Matri Online Matri komentáře u knih

Darling Venom Darling Venom Parker S. Huntington

"Chutila ako sladký jed. Venom.
Teplý, ľahký a snový.
Smrteľne toxický.
Nádherne návykový."

Pred čítaním som mala o knihe asi toľko vedomosti, že zahŕňa ťažšie témy, mala by byť depresívna, ale romantická...
Po prečítaní viem, že depresiu nemám, ale naopak, som obohatená o úžasný čitateľský zážitok!

Hoci kniha rozoberá témy samovraždy, šikany, straty blízkych, alkoholizmus, závislosť na drogách, ťažkých výčitiek svedomia - bolo to pre mňa prekvapivo až poetické čítanie. Text v sebe ukrýva toľko krásnych myšlienok!

Stredoškoláčka Charlie, ktorú trápia jej vlastní démoni minulosti stretáva v noci na streche školy školského čudáka Kellana. Kell je pankáč, samotár a oni sa tej noci spriatelia. Stretli sa náhodou, ale ich stretnutie ich oboch nenávratne zmenilo.
Ak nechcem prezrádzať dej, mala by som sa zastaviť :) ale...
O pár rokov neskôr do deja vstupuje Kellanov straší brat Tate.
Vekový rozdiel, nekonečné popieranie vzájomnej príťažlivosti, výčitky svedomia - to všetko ich drží od seba a predsa sa snažia uzdraviť jeden druhého.
Koniec bol taký, aký som dúfala. Aj s Terryho priznaním, ktoré som tušila a naozaj očakávala :))
Ja ten príbeh milujem a z celého srdca Odporúčam!!!

"Toto nie je začiatok niečoho,“ varoval ma Kellan. „Ak niečo, tak koniec... “

12.02.2024 5 z 5

Lore Lore Alexandra Bracken

Určite zaujímavý a originálny príbeh, nakoľko sa točíme okolo gréckej mytológie a jej bájnych postáv zásadných do súčasného New Yorku.
Musím priznať, že čítanie najmä zo začiatku bolo pre mňa náročnejšie, nakoľko takmer každá postava má svoje pôvodné meno, rod ku ktorému patrí, a ešte k tomu za určitých podmienok preberá schopnosti nejakého boha a vyberá si nové meno!! Mala som z toho naozaj dosť hokej ;-)
Keď som si konečne zvykla na zhruba všetky postavy (čo bolo asi v polovici knihy), mohla som si začať užívať aj samotný dej. Príbeh sa odohráva počas 7 dní trvajúcej sútaže / turnaja, kde sa lovci snažia zabiť bohov, ktorí sa na 7 dní stávajú smrteľnými a ukončiť tento sedemročný cyklus a trest, ktorý bol na nich uvrhnutý. Celkom mi bohužiaľ ušiel pôvod tohto trestu (je to kniha, ktorú treba asi prečítať x-krát kým mi všetko konečne dôjde) :)
Akcia strieda akciu, našla sa aj nejaká tá zrada a samozjeme malá iskierka romantickej linky.
Po dlhšej dobre fantasy kniha, ktorá je samostatný kúsok, a teda aspoň nemusím vyčkávať pokračovanie :))

„Chcel som ťa byť hodný.“

„Hodný mňa?“ začala. Jej slová často vychádzali príliš rýchlo, príliš neohrabane, príliš ostro, a to nechcela. Nie tentoraz. „Cas.“

„Lore.“ Zachoval ten istý jemný tón. „Narodil som sa s vedomím, ako robiť tri veci. Ako dýchať, ako snívať a ako ťa milovať.“

11.12.2023 4 z 5

Tiché srdcia Tiché srdcia Natália Hammerová

Anotácia knihy ma veľmi zaujala a v podstate som aj dostala, čo som očakávala. Mám ale určite výhrady.
Tak celkom som nechápala ako prišlo k tej osudovej láske Elisy a Alexandra. Ok, láska na prvý pohľad, ale aj tak mohla autorka trošku viac popísať ich spoznávanie, zbližovanie. Prišlo mi to moc hrrr, a tým aj menej uveriteľné.
V deji sa objavuje aj, nazvime to "milostný trojuholník", hoci práve táto časť ma asi trošku sklamala. Predstavovala som si to inak. Kaina mi vlastne nakoniec bolo veľmi ľúto.
Príbeh to nebol zlý - romantika a láska naprieč storočiami s jemnou príchuťou fantasy. Príjemné avšak priemerné čítanie ;-)

"Ak je mojím hriechom to, že ťa milujem, tak nech zhorím v tom najkrutejšom pekle, nech ma zničia plamene, nech som naveky zatratený."

17.10.2023 3 z 5

Vzostup kráľovnej Vzostup kráľovnej Rina Kent

"Myslím to vážne, Aurora. Ak opäť odídeš, prevrátim svet naruby, aby som ťa našiel.“
„Čo ak ma nedokážeš nájsť?“ hlesnem, pretože sa vo mne vynára hlboko zakorenený strach. „Čo ak zmiznem?“
„Potom spálim svet, ktorý ťa donútil zmiznúť, a vzkriesim ťa z jeho popola."

Vzostup kráľovnej je napínavý, tak trošku detektívny, záhadný a nabitý napätím medzi Aurorou a Jonathanom (síce ako pár sú mi stále bližší Aiden a Elsa ;-))
Druhý diel tejto duologie sa mi páčil ešte o kúsok viac ako Vláda kráľa. Už to síce bol nejaký ten piatok, čo som čítala prvý diel, ale postupne sa mi všetko vynáralo a knihu som si naozaj užila. Prečítaná za jeden deň!
Čo musím oceniť... ja som naozaj do poslednej chvíle absolútne netušila kto je "za tým všetkým", takže som bola značne prekvapená, a to by som si veru ani netipla.
Túto sériu môžem len odporúčať, ale asi až po prečítaní série Kráľovská elita (inak sa nevyhnete drobným spoilerom) ;-)

"Prejavy Jonathanovej nežnej stránky ma hlboko zasiahnu. Akoby som zazrela jednorožca a musela si to vychutnať.
Možno to nabudúce nakrútim a budem si to tajne pozerať."

25.09.2023 4 z 5

Ukradnutý dedič Ukradnutý dedič Holly Black

"Mojou najväčšou slabosťou bola vždy túžba po láske. Cítim v sebe zívajúcu prázdnotu, a čím viac sa ju snažím zaplniť, tým ľahšie sa vždy nechám oklamať."

Až do posledných stránok knihy som mala pocit, že to je úplne priemerná fantasy (a to som mala fakt veľké očakávania, nakoľko sériu Krutý princ úplne milujem). Potom prišli posledné kapitoly, príbeh nabral na tajomne, trošku sa to zamotalo, a tým si ma kniha získala trošku viac.
Ani neviem čo si mám myslieť o Wren... aj mi jej bolo ľúto, aj mi liezla na nervy a hlavne som mala pocit, že nevie čo chce, ani čo má robiť, a v závere ma teda úplne odrovnala..
Oak naopak, je veľmi sympatický, jemu som naozaj fandila a ako jediný prinášal aj trošku úsmevu.. Inak je kniha dosť temná.
V konečnom dôsledku, posledné stránky (ktoré som naozaj hltala), nemôžu vynahradiť 250 predošlých strán, preto musím dať len 3 hviezdičky, ale je to skôr 3,75 ;-))))
Koniec bol fakt dobrý a aj prekvapivý, a jednoznačne ma navnadil aj na pokračovanie,ktoré si určite prečítam!

26.07.2023 3 z 5

Srdce z kamene Srdce z kamene Irena Šenová

Hľadanie a viera v pravú lásku... asi tak by som popísala tému tejto romantickej a ľahko šteklivej rozprávky. Oceňujem naozaj krátke kapitoly, čo sa neuveriteľne ľahko čítalo.
Cely dej sa viaže ku kliatbe, ktorá sužuje kráľa už 900 rokov. Každých 100 rokov dostane možnosť kliatbu zlomiť ak sa nájde dievča, ktoré ho bude milovať takého aký skutočne je (kliatba ma samozjeme množstvo ďalších komplikácií..)
Kniha sa čítala naozaj ľahko ale na mňa tomu ešte čosi chýbalo k vierohodnosti ich vzťahu a lásky, taký priemer a preto hodnotím tak 3/5

23.07.2023 3 z 5

Tygrova stezka Tygrova stezka Colleen Houck

Tak tento diel bol pre mňa jednoznačne lepší ako predošlý! Stále som z toho nespadla na zadok, ale teraz to už začalo mať naozaj grády a som zvedavá kam sa príbeh ešte ďalej bude posúvať (teda predpokladám samozrejme šťastný happy end, hoci to predbieham, ale tá cesta k nemu môže byť ešte zaujímavá).
Kelsey už našťastie našla aspoň kúsok sebavedomia, za čo fakt vďaka bohu!!!
Stále mi v texte vedia najmä rôzne príbehy a legendy, ktoré zdanlivo ani nesúvisia s dejom. Prvá časť knihy bola opäť taká pokojnejšia, pomaly plynúca. Našťastie opäť nastal zvrat s presunom do Ázie. Tieto časti boli úžasné a musím pochváliť autorku, ako pekne ma vymyslený príbeh a zapojené rôzne súčasti reálnych miest, kultúr, histórie či náboženstiev. Romantická linka sa značne skomplikovala, akčné časti sú naozaj veľmi pútavé. Dúfam si aj ďalšie časti udržia túto úroveň.

11.07.2023 4 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Najsilnejšia stránka knihy? - asi najviac oceňujem vývoj osobnosti hlavnej hrdinky. Z ustráchanej, osamelej myšky sa stala sebavedomou vodkyňou a kamarátkou. Autorka tento Alessin vývoj v knihe veľmi pekne výstavala a popísala (nie vždy vývoj hrdinu postrehnem v takom rozsahu ako tomu bolo tu!).
Romantická linka bola tiež veľmi príjemná. Dialógy s Dantem boli veľmi silnou, za mňa tiež jednou z najsilnejších stránok knihy. Boli často dosť úsmevné, čo fakt môžem!! A v rovnakej miere romantické, z čoho sa mi až srdiečko roztápalo ;-)
Škoda toho zdĺhavého začiatku, kedy sa toho dialo pramálo a skutočne baviť som sa začala asi až v polke knihy :-(
Taký priemer :)

09.06.2023 3 z 5

Vláda kráľa Vláda kráľa Rina Kent

Rina vie ako ukončiť knihu...a teda úplne infarktovo, že človek potrebuje pokračovanie. Bohužiaľ nejaké wow z knihy sa u mňa nekonalo, a na Zvrhleho kráľa, ktorý bol mojou prvotinou od autorky, sa nič nechytá. Čítanie to však bolo určite pútavé, záživné, tajomné a vysoko Iskrivé.
Avšak odporúčam prečítať AŽ PO SÉRII Kráľovská elita!!! (inak sa dozviete pár malých spoilerov) ;-)

06.06.2023 4 z 5

Klam lady Ginevry Klam lady Ginevry Kiersten White

Začiatok bol pre mňa trošku ťažší na začítanie.. horšie sa mi zvykalo na autorkin štýl písania. Dej bol ale veľmi pútavý, naozaj som sa nenudila a miestami som sa nemohla od čítania odtrhnúť. Nastali pre mňa aj prekvapivé zvraty, niektoré veci tuším, hoci veľa zostalo stále neodhalené. Oceňujem nezvyčajné poňatie klasických postáv, to sa mi veľmi páčilo, najmä Lancelot. Pokračovanie si určite prečítam, takže dúfam, že vyjde! Lepšie 4/5

10.04.2023 4 z 5

666 anjelov 666 anjelov Emily D. Beňová (p)

Výborná séria a výborné zakončenie. Všetko bolo objasnené, uzavreté, srdiečka lietali. Som spokojná ;-)
Celej sérii dávam 4/5

21.02.2023 4 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Krásna fantasy rozprávka, v ktorej sa stretávame s mnohými bájnymi rozprávkovými postavami. Určite odporúčam čítať v zimnom období, nakoľko chlad zo stánok doslova sála. Dej plynie pomerne pomaly, nakoľko sa zoznamujeme so životom Vasje, a to ešte pred jej narodením, cez detstvo a končíme vo veku cca 14/15 rokov. Vrham sa rovno na pokračovanie...

30.01.2023 4 z 5

Nemilosrdný rival Nemilosrdný rival L. J. Shen

Za mňa bohužiaľ jedna z trošičku slabších kníh od autorky. Ale veľmi sa teším skôr na príbehy Arsena a Riggsa... Ich postavy sa mi veľmi páčili, takže sa teším!

28.01.2023 4 z 5

Dedička ruže Dedička ruže Majka Danihelová

Pre mňa top kniha minulého roka z tvorby slovenských autorov. Malo to všetko, čo sa mi na knihách páči.. nečakaná láska, napätie, zápletka, tajomstvo, intrigy, akcia a koniec, ktorý vyžaduje okamžité pokračovanie... Takže nedočkavo čakaaaaaaam!

23.01.2023 5 z 5

Hon na knížete Draculu Hon na knížete Draculu Kerri Maniscalco

Podľa mňa rovnako skvelý diel, ako aj predošlý. Ešte viac ma bavil vzťah medzi Thomasom a Audrey - ich doťahovanie a slovné bitky sú top! Dej bol pútavý, dynamický, hoci za mňa záver a odhalenie boli šokujúcejšie pri Jackovi Rozparovačovi, no i tak úžasne a aj prekvapivé rozuzlenie. Veľmi sa už teším na Hudiniho. Táto autorka sa stáva mojou čoraz obľúbenejšou.

21.01.2023 4 z 5

King King T. M. Frazier

Kniha bola dobrá. Dobre sa čítala, ani mi nevadilo to kvantum vulgarizmov, no niečo mi aj tak vadilo, že nemôžem dať plný počet. Ale ten záver ma tak rozsekal, že som hneď otvorila druhý diel, lebo jednoducho musím vedieť ako to dopadne.

14.01.2023 4 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

Knihy s upírmi naozaj moc nevyhladavam, ale toto bola celkom slušná jazda! Nehovorím ani, že je to kniha roka. Nemala som veľké očakávania, lebo často som potom sklamaná. Tento príbeh však stal za to... Žiadne hluché miesta, stále sa niečo dialo. Hlavná hrdinka Johana bola iná, bola odvážna, chcela pomstiť svoju rodinu a tomu obetovala všetko - priateľstvá, rodinu, lásku a šla doslova cez mŕtvoly. Fakt som mala pocit, že to dievča snáď ani nemá svedomie.. Nepáčilo sa mi to, ale ani to neznamená, že mi nebola sympatická. Nie vždy musí hrdinka byť čistá ako krištáľ, aby som si ju obľúbila. Oceňujem autora, že ju takto vykreslil. Som zvedavá ako sa bude Johanna chovať ďalej. Viem, že veľa čitateľov sklamala, ale mne sa to naozaj páčilo a neviem sa dočkať pokračovania... Tak 4,8/5

13.01.2023 5 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Toto bola kniha prasne podľa môjho vkusu. Asi aj jedna z top kníh toho roku ak nie jedna z mojich najobľúbenejších!
Bolo to miestami dosť surové ale opísané vcelku realisticky. Hlavná hrdinka nebola žiadna super hrdinka, ktorá zvládne nadľudské kúsky s úsmevom na perach, ale skutočne musela zabrať a to čo si vytrpela (a ja s ňou) bola riadna nálož! A práve toto dodávalo knihe na reálnosti. Toto na knihe vyzdvihujem, na jednanie v rukavičkách zabudnite. Bolo to surové, a veru nič také som zatiaľ v knihách tohto žánru nečítala. Teším sa čo prinesú ďalšie časti. Neviem sa dočkať!!!

10.11.2022 5 z 5

Měsíční čarodějky Měsíční čarodějky Elizabeth Briggs

Prvé dva diely tejto vlčej new adult fantasy série ma fakt bavili. Boli plné akcie, žhavých scén a na to, že som mala predsudky voči vlčej tematike, ma to naozaj chytilo. Spojenie vlkov do svoriek podľa zverokruhu dodalo príbehu šmrnc a originalitu.
Do celej tejto hierarchie nezapadá svorka Hadonoše, a už úplne mimo je Ayla - miešanka vlka a mesačnej čarodejnice.

V treťom diely sa vlastne nič prelomové nestalo. Až na vytrénovanie Aylinej mesačnej mágie - na mňa jej všetko išlo až zázračne rýchlo, no na druhej strane ma práve táto úvodná časť knihy teda fakt nebavila.

Druhý posun v príbehu nastal asi u Jordana a jeho vzťahu s Aylou. Tieto časti som si užívala asi najviac. Nakoľko mám častokrát slabosť aj pre padúchov, práve Jordana mám rada už od prvého dielu a stáva sa mojím stále obľúbenejším ;-)

Zato vzťah Kadena s Aylou je úplná hojdačka. Páčili sa mi viac v predošlých častiach. Ich vtedy ešte potlačovaná túžba ma fakt bavila. Tentokrát ma Kaden viac-menej len rozčuľoval - často sa správal zbytočne kruto a ja som ho vôbec nechápala a nespoznávala :-/

Čo povedať? Asi každá séria, ktorá má viac ako 3 diely, musí mať aj slabú chvíľu. A ako zisťujem, práve tretí diel sa stáva kameňom úrazu viac-početných sérií.
Pokračovanie si samozrejme nenechám ujsť :)

Hodnotím 3,5*

29.06.2024 3 z 5

Haunting Adeline Haunting Adeline H. D. Carlton

Fenomén Haunting Adeline vzbudil celosvetový záujem a zvedavosť. Pridajte k tomu krásne spracovanie knihy a je jasné, že to musíte mať!!

Určite očakávate spicy scény? - dostanete ich! (niektoré teda dosť na hrane )
Očakávate temný, pokrivený vzťah hlavných hrdinov? - samozrejme nesmie chýbať!
Možno očakávate, že sa budete báť? - áno, príbeh je niekdy dosť strašidelný

Čo som však ja nečakala je pozadie príbehu a najmä poslanie Zadea. Zároveň, práve Zade bol pre mňa najväčším prekvapením. Je hacker, ktorý však nesedí len za počítačom, ale pracuje v teréne. Má síce pokrivenú morálku a vskutku drastické, násilnícke, až sadistické a krvavé spôsoby, no jeho úmysel je obdivuhodný.
Zade na jednej strane koná dobro (ok, tie metódy sú sporné), a vzápätí stretáva Adeline. A odrazu má aj on svoju vlastnú obeť, ktorú prenasleduje, stalkuje, desí, naháňa a dostane ;-)

Čo mi najviac na knihe nesadlo je práve postava Adeline. Niekdy mi naozaj liezlo na nervy, ako "sa ospravedlňuje", že s ňou niečo nie je v poriadku, keď miluje strach. Autorka nás tým už od úplného začiatku pripravovala na to, ako do jej života zapadne Zade. Prišlo mi to až moc okaté :-/

Kniha ma celkovo dokázala prekvapiť a v každom prípade zanechala dojem.
Záver bol teda poriadny strih v bode zlomu. Čakala som ďalšou kapitolu, ktorá tam nebola! Bez pokračovania sa teda určite nezaobídem :))

"Jedného dňa si uvedomíš, že nie si chytená do klietky,“ zašepká drsne. „Si v mojom kostole, kde som ja tvojím Bohom a ty si mi rovná. Nie som väzenie, Myška, som tvoja svätyňa.“

23.06.2024 4 z 5