mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Nassim Nicholas Taleb

Hodně náročná kniha, která rozsahem není příliš obsáhlá, ale myšlenkami je nabitá a jejich vstřebávání je opravdu těžké. Části knihy jsou čtivé, ale těch je menšina. Zbytek je něco na způsob vysokoškolské učebnice, což není kritika, ale fakt a vyjádření obtížnosti četby. Kdo se knihou prokouše, jistě mu něco zajímavého uvízne v paměti. Autor míří na vzdělanější a inteligentní čtenáře (jak sám píše, hodně čtenářů je z ŕad MBA, ze kterých si dělá legraci), takže ne každého kniha osloví. Já si ji dovolím hodnotit na 70% a 4*. 31.7.2013.

31.07.2013 4 z 5

Nikdo nemá alibi Nikdo nemá alibi Rudolf Čechura

Detektivní román je prošpikován humorem. Je to taková parodie na pravého Holmese, čte se výborně a člověk se baví. Jen závěr mě trochu zklamal, je typicky holmesovský, pro mě mohl být zajímavější.
Kniha obsahuje mimo román i obsáhlou (na 20 stranách) studii Sherlocka Holmese od autora - člena The Sherlock Holmes Society of London. I když nejsem zrovna nadšeným obdivovatelem Holmese a dodatek mě zpočátku nijak moc neoslovil, postupně se stával zajímavější a zajímavější. 85%, 9.7.2013.

10.07.2013 4 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Velice poutavě psané životní příběhy mladého lékaře. Povídky jsou mistrně podané, realistické, ukazují nám obraz Ruska z let 1916-1917 a ještě o něco později. 95%, 16.6.2013.

16.06.2013 5 z 5

Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

Obě povídky jsou čtivé, dostatečně záhadné, ale rozzuzlení je ne moc věrohodné. Chybí více propracovanosti postav a charakterů, ale to je úděl stručné povídkové formy. 80%, 9.6.2013.

09.06.2013 4 z 5

Agnes Agnes Peter Stamm

Moc pěkný příběh spisovatele a jeho přítelkyně. Velmi zajímavě pojaté, kdy kniha je psána a zároveň prožívána, děj je průbězně upravován a měněn. Je cítit hloubka psychologie, také charaktery postav. Na velmi krátkém prostoru novely je velmi precizně podaný příběh. Pro mě to bylo nečekaně dobré překvapení. 95%, 9.6.2013.

09.06.2013 5 z 5

Naše hra Naše hra John le Carré (p)

Román se opět věnuje tématu špionáže, tentokrát se ale mírně vymyká tím, že špióni jednají na vlastní pěst. Taky se četlo celkem dobře, i když některé pasáže byly trochu méně záživné. Jako obvykle se děj jeví jako reálně možný - nyní jde o oblast Kavkazu v Rusku v polovině 90. let 20. stol. 75%, 26.5.2013.
Zajímavost: moje kniha je stejná jako zde dle všech parametrů včetně ISBN, ale přebal je jiný.

26.05.2013 4 z 5

Panoptikum hříšných lidí Panoptikum hříšných lidí Jiří Marek (p)

Druhá ze série 3 knih Jiřího Marka je stejně dobrá jako její předchúdce. Povídky jsou psány krásně lidsky, výborně se čtou a skvěle popisují a zobrazují lidi, život a vůbec Praha a naši zemi za první republiky. Několik povídek bylo také zfilmováno a musím říct, že i seriál s panem Marvanem, Brůžkem (Bláha), Houše (Vinklář) a Mrázkem (Filipovský) a také samostatné filmy jsou výborné. 90% a 5*, 30.3.2013. Knihu jsem četl jako součást souborného vydání všech 3 dílů pod názvenm Panoptikum.

30.03.2013 5 z 5

Nejhledanější muž Nejhledanější muž John le Carré (p)

Pro mě jeden ze zdařilejších románů Le Carrého. Je to jeho šestý román, který jsem přečetl, a myslím, že jsem pochopil, proč byl autor u tajné služby jen pár let: ve svých dílech totiž ukazuje totální nesmyslnost špionážních a obdobných agentur.Tato kniha se z větší části četla celkem dobře, zadrhává to jen v částech, kdy jednají všelijaké bezpečnostní agentury - to se čte hůř a není to ani moc záživné.Autor opět ukazuje, že přípravě svých děl věnuje velkou pozornost a výsledek tomu odpovídá: nejde zrovna o akční a napínavé thrillery, ale spíš o velmi realistické vykreslení. 75%, 17.3.2013.

17.03.2013 4 z 5

Žlutý pes Žlutý pes Georges Simenon

Příběh je zajímavý, snad jen Maigret na vše přijde tak nějak řekl bych z části zázrakem. 80%, 13.1.13. Četl jsem v jiné knize (Obavy komisaře Maigreta).

Komisař Maigret v rozpacích Komisař Maigret v rozpacích Georges Simenon

Novelu Obavy komisaře Maigreta jsem četl nedávno v jiné knize a nijak výrazně mě nezaujala. Naopak S úctou Picpus patří mezi ty příběhy, které se nejen výborně čtou, ale mají i nezaměnitelnou atmosféru a zajímavý děj. Celkově 80%, 10.3.13.

10.03.2013 4 z 5

Skandál v Čechách / A scandal in Bohemia Skandál v Čechách / A scandal in Bohemia Arthur Conan Doyle

Kniha obsahuje 3 povídky: delší Skandál v Čechách, Případ totožnosti a Záhada Boscombského údolí. Všechny povídky z této sbírky dle mého názoru patří mezi ty nadprůměrné. 85%, 9.3.13.

10.03.2013 4 z 5

Mazarinův drahokam / The Adventure of the Mazarin Stone Mazarinův drahokam / The Adventure of the Mazarin Stone Arthur Conan Doyle

Kniha dobře provedená, anglický text se spoustou vysvětlivek. Obsahuje 3 středně dlouhé povídky, každá zhruba na 30 stranách. Povídky se dobře čtou, ale ani jedna výrazně nevyniká. Celkově 75%, 7.3.13.

Indický hlavolam Indický hlavolam Zdeněk Mahler

Trochu rozporuplná kniha, nejen obsahem (Indie je rozporuponá). Fyzicky patří dle mého kniha k malým klenotům. Vytištěna je na kvalitním papíře vysoké gramáže a obdařena je množstvím - dovolím si říct - velmi pěkných ilustrací talentované studentky oboru Ilustrace a grafika Jany Zimové (*1987).
Po stránce literárního jazyka už zde máme rozpory. Začátek knihy je opravdu kouzelný, jazyk autora je velmi poetický, umělecký. Bohužel se hodí víc k popisu vlastní cesty do Indie než ke kapitolám popisujícím historii Indie a další faktografické údaje. V těchto částech knihy jsem se občas ztrácel a ani pořádně nevěděl, co čtu.
Další mínus si kniha, resp. její autor, odnáší za komunistickou příchuť. Abych pravdu řekl, neznám autora, abych mohl posoudit, zda do Strany vstoupil z blbosti, z vychytralosti či z přesvědčení, ale s jeho názory na kapitalistické anglické vykořisťovatele apod. nesouhlasím. Naštěstí takových úletů v knize je jen pár.
Zajímavé pro mě bylo především to, že Indie se za 40 let od napsání knihy téměř nezměnila (dle vlastní zkušenosti). Hodnocení knihy rozdělím na: provedení 100%, umělecká a informační stránka 70%, celkově 75%. 2.3.2013.

02.03.2013 4 z 5

Poslední poklona a jiné příběhy / His Last Bow Poslední poklona a jiné příběhy / His Last Bow Arthur Conan Doyle

Tři ne příliš dlouhé povídky jsou asi trochu netypické. První s názvem Poslední poklona je více politická - protiválečná než zajímavá a záadná. Druhou povídku Vznešený klient vypráví Watson a také není kdovíjak záhadná a zajímavá. Poslední povídku Voják bílý jako stěna vypráví sám Holmes a Watson zde vůbec nevystupuje. Tato povídka už je poutavější a zajímavější. Celkově kniha dobře provedená, anglický text se spoustou vysvětlivek. 70% a 4*. 24.2.13.

24.02.2013 4 z 5

Nelítostný Maigret Nelítostný Maigret Georges Simenon

Kniha obsahuje dvě novely, každá má přibližně 100 stran a obě vznikly v roce 1959. V obou vystupuje Maigret, ale ani jednou není úplně sám sebou.V první novele Případ Saint-Fiacre se Maigret pouští do svého rodiště, kde se vrací ve vzpomínkách do svého mládí. Zločin vlastně není úplně zločin, Maigret vlastně nevyšetřuje, ale spíš jen přihlíží událostem. Simenon výborně vystihuje atmosféru upadající šlechty na venkovském zámku.Ve druhé novele Maigret a vzpurní svědkové se Maigret musí při vyšetřování hodně řídit pravidly, které ve Francii panují, totiž poslouchat vyšetřujícího soudce, reportovat mu, přenechávat mu výslechy apod. Simenon zde opět výborně podává obraz buržoazní rodiny, jejíž továrna na oplatky již spěje ke krachu a v níž se stane vražda.Obě novely patří k nadprůměrným, vtahují čtenáře přímo do prostředí děje. 85%, 5.2.13.

05.02.2013 4 z 5

Obavy komisaře Maigreta Obavy komisaře Maigreta Georges Simenon

Novela Žlutý pes je z roku 1931 a je snad první s postavou komisaře Maigreta. Maigret zde není ještě úplně zcela typický, jak jsme později zvyklí, to ale není na závadu. Vyšetřuje pouze s mladým inspektorem Leroyem a to na malém městě u moře. Chybí zde sice Paříž, ale není nouze o napínavý příběh, kde až do samého konce není skoro nic jasné. Příběh je zajímavý, snad jen Maigret na vše přijde tak nějak řekl bych z části zázrakem. 80%, 13.1.13.
Druhá novela Obavy komisaře Maigreta (1957) se odehrává v Paříži, Maigret už je ten pravý Maigret s týmem svých inspektorů na Nábřeží zlatníků. Případ je tak trochu postavený naruby, zločin se stane až nakonec. Nějak mi novela úplně nesedla, takže dávám 70%, 13.1.13.

13.01.2013 4 z 5

Prevítovi Prevítovi Roald Dahl

Roztomilé povídání pro děti. Já už jsem dospělý, tak nedokážu odhadnout, jak by se to líbilo dětem, ale čte se to pěkně a má to nápady. 75%, 30.12.12.

30.12.2012 4 z 5

Nápadník paní Maigretové Nápadník paní Maigretové Georges Simenon

Vyvážená sbírka u nás dříve nevydaných povídek, které jsou v rozsahu kolem 40 stran. Všechny spojuje komisař Maigret, jsou čtivé, mají spád, nechybí humor. 80%.

09.12.2012 4 z 5

Upír v Sussexu Upír v Sussexu Arthur Conan Doyle

3 relativně krátké příběhy, to jim ale neubírá na čtivosti a zajímavosti. 80%, 3.11.12.

03.11.2012 4 z 5

Klub podivných živností / Anarchista Čtvrtek Klub podivných živností / Anarchista Čtvrtek Gilbert Keith Chesterton

Byl jsem velmi příjemně překvapen. Klub podivných živností jsou velmi poutavě psané zajímavé záhadné příběhy, jejichž logické vysvětlení se nakonec ukáže celkem prosté. I román Anarchista Čtvrtek se velmi dobře a poutavě psán, jen mě zklamal závěr. Poctivých 85%, 24.10.2012.

25.10.2012 4 z 5