maryzka maryzka komentáře u knih

Gustav Gustav Carl Spitteler

Tak nevím, zkraje to šlo pak ke konci to připomínalo takový chaos, že se v tom člověk ztrácel, chvílemi to připomínalo popis přírody jako u Vítěslava Hálka, později si nevěděl rady s ženou z městského prostředí.

28.03.2022 2 z 5

Mořská panna Mořská panna Gerhart Hauptmann

Nevím co to bylo za knihu, ale taková, že člověk moc tomu nerozuměl.

18.03.2022 odpad!

G-dur G-dur Karl Adolph Gjellerup

Jak to může dopadnout, když si chlap vybírá mezi mnoha ženami? Špatně a o tom ta kniha je.

15.03.2022 2 z 5

Anna Franková: Příběh zrady Anna Franková: Příběh zrady Gerard Kremer

Koupila jsem si tuto knihu v domnění, že se konečně dozvím, kdo zradil rodinu Frankových. Chtěla jsem se dozvědět, zda to bude židovský advokát, který už byl jmenován na internetu. No bylo to zvláštní. Zrádcem byla žena a ještě ke všemu tam rodina Anne Frankové nebyla jmenována.

11.03.2022 3 z 5

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Tato spisovatelka jak jsme se dočetli je chorvatské národnosti byť s českými kořeny umístila tento román do české kotliny, tak to bylo pro mnoho čtenářů určitě překvapení. Kniha je napínavá od samého začátku i když se objevují plno letopočtu. Vlastně to vypráví hlavní hrdinka svému vnukovi , aby přijal určitou životní etapu. I když to není rozvinutý do psychologie, částečně je to tam naznačeno, ale spíš okrajové( vypořádání mladých německých lidí z poválečného období), stejně to byl silný příběh.

07.03.2022 5 z 5

Příběhy tiché odvahy Příběhy tiché odvahy Vladimír Votýpka

Upřímně: Byla jsem z té knihy zklamaná. Málo příběhu, osudu a takový mě to připadalo chaoticky. Jiné knihy byli lepší( to si čtenáři domyslí).

07.03.2022 2 z 5

I když mám ráda osudy lidí beletristicky zpracovány, tak nevím zač je ta cena knihy. Takové chaotické, nemastné, neslané jak podotýkají čtenáři. Neorientovala jsem se ani v těch jmenech. Kdo byli tak to jsem se dozvěděla až poté co jsem si přečetla další dvě stránky.

04.03.2022 2 z 5

Italův dědic / Musím si tě vzít Italův dědic / Musím si tě vzít Lynne Graham

Kdyby tam nebyl první příběh ,, Italův dědic", který je pokračováním jiného příběhu, tak druhý příběh nestojí za nic.

02.03.2022 2 z 5

Nebožtík Mattia Pascal Nebožtík Mattia Pascal Luigi Pirandello

Než jsem tuto knihu pochopila tak to byla pomalu půlka knihy.

28.02.2022 1 z 5

Starosta Hoeck a jeho žena Starosta Hoeck a jeho žena Henrik Pontoppidan

Zajímavá kniha od severních sousedů, no spíš ze skandinávských zemí. Nevím jak to bylo, ale za mě moc knihy nebo spisovatelé ze skandinávských zemí moc nevydávali, takže se to muselo hledat spíš v knihovnách nebo v antikvariátech. Tato kniha byla jiná. Odehrává se v 18. až v 19. století( ještě patřilo.. Šlesvicko- Holštynsko). Pravda po 1. světové válce se změnila mapa Ačkoliv tato kniha pochází odjinud- motiv je stejný- chození do společnosti, navazovat společenské styky s vinným či nevinným flirtování, které pak dovedou k žárlivosti- pak to končí tragicky.

21.02.2022 3 z 5

Jabloň Jabloň John Galsworthy

Na takový řekla bych lyrický knihy nejsem takže se mi to moc nelíbilo. I když motiv námětu se objevuje v povídkách jiných autorů

18.02.2022 1 z 5

Podzim Podzim Selma Lagerlöf

Zajímavé povídky, hotová směska- autobiografie, legendy, dokonce i pohádka, její námět jsem dokonce našla i v českých pohádkách.

16.02.2022 3 z 5

Svatba v Athenách Svatba v Athenách Henryk Sienkiewicz

Také jsem se divila jako předchozí čtenář kam mi zmizelo pár listů. Až poté mi to vysvětlil čtenář ,, standam." Přitom je zajímavé, že zmizeli listy z povídek, kde autor nabádá v boji proti nepříteli. Jinak jsem se podivovala ostatním povídkám tohoto spisovatele. Člověk ho zná trochu jinak. Některé povídky mi připomínali trochu staré kalendáře.

15.02.2022 2 z 5

Šumavský upír Šumavský upír Miloslav Švandrlík

Co dodat ,, Švanderlík je prostě Švanderlík. Humor pro špatnou náladu.

14.02.2022 5 z 5

Český New York Český New York Martin Nekola

Přiznám se nevím kolik hvězdiček mám dát, ale pořád jsem o tom přemýšlela.
1. Proti autorovi a proti napsané knize se nedá nic vytknout. Spíš jsem si říkala, že první generace byla pro zachování své domoviny, další generaci a to se na ně nezlobím už je to jedno. Právě to co postavili již pro další využití nemá smysl- nikdo se o to nestará, právě proto se to stává časem ruinou.
2. I když se o osídlení píše často v New Yorku, také se v jiných oblastech usazovali Češi. Právě kdysi v jednom kalendáři vydaného v roce 1920 jsem četla článek o dvou učitelkách z Čech, které vyučovali děti v češtině, dokonce museli vyrobit nábytek z dřevěných palet- i to jsou pro mě hrdinové. Dokonce prý o tom jedna z paní učitelek napsala knihu.
Tak je to pěkná kniha, dokonce s známými a neznámýma hrdiny, kteří za velkým oceánem se snažili šířit slávu České republiky od období rakouska- uherska.

06.02.2022 4 z 5

Hrad v Itálii Hrad v Itálii Caitlin Crews

Sice zkraje to byli nudné, později to šlo. Jak jinak tyto romantické knihy skončí- štastný závěr

Doktor z Varšavy Doktor z Varšavy Elisabeth Gifford

Další zajímavý osud jednoho hrdiny snažící se žít v souladu se svými zásady v dobrých i špatných časech. Jenom lituji, že se nenašli nebo se v této knize nenachází fotky. ale asi pravděpodobně nejsou.

Království pro Popelku Království pro Popelku Lynne Graham

Tak hezká a svižná a nepřemýšlivá, ještě, že to není v reálném životě tento příběh

Anna z Pětiměstí Anna z Pětiměstí Arnold Bennett

No z této knihy jsem měla nervy nadranc, že mít kamna při sobě, tak zapomenu na slušné vychování vůči knihám.

30.01.2022 3 z 5

Úsvit nad Polomem Úsvit nad Polomem Zdenka Nekovaříková

Vzhledem k tomu, že mě dělá u těchto knih pochopit podstatu věci, neboť než se k tomu dostane co se stalo tak je u toho popsáno deset zbytečných vět tedy alespoň u mě. Ale kniha byla velmi zajímavá , protože autorka popisuje ženy a to především v obtížné situaci, kdy nebyli sociální výhody jako v Československé republice v období 80. let.

23.01.2022 2 z 5