maryzka maryzka komentáře u knih

Statek - Strhující příběh podle skutečných událostí Statek - Strhující příběh podle skutečných událostí Ladislav Vrchovský

Kniha vypráví o skutečných osudech lidí od doby Rakouska- Uherska až do současné doby, její peripetie , kterým museli čelit. I když v této knize je zachycena spíš taky česká povaha- především ta závist.

10.06.2022 4 z 5

Miluji tě, vole! Miluji tě, vole! Stanislav Rudolf

Sice jsem nechápala název knihy, ale jak spisovatel je zafixován psaním knihy pro mládež, tak mě tato kniha spíš připomínala jako rozloučení se světem , který znal a okolo současného světa pomalu, ale opatrně našlapoval. Povídky byli k smíchu, dokonce tam byla tzv.. Moderna" jak by přitakali lidi, kteří by současnému světu nerozuměli( parodie knihy Ignata Hermana nebo pohádka o Popelce)

10.06.2022 4 z 5

Krabice živých Krabice živých Norbert Frýd

Kdysi dávno jsem ji chtěla přečíst, ale nyní jsem ji našla v bazaru. Ačkoliv autor píše z vlastní zkušenosti, které si prožil tak tato kniha je zvláštní. Nevím jak , ale při čtení této knihy jsem měla nebo mám pocit, že se životem v koncentračním táboře zabýval z obou stran- jak z pohledů vězňů tak z pohledu věznitelů. Některé události nebo spíš situace mi připomínají děje z jiných knih jak je to životopisné tak i beletristicky zpracované.

06.06.2022 3 z 5

Gramatika lásky Gramatika lásky Ivan Alexejevič Bunin

Takové nudné povídky, které by se hodili do kalendáře z první republiky. Jedině co tyto povídky obsahuji je hloubkový popis myšlení člověka, nádherný, ohromující popis přírody i filozofie, která vychází ze skutečného života.

17.05.2022 1 z 5

Jaškova smrt Jaškova smrt Władysław Stanisław Reymont

Vzhledem k tomu, že se takový námět, děj i prostředí objeví i v české literatuře i když u zapomenutých spisovatelů- námět lidé chudí i bohatý kdy boháč si může dovolit cokoliv- mstu, nespravedlnost, vydat chudáka do kriminálu, poštvat na něho lidi a když se opovrhovaný člověk domáhá spravedlnosti tak ji nenajde. Zajímavý je pokud lidí z Čech, kterým se nedařilo většinou emigrovali do zaslíbené země Ameriky, polský lid emigroval za lepším životem do Brazílie

16.05.2022 2 z 5

Osudová léta Osudová léta Maria Nikolai

Co k tomu říct. Kruh se uzavřel, čokoláda tohoto jména pokud je podobnost čistě náhodná se prodává v 21. století.

Kdybych měla hodnotit tuto trilogii- tak bych řekla- je fajn nebo spíš bylo dobře, že byli na začátku knih jména a osoby, které vystupují v knize. Bylo tam a to je taky dobře slovníček pojmů, které člověk nevěděl nebo už zapomněl. I když nyní autorky vybírají ve svých dílech poslední léta císařství, zlatý věk 20.let a uzavírají děje v období nešťastných 30. let tak musím hodnotit, že je to někdy citlivě napsáno, někdy se to nepovede, ale u této autorky se to povedlo

11.05.2022 5 z 5

Hančina cesta Hančina cesta Alžběta Langová

Sice je to zajímavá kniha i když se vzpomíná málo na to horší, ale spíš je to cesta poválečná, kdy člověk musel zatnout zuby a dělat vše, aby se nezhroutil z úmrtí členů rodiny. Ale je tam pěkný zajímavý rodokmen rodiny.

11.05.2022 3 z 5

Opravdová královna Opravdová královna Jodi Ellen Malpas

Tak máme po erotice, zato se nám v tomto díle dostává zajímavé rozuzlení.

09.05.2022 3 z 5

Rodinná kronika Rodinná kronika Natalia Ginzburg

Přiznám se že tato kniha se mi zkraje líbila, obzvláště výchovné metody rodičů( no spíš otce). Později už jsem se ztrácela v souvislostech a letopočtech. Tam jsem opravdu tápala jak si to mám seřadit. Nějak se mi to nevedlo. Prostě neslaná, nemastná jak se říká.

03.05.2022 2 z 5

Marie jeho života Marie jeho života Barbara Wachowicz

Vzpomněla jsem si ,že jsem tuto knihu měla vypůjčenou z knihovny. Nyní jsem ji našla v bazaru, tak jsem si ji po letech přečetla. Je zajímavý jakou roli hráli v jeho životě ženy se jménem Marie. Jen vždycky lituji, že není zmínka o tom zda třeba žijí jeho příbuzní.

01.05.2022 4 z 5

Zodpovědně lehkomyslná Zodpovědně lehkomyslná Marcela Mlynářová

Dalo by se to shrnout takto- Tak nudnou knihu jsem od autorky nečetla. Její knihy byli dobré, ale tato kniha to byl jeden velký zmatek a bohužel se člověk už moc nenasmál.

29.04.2022 1 z 5

V šest večer v Astorii V šest večer v Astorii Zdeněk Pluhař

Tuto knihu jsem měla vypůjčenou kdysi z knihovny četla jsem jí jako náctiletá a přiznám se moc jsem to nechápala. Nyní jsem ji měla coby vyřazenou z knihovny tak jsem si jí tam našla a docela se mi líbila. I když sice tak kniha byla poničena( chyběli někde stránky) což je škoda- docela bych si ji ráda přečetla v celku. Musím říct, že to byla odvaha tohoto autora popsat poválečnou dobu, kdy se mělo ukázat tzv. budování socialismu, jeho nadšení popřípadě myšlenky lepších zítřků. Autor tady popisoval spíš charakter lidí , které přinesla poválečná doba, unor 1948 až do 60. let. Ukazoval český lid v plném rozsahu.

28.04.2022 3 z 5

Tajemství zámku Ashmore Tajemství zámku Ashmore Cynthia Harrod-Eagles

Odpočinková kniha, která mě navnadila na další díly. Jenom doufám, že některé díly ještě budou vycházet za současné situace.

26.04.2022 4 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

I když to byl zajímavý osud, ale na konci knihy mi to připadalo, že by scenáristé z Hollywoodu mohli mít námět na detektivní seriál ,, Odložené případy.

22.04.2022 2 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

Dlouho jsem přemýšlela co o ní napsat. Připadá mi to jako referát pro školu. I když je pravda, že je tam trochu něco navíc, přesto si myslím, že životopis, který napsala její dcera EVA úplně postačí k tomu, aby si člověk udělal obrázek o jejím životě.

21.04.2022 2 z 5

Koktavé strašidlo Koktavé strašidlo Miloslav Švandrlík

Humor od spisovatele, který nikdy nezklame. I když tato kniha mě připadala jako odlehčení spíše duchovna . Pár povídek nestálo za nic, ale kniha se dá číst na dovolené

19.04.2022 4 z 5

Čertova bažina Čertova bažina Miloslav Švandrlík

Odlehčené horory v humorném stylu a jadrná čeština co víc k tomu dodat. Dobře by se to četlo pod peřinou pokud už člověk nemá potíže ze zrakem

18.04.2022 5 z 5

Diktátoři Diktátoři Theodor Mommsen

Přemýšlela jsem ji jak ji hodnotit. Pro mě byla náročná, ale myslím si, že politologové by ji prostudovali líp. I když si myslím, že některé věci se v politice opakovali v každé době a v každé společnosti odkdy je lidstvo na světě.

16.04.2022 2 z 5

Král na toulkách Král na toulkách Sinclair Lewis

Slovo, které se objevuje v této knize je ,,Babbit" spíš se objevuje v úvodu knihy. Zde je vysvětleno, že to je v angličtině- nekulturní buržoust. No když jsem si to přečetla a přečetla tuto knihu, tak bych si řekla, že je to novodobý zbohatlík, který se snaží dostat do vyšších tříd- v tomto případě to je do zbohatlíků herectva neboli továrny na sny- Hollywood. Hlavní hrdina je malý kluk, který je manipulován svou matkou a ta dělá vše proto, aby ze syna udělala reklamu s pomocí filmových šéfů. I když je to vytvořená uměle reklama, tak autor v knize zachycuje nebo možná předehnal dobu, kdy herci nebo šéfové studia udělají pro reklamu vše i když to pravda být nemusí.

04.04.2022 3 z 5

Terezín: Dívky z pokoje 28 Terezín: Dívky z pokoje 28 Hannelore Brenner-Wonschick

Tak jsem si přečetla toto vydání. Opět je to takový chaotický kdyby alespoň byli nějak naznačeny jména. Některá jména byla opět na konci knihy, ale v jednom se odlišuje. Některé dívky již zemřeli.

01.04.2022