maryzka maryzka komentáře u knih

Maloměstské obrázky Maloměstské obrázky František Herites

Je pravda, že jsem od tohoto spisovatele našla pár povídek , které vycházeli v soudobých časopisech, poté u knih, které vydávala první republika, tak si u této knihy vzpomenu na dětství, kdy jsem to četla a v té době jsem si připadala jako z marzu, nyní když jsem si jí přečetla tak jsem si říkala, že by se asi ,, feministky zbláznili", dnes je to spíš úsměvné, ale popisuje to tehdejší dobu. I když knihy Hermana se mi líbili víc- především se ujal název,,kondelovština" jenomže je to bráno s humorem, tento autor spíš popisuje skutečnou realitu.

19.01.2022 3 z 5

Případ dětinského dědice Případ dětinského dědice Pavel Šoltész

Skvělá detektivka, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jak je vidět, každý by se stal v jakékoliv době poručníkem movitého klienta.

15.01.2022 4 z 5

Písně pustin a lásky Písně pustin a lásky Erik Axel Karlfeldt

I když nejsem na básničky a kniha se mi dostala do ruky náhodou, tak není špatná. Částečně připomíná romantickou chvilku s Vítěslavem Nezvalem, poté by to mohla číst jednu báseň církev jako odu na panenku Marii .No a pak opěvující přírodu.

09.01.2022 2 z 5

Jiřina Jirásková: Jen to klidně napište Jiřina Jirásková: Jen to klidně napište Michaela Remešová

No nevím jak to napsat, aby se neurazila část čtenářstva, ale jedno shrnutí mě napadá. Je to bilancování o životě na smrtelné posteli, kde člověk přemýšlí o životě- zda udělal dobře, zda něco špatně. Zda jeho život měl smysl.

07.01.2022 3 z 5

Šťastná za všech okolností Šťastná za všech okolností Ivanka Devátá

Pěkně rozverná osoba, v dnešní době by bulvární novináři z jejího života měli přímo žně. Ale v tehdejší době se vymykala pěkným konvencím a brala život takový jaký je i když nevím, zda taky z toho nebyla v depresích.

05.01.2022 4 z 5

Vánoce mám rád Vánoce mám rád František Nepil

Pan Nepil má vždy takový klidný knížky- balzám na duši. Vždy mi v těch knihách připadal jako staří lidé, kteří vzpomínají na svoji dobu tu špatnou zapomenou tu dobrou vyprávějí neustále.

05.01.2022 3 z 5

Poslední palác Poslední palác Norman Eisen (p)

První půle dobrá, ale ta druhá mě dost nudila. I když je to na diskusi, ale mám na to jiný názor, než bude tady. Jinak jsem pořád přemýšlela o který palác se jedná. Znám pouze jeden a to ten, který se neblaze zapsal do dějin naší temné historie v období druhé světové války. Nějak mi ten postavený bazén tam nějak nezapadal. Jenom škoda, že tam nebylo některé vysvětlivky. Pořád nemůžu nalézt slovo,, flaneři"

02.01.2022 2 z 5

Oprátka pro krásnou Veru: Temné tajemství ošetřovatelky z Ravensbrücku Oprátka pro krásnou Veru: Temné tajemství ošetřovatelky z Ravensbrücku Stanislav Motl

Sice jsem nad touto knihou dost v šoku, ale čtení o koncentračním táboru mě docela překvapil. Byli zde dost neznámá fakta i jedna situace, která mi připomněla jeden film u kterého hledám pořád název( pouze vím, že doktorku v koncentračním táboře hrála Dana Medřická a bylo to také u povalečného soudu. Nějak mě to pořád připomíná.

29.12.2021 5 z 5

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Betty Truck

Nyní jsem si přečetla toto nové vydání knihy. Je docela dobré, překladatelka se velmi snažila, je tam dopsáno i něco nového, co v tom vydání v roce1984 není, ale myslím si, že se něco vypustilo, asi bych jako dítě z této knihy strach neměla a noční můry teprve ne anebo jsem starší nevím. Asi bych toto vydání ohodnotila třemi hvězdičkami

25.12.2021

Lilie pro nevěstu Lilie pro nevěstu Teresa Simon (p)

Zajímavý příběh ve dvou časových rovinách- ( 2.světová válka a asi 80.let po válce. Autorka jak vidno si tento žánr oblíbila. Pravděpodobně zkouší životní kruh- předci a potomci v časovém období se spojí. Asi je tu jedno úsloví. Všechny rány zahojí čas.

25.12.2021 3 z 5

Temnotou holocaustu k naději Temnotou holocaustu k naději Irene Butter

Při čtení této knihy jsem u ni přemýšlela, zda stojí za přečtení nebo jak to okomentovat. Kniha zahrnuje období od roku 1935- 1945(hlavní část děje), poté jsou na konci knihy poválečné osudy paní Ireny i osudy lidí s kterými se potkala na svých cestách životem především válečnými roky. Sice vím, že paní Irena si prožila svoje a nezávidím ji to, ale tady je vylíčena taková psychologie- že by se o tom muselo přemýšlet. Období děje je viděno dětskými oči. Na počátku války do zatčení se chová jako dítě, později v koncentračním táboře se chová někdy dospěle i jako dítě. Později je ta silná, která se snaží udržet rodinu pohromadě

21.12.2021 3 z 5

Kněžna de Clèves Kněžna de Clèves Marie-Madeleine Pioche de la Vergne de La Fayette

Ať se čtenáři nezlobí, ale tahle kniha byla pro mě dost nudná. I když jsou v některých knihách narážky na tuto knihu tak pro mě ne. Duševní muka hrdinů fakt nemusím.

20.12.2021 1 z 5

Za časů našich prababiček a pradědečků – Život na přelomu 19. a 20. století Za časů našich prababiček a pradědečků – Život na přelomu 19. a 20. století Hana Kneblová

Tak jsem si oživila některé věci, které jsem již zapomněla, neboť se ke knihám, kde byli napsány, tak jsem se k nim nějak nevrátila. Především jsem byla překvapena i jmény lidí, kteří kdysi byli páteři literárních salonů i narážek nekonvenčních spisovatelů(viz Jaroslav Hašek).

20.12.2021 5 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

I když detektivní žánr není moje oblíbená četba tak od této knihy jsem se vůbec neodtrhla. Napínavá od začátku až do konce

12.12.2021 5 z 5

Zlatá léta Zlatá léta Maria Nikolai

Tento díl byl velmi dobrý i docela svižný děj. Je vidět, že autorka vybírala ze zlaté éry 20.let, která je označována za zlatý děj. Vybíráno je ze slavných podnikatelů, které značky zdobí do dnes. I když bych chtěla vědět, zda jsou to jejich potomci. Doufám, že další díl bude vydán brzy. Hlavně se mi na této knize líbí i vysvětlivky, které člověk někde četl , ale nevěděl co znamenají.

08.12.2021 5 z 5

Případ křičící ženy / Případ bigamistovy choti Případ křičící ženy / Případ bigamistovy choti Erle Stanley Gardner

Možná jsou lepší detektivní příběhy Perryho Masona, ale příběhy mě moc nezaujali, lepší příběh byl ten druhý o bigamii.

05.12.2021 2 z 5

Serpico Serpico Peter Maas

Nemohla jsem se od této knihy odtrhnout. Román o neúplatném policajtovi tak to snad patří do fantazie. Ale stejně bych chtěla vidět ten film, jak to slibují v knize

05.12.2021 5 z 5

Toulky českou minulostí 17 Toulky českou minulostí 17 Petr Hořejš

O trochu lepší díl než o hudbě. Je vidět, že autor se bude postupně zlepšovat( věřím tomu). Jinak jsem se zas něco dozvěděla nového, ale spisovatele symbolismu nebo spíš básníky symbolismu moc nemusím, spíš se přiznám, že jsem o autorech(symbolismu)učili ve škole a nějak to okolo mě prošlo. O pár věcech, které mě zajímali jsem se dozvěděla něco nového

05.12.2021 3 z 5

Když tě miluje Skot Když tě miluje Skot Hannah Howell

Romantické čtení na zimní večery, člověk u toho nemusí přemýšlet i když si myslím, že na obálce knihy oblečení není v souladu s milostnou romancí v této knize

29.11.2021 3 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Sice jsem na takový historický knihy, někdy i humorný, ale toto mě nějak nezaujalo. je možní, že autorky chtěli historii odlehčit, přidat trochu humoru. ale dát do toho prvky sci-fi tak tohle není pro mě čtení.

29.11.2021 1 z 5