minirock minirock komentáře u knih

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Tenhle díl považuji za slabší. Oba hlavní hrdinové tak nějak ve vleku událostí objasňující Asadovu minulost, přičemž Carl řeší spíš své soukromé starosti a radosti. Rose a Gordon řeší případ maniaka s mačetou a celé mi to přijde místy zbytečně zdlouhavé a natahované. Snad to bude příště lepší ...

19.10.2021 4 z 5

Z pralesů Konga Z pralesů Konga František Flos

Sešit jsem si pořizoval kvůli Burianovým ilustracím a ty jsou opravdu pěkné. Samotný příběh mě až tak moc nezaujal, dlouhé pasáže popisující africkou přírodu, tak typické pro Flose a nijak zvlášť napínavý příběh. Ovšem kniha je určená spíše mládeži a tak to i beru. Prostě pětice mužů včetně malého kluka na výletě v Kongu. Vše dopadlo dobře a bez problémů, úkol splněn.

02.08.2020 3 z 5

Potomci Skytů Potomci Skytů Volodymyr Vladko

Dobrodružná kniha pro mládež pojednávající o čtveřici vědců (a psovi) která se při průzkumu jeskyně kdesi v tajze dostane do říše dávno zapomenutého kmene Skytů. Jsou zajati a místní šaman který se bojí že ztratí u důvěřivých a prostých lidí svůj vliv, usiluje o to aby cizinci byli obětováni bohům a mladá dívka se stala ženou náčelníkova syna. Avšak i mezi Skyty se najdou rozumní lidé, kteří vědí na čí straně je právo a spravedlnost ... Není to špatné ale dnešní mladou generaci by tento příběh už nejspíš neoslovil.

27.06.2020 3 z 5

Přítel mraků Přítel mraků František Fajtl

Františka Fajtla není třeba blíže představovat, jeho knihy o československých pilotech v Anglii jsou všeobecně známé. Toto je příběh poručíka Přízračného, který se z leteckého učiliště dostává přímo do bitvy o Británii. Záhy je známý tím, že při bojových akcích využívá mraků, které mu pomáhají zmást nepřítele a má i několik sestřelů německých stíhaček. Po čase je převelen do nově vytvořené československé stíhací perutě, která si brzy získá uznání a respekt britských pilotů. Přátelství utužená v bojových podmínkách jsou na celý život, bohužel ne všichni naši piloti se dožili konce války. To, jak se jim potom jejich vlast za tuto statečnost "odměnila", je už jiná kapitola.

08.06.2020 5 z 5

Petr Modlitba Petr Modlitba Vladimír Prokop

Po Krumovi, Vraštilovi a Konečném je tu další monografie našeho předního malíře a ilustrátora Petra Modlitby který navazuje na mistra Buriana a zaměřuje se na zobrazení pravěkého světa. V úvodu pan Prokop seznámí čtenáře se životem a tvorbou Petra Modlitby a pak už nádherné obrázky z pravěku doplňují ukázky z ilustrací k dobrodružným knihám, např. Záhadná monstra, Ztracený svět nebo Jediný syn a Poselství ze Stínadel. Jedním slovem - nádhera.

31.05.2020 5 z 5

Ilustrátoři dobrodružství Ilustrátoři dobrodružství Vladimír Prokop

Na knížku jsem se hodně dlouho těšil také proto že jsem byl jedním z těch kteří finančně podpořili její vydání. A rozhodně nejsem zklamaný, je skvělá. Každý večer jsem si početl o jednom panu ilustrátorovi dobrodružství a bylo to parádní čtení. Dost starých knih s těmi ilustracemi mám a hodně jsem jich v knize našel nových. Takových knih nebude nikdy dost, pane Prokope, díky za tu obrovskou práci.

18.01.2018 5 z 5

Fotbalový anděl Vladimír Šmicer Fotbalový anděl Vladimír Šmicer Petr Čermák

Láďa Šmicer, fotbalová ikona Slavie Praha a mnoho let nepostradatelný hráč české reprezentace. Za svou kariéru dosáhl mnoha úspěchů, s FC Liverpool dobyl pohár za Ligu mistrů i pohár UEFA, stal se 3x mistrem ČR se Slavií a má stříbrnou a bronzovou medaili z ME. Skromný a poctivý fotbalista i člověk. Jeho tchánem je další bývalý vynikající hráč, Ladislav Vízek. Ta kniha se čtenáři, který se jen trochu zajímá o náš fotbal, moc dobře čte, vždyť Láďa Šmicer patří k naší nejúspěšnější fotbalové generaci poslední doby.

01.01.2018 5 z 5

Vyhlídka Vyhlídka Michael Connelly

Děj se odehrává během pár hodin, což je pro příběhy Harryho Bosche docela netypické. Celý příběh je vlastně takový Boschův minisouboj s federálními agenty kteří dávají přednost vyšetření loupeže cesia před vraždou Stanleyho Kenta, zatímco Harry na to jde spíš obráceně. Což se nakonec ukáže jako správné, protože tam kde federálové zapojují protiteroristické agenty, zapojí Harry svůj mozek a případ vyřeší. Knížka je slabším průměrem, čekal jsem nějaké techtle mechtle s agentkou Wallingovou a ono nic ...

07.12.2017 4 z 5

Jezerní hřbitov Jezerní hřbitov Paul Cleave

Zápletka knihy je celkem originální ale celé je to tak nějak spíchnuté horkou jehlou. Jednání osob včetně hlavního hrdiny je často nelogické a kniha postrádá jakékoliv napětí. Vůbec jsem např. nepochopil, co vlastně policie celou tu dobu vyšetřovala ? Tate, prakticky jediný podezřelý si jezdí bez řidičáku, často opilý, po městě, skoro každou noc na hřbitově, policie ho ani nesleduje ... . Zklamání, čekal jsem víc.

03.10.2017 2 z 5

Konec stříbrného věku Konec stříbrného věku Jasutaka Cucui

Po pár stránkách se kniha stane jednotvárnou, staří lidé se dle nařízení vlády zabíjejí mezi sebou. Střílejí, podřezávají, hází granáty, tráví se navzájem. Autor přechází od jednoho člověka k druhému, takže si k žádnému nevytvoříte nějaký vztah, tudíž je vám jedno že zemře. Rodinní příslušníci své nejbližší nechrání, spíše naopak. K tomu ta nezapamatovatelná japonská jména, takže stejně za chvíli ztrácíte o hrdinných důchodcích přehled. Kdysi jsem viděl krásný japonský film na podobné téma, jmenoval se Balada o Narajamě. Otázka stáří zde byla ale řešena mnohem citlivěji.

06.05.2017 2 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

S knížkou jsem spokojený, líbila se mi. I když z těch dvou linií mnohem víc ta z minulosti, příběh Nobodyho mě opravdu dostal a dojal. Nechápal jsem, proč se za ním Fiona nepodívala, když se po letech dozvěděla že žije. Vraha jsem hádal chvilku jednoho, potom druhého ale toho skutečného jsem netipoval. Popravdě jsem nepochopil kdo a proč vlastně zabil tu studentku. I to policejní vyšetřování je takové zmatené, inspektorka Valerie už mi s tím svých pochybováním šla trochu na nervy. K závěru bych měl několik připomínek ale přesto dávám nevyšší hodnocení a s paní Linkovou určitě nekončím.

05.11.2016 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Je to hodně brutální ale taky hodně čtivé. Krátké kapitoly vám nedají vydechnout, děj se každou stránkou posouvá dál, takže nemůžete přestat číst. Robert i Carlos jsou sympatická dvojka a s Alicí tvoří parádní partu. Pachatel mě překvapil ale důvod jeho konání jsem docela chápal. Určitě by nebylo jednoduché se s podobnou situací vypořádat. Také jsem čekal zmínku o mechanikovi, tato postava není vlastně nijak objasněna a přitom je hodně důležitá. A jakou úlohu hrál v celém příběhu Sands, jeden z hlavních podezřelých ? Chris Carter musí mít opravdu hodně bujnou fantazii.

04.10.2016 5 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

King je jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů, proto na každou jeho novou knihu napjatě čekám. Bazar zlých snů mě nezklamal, právě naopak. Myslím, že je to jedna z nejlepších Mistrových povídkových knih. Už úvodní Míle 81 je návrat ke kořenům ve stylu Tommyknockerů a Nezbytných věcí. Nemá cenu vyjmenovávat jednotlivé povídky, všechny jsou výborné. A nemusí být nutně hororové, i ty jen jakoby ze života (Morálka) nebo na pár listů (Ten autobus je jiný svět) se mi líbily. A nebo tak zdánlivě "nekingovská" Opilé rachejtle, kdy při čtení napjatě čekáte jak tahle nevyhlášená válka ve vypouštění raket dopadne. Stephen King mě zase jednou hodně potěšil.

04.09.2016 5 z 5

Kosti na popel Kosti na popel Kathy Reichs

S každou další knížkou se mi příběhy soudní antropoložky Temperance líbí víc. A tato, odehrávající se v Kanadě se mi líbí opravdu hodně. Ani přesně nevím proč, jestli je to stylem psaní, zajímavým námětem nebo pro tu chemii mezi hlavními postavami - Tempe, její trochu splašenou sestrou Harry, bývalým-současným milencem Ryanem a policistou Hypem (a kocourem Birdiem). Škoda jen, že ty knížky nečtu tak jak mají jít po sobě, takhle mám hlavně v těch vztazích trochu hokej. Ale nevadí, i tak to stojí zato, tahle kniha tedy určitě.

01.06.2016 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Elitní detektiv losangeleské policie Robert Hunter a jeho nový kolega Garcia jsou povoláni k zavražděné mladé ženě. Na místě zjištují, že indicie směřují k pachateli, který má být už dva roky po smrti. Pátrání se rozjíždí, času je málo, vrah si vybírá další oběti. Opět výborně napsaná napínavá kniha, moje třetí od Cartera. Pachatele jsem ke konci začínal tušit, chyběl mi ale motiv. I když se mi zdá, že se autor nevyhýbá určité schematičnosti ve svých knihách, tahle určitě stojí za přečtení.

01.04.2015 5 z 5

Propasti Propasti Arnaldur Indriðason

Docela slušná detektivka i když oproti Chladu to bylo o něco slabší. Zápletka byla zajímavá, vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby to bylo napsané podle nějakého skutečného případu.Tak mi nějak přišlo, že snad ani není možné vraha na Islandu nevypátrat, když tam žije tak málo lidí a skoro všichni se znají ....

26.01.2015 4 z 5

Chlad Chlad Arnaldur Indriðason

Začátek je poměrně zdlouhavý, dlouho jsem se nemohl dostat do příběhu a popravdě, ty příšerný islandský jména mě taky trochu lezly na nervy. Před půlkou ale kniha dostala spád a to vydrželo až do konce. Celkově hodně povedená severská krimi, určitě to pro mě nebude poslední kniha tohoto autora.

14.09.2014 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Knížka, která mě mnohokrát donutila přestat číst a popřemýšlet o tom, co se v ní píše. Nejsem vyznavačem žádného náboženství a ani k Dalajlamovi jsem dosud neshlížel s nějakým velkým obdivem ale po přečtení téhle knížky se mi zdá, že je to výjimečný člověk. A líbí se mi, že má rád kočky stejně jako já.

05.09.2014 5 z 5

Emil Hácha Emil Hácha Václav Junek

Myslím, že tahle knížka byla moc potřebná. Vždyť málokdo zná životní příběh dr. Emila Háchy tak, aby jej dokázal objektivně zhodnotit. Názory na jeho politické postoje a činy v době okupace jsou různé, jsem proto rád že jsem si je mohl na základě této knížky ujasnit. Bylo to hodně zajímavé čtení a na třetího československého prezidenta bychom měli vzpomínat s úctou.

31.05.2014 5 z 5

Velké postavy rodu Kinských Velké postavy rodu Kinských Ivan Brož

Kniha pojednává o životních osudech čtyř členů šlechtického rodu Kinských. Zatímco první kapitola, popisující Viléma Kinského, "externího spolupracovníka" Albrechta Valdštejna, mě moc nezaujala, další dvě kapitoly, věnované Františku a Bertě, mě doslova nadchly. Všichni známe Komenského, ale co udělal pro rakousko-uherské školství František Josef Kinský, tak o tom ví málokdo. A to stejné Berta Kinská - žena, která celý život věnovala, za socialismu zprofanovanému heslu, "boji za mír". Kdo z nás dnes ví o jejím celoživotním přátelství s Alfredem Nobelem a jejím vlivu na něj. Kdo ví, možná by bez ní ani nebyla Nobelova cena. Nebo že Mezinárodní soudní dvůr v Haagu založila právě Berta Kinská-Suttnerová. Opravdu jedna z velkých osobností našich dějin.

18.01.2013 4 z 5