mi-380 mi-380 komentáře u knih

Expresionismus Expresionismus Miroslav Míčko

Další krůček k pochopení. Pochopil a poznal jsem z expresionismu leccos, obávám se ale, že ani mílové kroky pochopení a poznání by nevedly k tomu, abych si tato díla oblíbil. Jsou výjimky – Munch, Kokoschka, praotec hnutí El Greco. Tam vidím atmosféru a mému oku lahodící barvy, k ostatním tvůrcům můj mozek zatím nedospěl. V bohaté obrazové příloze (60 děl) si je bohužel ani nemůžeme pořádně vychutnat, protože většina reprodukcí je pouze černobílá. V dnešní době nepochopitelné, v roce 1969 normální.
85 % (jsem první hodnotící).

P.S.
Na obálce je „Tanec na břehu“ Edvarda Muncha (jehož „Výkřik“ se před pár lety prodal v aukci za cca 2,3 miliardy Kč) – originál visí v pražské NG.

19.05.2020 4 z 5

Řetěz dobra Řetěz dobra Matej Mináč

Nedostatek literárních kvalit je bohatě nahrazen přívalem pozitivních emocí, vyplývajících z neuvěřitelných příběhů zachráněných dětí, z úžasné obětavosti anglických rodin, které děti přijaly za své a ze skromnosti až neviditelnosti hlavních kladných postav celé akce. Pro režiséra Mináče se objevování Nickyho stalo náplní velké části jeho života, takže spolu s přímými účastníky děkuji i jemu za dojemný zážitek a připomenutí kruté minulosti.
70 % (jsem pátý hodnotící, průměr 80 %).

29.09.2019 4 z 5

Neuzavřené případy Neuzavřené případy Kate Atkinson

Psychologická dramata o vztazích mezi otci a dcerami. Čtyři zdánlivě samostatné kriminální případy se brzy začnou propojovat a autorka nás naturalisticky komplikovanou cestou, kdy často skáčeme časem sem a tam, vede univerzitním prostředím Cambridge s jeho často podivínskými obyvateli, k překvapivým koncům. Většinou velice smutné, z pozice muže občas těžko pochopitelné, plné typicky anglické empatie, všudypřítomného sexu, ale také kritiky koloniální minulosti.
90 %. (aktuálně 41 hodnotících s průměrem 83 %).

10.09.2019 5 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Islanďan Arnaldur Indriðason si mě získal už před lety, jeho krajanka Yrsa Sigurðardóttir v poslední době. Spolu se Švédem Johanem Theorinem a Skotem Peterem Mayem tvoří můj oblíbený záhadologický čtyřlístek, jehož/jejichž ostrovní příběhy mě zatím nikdy nezklamaly. Ba naopak, jsou pro mě vždy zdrojem nejen zábavy, ale i poučení o severských krajích, nepříliš vzdálených, ale zároveň pro většinu běžných Středoevropanů nedostupných; větrných, studených, tajemných, opředených mnoha mýty a legendami.
I v šestém příběhu s advokátkou Tórou dostáváme pořádnou dávku napětí, záhad a také nakouknutí do života Islanďanů. A řešení? Pro mě naprosto nečekané.
85 % (aktuálně 188 hodnotících s průměrem 83 %)

27.08.2019 4 z 5

Velké otazníky Velké otazníky Ludvík Souček

Už dlouho marně čekám na přesvědčivý důkaz o existenci mimozemských civilizací. Na počátku čekání byla tahle kniha. Vzpomněl jsem si na ni znovu včera při návštěvě výstavy obrazů Zdeňka Buriana, který do knihy přispěl několika svými typickými ilustracemi. Kniha dvakrát ztracená, dvakrát nalezená (u přátel, kteří ji nějak zapomněli vrátit), s mnoha otazníky, z nichž některé se časem změnily v tečky, jiné ve vykřičníky.
90 % (aktuálně 19 hodnotících s průměrem 89 %).

06.05.2019 5 z 5

Rabínova dcera Rabínova dcera Reva Mann

Autorka střídá vzpomínky na velmi bouřlivé mládí v Londýně s pozdější snahou o zařazení do ultraortodoxní židovské komunity v Jeruzalémě. Někdy drsně, někdy vtipně, někdy smutně. Pro Středoevropana ukotveného někde mezi ateismem a křesťanstvím těžko pochopitelný svět a nepomohlo mi ani několik týdnů pobytu v Izraeli a okolí. Ani 100 let by nepomohlo. On to těžko chápe i autorčin otec, rabín jedné londýnské synagogy.
85 % (zatím 145 hodnotících s průměrem 82 %).

Nikdy jsem si neuvědomila, jaké následky může mít skutečnost, že jsem v sobě měla předkožku. Vždycky jsem věděla, že na tom kousku kůže něco není košer… Teď jsem nejen nečistá, ale ještě jsem se vyloučila ze skupiny partnerek vhodných pro malé, ale významné procento židovské mužské populace.

Když se Simcha nakonec zeptal, jestli bylo nádobí očištěno v mikve, otec ho ujistil, že je pečlivě ponořil do řeky Serpentine River v Hyde Parku. Nedokázala jsem si představit otce, jak táhne nádobí k řece, a byla jsem si jistá, že si to celé vymyslel, ale Simchu jeho odpověď uspokojila, tak jsem se k tomu už nevracela. Naštěstí Simcha také ne.

Na chvíli podlehnu nemožnému přání: aby Simcha v posteli volal moje jméno, a ne „Slyš, ó Izraeli, Pán je jeden“.

Reva - věčná experimentátorka.

16.04.2019 4 z 5

Svíce dohořívají Svíce dohořívají Sándor Márai

Dva přátelé na život a na smrt. Od dětství až do…
Jakou naději na přežití má přátelství, když jeden je extrémně bohatý, druhý zoufale chudý a do jejich životů vstoupí žena?
Po letech se oba sejdou, je jim 73 let – údajně starci nad hrobem (jsme mezi válkami, čas se počítal jinak) a sáhodlouze probírají, co se to vlastně tenkrát před jedenačtyřiceti lety stalo. Nejde o hádku, nejde o diskuzi, jde o nekonečný, jen tu a tam přerušovaný monolog, zjednodušeně vyjádřeno: uherský generál celou noc „hučí“ do polského šlechtice, abychom se spolu s nimi k ránu dobrali opravdu nezvyklého řešení.
Přidávám 80 % (zatím je nás 179 hodnotících s průměrem 84 %).

... „Tou vášní je touha zabíjet. Jsme lidé, příkazem našeho života je, abychom zabíjeli. Jinak to nejde... Člověk zabíjí, aby něco bránil, zabíjí, aby si něco opatřil, zabíjí, aby se za něco pomstil. Usmíváš se...? Usmíváš se opovržlivě? Byl jsi umělec, tyto přízemní, hrubé pudy v tvé duši zjemněly...? Myslíš, že jsi nikdy nic živého nezabil? To není tak jisté.“
… „Býval jsi velice hrdý člověk,“ dodá rozhodně. „Peníze byly to jediné, co nás v mládí rozdělovalo. Byl jsi hrdý a neuměl jsi mi odpustit, že jsem bohatý. Později, jak život plynul, mne i napadlo, že bohatství snad ani nelze odpustit.“

21.03.2019 4 z 5

Opožděné reportáže Opožděné reportáže Ladislav Mňačko

Nemilosrdné reportáže o tom, jak se poctivci Mňačkovi, skrze poznání, že i ta naše revoluce začíná požírat své děti, otevíraly oči. A to ještě nevěděl, že až je za pár let otevře úplně, stane se z komunistického partyzána a novináře emigrantem, který své úsilí otočí proti kdysi s budovatelskou nadějí a nadšením opěvovanému režimu.
95 % (69 hodnotících s průměrem 84 %).

28.12.2018 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Téma velice aktuální, je třeba uznat autorovu věšteckou předvídavost (rok vydání 2010). Emancipace se všemi doprovodnými aktivitami nabírá tempo a nikdo neví, zda to bude jen procházka labyrintem, nebo jestli vše neuvízne v nebezpečném a nepřátelském bludišti jiných civilizačních zvyků. Jenže.
Nedokázal jsem se ztotožnit s žádnou ze tří hlavních postav (naprosto přesně to vystihl marlowe) a dočetl jsem jen proto, že šlo o pouhých 168 stran.
55 % (je nás 729 hodnotících a jsme na průměru 58 %, 35. nejhůře hodnocená kniha, to si snad Viewegh ani nezaslouží).

21.12.2018 3 z 5

Veselé obrázky Josefa Lady Veselé obrázky Josefa Lady Pavel Šrut

Ať se děje co se děje
Můj pejsek se neusměje
Zahrabal si v lese kost
Teď neví kam a má zlost.
Leporelo mnohokrát přečtené, ošoupané a ohmatané, ale díky kombinaci Lada/Šrut nezapomenutelné.
100 % (8 hodnotících s průměrem 95 %)

10.12.2018 5 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Konec války a doba těsně po válce. Němci, partyzáni, kolaboranti a ti ostatní. Vše bylo černobílé, jen s malým množstvím šedi, smrt všudypřítomná a rychlá. I díky této drsné výpovědi se dá porozumět v té době rostoucí síle komunistů a jejich velké podpoře ve společnosti, což se projevilo v prvních poválečných volbách a hlavně pak v únoru 1948.
85 % (294 hodnotících je na průměru 91 %).

Nový kritický pohled na stěžejní událost knihy najdeme v dokumentu ČT Ploština - Krvavá paseka z roku 2003.

10.12.2018 4 z 5

Chyť mě, jestli to dokážeš Chyť mě, jestli to dokážeš Frank W. Abagnale

Neuvěřitelná, ale skutečná dobrodružství podvodníka-gentlemana, který řádil v šedesátých letech. Tenkrát v těch dnes už bájných dobách bez kamer, kreditních karet, sociálních sítí, GPS a mobilů. Oproti filmu, kde jde o souboj Frank vs. FBI, v knize sledujeme v ich formě jen podrobný popis všech možných podvodnických nápadů kluka, který měl rád krásné dívky a perfektní styl, a předvedl, že i bez střední školy můžete být pilotem, právníkem, lékařem, agentem, prostě kýmkoliv. Je to čtení rychlé, zábavné, občas moc popisné.
75 % (aktuálně: kniha 153 hodnotících s průměrem 92 %, Spielbergův film z roku 2002, který se mi výjimečně líbil o trochu víc než kniha, má na ČSFD 71 280 hodnotících s průměrem 87 %, to je 110. nejlepší film všech dob).

08.12.2018 4 z 5

Afghánec Afghánec Frederick Forsyth

Forsyth je jako učitel dějepisu se zaměřením na dvacáté století. Žáky základní nebo střední školy by ale svými znalostmi zahltil, takže je spíš jako vysokoškolský docent nebo profesor moderní historie. Mírně poučený čtenář mu ty události a postavy „žere“ i s navijákem plným toho, co si autor navíc vymyslí. Maximálně napínavé a, v souvislosti s rozvrtanými vosími hnízdy islámského světa, také velmi poučné čtení.
100 % (311 hodnotících s průměrem 84 %).

02.12.2018 5 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Druhá světová v Evropě z pohledu amerických parašutistů. Často jsem měl při čtení pocit jako bych byl svědkem přímého přenosu nebo dokonce jako bych byl jedním z nich. Už se těším, až si zopakuji seriál HBO.
100 % (257 hodnotících s průměrem 92 %).

03.09.2018

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Úspěšné využití několika x-násobně okopírovaných schémat: lidí, kteří dočasně ztratili paměť je v literatuře a filmu určitě víc, než ve skutečnosti, ekologické téma už je populární několik desetiletí, stejně jako klasické americké velkolepé finále. May jako účinné koření přidává svou specialitu - tajemné prostředí skotských ostrovů (kterým už nás párkrát okouzlil) a to vše dokáže smíchat do čtivého a zábavného napínavého thrilleru.
70 % (zatím 252 hodnotících s průměrem 87 %).

06.02.2018 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Pokud se potkáme se skupinou nebezpečných pacientů psychiatrie, musíme očekávat opravdu mrazivé hororové scény a ty jsou zde proloženy dlouhými spojovacími přípravnými a vysvětlujícími pasážemi. V jejich centru ale kupodivu není policista Joona Linna, ale doktor Erik Bark, takže první díl série vypadá, že Keplerovi původně plánovali psát o úplně jiném hrdinovi svých románů (pokud tedy plánovali pokračování).
75% (zatím 2506 hodnotících s průměrem 82%).

13.03.2017 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Už léta mám rád svět Jamese Bonda a ještě radši mám svět Philla Marlowa. Harry Hole se pohybuje někde mezi. Občas se jeho osudy podobají stylu akčního neporazitelného agenta, jehož soupeřem je vždy superďábelský padouch, většinou se ale potácí ve stylu nezkorumpovatelného a nevypočitatelného chytrého opilce se srdcem na správném místě, který dostává přes hubu, padá a zase vstává, a nepřestane, dokud se neprotluče k těžce zaplacenému vítězství spravedlnosti. V Levhartovi si můžeme užít oba tyto jeho světy a navíc se zúčastníme i očekávané exkurze, tentokrát do opiového Hongkonku, krutého Konga a zasněžených norských plání.
90 % (aktuálně 1139 hodnotících, 91 %).

23.05.2016 5 z 5

Židovský policejní klub Židovský policejní klub Michael Chabon

Dokonale propracovaný svět alternativního státu Izrael a neméně dokonale propracovaná zápletka zapeklitého případu, který nekompromisně jako buldog řeší otlučený policajt chandlerovského typu. Autor nás dokáže vtáhnout do příběhu tak úspěšně, že čtenáři méně zdatní v zeměpisu musí mít pocit absolutně reálného světa. 100 %

06.05.2012 5 z 5

Inés, má drahá Inés, má drahá Isabel Allende

Obálka trochu mate, nejde o žádnou erotiku, ale o poctivý jihoamerický (mírně magický) realismus. Podivuhodné zážitky skutečných historických postav se vyrovnají nejlepším dobrodružným románům a pomáhají trochu vysvětlit to neuvěřitelné španělské tažení, kdy pár stovek odhodlaných, statečných a velmi krutých dobyvatelů poráželo statisíce indiánů.
95 % (28 hodnotících s průměrem 82 %).

30.11.-0001 5 z 5

Propasti Propasti Arnaldur Indriðason

Sigurdur Óli, podobně jako Elínborg, nepatří mezi kriminalisty s geniální intuicí a duší plnou běsů, jako třeba islandský kolega Erlendur nebo norský Harry Hole. Erlendur je ale ve Východních fjordech (Chlad) a tak se v Reykjavíku do nového případu pouští Sigurdur, a to se stejným zaujetím jako jeho starší kolega. K dobré detektivce nám autor přidává dva skvělé bonusy:
1. Zajímavý popis situace v islandském bankovnictví těsně před krizí, která přišla v roce 2008.
2. Podrobnější pohled do života Sigurdura Óliho, postavy, která zatím vždy stála v pozadí a touto knihou rázně vystoupila ze stínu.
85 % (jsem 73. hodnotící, dosavadní průměr je 73 %).

12.09.2019 4 z 5