mi-380 mi-380 komentáře u knih

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Tak tohle byl zážitek! Povídka Veterán je to nejlepší, co jsem zatím letos četl. Skvělý rozjezd, v němž autor přesně popíše nezvratný osud jedné londýnské vyloučené lokality, pokračuje realistickým popisem zločinu, průběhu vyšetřování a soudu se všemi právnickými podrazy, a případ zakončí razantní tečkou.
I v dalších povídkách Forsyth dokazuje, že je mistrem nejen dokonalých zápletek a point, ale že s přehledem zvládne romantiku, humor a dokonce i hrátky s časem.
100 % (199 hodnotících s průměrem 89 %).

„To je úplně šílený. Já teda sakra nevim, kam se tadle země řítí."
„To nejste sám.“

Povídkový kvintet ve zkratce:
* Veterán (loupež, Londýn)
* Zázrak (vzpomínky na válku, Siena)
* Občan (problémy v letadle do Londýna)
* Jak na věc (odhady obrazů, Londýn)
* Šumící vánek (stopař od Little Big Hornu)

19.04.2021 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Být už podruhé během týdne nadšený Klostermannem, to by mě tedy nikdy nenapadlo. Ale autor tenhle „ráj“ po velké přírodní katastrofě roku 1870 popsal mistrně a přesvědčivě, stejně jako ságu rodiny hrdého sedláka Adama Podhamerského, kde o katastrofy také není nouze. Klostermanna beru při popisu Šumavy a jejích rázovitých obyvatel jako naprosto důvěryhodný zdroj informací a jednotlivá místa, která jsem v posledních letech navštívil, mi s textem vyskakují před očima (Vydra, Křemelná, Horská Kvilda, Rejštejn, Kašperky, Čeňkova pila, Zlatá Studna, Prášily), stejně jako skutečná postava obra Rankla Seppa, u jehož dřevěné sochy v životní velikosti (213 cm) jsem se na Horské Kvildě před rokem s naší skupinkou přátel vyfotil. Tedy přesněji: vyfotil nás autor sochy, což je pan Pavel, otec známého cestovatele Ing. Pavla Pavla, příjemný a přátelský starý pán, který nás provedl nejen svou výstavou soch, ale i svou chalupou, kterou postavil vlastníma rukama přímo naproti hotelu Rankl (dříve Pollaufův hostinec, kde shodou okolností začíná tento román).
Díky autorovi musím obdivovat tu obrovskou vůli tehdejších obyvatel šumavské pustiny, jejich schopnost překonávat pěšky desítky kilometrů nehostinným terénem ve dne v noci, v létě v zimě, přetrpět kruté počasí, věčný boj s neúrodnou půdou, zažívat časté zápasy o přežití. Paradoxně - přírodní katastrofa přinesla bohatství. Dočasně.
Také díky skvělé četbě na pokračování a mému obdivu a respektu k tomuto koutu naší země jsem znovu na 100 % (aktuálně 124 hodnocení, průměr 89 %).

Staré cesty se opravovaly, nové se zřizovaly. Zástupy různého lidu se hrnuly do lesů s lopatami, krumpáči, trakaři, staré, nikdy nedotknuté skály trhaly se prachem a dynamitem, zkrátka, nikdo by byl nepoznal starou, klidnou, do věčného snu pohrouženou Šumavu, jejíž ticho ještě před nedávnem, před útokem kůrovce, sotva tu a tam rušilo cvrlikání drobného ptáčka a unylé zvonce pasoucího se skotu.
Mocné kusy lesů už polehly. Kde stály staletí velikánové, pnoucí k nebi kostrbaté zelené své koruny, otvíraly se široké paseky a temně zeleným mořem dosud stojících hvozdů prokmitaly rezavě červené skvrny zkázy, sídla smrtícího hmyzu, proti němuž člověk marně bojoval.

P.S.
Četba na pokračování - při natáčení se tenkrát v roce 1991 sešli Miloš Hlavica, Roman Hemala, Josef Patočka, Petr Pelzer, Zuzana Šavrdová, Jana Drbohlavová, Taťjana Medvecká.

27.10.2020 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Naposledy tohle velké foglarovské přátelství fungovalo perfektně jako čtení na dobrou noc mým dětem. Moc příjemné chvíle, ty večery strávené s dětmi, všechny nás to bavilo, všichni jsme se na čtení těšili, všichni jsme pociťovali dojetí a doufám, že u všech se upevňoval i smysl pro čest a spravedlnost.
90 % (zatím 1147 hodnocení s průměrem 89 %).

24.05.2020 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Den Trifidů – už dlouho hledám něco podobně originálního, chytrého a zároveň zábavného. Právě jsem našel, s doporučením mých spřátelených uživatelů.
I já se nechal vtáhnout do cesty postapokalyptickým světem. Je přehledná, napínavá, a, přestože jde o katastrofický horor, vyvolala ve mně, paradoxně, pocit světa naprosto reálného. Vznik zombie je založen na přírodou ověřených jevech, polopatického vysvětlování je naštěstí pouze nezbytné minimum a postavy, které postupně vyjevují své třinácté komnaty, se chovají s přiměřenou logikou.
...
A pak našli tu mrtvolku, tělo dítěte ještě mladšího, než je ona sama, s odříznutou hlavou.
Myslí si, že mu hlavu možná uřízla doktorka Caldwellová, protože takovéhle věci ona dělává.
90 % (zatím 537 hodnocení s průměrem 86 %).

21.11.2023 5 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Po tlusté detektivce jsem zatoužil po tenké antidetektivce od osvědčeného autora. Příběh je to příjemně starosvětský, z doby, kdy luxusní vlaky stále ještě připomínaly Orient expres, bohaté dámy se rozpovídaly u šampaňského a utajené lásky byly náležitě romantické. V porovnání s autorovými romány jednoduchá a přímočará oddychovka (v souladu s popisem práce hlavní postavy), s malým překvapením na konci.
70 % (247 hodnocení je zatím na 75 %).

08.08.2023 3 z 5

Sníh Sníh Ed McBain

Isola/New York, leden 1983, autor si dal od 87. revíru rok a půl pauzu a po ní vydal už podruhé román s dvojnásobným počtem stran než obvykle. Tentokrát se strefil přesně do bílého. Hustě sněží v obou významech slova a klopotné pátrání čtveřice Carella, Meyer, Kling a Brown mi připadá jako dokonalá ukázka týmové policejní práce. K tomu skvělé postřehy z periférie velkoměsta, empatické sledování dalších osudů nešťastného Klinga, a konečně zase jednou dávám 100 % (zatím 132 hodnocení s průměrem 87 %).

Během celého rozhovoru se obracela výhradně na Klinga, přestože většinu otázek jí kladl Brown. Brown byl na to zvyklý, někdy se dokonce i černí obraceli raději k bílému policistovi, jako by on sám byl neviditelný.

18.11.2022 5 z 5

Měsíc je drsná milenka Měsíc je drsná milenka Robert A. Heinlein

Boj za nezávislost made in Heinlein. Autor posílá hlavního hrdinu spolu s dokonalým počítačem do revoluce - boje proti systému a předvádí naplno svůj libertariánský přístup – jakákoliv vláda jen omezuje svobody, otravuje a brzdí individuální aktivity. Heinlein byl nejen spisovatel, ale také voják, politik, filozof a prognostik, který dokázal vidět daleko dopředu. I tentokrát (1966) chrlí plno nápadů a předpovědí, jen občas mi ty revoluční buňky a soudruzi v nich lezou na nervy, stejně jako když jinak celkem svižný děj tu a tam vyplní zdlouhavé vysvětlování.
80 % (aktuálně 247 hodnotících, zatím průměr 84 %).

Řízená demokracie je, Manueli, krásná věc. Alespoň pro ty, kdo ji řídí. A největší síla této demokracie je ‚svobodný tisk‘. ‚Svobodný‘ tady ovšem znamená ‚odpovědný‘ a vedoucí činitelé určují, co je ‚odpovědné‘ a co ne.

Kdysi pracovalo mnoho hlupáků pro vládu a byli vděčni za své malé, ale pravidelné platy. To ale nebylo nic pro mě. Já jsem se narodil svobodný a chtěl jsem, aby to tak zůstalo. Byl jsem soukromý podnikatel a nebyl jsem na výplatní listině žádné státní organizace. Časy se mění.

P.S.
Obálka příšerná, anotace zbytečně rozsáhlá, plná spoilerů.

02.09.2022 4 z 5

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

Velké sólo pro Steva Carellu, zaplněné jeho trpělivým pátráním - popojížděním, vyptáváním, přesvědčováním, tu a tam dokonce i flirtováním. McBain jako by četl naše komentáře, které stále dokola upozorňují na jednoduchost zápletek a malý počet stran, a tak se v pokračování s pořadovým číslem 32 pořádně rozjel. Tentokrát tedy netradičních 344 stran, jsou tu delší, ale o to reálnější dialogy, podrobnější popisy osob, místností, ulic, časté retrospektivy (gangy v mládí, válka ve Vietnamu), tu a tam podrobná citace zákonů, a také častější kritická a přiléhavá zamyšlení nad vývojem Isoly, což se asi dá zobecnit na všechna americká velkoměsta v roce 1977.
Změna, která neublížila ani nepomohla.
85 % (zatím 140 hodnocení s průměrem 80 %).

19.08.2022 4 z 5

Pátý svědek Pátý svědek Michael Connelly

Connelly, sázka na jistotu. Autorův Bosch je sice zábavnější, ale advokátské kličkování jeho nevlastního bratra bývá stejně napínavé. Promyšlenost komplikované zápletky je i tentokrát obdivuhodná, s Mickeyem a jeho týmem se noříme hluboko do amerického soudního systému a s velkou hypoteční finanční krizí na pozadí zažíváme dokonalou právnickou bitvu se všemi pravidly, mazanostmi a podrazy od začátku až do překvapivého konce.
85 % (aktuálně 141 hodnocení s průměrem 87 %).

Crimmins vypadal, jako by nestíhal moje slova sledovat.
Usoudil jsem, že je to muž krátkých vět. Dvakrát zamžoural a natáhl se k telefonu. Slyšel jsem, že se baví přímo s Kurlenem. Po chvíli zavěsil.
„Cestu znáte, chytráku?“...

Naše mladá kolegyně pořád stála, přestože Cisco a já jsme se mezitím posadili. Bylo v tom něco symbolického. Jako by tím, že se s námi neposadí, zatímco my dva kujeme plány, dávala najevo, že ona svou duši neprodá.

26.07.2022 4 z 5

Šachová novela Šachová novela Stefan Zweig

Autorovo zamyšlení nad schopnostmi a nevyzpytatelnými cestami lidských mozků, předvedeno na příkladu královské hry. Jakým způsobem vznikají šachové dovednosti? Trénink, talent, posedlost? Duševní strádání? Jako student jsem v této hře porážel kamarády, kupoval literaturu, měl šachové ambice. Až přišel ten den. Na koleji mě vyzval k partii jeden opravdový šachista a karbaník, nedíval se při hře na šachovnici, koukal z okna, asi se nudil, já mu hlásil tahy, on mi hlásil ty jeho. Po půl hodině mě upozornil: „Tohle nedělej, během tří tahů dostaneš mat.“ Dlouho mi trvalo, než jsem to uviděl. Pochopil jsem svůj šachový limit, podobně jako to musí udělat postava této novely, v níž šachy hrají velmi významnou roli, nikoli však tu hlavní, v té exceluje lidská psychika a její zoufalý boj o udržení duševní rovnováhy.
Audiokniha z roku 1979, mistrovský přednes: Eduard Cupák, Jiří Hanák, Miroslav Zounar, Jan Přeučil, Jan Bartoš.
85 % (zatím 96 hodnotících s průměrem 88 %).

P.S.
Modernější a atraktivnější variantu tohoto příběhu jsem našel v TV minisérii Dámský gambit podle románu Waltera Tevise (na ČSFD aktuálně 90 % a 23. nejlepší seriál všech dob).

06.02.2022 4 z 5

Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Christopher Monger

Chytří „hloupí Honzové“ z Walesu a s nimi hezká Betty mi hlasem Vladimíra Čecha vysvětlili, že zdánlivě nesmyslný název knihy je naopak velice přesný a výstižný. Příjemný britský humor v zápletce, kterou autor uplatnil nejdřív jako scénárista a režisér ve filmu s Hughem Grantem a teprve potom přetavil v krátký román. Zpočátku jsem měl za to, že jde o standardní, mírně ztřeštěnou historku, ta ale postupem času nabírala na síle i hloubce, příběh se citlivě uzavřel a pátá hvězda přece jenom doplnila souhvězdí.
90 % (zatím 75 hodnotících s průměrem 84 %).

28.01.2022 5 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Louis De Bernières je kouzelník. Příběhy rozhazuje a rozdává jako z klobouku, desítky, možná stovky v každé jeho knize. Vážné i veselé, napínavé i smutné, všechny ale zábavné a poučné. Ve všem je totiž znát autorova hluboká znalost historie a schopnost empatie s prostými obyvateli, tentokrát v městečku na okraji Turecka u pobřeží Egejského moře. Lidé se většinou nějak dohodnou: po staletí tu žijí pohromadě v relativním klidu křesťané, muslimové, Arméni i Židé. Ale jen do té doby, než začnou politici a vládcové hřímat o velkých posláních svých národů, svém jedinečném náboženství, svých velikášských cílech. A pak jde do tuhého. Počáteční idylka se od začátku první světové války mění na hrůzné masakry a genocidy, které překoná jedině další světová válka. Ale o té píše autor až ve volném pokračování, díky filmu asi známější Mandolíně kapitána Corelliho.
95 % (zatím 133 hodnotících s průměrem 91 %).

02.12.2021 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Pochybuji, že z téhle vražedné reklamy na Shetlandy jsou místní obyvatelé nadšeni. Jde o autorčinu prvotinu, tu přesvědčivější část tvorby měla před sebou (nejvíc mě bavila série s Lacey Flint, škoda, že jen čtyřdílná). S doktorkou Torou a programem Mapy.cz jsem procestoval skoro celé souostroví (do něhož jsem se přenesl z nedalekých Hebrid – po přečtení Mayova Ochráním tě) a podezření měnící se v jistotu nás osvítilo září přímo polární ještě v první třetině knihy. Tora vše promyslí, spočítá, vysvětlí, a je jasno. Pak se ale něco stane, Tora se vrhá do sebevražedné akce, vše promyslí, přepočítá a znovu je jasno. Jenže s jiným výsledkem. No, a to se ještě několikrát zopakuje. Za překombinovanost zápletky by se nemusela stydět ani Agatha Christie, za akční prostřihy zase James Bond.
75 % (zatím 489 hodnotících s průměrem 87 %).

Přistoupil blíž, pozorně se na mě zadíval. Tahle schopnost velkých mužských nahánět strach je hrozně nespravedlivá; chlap nemusí být chytrý, nemusí vyhrožovat, stačí jen, aby byl hromotluk. Ustoupila jsem, obešla jsem ho velkým obloukem a postavila se k oknu.

13.10.2021 4 z 5

Deset plus jeden Deset plus jeden Ed McBain

Venku na ulici se Carella zeptal: „Co myslíš?”
„Myslím, že je čistý,” řekl Meyer.
„Proč?”
„Když chceš, tak ti to teda povím. Koukám se na televizi, chodím do kina, čtu knihy, takže o vraždách něco vím.”
„Kupříkladu co?”
„Jestli je do případu zapleten nějaký žid nebo Talián, černoch, Portorikán nebo vůbec chlápek s nějakým cizokrajným jménem, není pachatelem nikdy on.”
„Proč ne?”
„Poněvadž se to nenosí. Vrahem musí být stoprocentně čistokrevný běloch, Američan protestantského vyznání. Vsadím se s tebou o pětku…“
...
V Isole tentokrát neobvykle přituhuje, a to nejen v 87. revíru. Carella, který se tu během vyšetřování projevuje jako dokonalý „pomáhat a chránit“ policista, stojí před zatím nejkrvavějším případem kariéry.
A McBain už v roce 1962 předpověděl současný hon na „historicky provinilé“ bělochy.
90 % (zatím 90 hodnocení s průměrem 89 %).

P.S.
Tentokrát vyšetřují hlavně Carella, Meyer a Kling.

16.09.2021 5 z 5

Nadobro ztracený Nadobro ztracený Harlan Coben

Cobenovky – zlatý důl pro filmaře? Temné lesy, Cizinec, Nevina, Nikomu to neříkej – teprve teď po zhlédnutí pětidílné minisérie Nadobro ztracený na Netflixu jsem si všechny předchozí filmy a seriály propojil - všechno to vymyslel brilantní mozek Harlana Cobena, všechny měly kvalitní atmosféru temné záhady z minulosti a klopotného odhalování pravdy v současnosti. Přitom jsem od autora dosud přečetl jen stříbrnou plackou „světový bestseller“ vyzdobený thriller Chybíš mi. V očekávaném souboji kniha vs. seriál u mě tentokrát kniha těsně prohrává, což se stává výjimečně: zdá se mi extrémně překombinovaná, zdlouhavá, občas nepravděpodobná, hlavní postava nevěrohodná, a dokonce i filmové prostředí Nice je mi mnohem příjemnější než pochmurné knižní New Jersey.
70 % (aktuálně 232 hodnocení s průměrem 83 %).

„Povídejte.“
„Dobrá. Můj kontakt mi prošel záznamy o smlouvách a daních. Mimochodem jde o vládní zaměstnankyni a kvůli mně pracovala mimo úřední hodiny. A normálně je jednodušší udělat z mohamedána katolíka než přinutit úředníka, aby se ukázal v kanceláři –“

07.09.2021 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Håkan Nesser

Kniha je v modrém hodnocení. Nemá spád, není ani moc napínavá a popis krutého vraždění je minimální, přitom se morduje sekerou a z toho by jiní vyčarovali pěkně krvavé orgie. To jsou skutečnosti, které leckterým milovníkům moderních thrillerů vadí. Mě ne, naopak. Autorův rozvážný styl připomíná mé oblíbené Islanďany. Tady se ale ocitáme úplně jinde: v imaginárním státu, v takovém trochu nafouklém Rakousko-Uhersku, v osmdesátých a devadesátých letech dvacátého století, tedy v době těsně před masivním rozšířením moderních výdobytků velkého bratra, jako jsou kamery, mobily a počítače. V tomto světě se pohybují postavy mírně starosvětského rázu, prožívající a řešící své běžné životní peripetie a co mě na nich baví velmi, jsou rozhovory, zcela přirozená lidská mluva. Tady u mě autor znovu zabodoval maximálně. A nakonec i na tu trochu překvapení a napětí dojde. S inspektorem Van Veeterenem jsem se potkal podruhé a těším se na pokračování.
90 % (aktuálně 180 hodnotících s průměrem 71 %).

Cena jeho hudební aparatury tedy značně převyšovala jakoukoli částku, kterou by kdo byl ochoten dát na zbytek jeho starého opelu, a přesně tak to chtěl. Auto je dopravní prostředek. Hudba je prostředek rozkoše.
Je zcela jasné, co má vyšší prioritu.

07.08.2021 5 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Dalo se to čekat, Yrsa se odhodlala. Duchařina probublává většinou jejích detektivek, vždy se ale nakonec objeví racionální řešení. Tady nechala autorka vybuchnout pravou islandskou sopku, co vystřeluje duchy po západních fjordech a nechává čtenáři volný průchod skrz hranici mezi thrillerem a hororem. Obě linie příběhu jsou přinejmenším zajímavé, po jejich splynutí se napětí rychle stupňuje a dostává na to známé maximum, kdy četba odkládá spánek na jindy.
85 % (aktuálně 584 hodnocení s průměrem 81 %).

11.07.2021 4 z 5

Sex v pěti dílech světa Sex v pěti dílech světa Miloslav Stingl

Rád se nechávám poučovat a platí to i u sexu. Miroslav Stingl, zkušený cestovatel, kterého já, mnohem méně zkušený cestovatel, obdivuji, dokázal na okrajích svých poznatků nakouknout i do tohoto vděčného tématu a předat své zkušenosti dál. Ale pozor, v úvodu zdůrazňuje, že vše prozkoumal pouze teoreticky. Polynésané, Aboriginci, Indiáni, Japonci, Číňani, Afričané, Eskymáci, Římané před Kristem, různorodé přístupy k sexu, fantazie nestíhá. Mezi řádky autor dokazuje Středoevropanům, jak moc daleko jsou naše, na křesťanství založené, zdánlivě přirozené standardy, vzdálené od zvyků v jiných krajích. A jak nesmyslné je vnucovat jiným civilizacím náš způsob života. A naopak. A když se promícháme, to se pak nestačíme všichni divit.
80 % (90 hodnotících s průměrem 75 %).

05.05.2021 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Spolu s Yrsou přesedám z právnické série do policejní. Bereme s sebou očekávané plusy: zajímavou dvojici, výstižné charakteristiky postav, pomalé pátrání, bystré postřehy, severskou atmosféru, gradující napětí, překvapivé zakončení. Snaha o originalitu zločinů se u mne už s takovým nadšením nesetkala, ale kladů vidím tolik, že pátá hvězda se sice při každém zapnutí spotřebiče mírně zatřásla, ale vždy vydržela na svém místě.
90 % (aktuálně 435 hodnotících s průměrem 81 %).

Koukali do mobilů a společníkům věnovali pozornost jen tehdy, když narazili na obzvlášť povedený či zábavný obrázek nebo komentář. Börkurovi se aspoň muselo nechat, že do telefonu nikdy pohroužený nebyl, jenže proč by to také dělal, když věčně neměl kredit.

„Nestává se člověku každý den, aby narazil na něco takového,“ kroutil patolog hlavou. „Za studií ve Skotsku jsem viděl příšerností habaděj, ale co jsem se vrátil domů, nic takového mi na stole ještě nepřistálo.“...

12.12.2020 5 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Poklidné starosvětské poodhalování záhad jednoho domu na odstřel. Detektivní zápletka, s prapodivným finále jako z béčkového filmu, je minimální. Hlavní důraz autorka klade na život svérázných obyvatel ve čtvrti, která mizí v nenávratnu, stejně jako ostravská doba uhelná a ocelová. Propadlé šachty, zbourané pece, stárnoucí pamětníci. Jakou báseň by dnes napsal Petr Bezruč? Na co by zaměřil svůj ostrý sociálně kritický pohled?
Audiokniha – přesvědčivá četba Martina Zahálky zvedá výsledný efekt z knihy o stupínek výš a upevňuje čtvrtou hvězdu.
75 % (aktuálně 250 hodnocení s průměrem 78 %).

25.11.2020 4 z 5