývají králici, které se schoulí do kotců, aby je lidé nevytahovali. Tato kniha je jedna z mnoha.

30.05.2023 5 z 5

Aféry na zámku Ashmore Aféry na zámku Ashmore Cynthia Harrod-Eagles

Pro mě tento díl byl takový nudný. Hlavní hrdinové se dostávají no spíš ženské hrdinky do reálného života, kde sny někdy nemají místo, kde musí žena v 19. století přežít ještě mužský svět, kde se ženy musí realizovat ve vedení hospodářství popřípadě ve společnosti.

30.05.2023 2 z 5

Falešné pozlátko Falešné pozlátko Marie Lacrosse

Tak jsme se v této knize dostali trochu dál ke změnám Vídně. Kniha ukazuje život po sebevraždě prince Rudolfa, pokračování života jeho přítele, který se snaží u sebe měnit svoje myšlení ve spravedlnost, sociální nepokoje ve Vídni. Autorka opět použila historii a fikce dějin 19. století. Ale tento díl mě trochu připadá nudný, proto dávám o hvězdičku méně.

28.05.2023 4 z 5

Adriena aneb Život paní de La Fayette Adriena aneb Život paní de La Fayette André Maurois

Generál La Fayette byl nespornou zajímavostí v dějinách Francie. Ale jak se říká ,, Za každým úspěšným mužem stojí vždy nějaká žena ať je to milenka nebo manželka. A tento generál měl štěstí, že měl tuto skvělou manželku, milenku, matku, nezdolného člověka a neposlední řadě hospodyni, která se snažila hospodařit i s dluhy. Snažila se také přežít a přizpůsobit se době ve které žila. Dost fascinující životopis.
Mimochodem nedávno vyšla kniha ,, Ženy ze zámku La Fayette", která zastupuje tři generace žen. První je pochopitelně Adriena. Bohužel mě nějak tato kniha neoslovila. Ale bylo by zajímavé si o ní přečíst kdo má lepší životopis.

26.05.2023 3 z 5

Bouřlivý rok 1905 Bouřlivý rok 1905 Antonín Zápotocký

V roce 1905 začali v Rusku společenské změny řádu no spíš jak se nalézá v jistých literaturách tzv. revoluční kvas a tento revoluční kvas byl signál pro sociální demokraty, aby se zlepšila sociální situace i u nás. Čtení pro ty kdo se zajímá o socialistickou literaturu.

24.05.2023 3 z 5

Deník Zlaty Filipovičové Deník Zlaty Filipovičové Zlata Filipovič

To co si myslím o válce a o bláznech o ovládání světa tak je to téměř nepublikovatelné. Ale vždy to odnesou nevinní lidé a především děti. No, ale něco mi to k zamyšlení přineslo- jen by mě zajímalo, kde budeme shánět potraviny když je to pomalu u nás zničený.

23.05.2023 3 z 5

Nekonečné stopy bruslí Nekonečné stopy bruslí Jarmila Šťastná - Königová

Docela zajímavá kniha popisující počátky krasobruslení od pravěku do 20,století- přesněji do roku 1980 tak přibližně. I když Dědičova kniha o krasobruslení byla lepší. Přesto se autorka snažila o objektivitu, ale stejně propaganda tehdejšího Sovětského svazu tam trošičku byla. Ale kniha je dobrá pro toho kdo se zajímá o krasobruslení.

22.05.2023 4 z 5

Anna a její lidé Anna a její lidé Marie Špetová

Kdysi jsem ji v dětství četla, líbila se mi, tenkrát holt lidi nebyli pohodlný jako v socialismu, snažili se vše překonat i když se to někdy nepovedlo( taky trpěli i psychicky), ale nikdo se na venkově nad tím nepozastavoval. Nyní po vyklizení půdy a po čtení si ji asi nechám . Stejně ji po mě asi vyhodí.

21.05.2023 5 z 5

Nové nebe Nové nebe Margit Steinborn

Krásna, fantastická kniha, která stojí za přečtení. Kniha je o osudu několika lidí, které zažili 2.světovou válku. Několik lidí, kteří se zapletli s režimem, několik lidí, kteří s ním nesouhlasili, kteří se snažili pomáhat pronásledovaným lidem. I když mě někdy místy připomínal i kroniku.

17.05.2023 5 z 5

Manželky nacistů - Ženy na špičce Hitlerova Německa Manželky nacistů - Ženy na špičce Hitlerova Německa James Wyllie

Zajímavá, fascinující kniha i když o těchto ženách byla napsána spousta knih, tak občasný rozdíl tam je . I když některé téma nebo spíš nesrozumitelný věty nebo to špatně napsali byl tam jeden zvláštní článek nebo spíš několik vět, které nedávali moc smysl.

16.05.2023 5 z 5

Neřest Neřest Sharon Page

Tato kniha byla nudná, ale člověk u toho nemusí moc přemýšlet. I když se člověk trochu vymanil z erotiky ve dvou tak stejně to neměla švih a nádech toho, abych to neodložila.

15.05.2023 2 z 5

Ztracená nevěsta Ztracená nevěsta Bella Ellis (p)

Sice knihy od těchto spisovatelek mě nějak nezaujali , ale jako děj detektivky v podobě těchto sester byl dobrý, ale obejít konvence v 19. století Anglie to bylo jiné umění.

14.05.2023 3 z 5

Nacistova snoubenka Nacistova snoubenka Barbara Wysoczańska

Na tuto knihu mě napadá jedno české přísloví .. Kdo chce s vlky žít, musí s nimi výt. Kniha se dotýká otázek s Katyně, exilovou vládou Polské republiky. Dále je pokládáno zde několik věcí o slušnosti ve válce, respektu člověku i když se musí přijmout od nepřítele.

08.05.2023 5 z 5

Eva tropí hlouposti Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová (p)

Tohle nic moc, ale film byl lepší

08.05.2023 2 z 5

Varšavský sirotek Varšavský sirotek Kelly Rimmer

Sice je to velmi emotivní kniha, ale válka i trocha poválečné historie je již popsaná jinak. V této knize je zmíněna kniha ,, O čem se nemluví " od této autorky a je pravděpodobné, že i trochu navazuje. Nevím, nějak mě nezaujala. Ovšem tato kniha ano. Život za války v ghettu je popsán zajímavé, ale mírový život je takový zvláštní jakoby se schylovalo k dalšímu dramatu, kde si autorka nechala otevřený děj k pokračování spíš k jiným historickým událostem

03.05.2023 3 z 5

Tlumočníkova dcera Tlumočníkova dcera Teresa Lim

Tak koukám čtenářka eva 3992 to tady pěkně napsala. Vyzdvihla podstatu knihy. Já si čtu tyto knihy ze zájmu, neboť jsem si četla dostupné knihy , které jsem našla po půdách. Ve škole se učilo něco jiného, ale jedna historie se tam učila- Japonci byli bojovný národ na asijské polokouli. Jinak si vždy po čtení těchto knih říkám a pokládám otázku ,, Jak se velmi rychle přizpůsobili do 21. století- žít jinak, mít někdy pro Evropany nepochopitelný tradice zvyky a společnost tak nevím. Každopádně tyto knihy čtu ze zajímavosti a někdy i z hlediska historie.

02.05.2023 5 z 5

Za sluncem po stopách císařovny Sisi Za sluncem po stopách císařovny Sisi Dagmar Beňaková

I když to byla pěkná publikace, krásné fotky, tentokrát hodnotím méně z důvodu, že nějak na tyto země mám špatnou orientaci- spíš, se mi líbí Evropa i když Rumunsko jak někdo namítne je také v Evropě, ale měli jiný tradice a jinak žily. Ale kniha stojí za přečtení. Mimochodem, myslím, že obě knihy měli podklad, základ v dokumentu na televizi ,, ZOOM" cesty Habsburků

27.04.2023 4 z 5

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven James Dean

Reklama na seriál ,, Melrose Place" . Už je to tak dávno, co ten seriál byl. No tak se zas zopakoval

26.04.2023 2 z 5