minirock minirock komentáře u knih

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

První polovinou jsem se prokousával pomalu ale druhou jsem měl přečtenou na jeden zátah. Pocity z ní mám rozporuplné. Je jasné že nejvyšší vrcholky zeměkoule budou určitý druh lidí přitahovat neustále. Nechci to nijak posuzovat z pozice člověka který nebyl ani na Sněžce a takový výstup si nedokáže představit ani v nejdivočejším snu. Tento případ ale dokazuje že ani sebelepší příprava takovým tragediím nezabrání a možnost že se někdo nevrátí, je veliká. Proto ty lidi obdivuji a zároveň se jim divím že jsou ochotni tolik riskovat proto aby se dostali na vrchol. Kvůli pár minutám si pak zničí celý život, viz ten nešťastník Beck Weathers. Stálo mu to zato? Čte se to ale skvěle, když si člověk představí že se to skutečně stalo, muselo to být fakt peklo.

03.02.2022 5 z 5

Krev na meči džihádu Krev na meči džihádu Břetislav Olšer

Zajímavá kniha mapující (ne)soužití židů a palestinců po druhé světové válce a vzniku židovského státu Izrael. Popisuje historické události i souvislosti očima běžných židovských obyvatel neustále sužovaných sebevražednými atentátníky a přítomností vojenských jednotek. Škoda jen, že je vše líčeno pouze z pohledu Židů, čímž se kniha stává tak trochu jednostrannou záležitostí. Zaujal mě příběh Josefa Bachara který v Osvětimi přišel o celou svou rodinu, Palestinci mu zabili ženu a nakonec skončil jako neúspěšný sebevražedný atentátník při vstupu na Chrámovou horu. Také reportáž z izraelských kibuců je zajímavá, vůbec jsem nevěděl že tam něco takového existuje. Kniha končí líčením situace na blízkém východě po tragickém 11. září 2001.

28.01.2022 4 z 5

Udet, syn divočiny Udet, syn divočiny Heda Halířová

Ano, Štorchovy knihy byly propracovanější a tak nějak na "vyšší úrovni", toto je "jen" dobrodružný příběh o dvou sourozencích, kteří byli společně s matkou vytrženi ze své tlupy a zavlečeni primitivními lesními lidmi daleko od svých. Jenže když Udet dospěje, začne si uvědomovat svoji odlišnost a vydá se s matkou Alou a sestrou Charidou hledat svoji domovskou tlupu. Po mnoha útrapách se mu to nakonec společně se sestrou podaří. Takhle to opravdu mohlo kdysi dávno být a možná že i bylo. Pěkné i když poměrně jednoduché čtení pro mládež.

08.01.2022 3 z 5

Peklo pod španělským nebem - Čechoslováci ve španělské občanské válce 1936-1939 Peklo pod španělským nebem - Čechoslováci ve španělské občanské válce 1936-1939 Stanislav Motl

Jako rodilý třebíčák jsem v mládí slýchával jména Leopold Pokorný i manželé Holubcovi. Nic jsem o nich však nevěděl, až tato knížka mi pomohla se s jejich osudy seznámit. Určitě je dobře že pan Motl otevřel tuto méně známou kapitolu československých dějin. I když už nepřináší nic nového, (a to zřejmě po těch letech ani nejde) člověk si rád přečte o hrdinství našich lidí kteří neváhali v dalekém Španělsku položit své životy v boji proti nastupujícímu fašismu. Obdivuji zápal pana Motla pro hledání stále nových témat, co mi ale trochu vadí je styl jeho psaní. Často odbíhá od tématu, některé informace se opakují a zachází do podrobností které s danou tematikou nesouvisí. A to je si myslím, škoda. Přesto si jeho knihy rád přečtu i když už je nekupuji.

30.12.2021 3 z 5

Mořská sůl Mořská sůl Nikolaj Gavrilovič Ždanov

Autor popisuje první dny malého Dusji Paramonova po příchodu do Nachimovského učiliště v Leningradě, což je první stupeň k tomu, aby se z chlapce stal námořník slavného sovětského loďstva. Dusjův otec byl kapitán sovětské ponorky který se svojí posádkou zahynul v 2. světové válce a chlapec se rozhodne jít v jeho stopách. Začátky v táboře, kde hoši začínají svoji vojenskou kariéru nejsou lehké ale hoch vše zvládne a je přijat. Jistě jej čeká skvělá budoucnost v sovětské námořní flotile. Dětská knížka pro mladší čtenáře kterých u nás v padesátých letech vycházelo hodně, doplněná krásnými obrázky Z. Buriana.

08.12.2020 2 z 5

Ztracená tvář (4 povídky) Ztracená tvář (4 povídky) Jack London

Čtyři poměrně drsné povídky z kanadsko-americké divočiny, které spojuje motiv činu, většinou špatného a jeho následek. Ať už je hlavní hrdina muž jenž pyká za své chování vůči indiánům nebo indiánská dívka za dluhy svého otce, či muž a jeho žena kteří hlídají dvojnásobného vraha ve své chatě, protože ho chtějí vydat spravedlnosti, kterou ale nakonec vezmou do vlastních rukou. Poslední povídka je důkazem toho, jaké dalekosáhlé následky může mít pitka vyvolaná za účelem prodeje zlaté žíly. Krátké ale výživné, navíc doprovázené pěknými pérovkami mistra Buriana.

02.12.2020 4 z 5

Křídla nad pouští Křídla nad pouští Václav Kubec

Další ze sešitků obnovené edice Polnice nabízí příhody pilotů bojujících v britských barvách proti Italům v Libyjské poušti. Jeden z nich je Moravák z Hané, druhý Australan z Queenslandu, jeden je malý, druhý velký, těžko si představit nesourodější dvojici a přesto se z těchto dvou tak odlišných chlápků stanou parťáci na život a na smrt. Mnohokrát čelí v boji přesile, často hledí smrti do tváře, přesto nad nepřítelem vítězí a kámarádství spečetěné v boji bývá to nejpevnější.

22.07.2020 3 z 5

Stíhač z letadlové lodi Stíhač z letadlové lodi J. M. Vašák

Krátký příběh českého pilota ve službách RAF, který je při plnění bojového úkolu Němci sestřelen a zachráněn nepřátelskou ponorkou. Dále je předán arabské lodi, která zásobuje německé ponorky, odkud uprchne a přidá se ke karavaně jakéhosi šejka. V poušti se přidává k britskému agentovi a před jistou smrtí je zachrání pilost stíhačky, který je v poušti náhodou najde. Zajímavé ale zřejmě velmi zkrácené pro vydání v této sešitové edici.

21.05.2020 4 z 5

Albatros: 70 let na křídlech dětské literatury Albatros: 70 let na křídlech dětské literatury Jan Halada

Autor čtenáři přibližuje sedmdesátiletou historii našeho nejznámějšího nakladatelství pro děti a mládež, SNDK, později přejmenované na Albatros. Jsou zde chronologicky tak jak šly za sebou po určitých časových úsecích popsány události, lidé, úspěchy i trable. Těžké začátky, radostné vzepětí let 60., vyrovnávání se s normalizací v 70. letech a porevoluční nelehká cesta k novým generacím mladých čtenářů. Pro někoho je zde spousta cenných informací např. malé obrázky všech knih několika vybraných edicí ale věšině čtenářů ty stovky jmen všech možných ředitelů, šéfredaktorů, redaktorů, výtvarníků, autorů, ilustrátorů, grafiků a ostatních pracovníků kteří se v nakladatelství za těch 70 let objevili, stejně moc neřeknou.

02.04.2020 4 z 5

V zajetí Vikingů V zajetí Vikingů Torill Thorstad Hauger

Krásná kniha popisující osudy dvou sourozenců které krutí vikingové unesli z rodného Irska do otroctví kdesi v Norsku. Po roce se jim podařilo s několika přáteli utéct na Island a odtud s pomocí irského kupce zpět domů. Sice dětská knížka ale myslím že i dospělý čtenář si ji rád přečte.

18.03.2020 5 z 5

Tonek z Napoleonovy armády Tonek z Napoleonovy armády Johan Fabricius

Dětská kniha která popisuje těžký život obyvatel Holandska v době napoleonských válek. Dvanáctiletý Tonek uteče z domova a nechá se naverbovat do francouzské armády kde prožívá drsný výcvik. Společně s kamarádem Klaasem se jim daří všechny útrapy vojenského života přestát, přežijí i bitvu u Waterloo, ovšem bída a touha po dobrodružství a snadném výdělku je donutí zůstat u vojska a podepsat službu na 6 let kdesi ve Východní Indii. Moc pěkně napsáno.

02.03.2020 4 z 5

Dobrodružství Andráse Jelkyho Dobrodružství Andráse Jelkyho Lajos Hevesi

Pěkná, dobrodružná knížka kterou jsem jako kluk nikdy nečetl. O to víc jsem byl překvapený že mě i jako staršího dokázala zaujmout a hodně se mi líbila. Takové příběhy se mi vždycky líbily, plné odvahy, hrdinství i dobrodružství a tahle knížka toto všechno má. Nikdy jsem netušil že maďaři měli takového světoběžníka.

30.01.2020 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Millenia Black

Bože nedopusť abych ještě někdy musel číst takovou ptákovinu ani kvůli Čtenářské výzvě.

05.12.2019 1 z 5

Shledání Shledání Anne Enright

Potenciální čtenáři nechť se nenechají odradit mým nízkým hodnocením této knihy. Ona není špatná, možná je i výborná ale já jsem ji zřejmě nedokázal ocenit. Mám prostě rád knížky kde se něco děje a toto je kniha vzpomínek sestry na zesnulého bratra, potažmo celou rozvětvenou rodinu. Někdy jsem nedokázal rozlišit minulost od přítomnosti, postavy se mi pletly dohromady, zkrátka takové knížky nevyhledávám ale přečetl jsem ji z podnětu kamarádky ClariceL pro letošní Výzvu, za což jí děkuji.

02.10.2019 2 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Mě se Murakamiho knížky líbí, pár jich mám i doma ale tahle krátká povídka mě moc nechytla. Ne že by se mě to vyloženě nelíbilo ale oproti Norskému dřevu a jiným je to slabý odvar. Nedokázal jsem to nějak vstřebat, možná to chtělo přečíst na jeden zátah, což se mi nepovedlo. A jsou v ní pěkné ilustrace.

25.09.2019 3 z 5

Jasné ráno Jasné ráno Scott O’Dell

Krátký příběh mladé navažské díky, kterou nejdříve unesou Španělé a je nucena jim sloužit. Odtud ale uteče zpět ke své rodině. Vzápětí je jejich osada přepadena vojáky a všichni indiáni musí odejít do Fort Sumneru. Zde žijí v nevyhovujících podmínkách, mnoho jich zemře na neštovice a proto Jasné ráno se svým mužem Vysokým hochem jednoho dne odejdou zpátky do svého rodného kaňonu, odhodláni zde žít a vychovávat svoje děti navzdory bělochům kteří pomalu zaplavují jejich zemi.

22.08.2019 4 z 5

Matky matek Matky matek Iva Tajovská

Přečteno v rámci Výzvy 2019, pro mě to ale nebyla výzva, spíš utrpení. Tak depresivní knihu jsem už dlouho nečetl. Všechny ženský největší chuděry, všichni chlapi největší darebáci, všechny vztahy špatně, myšleno v téhle knize. Asi jsem nebyl cílová skupina ...

31.07.2019 1 z 5

Advokát Advokát Michael Connelly

Nebylo to špatné, určitě čtivá knížka ale chybělo mi tam víc napětí a scény od soudu byly možná zbytečně podrobné a protahované, chvílema až nudné, méně by bylo více. A tím že hlavní záporák byl známý vlastně od začátku, nebylo moc co řešit.

26.05.2019 4 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Nějakou dobu mi trvalo než jsem si zvykl na střídavé vyprávění několika osob. Čekal jsem tak trochu detektivku, je to ale spíš psychologický román. V anotaci se píše, že po zmizení Jacoba se vynořují nová a stará tajemství. Podle mě se vynořují spíš nové a staré lži hlavních postav a to se mě jako čtenáři nelíbilo. Určitě je hodně těžké udržet po tom všem co se mezi oběma ženami stalo, mnohaleté přátelství, takže bylo celkem jasné k čemu se schyluje. Konec byl mírně přitažený za vlasy, celkově dávám průměrné hodnocení.

18.09.2018 3 z 5

Šílený vědec na Marsu Šílený vědec na Marsu Edgar Rice Burroughs

Sérii o Johnu Carterovi v tomto dílu došel dech a to tak že výrazně, nemluvě o tom, že John C. se objevuje až v úplném závěru knihy. Jako by Paxtonovy příhody napsal úplně jiný spisovatel, chybí napětí, spád, děj je pomalý a prakticky bez dramatických zápletek které tak zdobily předchozí díly.

06.09.2018 3 z 5