Matri Matri komentáře u knih

Královsky tvá Královsky tvá Emma Chase

Jedným slovom... rozprávka!
Bolo to príjemné čítanie, žiadne veľké vzťahové drámy, len pekne vystavaný príbeh lásky. Boli aj smutné momenty, aj úsmevné, aj vzrušujúce. Čakala som síce niečo iné, ale sklamaná nie som. Aj keď pre mňa asi najslabší diel.. Podotýkam ale, že celá séria je veľmi veľmi vydarená ;-)

10.06.2023 4 z 5

Osamělé srdce Osamělé srdce Mona Kasten

Tak to bolo niečo..
Za mňa hádam jedna z najlepších kníh autorky (spolu s Cítit znova). Toto bolo pre mňa tak silné! Autorka na pozadí príbehu rozoberá aj tienisté stránky slávy, internetu a silu médií. Nie je to len plochý román o láske.. mimochodom toto bola tá najviac slow burn romantika, akú som kedy čítala, a mne sa to páčilo! Nakoľko koniec je aký je ... a ja mám stále milión otázok, súrne potrebujem pokračovanie!! Emocionálne ma príbeh teda dosť vyšťavil, ale milujem to!
... A ešte aj ta obálka je krásna
Bez debaty vrelo odporúčam!

08.05.2023 5 z 5

Ian Ian Lauren Layne

Tak toto bola doslova priemerná kniha. Čítalo sa to ľahko, rýchlo, bolo to aj niečím iné (vyšetrovanie), ale nič čo by ma extrémne nadchlo. Ďalšie páry v partii vyzerajú zaujímavo, takže asi siahnem aj na pokračovanie. Taká rýchla oddychovka, preto hodnotím ako lepšie 3/5, alebo slabšie 4/5.

05.04.2023 3 z 5

Prisahaj Prisahaj Meagan Brandy

Ak si nejaká kniha odo mňa zaslúži hodnotenie 5/5 tak je to táto!!! Bolo to pre mňa tak obrovské prekvapenie, že si ešte teraz gratulujem, že som sa do tej takmer 500 stranovej knihy pustila!!! Je to emočný ohňostroj, totálne som sa zamilovala do Ari (aj keď v niektorých chvíľach bola trošku na jednu kamarátsku), ale moja láska k Noahovi je už asi nadosmrti!!! Pólku knihy som sa zamilovane usmievala a polku plakala.. Odporúčam odporúčam odporúčam!!!

Pre info, kniha má na goodreads hodnotenie 4,43!!! JE FAKT SKVELÁ

23.03.2023 5 z 5

Smrt před branami Smrt před branami Sabaa Tahir

Na úvod sa priznám, že v prvých dvoch častiach som fakt nemusela Helenu. No v tejto tretej časti si moje sympatie jednoznačne získala.
Okrem toho bola táto časť za mňa ale o chĺpoček slabšia, ale stále veľmi dobrá, preto mi nedá nedať 5 hviezdičiek, hoci je to skôr 4,5.
Už sa teším na záverečnú časť, a konečné rozuzlenie osudov Laie, Eliasa a Heleny.

16.03.2023 5 z 5

Osudový dopis Osudový dopis Vi Keeland

Ja nechápem, že som túto knihu tak dlho odkladala!! To bola tak čarovná, VTIPNÁ a romantická jazda. Akože dávno sa mi nestalo aby som sa neovláda a doslova sa chechtala nahlas (časť o cvičitelke psov je topka, úplne som z nej odpadla :-)))
Celý príbeh plynul veľmi prirodzene, a rýchlo, knihu som doslova zhltla. Odporúčam všetkými desiatimi!

24.12.2022 5 z 5

Tenebris Tenebris Michaela Brnková

(SPOILER) Na základe pozitívnych recenzií som sa do knihy pustila s veľkou chuťou (mam fantasy žáner veľmi rada). No za mňa bol príbeh strašne uponáhľany a vzťah Brisa a Stelly ma teda vôbec nebavil. Pozitívum knihy nastalo asi v trištvrte knihy keď sa príbeh zameral na vedľajšie postavy Katrin a Maxa, čo ma teda bavilo neporovnateľne viac. Chémia medzi nimi bola iskriva, a tej som na rozdiel od hlavných hrdinov, aj verila!
Kniha nebola zlá, dobre sa čítala, lebo sa stále niečo dialo. Ale, povedala by som, že na počet stránok sa toho dialo až moc. Preto bolo všetko veľmi uponáhľané, problémové situácie boli hneď vyriešené a vzápätí na to vhupneme do ďalších problém. Čakala som viac. Hoci nápad a svet boli fajn, len opakujem mooooc uponáhlaná kniha - veľa muziky na malo stranách. Čo v tomto prípade bolo na škodu. A že v jednej knihe sa hneď dej venuje viacerým hrdinom (párom), to som tiež hádam ešte v žiadnej knihe neobjavila. Celkovo hodnotím ako
stred 3/5.
Obálka je krásna!!!

17.12.2022 3 z 5

Přání! Přání! Leandra Sold (p)

Toto bolo taaaaak kúzelné. Iné slovo pre to ani nemám. Nádherné!! Do knihy som sa pustila na základe jedinej recenzie ale spolu s anotáciou ma zaujali, a ako fanúšička fantasy žánru som si povedala, že by to mohlo fungovať. Ono to nie len fungovalo, ale ma to úplne vcuclo do tohto sveta a bolo to perfektné. Dúfam sa knihe dostane veľa pozornosti lebo si to naozaj zaslúži. Príbeh bol krásny a romantická linka ma úplne pohltila, veľmi sa mi páčilo napätie a doťahovanie hlavnych postáv. Presne takto sa mi to v knihách páči!! Odporúčam všetkými desiatimi!!!

20.11.2022 5 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Som nadšená, ako fanúšička série ACOTAR (Dvory) moje srdce plesalo. Knihu som zhltla za 1 deň a neveim sa dočkať pokračovania!!

11.11.2022 5 z 5

V znamení nefritu V znamení nefritu Majka Danihelová

"Hľadieť naňho bolo, ako hľadieť na prekrásneho anjela, ktorého nebesá vykresali na zákazku iba pre mňa. Nenávidela som vesmír za to, že ma týral, že mi ho poslal do cesty, keď som zabúdala."

Majka mi tretím dielom opäť odpálila mozgové závity! Bez debaty, takto úžasné prepracované fantasy sa môže kľudne zaradiť do zástupu ku knihám vo svetovej konkurencii :)
Meggie a Skye sú za mňa topkový knižný pár. A hoci u nich miestami dosť vážne viazne komunikácia :) , na druhej strane tá chémia medzi nimi... no nemám slov! ;-)
V porovnaní s druhým dielom som síce dostala o dosť menej ich vzájomných interakcií, no v zásade mi to až tak neprekážalo.
Ako náhradu som dostala dve veľmi vyrovnané dejové linky:
- jedna sleduje dianie v Ametystovom lese po odchode Meggie
- druhá samotnú Meggie na jej honbe za opálovou hviezdou

Spoznávame ďalšie nové, veľmi zaujímavé postavy. Za všetkých vyberám - Wicka, z ktorého mám zatiaľ dosť zmiešané pocity, zato Calluma vyslovene neznášam od prvého stretnutia a Mikhail je úplne zlatíčko :) Určite som zvedavá a teším sa kam bude vývoj aj týchto postáv smerovať ďalej.
Na rovinu... nie vždy som súhlasila s vývojom deja, niektorými rozhodnutiami a činmi najmä hlavných postáv. A tiež musím zhodnotiť - takmer nikam sme sa v deji neposunuli. Naopak, snáď všetko sa ešte viac komplikuje! No pre mňa, bol aj tretí návrat do Ametystového lesa vzrušujúcich, akčným, dynamickým, tlak zdvíhajúcim, iskrivým dobrodružstvom a užila som si každú stránku!
Opäť som síce nedostala kapitoly z pohľadu Skya, čo by ma teda v mnohých situáciách až nezdravo zaujímalo :-P, no stále verím, že sa ich dočkám ;-)
Hodnotím bez debaty 5* a opäť odporúčam!

"Dlhuješ mi pomoc...
Dlhuješ mi to za matku, lebo jediný spôsob, ako sa ti môžem pomstiť, je ten, že ťa udržím po svojom boku, aby si ma mala neustále na očiach a nezabudla. Nemôžem ťa zabiť ani ti ublížiť. Nedokázal by som to a ty to veľmi dobre vieš. Si moje najväčšie prekliatie.“
Prekryla som jeho ruku svojou.
„Nikdy by som na teba nezabudla, čo je zase moje najväčšie prekliatie."

08.06.2024 5 z 5

Všetkými zmyslami Všetkými zmyslami Rebecca Yarros

"Si ako zázrak, ktorého som nebol hodný sa dotýkať, nieto ešte nazývať svojím. Túžim po tebe od osemnástich, ale nikdy som nebol dosť dobrý, nie pre niekoho ako ty."

Asi všetci poznáme autorku vďaka fenoménu Štvrté krídlo, preto bola moja zvedavosť ako sa popasovala aj s romantikou fakt veľká.
A verdikt? Veľmi slušne :))
Nevravím, že kniha bola bez chybičky, avšak bol to veľmi emotívny zážitok.
Mladá dvadsaťročná December sa ocitá v ťažkom životnom období. Do života sa jej práve vtedy vracia jej platonická stredoškolská láska - vtedajšia hokejová hviezda, zlý chlapec, burlivák, lámač dievčenských sŕdc Josh.
Veľmi silné momenty knihy predstavuje najmä náhľad do života rodín vojakov, ktorí sú nasadení na zahraničných misiách alebo, ako v prípade Ember, ktorí prišli o milované osoby.

Čo teda v knihe nájdete?
- stredoškolskú lásku, ktorá konečne dostala svoju šancu
- hokejovú tematiku
- sebaobetovanie pre rodinu
- tému armády, vojakov, smútku z ich straty
- emotívne vyznania

Celkovo musím povedať, že je kniha jedným slovom krásna, trošku predvídateľná a aj dosť smutná (nejaká tá slza utiekla) :'-(
Pani Yarros ma celkom presvedčila. Ďalšie diely z tejto série si jednoznačne prečítam, nakoľko sa v knihe objavilo viacero zaujímavých postáv ;-)

"Potom ma pobozkal. Bez pauzy, bez možnosti rozhodnúť sa, bez váhania. Pobozkal ma a úplne ma pohltil."

28.05.2024 4 z 5

Gambit zlodejov Gambit zlodejov Kayvion Lewis

Zlodeji, súťaž, tajomstvá, pretvárka, zrada, spojenectvá, intrigy, nedôvera, cestovanie, napätie? Áno, všetko toto v tejto akčnej young adult knihe nájdete.
Námet súťaže zlodejov ma zlákal na prvý pohľad a predstavoval naozaj slušný potenciál, takže som neodolala a vrhla sa na zlodejčinu s nimi ;-)

Skupinka nesúrodých mladých zlodejov, vybratých z celého sveta dostáva pozvánku na Gambit zlodejov - súťaž, ktorá víťazovi ponúka možnosť splniť si jedno akékoľvek želanie. A práve toto je to hlavné, čo momentálne sedemnásťročná Rosalyn Questová potrebuje ako soľ...
Čo bol z môjho podľadu hlavný kameň úrazu je práve tá nálepka YA.. aby sme sa správne rozumeli, kniha ju spĺňa práveže úplne do bodky. A práve to už na mňa bolo akosi málo. Čakala som viac nebezpečenstva, viac intríg, viac iskrenia, jednoducho trošku VIAC VŠETKÉHO :-/
Záver knihy však priniesol slušný plot twist, odhalenia, ukázal pravú tvár mnohých účastníkov a ja si vravím - veď ja by som si prečítala aj pokračovanie ;-)
Koniec knihy naň veľmi slušne nabudil!
A aby som nezabudla - romantická linka... Určite by sa našla! Je síce dosť v úzadí, no záver práve aj v tomto smere naznačil slušné pokračovanie :)

Keď som sa zamýšľala nad hodnotením, stále to bol pre mňa síce akčný a pútavý, avšak priemerný príbeh tak za 3,25*, ale záver to vytiahol na konečné 3,75*

"Spojka povedala, že v prvom kole nesmieme používať zbrane. Mali sme ukázať, ako sa vieme vynájsť. A ty tu pobehuješ s hentou garotou okolo zápästia, odkedy súťaž odštartovala.“
„Vraví niekto, kto sa mi pokúsil odrezať hlavu.“
„Šlo o nástroj na rezanie skla.“
„Okej, tak toto je zase nástroj na rozbíjanie skla.“

24.05.2024 4 z 5

Božskí rivali Božskí rivali Rebecca Ross

"Zmeň nepriateľa na priateľa a budeš mať o jedného nepriateľa menej."

Božskí rivali si nesú nálepku YA fantasy, avšak ide podľa mňa o úplne inú samostatnú kategóriu...
Keby idem do knihy s vedomím, že čakám nadupané akčné epické fantasy, asi by som bola sklamaná a trošku nahnevaná. No kniha si už stihla nájsť svojich čitateľov, preto som vedela, že žiaden prepracovaný fantasy svet čakať nemusím.
Tak akí sú Božskí rivali?
Úprimne sa sa bála, či má takáto kniha dokáže osloviť a baviť. Sama som zostala prekvapená ako mi stránky ubiehali pred očami a môžem povedať - áno, bavilo ma to!
Mladučkí novinári, rivali v práci pre noviny Gazette - ona chudobná, on syn majiteľov železníc. Ona zostáva samučičká sama, preto sa vydá hľadať brata na vojnový front. On, nútený do svadby s inou, sa rozhodne ju nasledovať. Medzi Iris a Romanom je veľa tajností, nedôvery, napätia a hoci sú opakom jeden druhému aj osudovej príťažlivosti.
Príbeh je plný smutných, ale o to realistickejších opisov vojny (niečo v zmysle 1. svetovej plus nejaké tie mýtické bytostí). Práve tá reálnosť mnohých opisov robí toto "fantasy" tak reálnym a špeciálnym. Okrem pozadia vzniku vojny - a teda konflikt dvoch bohov a už spomenuté bájne bytosti, je príbeh skôr čosi ako historický román. Podotýkam písaný veľmi pútavo! Nechýba akcia (najmä na fronte), tajomstvá, pozvoľné budovanie lásky medzi Iris a Romanom, krásne priateľstvá a záver - nečakaný, šokujúci a ja sa naozaj úprimne teším na pokračovanie :)
Kniha nebola 100%-ne môj šálok kávy, no prekvapivo sa mi páčila ;-)
Hodnotím 4,25*

"Začínam ho milovať, dvoma rôznymi spôsobmi. Tvárou v tvár a slovom k slovu."

27.04.2024 4 z 5

Láska na úteku Láska na úteku Melanie Harlow

(SPOILER) "Stráž si srdce ako svoj domov. Dávaj pozor na to, koho doň vpustíš."

Príbeh začína naozaj zostra. Veronica sa nám predstavila ako nevesta na úteku... čomu sa teda nemožno čudovať. A ako zostra kniha začala, tak pokračovala ďalej.
Kniha sa čítala veľmi dobre, to sa musí nechať. Avšak čo tomu chýbalo bola určite logika udalostí, rozhodnutí a myšlienok.
Chémia medzi Veronicou a Austinom bola naozaj výborná - to ma bavilo, hoci potom mi už prišlo aj tých spicy scén akosi až priveľa, a to hlavne na úkor prepracovanejšieho deja :(
Logika - ujdem zo svadby, ešte v svadobných šatách hľadám prácu a v ten večer sa vrhnem na svojho šéfa? Akože fakt mi to nejde na rozum.
Slobodný otecko Austin žil ako pustovník, roky obetuje všetko len rodine. Vtom mu na prahu zaklope žena v svadobných šatách, ktorá na prvý pohľad asi neprežíva práve slniečkový deň a on... hoci sa neustále správa ako totálny nahnevaný odmietavý mrzút, má od prvej sekundy v hlave len nekonečné erotické fantázie o nej :-/ Asi mi v tomto prípade chýbalo trošku viac tohto slow burn...
Neskutočná Austinova zaťatosť v závere už bola opäť na mňa trošku moc. Epilóg bol oproti tomu sladučký, ale veľmi milý :)
Až na tieto pre mňa úplne nepochopiteľné myšlienky a konanie hlavných postáv bola kniha milá malomestská romantika so sympatickými vedľajšími postavami. Získali si ma najmä Austinove deti ;-)
Nakoľko o mesiac už asi nebudem vedieť o čom to vlastne bolo, hodnotím 3,5*

"Vyberám si teba – takú, aká si.“
Oči mi zaliali slzy. Spoznávala som svoje vlastné slová.
Usmial sa. „Pretože ty mi nielenže stačíš – ty pre mňa znamenáš úplne všetko.“

23.04.2024 3 z 5

Prepletené kráľovstvo Prepletené kráľovstvo Tahereh Mafi

"Nezlomilo ju bremeno práce či bolesť v rukách – ale samota. Život bez priateľov, nekonečné dni strávené bez útechy, ktorú dokáže poskytnúť jediné súcitné srdce.
Drvil ju smútok."

Krásna obálka, originály príbeh šmrncnutý Orientom, ktorý si ma dokonale získal. Asi som si našla ďalšiu obľúbenú sériu!! :)
Po vojnách a problematickom spolunažívaní magicky obdarených džinov a "hlinených" (alebo teda obyčajných ľudí), prijal starý kráľ Zaal zákony, čo vrhlo džinov do nemilosti. Museli sa skrývať, obzvlášť mladá džinka obdarená ľadom Alizeh. Túla sa životom sama, pracuje ako slúžka, privyrába si ako krajčírka. Do života jej znenazdajky vplyvom náhody vstúpi princ Kamran, budúci kráľ. To jej opäť rozvráti život...
Autorka vytvorila pre mňa obzvlášť úžasné postavy. Alizeh je džinka, vzdelaná, inteligentná, krásna, nepoddajná, bojovná. Od smrti rodičov sa životom pretĺka sama. Znáša útrapy života ako obyčajný človek, hoci je obdarená veľkou silou a mágiou.
Princ Kamran je v prvom rade vojak, ovládaný hnevom, podozrievavý, no odkedy mu do života vstúpila slúžka so zahalenou tvárou, úplne ovládla jeho myšlienky, čo vyvoláva množstvo nedorozumení so starým kráľom, jeho dedkom.
Okem ústrednej dvojice má zaujal princov minister a priateľ Hazan, ktorý mi až do konca zostal záhadou. Tiež slečna Huda, ktorá najmä v závere bola pomerne vtipne osviežujúca :))
Celkovo silnou stránkou knihy sú určite úžasné dialógy ;-)
Záver bol pre mňa pomerne prekvapivý. Na scéne sa objavil mladý kráľ zo znepriateleného Tulanu Cyrus, ktorý prišiel a všetko absolútne rozvrátil. Mám pocit, že sa nám rysuje milostný trojuholník. A ja tentoraz naozaj neviem, ku komu sa prikloním. Zatiaľ je to určite Kamran... ale Cyrus je zaujímavý, príjemne arogantný a zatiaľ nedostal veľa priestoru, takže uvidíme... :)
Vrele odporúčam prečítať a maximálne sa teším na ďalšie diely, lebo opäť ten koniec...

"Ako sa voláte?“
„Aká to nelogická otázka. Načo potrebujete vedieť moje meno?“
„Aby som vás mohla nenávidieť adresnejšie.“
„Ach. Nuž, v tom prípade ma môžete volať Cyrus."

15.04.2024 5 z 5

Strach Strach Olívia Sweet

Tak toto bolo veľmi veľmi príjemné prekvapenie, kde označenie dark romance získava naozaj svoj význam!
Naozaj dark.. temné, zvrátené, kruté a surové, miestni až trošku psycho!
Anne je doslova rozbitá hlavná hrdinka, ktorá má množstvo problémov, krehkú psychiku, zažila hrôzostrašné veci a napriek tomu si vôbec nepripúšťa, s kým vlastne žije pod jednou strechou. Až do svojho únosu netuší čo je jej krutý, prísny brat zač. Tu vstupuje na scénu únosca Harry - mimochodom opäť veľmi vydarene vykreslený doslova bezcitný, chladnokrvný, tvrdý a záhadný (s jeho charakterom som fakt veľmi spokojná) :))
V knihe sa buduje čosi ako veľmi pozvoľná slow burn romantika, mixnutá štokholmským syndrómom. A hoci hot scény, či vážnejšie zblíženie hlavných postáv ešte nenastalo, je na spadnutie ;-) očakávam v pokračovaní!! Dúfam to bude stáť za to!
Kapitoly sú krátke, absolútne čtivé a nútili ma obracať stránku za stránkou! Dej je rozprávaný z pohľadu hneď 4 postáv - okem Anne a Harryho je veľmi osviežujúci vtip, šarm a bezstarostnosť, ktorú vnáša Harryho parťák Nial. Štvorlístok dopĺňa Jaslyn - kamarátka Anne.
Kniha končí doslova v polovici (viac otvorený koniec byť ani nemôže), takže ak nemáte infarkt na pláne dňa, počkajte si na pokračovanie :)
Určite vrelo odporúčam!!

"Nedovolím ti odísť. Stačí?“
Hľadela som naňho ako na prízrak, nezdalo sa však, že by bol žartoval.
„Ale to predsa nejde, aby“
„Asi si stále nerozumieme,“ prerušil ma. „Veci sa majú tak, že ťa skrátka nikam nepustím. Hotovo. A ak nás Myles hľadá oboch, tak mu z toho urobíme sku*vene zložitý problém."

02.03.2024 5 z 5

Nikdy hrdinka Nikdy hrdinka Vanessa Len

"Svět nestvůr byl plný zázraků. Ale byl stejnou měrou krásný i strašný. Byl to svět, kde se člověk mohl podívat z okna a vidět tudorovské město. Ale byl to také svět, kde nestvůry kradly lidem život jen proto, aby si užily dovolenou v jiné době."

Začiatok knihy otvára novú časovú líniu, kde sa vlastne vraciame úplne na začiatok. Joan si ako jedna z mála pamätá čo sa stalo - čo spôsobila. Nick ju nepozná, Aaron ju nepozná. Orientuje sa vo svete, ktorý nastal po odtvorení Nicka.
Stojí proti staronovému nepriateľovi - žene, ktorá "stvorila" Hrdinu Nicka. Zároveň pomôže Joan zistiť kým a čím vlastne je...
Kniha sa čítala chvíľu výborne a chvíľami mi prišlo, že sa točíme dokola (áno, trošku nuda). Asi by som ubrala trochu zo stránok.
V prvom diely bol naznačený milostný trojuholník, a hoci stále platí, v tejto knihe sa žiadne city nijako hlbšie nebudovali, čo mi aj trošku chýbalo. Ja budem určite patriť k fanúšikom Aarona ;-)
Kniha bola z môjho pohľadu a niečo slabšia, ako prvý diel, ale stále zaujímavá a originálna. Teším sa na pokračovanie :)
Tentokrát sú to slabšie 4*

"Věděla, že pro ni hodně znamená – myslela na něj kaž­dý den –, ale až do této chvíle si neuvědomovala, jak moc. Dokud jí neukázal, že on sám už to tak necítí."

29.02.2024 4 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

„Když jsme se poznali, já jsem byla tou zlodějkou, jenže to on ukradl mé srdce."

Krásny YA fantasy príbeh - retelling klasickej rozprávky, ktorý na Slovensku poznáme ako Sedem zhavranených bratov, avšak v originálnom ázijskom šate.
Príbeh ma bavil snáď od prvej stránky a nepustil až do poslednej. Nechýba v ňom mágia, draci, priateľstvo, zrada, intrigy, veľké dobrodružstvá a samozrejme láska :)
Priznávam, že spočiatku som nemala zo Shiori moc dobré pocity - správala sa až moc detinsky, trošku rozmaznane a nezodpovedne. Avšak, ako postupoval príbeh, menila sa aj Shiori - dospievala a stávala sa z nej silná žena, odhodlaná zachrániť bratov za každú cenu.
Romantická linka sa vyvíjala pozvoľna, ale k mojej moc moc veľkej spokojnosti :))
A hoci koniec zostal horko-sladký, Shiori čaká ďalšie veľké dobrodružstvo tentokrát v podmorskej ríši drakov!

Nakladateľstvo #ocelot na svojich stránkach NAŠŤASTIE uvádza pokračovanie (bohužiaľ až na marec 2025), takže sa mám na čo tešiť!!! ;-)
Okrem toho, mám pocit, že sa niečo rysuje aj v Pandore, takže žeby som sa dočkala aj slovenskej verzie!? :)
Vrelo z celého srdca odporúčam!!!

„Co tě to napadlo? Vždyť tě mohl zabít.“

„Bylo velmi pravděpodobné, že zemřu,“ připustil, když popadl dech.
„Ale jisté to nebylo.“

Měla jsem chuť ho obejmout. „Jsi hlupák – ale odvážný hlupák.“

„Jestli mi odteď budeš říkat takhle místo třetiřadý 'barbarský šlechtic', pak to stálo za to.“

23.02.2024 5 z 5

Znamení Sokola Znamení Sokola Ivana Nováková

Táto kniha ma vcelku milo prekvapila. Musím priznať, že po prvom diely som bola na vážkach, či v tejto sérii pokračovať. Druhý diel bol ochutnávkou, že by to šlo a mohlo byť dobré.
Tretí návrat do tohto Sveta ma naozaj bavil od prvej stránky! Autorke sa darí písať naozaj sympatické hlavné postavy. Edian ma bavila od samého začiatku, lebo dej začína naozaj zostra - jej uväznením a nútenou svadbou. Konečne som sa dočkala aj rozprávania v ich-forme, čo hneď dodalo rozprávaniu tú správnu iskru. A ja som Edianine myšlienkové pochody mala naozaj rada, rovnako ako jej charakter - bezprostrednsť, výbušnosť, odvaha, láska k svojmu národu.
A David... tento typ temného démonického hlavného hrdinu mi veľmi vyhovuje, takže romantická linka bola za mňa fakt vydarená.
Dokonca som začala chápať aj usporiadanie sveta - a naozaj sa jedná o dobový svet (čosi ako stredovek, kde funguje mágia), do ktorého prichádzajú Pozemšťania (obyvatelia našej Zeme) na vesmírnej lodi - úprimne ma to dosť šokovalo, nakoľko kniha je z môjho pohľadu viac historickým románom ako fantasy, preto mi to chvíľami nesedelo. Avšak na druhej stane je to dosť originálne a vznikli tak zaujímavé situácie, možnosti a smerovanie deja.
Hoci drobné výhrady ku knihe by som ešte asi mala, séria, ktorá je autorkinou prvotinou, má určite stúpajúcu tendenciu a v každej časti vidím istý kvalitatívny progres. Túto časť považujem za doposiaľ najlepšiu!

"Edian!“ Podíval se na mě s vřelostí letního slunce. „Ty sis vybrala mne! Zřejmě jsi podvědomě chtěla někoho s ohromnou mocí, aby tě ochránil před nepřízní rodového prokletí. Nebo jsem se ti prostě líbil.“
Šibalsky mrkl. „Beru jakoukoli možnost.“

20.02.2024 4 z 5

Tisíc chlapčenských bozkov Tisíc chlapčenských bozkov Tillie Cole

To som si teda na seba uplietla bič! Prečo som si vopred neprečítala nejaké recenzie!?!
Kniha nie je zlá, keby mám 15+ tak patrí medzi moje topky. Ale...
Ja mám takú depresiu! Ja takého knihy nečítam, vyhýbam sa tomu, a keby viem o čo pôjde tak ju asi nikdy nezačnem ani čítať!
Keď som konečne na cca stej strane prišla na to, o čo kráča, vlak bol dávno rozbehnutý, a tak som dočítala - spoiler - povinná výbava vreckovky (bez nich sa to naozaj nezaobišlo a to hneď viac krát!!!).
Oceňujem hlavne postavu Runeho - originálne vymyslený hlavný hrdina - nórsky Viking s imageom rockera/motorkára (nebol ani jedno z toho) a sklonom k temnote a hnevu. Vďaka nemu bol príbeh pre mňa určite zaujímavejší. Poppy bola milá, ale akosi som si k nej nenašla cestu...
Našlo sa niekoľko múch, ktoré jednoducho išli proti logike - či už rozhodnutia najmä Poppy, ich rozhovory, kde v jednej vete tvrdím jedno, v ďalšej toho opak. Sem tam som sa aj nudila a doslova preskakovala odstavce - trošku sa to už točilo dokola.
Okrem toho, mne sa nozaj nepáčil ten epilóg! :( Ja chápem, čo tým autorka chcela povedať, aký pocit vyvolať, ale pre mňa to bolo len potvrdenie toho, že kniha už nie je pre mňa...
Mladým čitateľ srdečne odporúčam - opakujem vreckovky majte po ruke! ;-)
Za mňa 3,5 hviezdičky (prikláňam sa ale nadol, nakoľko viac vecí, a najmä epilóg za mňa bohužiaľ NIE).

14.02.2024 3 z 5