micha-ella micha-ella komentáře u knih

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

Knížka o pošahané ženské, která při své inteligenci by měla vědět, že je pošahaná a něco s tím dělat. Naprosto nevěrohodná postava! Děj se vleče, kolísá, je roztrhaný a nakonec vyústí neskutečným tunelem (kudy bez bázně projde v noci i malé dítě) do úplné blbosti. Autorčina knížka Chůva se mi líbila, tahle ale ne.

19.01.2024 2 z 5

Jen my dva Jen my dva Laure Van Rensburg

(SPOILER) První část knížky se skoro nedala číst, tak mi to přišlo hloupý, druhá část vysvětlila předstírání, ovšem potom jsem přála vyhrát víc jemu než jí, a to jistě nebylo autorčiným úmyslem. Prolhanost, zákeřnost a zlomyslné promyšlené plány mi vadí. A jak ta dívka mohla studovat pod vymyšleným jménem? Takových nesrovnalostí je v ději víc. Třetí část je jak Válka Roseových a to taky nemusím.

02.01.2024 3 z 5

Člověk - bestie Člověk - bestie Émile Zola

Druhé vydání. Líbil se mi a bavil mě dobový překlad, ilustrace malíře Hudečka, starodávné výjevy, vztahy a vášně, výborný Zolův styl psaní, napínavost, vykreslení postav, všechno. Kdo má rád historické vlaky a nádraží přijde si na své a nebudou mu jistě vadit rysy červené knihovny.

30.12.2023 5 z 5

Píseň, kterou se objasňuje svět Píseň, kterou se objasňuje svět Brian Evenson

Myslela jsem, že si nesu z knihovny hororový román a až po přečtení první povídky jsem zjistila, že ne. Povídky moc nemusím a už vůbec ne fantasy a nadpřirozeno, spíš jsem se vžívala do vizí pacientů s psychickými poruchami. Četla jsem to ve dne, takže žádný strach. Několik povídek, které mi neseděly, jsem v půlce opustila, ale jinak to byl dobrý souhrn tajemna.

21.12.2023 3 z 5

Znehybnění Znehybnění Richard Burke

Nebylo to špatný, ale dlouhý, dlouhý, dlouhý. Čekali byste, že hlavní postava Verity, když on jí tak bezmezně miluje, bude sympatická, ale je to rozháraná a dost švihlá umělkyně, nevěrná, s divnými styky, chybí jí zodpovědnost k lidem i k penězům, rozhodně mi k ní nesedí přívlastek křehká duše. No, líto vám jí bude.
Závěrečné rozuzlení je hodně přehnané - takhle by těžce zraněný člověk s rozbitým obličejem určitě nediskutoval.

20.12.2023 3 z 5

Obětiny Obětiny Robert Marasco

Moje komentáře se ztrácejí, nevím proč. Tak znovu:
Kdybych tušila, že je to duchařina, vůbec bych tuhle knížku neotevřela. Až do poloviny jsem se těšila, jaké bude rozuzlení, horory mám docela ráda, ale musí mít reálné jádro. Občasný humor v dialozích se mi líbil, obálka se mi nelíbila vůbec. A tolik chyb v překladu už jsem dlouho neviděla!

03.12.2023 3 z 5

Pong Pong Jindřich Skeldal

Mně vyprávění příběhu z pozice zvířete připadalo jak knížka pro děti. Takže to, co chválí předchozí komentář, považuji naopak za mínus. Marně si vzpomínám na název jiné knihy, která pojednávala o výchově opice v rodině vědce, která zde od mláděte vyrůstala s lidským dítětem jako se sourozencem. Domnívala jsem se, že Pong bude něco podobného a jsem tedy hodně zklamaná.

12.11.2023 2 z 5

Štěstí Štěstí Rosa Montero

Divný příběh, který mě moc nebavil, přestože je napsán pěkným stylem.

11.11.2023 3 z 5

Hadley & Grace Hadley & Grace Suzanne Redfearn

Moje třetí přečtená knížka od této autorky. Až do poloviny naprosto bezvadná, bavily mě nepředvídané situace, vše se zdálo pravděpodobné a s malou nadsázkou přijatelné. Ale od poloviny knížky jako by jí psal někdo jiný. Děj se začal podobat americké filmové komedii, namnožily se přehnané scény, místy úplné blbosti. Taky množství chyb a překlepů v textu. Za první polovinu jsem přidala hvězdičku, jinak už mám autorku označenou třemi a další její dílo už nevyhledám.

30.10.2023 4 z 5

Hodiny tikají Hodiny tikají Tereza Boučková

Rok Kohouta a Život je nádherný jsem četla s chutí a bez zastavení, tyto fejetony s přestávkami a s přeskoky. Některé jsem úplně vynechala. Je škoda, že s paní Boučkovou nesouzním ve více směrech.

11.10.2023 2 z 5

Vraní ulice Vraní ulice Iain Banks

Hodně zdlouhavý román, na tajemství se docela načekáte.

02.10.2023 3 z 5

Dokonalé děti Dokonalé děti Sophie Hannah

Chtěla jsem dát jen tři hvězdičky, nakonec jsem usoudila, že si ta knížka zaslouží aspoň tři a půl. Celou dobu budete netrpělivě hádat, jak se autorka vypořádá nebo přímo vylže z nastíněného námětu. Kdybych jen trochu tušila nějakou nadpřirozenost, tak knížku okamžitě odložím, nemám ráda fantasmagorie, ale tady je děj hodně reálný, bavil mě styl a kvůli vysvětlení celé té záhady jsem nic nevynechala a četla až do (bohužel thrillerového) konce. No, budiž. Najevo vyjde dost kotrmelců, některé postavy by se takto určitě nechovaly (např. rodiče Flory nebo ta podivná trojice z vily), taky se děj dost vlekl. Dobrá - čtyři.

22.09.2023 4 z 5

Ve jménu Metody Ve jménu Metody Juli Zeh

To se nedalo.

16.09.2023

Otisk Otisk Alexandra Oliva

Slibný námět, začátek mě bavil. Co bylo dál, na to si pomůžu větou z této knížky (str. 295): ..."už se objevil první komentář. Blbost - napsal někdo, ale to bylo v pořádku - byla to blbost, ovšem jakákoli pozornost je dobrá pozornost." Asi tak. Mám ráda Sci-fi, ale tady haprují nejen letopočty ale i nereálné scény. Co to dítě samo v domě později jedlo? V zimě chodilo bosky, spalo na stromě, pilo vodu z potoka a samo si pralo prádlo u rybníka, jak jednoduché! Někomu se líbí akční konce, já se jim směju - polámaná, zraněná, natřikrát zničená a přesto vede tak hlubokomyslné úvahy. Prostě blbost. Jednu hvězdičku přidávám za to, že napsat tak obsáhlou knížku není vůbec jednoduché. Předchozí autorčino dílo jsem četla, ale nemám tu komentář, takže taky asi nic moc.

11.09.2023 2 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Anna Ekberg

Hned na začátku jsem zjistila, že knížku znám z filmové podoby, ale protože jsem si nepamatovala, jak příběh dopadne, přečetla jsem jí s malým přeskakováním druhé dějové linky, která mi tam vadila. Líbily se mi psychologické úvahy postav i napínavá druhá polovina, i když to bylo celé dost nepravděpodobné.

01.08.2023 3 z 5

Uprostřed Uprostřed Martin Selner

Čtivá a rychlá knížka, bavila mě. Jen alkoholu a některých výrazů nemuselo být tolik, stačilo je občas nahradit slovy "štvát" nebo "vadit". I když k hlavní postavě se hodily, na mě jich bylo moc. Předchozí autorova knížka se mi líbila mnohem víc, ale to je problém pěti hvězdiček, mělo by jich být na přesné rozlišování deset.

02.07.2023 4 z 5

Já, robot: Poslouchat Já, robot: Poslouchat Mickey Zucker Reichert

Na Asimova to nemá ani zdaleka. Možná by se to dobře četlo nějakému lékaři, protože množství lékařských zvyklostí a medicínských postupů zakomponovaných do děje je až přehnaně, stejně zdlouhavé jsou popisy situací i dialogy. Ve zkrácené verzi by mě to asi bavilo, ale tohle byla nuda.

26.06.2023 3 z 5

Řekni mi pravdu Řekni mi pravdu Matthew Farrell

Zdlouhavá detektivka. Otec zavražděné dcery vysvětluje tragickou událost těmito slovy: "Stala se chyba. Nic víc to nebylo. Prostě nedopatření a museli jsme to dát do pořádku. " To jako fakt?? Prokousala jsem se tou knížkou jenom proto, že jsem zrovna neměla co číst.

02.05.2023 2 z 5

Rychle domů Rychle domů Roz Nay

Místy mi styl psaní připadal takový školácký a dávkování tajemství taky. Každý dialog končil nepravděpodobně a tak mi už od počátku bylo jasné, že se to celé módně obrátí.

29.04.2023 3 z 5

Nejistá oběť Nejistá oběť Claire McGowan

Další knížka, kterou jsem v polovině odložila. Zkrátka mě to nebavilo. Hlavně mě štvaly bezdůvodné nejasnosti a všelijaké zbytečné podivné náznaky v počátku, které by mohly být jasně řečeny hned, vadilo mi plno malých chyb (například jde s přísným manželem k lékařce a při návratu má náhle na sobě špinavý pánský svetr), vadil mi místy neobratný překlad i používání názvů značek - jen pro představu - v několika kapitolách hned z počátku knihy jsem našla tyto výrazy: "značkové holínky HUNTER, kabátek od JOULES, bunda od SUPERDRY, kabát BARBOUR, kamna AGA, kabelka MARC JACOBS... Ta autorka snad za propagaci dostávala zaplaceno nebo co? Nelíbilo se mi to.

21.04.2023