micha-ella micha-ella komentáře u knih

Barva z kosmu Barva z kosmu Howard Phillips Lovecraft

V knihovně jsem si myslela, že si půjčuji sci-fi a doma jsem zjistila, že jsou to hororové povídky. Povídky moc nemusím a horory tohoto typu taky ne. Takže zklamání.

10.10.2023 3 z 5

Osudný pád Osudný pád Christina McDonald

Hodně protahovaný, pomalý příběh. Když jde o puberťáky, tak mě knížka nebaví, soukmenovci si možná přijdou na své, já bohužel jen soucítila s matkou.

07.10.2023 3 z 5

Den nula Den nula C. Robert Cargill

Na tuhle knížku jsem se těšila, protože Sci -fi s roboty, to je moje! Začátek mě vyloženě bavil, ale pak se to zvrhlo v líčení válečných krutostí a to já nesnáším. Koho baví popisy surovostí a zabíjení? Mě ne. Na str. 96 je vyslovena úvaha, po které jsem čekala, že se ten příběh bude vyvíjet jinak: ..."když někdo mluví o míru, ať už člověk nebo stroj, myslí tím válku. Mír skrze válku. Mír je standard. Je to inertní stav všech věcí. Na mír nepotřebujete vynakládat energii. Pouze na válku"... Autor na válku vynaložil hodně energie, popisoval jí až do konce knížky. A pan Asimov by mu měl jistě za zlé, že roboti mohli být hromadně ovládaní, to se s jeho zákony neslučuje. Nedočetla jsem, zklamalo mě to.

02.09.2023 2 z 5

Život s panikou Život s panikou Alžběta Bublanová

Patřím mezi lidi, kteří takovéto stavy zažijí jen několikrát za život a ze zcela jiných důvodů. Zažívat je denně musí být peklo. Co do literárního hodnocení - srovnávala jsem to s knížkou Královna děsu aneb Panická porucha, ta byla napsaná trochu líp.

27.08.2023 2 z 5

Amáliina nehybnost Amáliina nehybnost Kateřina Rudčenková

Mně se líbil styl, jakým je knížka napsaná. Po naposledy přečtených knížkách prostě jiný, neobvyklý, sem tam ironie i vtip, změna mi vyhovovala.

26.08.2023 3 z 5

Mickey7 Mickey7 Edward Ashton

Reinkarnace a dvojníci, to je moje! Styl vyprávění i přiměřená napínavost taky akorát pro mne. Takové SF mám ráda. Některým místům je těžké věřit (antihmota v batůžku), ale celkově jsem si tuhle knížku užila. Jen konec je nijaký. Nechat takovou bombu pod hromadou kamení v místech, kde leckdo vrtá tunely, no nevím, jak by to dopadlo.

07.08.2023 5 z 5

Osudné rozhodnutí Osudné rozhodnutí Jilliane Hoffman

Při tom zdlouhavém čtení jsem přemýšlela, jak náročné musí být napsat takovou knížku a kolik času tomu autorka asi věnovala. Já bych jí řekla, že méně je někdy více.

20.07.2023 3 z 5

Za Idou Za Idou Ricardo Piglia

Knížka těžká svým obsahem a stylem. Pro mne příliš mnoho odboček, popisů i nesouvisejících epizod. Mám ráda odkazy na literaturu, ale i těch tady bylo nadmíru a dobré dvě třetiny jsem neznala. Děj byl zajímavý a aktuelní kdysi i teď.

05.07.2023 3 z 5

Zápisky Malta Lauridse Brigga Zápisky Malta Lauridse Brigga Rainer Maria Rilke

Zajímalo by mě, jestli se Rilke někdy setkal s Kafkou, jestli se znali. Žili ve stejné době a byli si hodně podobní. A já mám v sobě něco z nich. Rozhodně jsem nedošla k úplné hloubce pochopení tohoto díla tak, jak to důkladně rozebírá doslov, ale na mnoha místech jsem ty zápisky brala za své. O autorovi se říká, že byl vězněm nekonečného básnění, jako je metafyzik vězněm nekonečného myšlení. Pasáže o historických osobách mě nudily, ale příběh rodiny Malta Brigga byl čtivý, o dětství, o matce, o umírání, o sousedech, příhoda se psem a neexistující Ingebborg - komu se něco podobného nestalo?

18.06.2023 4 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

Smutná knížka, kterou jsem několikrát odložila v místech, kde autorka popisuje krutosti války. Nechápu, že se tohle - s poučením z minulosti - opakovaně děje i v dnešním civilizovaném světě.

14.06.2023 3 z 5

Chladná jako led Chladná jako led Teresa Driscoll

Zase jako u mnoha knížek příliš dlouhé, zbytečně vycpané vatou odboček. Střídání kapitol Dnes a Předtím mi šlo tak na nervy, že jsem knížku několikrát odložila. Část jsem přečetla svojí metodou nejdřív kapitoly Předtím a pak Dnes, ale ani to mi v tomto příběhu nevyhovovalo. Pochybovala jsem o jednání té záporné postavy, ta by přece určitě začala vydírat otce svého syna už v těhotenství a ne až po několika letech. Možná jsem něco i vynechala a proto nepochopila, mám ráda přímou časovou linku a ne tuto protivnou módní rozdrobenost.

20.05.2023 3 z 5

Dětská hra Dětská hra Clare Boyd

Nevím, co o této knížce napsat. Ze začátku se mi líbila, vztahy v rodině, dvě puberťačky, příběhy dospělých, pořád jsem čekala, co se z toho vyvine. Kdybych věděla, že to bude příběh modelky, asi bych to ani nezačala číst. Divné situace, všechno tááák dlouhé. V polovině už mě to fakt nebavilo, doskákala jsem na konec v každé stránce přes pár odstavců. Tohle nebylo pro mne.

16.05.2023 2 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Sascha Rothchild

Na přebalu knížky je věta, že této vražedkyni budeme fandit. Já tedy ne, mně byla dost nepříjemná. Autorka psát umí, to ano, ale zbytečně zdlouhavě a některé její nápady mi připadaly až přehnané (sny o soli, lampa a pod.), některé věty byly jak z červené knihovny a některé úvahy hlavní postavy mi taky nepřišly moc chytré, na to, že se jednalo o studovanou psycholožku.

08.05.2023 3 z 5

Jedno malé prasátko Jedno malé prasátko Rob Ashman

Každé knížce dávám šanci až do strany 100. Tady jsem skončila na straně 53, dál to nešlo. Co jsem si to v té knihovně půjčila? Čtení pro sadisty. (A že jich je!)

09.04.2023 1 z 5

Neviditelné ženy Neviditelné ženy Jacky Trevane

Zato ti muži jsou viditelní! Proč evropská vláda dovolí, aby s početnými rodinami obsazovali Evropu? A naopak - Evropanky, které se touží do těchto rodin přivdat, jsou - promiňte - jedna blbější než druhá!

09.04.2023 3 z 5

Neviňátka Neviňátka Michael Crummey

Začala jsem číst - a odložila. Nevím, proč má někdo potřebu popisovat utrpení dětí.

08.04.2023 1 z 5

Útěk za svobodou Útěk za svobodou Zoje Stage

Já bych nebyla tak příkrá jako komentáře pod tím mým, sic jsem se taky těšila na něco podobného, jako byly Dětské zoubky, ale nemůžou být všechny knížky stejné. Tahle je místy hodně přepísklá, zvlášť konec, ale postavy rozhodně nebyly ploché a od půlky to bylo napínavé.

07.04.2023 4 z 5

Poslušná manželka Poslušná manželka Samra Zafar

Těžko spočítám, kolik jsem na toto téma přečetla knížek, většina z nich je jak přes kopírku. U některých mám poznámku - ,,jako když Baťa sekal cvičky".Tahle patří mezi lepší, jaksi důkladnější, co do pocitů, úvah a jednání hlavní postavy (místy ovšem hodně zmatených), protože jde o skutečnost. Nejsem příznivcem mísení kultur, tak mohu jen poznamenat, že problémy by se měly řešit doma.

30.03.2023 3 z 5

Tvá vina Tvá vina Claire McGowan

Mám špatnou paměť na jména, tady jich na mne bylo na začátku dost a tak jsem se pořád vracela a zkoumala, kdo je kdo. Přitom by stačilo, kdyby autorka sem tam přidala ke jménu vhodnou vysvětlující poznámku, aspoň v úvodu. Nejen kvůli tomu jsem se do čtení musela nutit, nakonec jsem závěr přeskákala a vlastně nepochopila. Tohle opravdu nebylo moje kafe.

14.03.2023 2 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Sandie Jones

Odložila jsem nedočtené. Divný styl, neobratný sloh, zbytečné dialogy, nebavilo mě to.

07.03.2023