minirock minirock komentáře u knih

Zpřetrhaná pouta Zpřetrhaná pouta Linda Castillo

O trošku slabší než předešlé díly. V podstatě žádné vyšetřování nějakého zločinu, spíš návrat do minulosti a zúčtování s bývalou kamarádkou policistkou která je vlastní vinou v průšvihu. Takové celkem poklidné klábosení o životě s krátkou střelbou na konec. Jiné autočiny knihy mě zaujaly mnohem víc.

04.05.2024 4 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Kniha mi připomínala pohádku o tom jak pejsek s kočičkou vařili dort. Někdo unesl šest holčiček a usekl jim levé ruce. Tak jo, přidáme k tomu tohle a támhle to a ještě tamto a mohli bychom ještě tohle no a když už to máme, tak tam dáme ještě toto. A zamícháme, ono z toho něco vzejde. Vzešlo, míchanice všeho možného jen to nemělo moc logiky, napětí, vzrušení, očekávání, pátrání, odhalení, no prostě všeho co má správný kriminální thriller mít. Jako bych četl několik příběhů a na posledních pár stránkách se to nějak splácalo dohromady. Nakonec jsem se v tom přestal orientovat a jen útrpně čekal na konec. A přitom je ta Mila docela sympatická. Ale asi stačilo, další díly možná za hodně dlouho.

26.04.2024 2 z 5

Vinnetou Vinnetou Karel May

Tak jsem si po mnoha letech opět přečetl celý první díl Vinnetoua. Nalákalo mě nové vydání všech tří dílů legendární edice KOD se skvostnými ilustracemi Zdeňka Buriana a opravdu jsem si lebedil. Jediné co mě vadilo byl upravený překlad pana Kocourka. Ve srovnání s vydáním z "bílé řady" z roku 1968 ubylo výrazů v angličtině, zřejmě aby se vyšlo vstříc mladším čtenářům. I když ti umí pohříchu anglicky lépe než my starší. A tak mě hodně tahalo za uši mnohokrát opakované oslovení "pane Rattlere" namísto Mr. Rattler a pánové místo zkráceného "gent's". Krásná kniha ke které jsem si ještě pořídil úžasný přebal z Hardnixu. Těším se na další díly.

20.02.2024 5 z 5

Rahan 2 Rahan 2 Roger Lécureux

Rahan mě baví i když jak jsem tu už několikrát psal, komiksy nevyhledávám. Tohle je ale stejně tak jako knihy K. Maye nostalgie z mládí a proti tomu se nedá nic dělat. Takže znova obdivuju ty nádherné obrázky a nechám se unášet na vlně Rahanových dobrodružství, sice naivních ale pro mě se zvláštním kouzlem dávno prožitého a nyní znovu připomenutého.

26.12.2023 5 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Tak Linda opět nezklamala, mě se to hodně líbilo. Trošku ubrala na napětí ale příběh mě zaujal a konečné zúčtování bylo fajn, už jsem to s Kate viděl černě. Kate hodně vzpomíná na dětství a zážitky s Josephem a sourozenci.
Trošku upozaděný byl vztah s Tomasettim, což nebylo na škodu, stejně už to o nich musí všichni vědět. A doufám, že ji po vyřešeném případu ta parta z radnice povolá zpět do služby, rád bych si brzy přečetl co ti Amišové v Painters Mill zase provedou. Nejvyšší hodnocení.

09.10.2023 5 z 5

Nadranc Nadranc Dean Koontz

Po delší době jsem sáhnul po knize mého oblíbence D. Koontze. Příběh, který vzdáleně připomíná Spielbergův film Duel, zavádí čtenáře na dálnice napříč Amerikou po kterých zrovna projíždí černý thunderbird s malým Collinem a s mužem své sestry Alexem. Mají namířeno do San Francisca kde mají manželé práci. Již na počátku cesty si všimnou že je pronásleduje dodávka, důvod ovšem neznají. I když se ji snaží setřást, vždy se zase objeví. Dokonce jsou v jednom motelu tajemným řidičem napadeni. Cesta se tak stává bojem o život. Od Koontze bych čekal trochu více - napětí, tajemna, vzrušení i dějových zvratů a nečekaný konec. Jeho nejlepší romány ale měly teprve přijít.

29.07.2023 4 z 5

Dva druhy pravdy Dva druhy pravdy Michael Connelly

Po pár stránkách jsem si uvědomil že jsem tenhle příběh viděl zfilmovaný jako jednu ze série seriálu Bosch. Nic to ale neubralo na zážitku ze čtení, je to skvělá detektivka. Bosch je obviněn z podvržení důkazu proti k smrti odsouzenému vrahovi a já se přímo blaženě těšil až to těm darebákům se svým nevlastním bráchou u soudu natře. K tomu vyšetřování vraždy dvou lékárníků které Bosche zavede do prostředí ruskojazyčné mafie. Moc dobré.

02.02.2023 5 z 5

Synové Upsaroků Synové Upsaroků Karel May

Jedna z posledních knih která mi od nakladatelství Gabi chyběla v mé sbírce knížek Karla Maye. Povídky které už u nás několikrát vyšly v jiných vydáních (např. Pouští a prérií, Smrtící prach či Kapitán Kajman atd.) Přesto patří Gabi dík za to, že jako jedna z prvních začala po revoluci vydávat mayovky které u nás vyšly naposledy před druhou světovou válkou a pro čtenáře byly téměř nedostupné. Překlad vychází z předválečných vydání nakladatelství Toužimský & Moravec, je ale jazykově upravený. Pěkné ilustrace Milana Fibigera doplňuje ještě lepší doslov Pavla Mizery.

27.12.2022 3 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Kam až lidi zavede náboženský fanatismus ... . Amišové jsou sice podle autorky mírumilovná komunita ale i mezi nimi se najdou pěkní darebáci. Nedivím se že mladí lidé chtějí jejich způsob života opustit, žít jako před sto lety a přitom vidět jak se svět kolem nich mění. A o tom je tento další díl s náčelnicí policie v Painters Mill Kate Burkholderovou, pohřešuje se několik mladých problémových amišek u kterých je podezření že nechtějí pokračovat ve šlépějích svých rodičů. Kate a Tomasetti jsou jako konzultanti přizváni k vyšetřování a zejména Kate, bývalá amiška, má zásadní podíl na vyřešení tohoto případu. Průměrný díl v celé sérii s Kate, konec byl ale docela působivý.

24.12.2022 4 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Stále silně čtivé ale o malinko slabší než předchozí dva díly. Pachatele jsem tentokrát tušil tak od půlky knihy, nebyl pro mě překvapením. A taky se mi moc nelíbí to jak Kate řeší osobní i pracovní problémy pitím, náčelnice policie by snad nemusela tak pařit. Tomasetti tentokrát trošku v pozadí což mi nevadilo. Jdu hned na další díl, zajímá mě co se v Painters Millu zase semele ...

18.12.2022 4 z 5

V Kordillerách V Kordillerách Karel May

Závěrečný díl putování Old Shatterhanda a jeho přátel kteří pátrají po bájném pokladu Inků. Prastarého kipu, dle kterého se lze k pokladu dostat, se však zmocnil zloděj a vrah Geronimo Sabuco, zvaný sendador a tak nezbývá než se vydat za ním do míst která obývají pouze nepřátelští indiáni a kde nebezpečí číhá za každým stromem. Skvělé finále tohoto románu je opravdu důstojným zakončením celé ságy. Karel May znovu dokázal že byl výborným vypravěčem a toto jihoamerické dobrodružství Old Shatterhanda se plně vyrovná těm severoamerickým.

06.10.2022 5 z 5

Pirát Pirát Karel May

Čtyři klasické povídky Karla Maye ve kterých jako vždy zvítězí dobro nad zlem a to je po právu potrestáno. Moje stoleté Šebovo vydání poněkud trpí archaickým překladem J. Šimona který je pro dnešního čtenáře už hůře stravitelný. Povídky byly proto později vícekrát znovu přeloženy a použity v dalších mayovkách, např. Smrtící prach, Kapitán Kajman, Synové Upsaroků nebo Pouští a prérií.

10.09.2022 3 z 5

Pražské mordy 1 - Skutečné kriminální případy z let monarchie (1880-1918) Pražské mordy 1 - Skutečné kriminální případy z let monarchie (1880-1918) Dan Hrubý

Je to takový výběr z černé kroniky tehdejšího tisku, ponejvíce z Národních listů. Bavilo mě to tak do půlky, pak asi autorovi došly mordy a popisuje případy krádeží zimníků a podobné kauzy. Žádné popisy průběhu vyšetřování, jen suchá fakta, převzatá z novin. Co bych pochválil je bohatá obrazová příloha s obrázky staré Prahy. Čekal jsem ale víc.

13.03.2022 3 z 5

Okouzlena vlky: Jak jsem se stala členkou vlčí smečky Okouzlena vlky: Jak jsem se stala členkou vlčí smečky Monika Zelinová

Moc pěkné čtení. Obdivuji tu její sestru, takový zápal a nadšení pro zvířata to se jen tak nevidí. Jen jsem se divil jak je možné že autorka po tolika letech ježdění do Německa neumí aspoň základy němčiny, mohla na tom trochu zapracovat. Navíc je to pěkná křemela, několikrát se tam málem zmrzačila. Ovšem ta čeština její sestry byla mnohdy kouzelná. Pobavilo a navíc krásné fotky. Vlci jsou opravdu nádherná zvířata.

20.01.2022 5 z 5

Kde leží indiánská zem: Konec bojů na Velkých pláních Kde leží indiánská zem: Konec bojů na Velkých pláních Josef Opatrný

Osídlování "divokého" Západu, nemluvě o celých USA na úkor původních obyvatel byl dlouhý a bohužel i velmi krvavý proces. Autor seznamuje čtenáře velmi přístupnou a čtivou formou s nejdůležitějšími událostmi celé této éry od zlaté horečky v Kalifornii až po apačského náčelníka Geronima, který vedl poslední indiánskou válku s bělochy. Jsou zmíněny a více či méně popsány všechny nejdůležitější bitvy včetně té nejznámější u Little Big Hornu a jejich hlavní protagonisté. Množství poučných a cenných informací pro ty, které toto téma zajímá.

01.12.2021 5 z 5

Jiří Wowk, dobrodruh z donucení Jiří Wowk, dobrodruh z donucení Vladimír Prokop

Další z úžasných monografií pan Prokopa. Po Krumovi a Vraštilovi přibližuje životní osudy a tvorbu ukrajinského emigranta Georgije Volodimiroviče Volkova, který se počátkem dvacátých let minulého století usadil v Praze a přijal jméno Jiří Wowk. Autor si všímá jak rodinného zázemí tak především umělecké tvorby a vlivů na jeho tvůrčí vývoj. Text je bohatě doplněn Wowkovými knižními ilustracemi i mnoha obrázky titulních stran z časopisů Dobrodružný svět a Malý čtenář, do kterých Wowk též přispíval. Ačkoliv Wowk nedosáhl věhlasu některých svých kolegů ilustrátorů, jeho přínos české dobrodružné literatuře je nespochybnitelný.

09.11.2020 5 z 5

Konec medvědí sezóny Konec medvědí sezóny Josef Novotný

Povídání o tom, jak se český učitel cizích jazyků v době nejtužší normalizace rozhodl odejet na rok do Kanady a učit tam vesnické děti francouzštině. To vážně šlo? Čtení to bylo zajímavé, jiný svět, hodnoty, kultura, příroda a především lidé, o kterých to převážně celé je. Docela by mě zajímalo jestli si ti jeho žáčci, kterým bude teď okolo šedesáti na toho svého učitele z daleké Evropy ještě vzpomenou ....

07.11.2020 4 z 5

Mezi orlem a hadem Mezi orlem a hadem Josef Volák

Musím uznat, že víc než cesta geologické expedice s Petrem a jeho kamarády mě bavily kapitoly věnované době, kdy hraniční oblasti mezi mladým sovětským státem a Afghanistánem, Čínou a Pakistánem narušovaly pašerácké bandy basmačů. Také líčení krás tohoto neobyčejného a téměř neobydleného kraje se dobře četlo, bylo znát že autor ta místa znal a navštívil je. Je to moc pěkná knížka pro starší mládež.

01.11.2020 4 z 5

Muži na hranici - Příběhy z roku 1938 Muži na hranici - Příběhy z roku 1938 Jaroslav Čvančara

Hrdinství obyčejných lidí, kteří neváhali za obranu vlasti položit i svůj život, by nemělo být nikdy zapomenuto. Proto byla napsána tato kniha. V seznamu obětí je bohužel i můj děda, je zde i fotografie jeho pomníčku. Dodávám jen, že knihu nenapsal pan Čvančara, ten dodal a sestavil jen obrazovou přílohu.

05.11.2019 5 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Chudák ta Jana musela jít po smrti rovnou do nebe protože očistcem si prošla už na zemi ... Jenže takových schovanek a zamilovaných otčímů bylo kdysi určitě dost a mnohdy to nebylo jenom platonické a nezůstalo u pár polibků. Ačkoliv jsem viděl film, kniha se mi hodně líbila, perfektně popsané charaktery hlavních postav i atmosféra malého města na Ostravsku i s tím jejich šíleným nářečím, dobré čtení. A hlavně že ten konec je i přes tu předcházející hrůzu optimistický.

14.10.2019 4 z 5