Miliarda Miliarda komentáře u knih

Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Christopher Voss

Brilantní kniha, která poskytuje řadu praktických rad (podpořených vědeckými poznatky) o tom jaké vyjednávací techniky a taktiky uplatnit v běžných životních situacích jako je nákup zboží, sjednávání obchodních dohod apod. Vedle toho je kniha okořeněna "pracovními" zážitky jejího autora z dob, kdy pracoval jako vyjednavač FBI specializující se na mezinárodní únosy lidí, což jí dodává úplně novou dynamiku. Celkově mě kniha obohatila a navíc byla psána neuvěřitelně čtivě, za což si zaslouží nejvyšší možné hodnocení.

31.12.2021 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Krátký, zábavný příběh inspirovaný pověstí o řeckém králi Midásovi. Ačkoliv poezii moc nemusím, Borovský dokázal tento příběh podat zajímavě, čtivě a místy i úsměvně. Kdyby více básní oplývalo takovou kvalitou, můj vztah k poezii by byl zajisté kladnější.

28.12.2021 4 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Kdyby to nebyl Nesbo, dal bych nejvyšší možné hodnocení, nicméně takto musím jednu hvězdičku odebrat. Nesbo opět v této své povídkové knize ukazuje, že je mistr krimi žánru a v pasážích s krimi prvky si je velmi jistý, což podtrhuje jejich čtivost. Nicméně v pasážích, v níchž by si jednotlivé postavy zasloužily více prostoru k rozvinutí svých pohnutek a vykreslení svých charakterů, tahá Nesbo za lehce kratší konec, což je do jisté míry dáno i celkovou stručností jednotlivých povídek. Celkově si však Žárlivost a jiné povídky udržují vysoký standard, jen u nich zkrátka povětšinou chybí ten "wau efekt", který zahrnuje většina Nesbových kriminálek. Jako odpočinkovou četbu však mohu rozhodně doporučit.

27.12.2021 4 z 5

Jak se naučit 100 slovíček za hodinu Jak se naučit 100 slovíček za hodinu Jakub Pok

Jako člověk, který se slovíčka doposud bifloval, oceňuji tuto pro mě doposud neznámou, ale velmi efektivní metodu jejich učení. Kniha mi dala velmi dobrý návod k tomu, jak si slovíčka udržet v dlouhodobé paměti, byť některé pasáže zabývající se např. přídavnými jmény, slovesy apod. by si zasloužila širší prostor. Celkově však u mě převládá velká spokojenost a rozhodně tuto knihu budu doporučovat dále.

24.12.2021 4 z 5

Jeden z mála případů, kdy film i kniha dosahují obdobných kvalit. Intelektuálně konverzační drama s prvky scifi je ve své knižní podobě skutečně mistrovským dílem. Nejen, že nutí čtenáře oblíbit si ústřední dvojici doktora Brewera a mimozemského návštěvníka prota, ale nabízí pestrou škálu vedlejších postav, kdy každá z nich je velmi specifická, poznamenaná nejrůznějšími traumaty a čtenář si tak chtě nechtě vypěstuje náklonnost i k nim. Vyjma pestré palety postav nabízí kniha řadu témat zabývajících se největšími prohřešky současné společnosti, jakož i dramatický příběh Roberta Portera, jednoho z protových "alter eg". Shrnuto, podtrženo, kniha není určena úzké skupině čtenářů, ale každý si v ní může najít to "své", což jí činí natolik specifickou, že se dá doporučit takřka všem.

23.12.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Drsné, syrové drama o dvou bratrech, kteří v sobě díky hrůznému tajemství z minulosti drží temnotu, která se pomalu dere na povrch. Předzvěst neodvratitelné tragédie, která se nezadržitelně blíží nenechá čtenáře v klidu a nutí ho otáčet stránku za stránkou. Nesbo opět ukazuje, že je mistrem svého řemesla a že i kniha bez Harry Holea dokáže nést jeho jedinečný rukopis, který činí jeho knihy natolik čtivými.

05.12.2021 5 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Hodně syrové a drsné čtení, které místy sklouzává do absurdna a bizáru. Stylem psaní mi Bukowski připomíná Ladislava Klímu a jeho Utrpení knížete Sternenhocha, kdy se nebojí psát vulgárně, zveličovat a často příběh nechá vyplynout do prázdna. Celkově musí být čtenář na tento styl psaní nastavený, leč když tomu tak je, kniha ho nepochybně osloví, stejně tak jako mě.

30.11.2021 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Kniha o lásce dvou mladých lidí, kteří však zprostředkovaně prožívají válečné útrapy a v jejich myslích se line předzvěst neblahého konce. Ačkoliv "romantická" literatura není mým šálkem kávy, příběh Petra a Lucie zasazený do válkou zasažené Paříže mě velmi oslovil a konec jejich příběhu poměrně dost překvapil. Četbou této klasiky určitě neuděláte chybu.

22.11.2021 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Dlouho jsem se k této klasice odhodlával, nicméně velmi příjemně mě překvapila. Zábavné dialogy, zajímavé postavy, svižný děj a překvapivé vyvrcholení ukazují proč byl Moliére mistrem svého řemesla.

14.11.2021 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Zajímavá hra s poutavým dějem u níž mi však vadí poměrně rychlý konec, který je trochu ve stylu "deus ex machina". Na druhou stranu však mohu vyzdvihnout původní nářečí, které jsem myslel, že mi bude vadit, nicméně bylo příjemným osvěžením. Celkově bylo pro mě toto dílo bratrů Mrštíků pozitivním překvapením, které mohu jen doporučit.

11.11.2021 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Pět velice kvalitních kouzelnických bajek, z nichž nepřekonatelný je samozřejmě notoricky známý Příběh tří bratří. Trochu rušivě na mě působily poznámky k jednotlivým bajkám, které byly mnohdy příliš zdlouhavé. Celkově se však jedná o velice kvalitní soubor bajek, který ve mně vyvolal nostalgii z návratu do "kouzelnického světa Harryho Pottera".

30.10.2021 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Toto opravdu nebyla kniha dle mého vkusu. 2/3 knihy obsahující zdlouhavý popis tragické lásky Werthera k Lottě a 1/3 popisující Wertherovu sebevraždu mě nikterak zásadně neoslovily a i emocionální dopad na mě byl minimální. Možná je to stylem psaní autora, který neustále omílá dokola ty stejné myšlenky nebo zaměřením knihy samotné, ale Geothe mým šálkem kávy pravděpodobně nikdy nebude, byť všeobecně se hodí mít o Utrpení mladého Werthera, jakožto klasice světové literatury alespoň základní povědomí.

30.10.2021 2 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Autoři knihy svým specifickým přístupem v celé trilogii ukázali, že psát skutečně umí a Obsidiem umně završili toto pozoruhodné dílo. Bohužel ze začátku byla kniha ma můj vkus moc jednotvárná a místy i zdlouhavá, což však plně vynahradilo množství akčních sekvencí a spletité zápletky ve zbylých dvou třetinách knihy. A stejně jako v předchozích knihách pro mě osobně hrál značné negativum fakt, že hlavní postavy jsou "nesmrtelné" a tudíž se o ně čtenář nemusel strachovat, neboť věděl, že ze sebesložitější situace zázrakem vyklouznou. Celkově však hodnotím Obsidio velmi kladně a budu s napětím očekávat jestli autoři v budoucnu napíšou nějaké další podobně netradiční, ale velmi kvalitní knihy.

16.09.2021 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Literární skvost z pera Arthura Conana Doyla, který je mistrnou ukázkou autorova literárního umu. Zapeklitý detektivní příběh je velmi umně podepřen stísněnou atmosférou temných vřesovišť, která nechává pracovat čtenářovu představivost na plné obrátky. Nadto velice dobře stavěné dialogy dodávají knize svou jedinečnost a činí z ní jednu z nejlepších detektivek, co jsem za život četl.

08.09.2021 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Kompletní změna postav pro mě nepředstavovala zásadní problém, nicméně trochu ubrala z "narnijského kouzla". I přesto se jedná o velice solidní fantasy a povedené pokračování dílů předchozích, které mě navnadilo na čtení dalších z Letopisů Narnie.

08.09.2021 4 z 5

Velmi zestručněná historie lidstva, která však dává ucelený myšlenkový celek, je poutavá a čtenáře zásobí množstvím zajímavostí, které se jen tak nedočte. Současně je třeba vyzdvihnout edukovanost autora a jeho schopnost udržet čtenáře ve střehu, ačkoliv se jedná o naučnou literaturu u níž je to značně problematické. Harari mě svým stylem vyprávění nadchnul, kniha samotná mě obohatila množstvím zajímavých informací a určitě se vrhnu s chutí na další autorova díla.

20.04.2021 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Velice dobře napsaná detektivka s mistrně načrtnutými postavami a napínavým dějem, kterou dle mého soudu trochu sráží překombinovaný konec, často nepravděpodobné chování jednotlivých "hráčů" a "nesmrtelnost" hlavního hrdiny. Celkově jsem si však detektiva Martina Servaze velmi oblíbil a určitě budu pokračovat v četbě dalších dílů a doufat, že autor zmíněná negativa prvního dílu knižní série odstraní.

23.03.2021 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Po Čarodějově synovci jsem pokračoval touto knihou a uchvátila mě snad ještě víc. Narnie a její mytologie mě pohltila, postavy mě okouzlily a vůbec mi nepřikáží "dětský" styl psaní, kdy autor evidentně cílí na mladší čtenářské publikum. Už se těším na prince Kaspiana a pevně doufám, že si série Letopisů Narnie udrží kvalitu jakou prozatím má.

24.02.2021 5 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Velice kvalitně napsané fantasy přibližující zrození Narnie a seznamující čtenáře se základy fiktivního světa C. S. Lewise. Stylem vyprávění mi kniha připomínala Hobita, ale mě osobně více oslovil právě Čarodějův synovec, neboť nemá hluchých míst, přičemž celý příběh je natolik ojedinělý, že čtenáře buď chytí za srdce nebo zcela odradí. Mě osobně Narnie uchvátila a už se těším na další díly.

01.02.2021 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Kvalitní dobrodružná kniha, která má na můj vkus občas až příliš pomalé tempo a obsahuje zbytečně velké množství popisných pasáží. Celkově se mi však líbila a nevylučuji, že se k Vernovi časem vrátím.

31.12.2020 4 z 5