minirock minirock komentáře u knih

Průvodce protektorátní Prahou Průvodce protektorátní Prahou Jiří Padevět

Zatčen gestapem a popraven. To je nejčastější slovní spojení v této knize. Při jejím čtení si člověk uvědomí, jak obrovská byla statečnost a jak velká nenávist tisíců českých lidí proti krutovládě nacistů v naší zemi. I když podstupovali riziko že budou odhaleni a zemřou, přesto do toho šli. V této knize jich je jmenováno určitě několik set, přesto jich bylo mnohem, mnohem víc. Zaslouží si, abychom na ně nikdy nezapomněli a tato kniha je takovým malým pomníčkem a zároveň poděkováním za jejich odvahu. Je to výjimečná publikace a díky za ni !

10.07.2015 5 z 5

Revival Revival Stephen King

I já, jako dlouholetý fanoušek Mistra, vlastnící téměř všechny jeho knihy u nás vyšlé, se začínám přiklánět k názoru, že doba úchvatných románů jako Nezbytné věci, Řbitov zviřátek nebo Osvícení se vzdaluje a poslední jeho knihy už nejsou takové bomby. Samozřejmě, napsat tuhle knihu někdo jiný, uznale pokývu hlavou, ale u Kinga jsem byl zvyklý na vyšší kvalitu. Ale třeba zrovna ta další bude zase ten starý Král. Doufejme a těšme se.

06.07.2015 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Thriller a la Stephen King. Jak je vidět, King dokáže napsat skvělou knihu bez duchů, nadpřirozena, cestování v čase a potoků krve. Mě se vyloženě líbilo, že hlavního záporáka odtajnil hned na začátku a čtenář tak mohl sledovat jak pátrání hlavních hrdinů, tak uvažování a kroky bachatele. Podle mě je to velmi dobrý mistrův kousek, i když ne nejlepší. A kdyby opravdu bylo pokračování, tak už se těším teď. Ten policajt-penzista, jeho černý kámoš a bláznivá Holly si mě fakt získali.

11.01.2015 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Dle mého názoru Larsson již tak vysoko položenou laťku prvním dílem této trilogie minimálně udržel. Je pravda že rozjezd je opět pomalejší a s dalším dějem nemá mnoho společného ale další stovky stran je jedna velká jízda. Blomkvist trošičku ustoupil do pozadí na úkor ostatních postav ale to mi nevadilo. Hon na Salanderovou nemá chybu a hodně jsem jí fandil. Konec je malinko přitažený za vlasy ale zas až tolik mi to nevadilo, bavil jsem se skvěle. Ihned začínám číst třetí díl.

10.08.2014

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Dá se vůbec o téhle notoricky známé trilogii napsat ještě něco nového? Těžko. Úžasné vyvrcholení celé ságy mě dostalo, je skutečně velkolepé. Opravdu mistrovské dílo, užil jsem si je vrchovatě.

14.07.2014 5 z 5

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Pět vynikajících povídek, jedna lepší jak druhá. Tip na knihu jsem dostal od kolegy v práci, který ji zrovna četl v angličtině a líbila se mu. Tak jsem si ji v knihovně půjčil a hned se dal do čtení. A i když jsem zhruba znal děj povídek, nemohl jsem se od knížky odtrhnout jak mě zaujala. Nejlepší nakonec o jediném přeživším bělochovi z bitvy u Little Big Hornu a jeho další osud, ta je opravdu skvostná.

24.11.2013 5 z 5

Miloš Havel - český filmový magnát Miloš Havel - český filmový magnát Krystyna Wanatowiczová

Miloval život, lidi a film. Před válkou jeden z nejbohatších Čechů, po válce vězeň a chudý emigrant v Německu. Zemřel jako prodavač květin, který do poslední chvíle snil svůj sen o tom, že znovu začne podnikat ve filmu. To byl Miloš Havel - člověk, po kterém nám zůstaly skvělé filmy jako Kristián, Dívka v modrém a mnoho dalších. Jeho život by stál za zfilmování ale díky bohu alespoň za tuto knížku, je parádní. Jedna z nejlepších biografií co jsem četl.

10.06.2013 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Na to že je to prvotina, klobouk dolů. Krásný, dojemný příběh stárnoucích manželů, jejichž velké přání, mít dítě, je zničehonic vyplněno. Přímo detailní popis drsného života na Aljašce, nádherná ale někdy krutá příroda, malé i velké strasti a radosti farmářů, ale především kniha o velké touze a lásce. Velmi příjemné čtení.

23.05.2013 5 z 5

Barrandov III. Barrandov III. Pavel Jiras

Nádherná výpravná knížka plná překrásných fotografií a informací o situaci v barrandovských ateliérech v době II. světové války a o všech těch skvělých filmech, které v té těžké době vznikly. A že jich bylo - Kristián, Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém, Babička, Přednosta stanice a mnoho dalších.

26.03.2013 5 z 5

Gabra a Málinka se učí latinsky Gabra a Málinka se učí latinsky Amálie Kutinová

Tyhle krásné dětské knížky nám četla máma když jsme byli malí a už si z toho moc nepamatuju. Ale větu "Ego mei, mihi me, kam pospícháš Martine?" asi nezapomenu.

30.12.2011 3 z 5

Oběti a jejich vrazi Oběti a jejich vrazi Stanislav Motl

Škoda že takových Motlů nebylo víc hned po válce. Dnes už je asi opravdu pozdě hledat ty darebáky. Ale knížka je to skvělá, nemohl jsem se od ní odtrhnout.

11.07.2011 5 z 5

Rahan 3 Rahan 3 Roger Lécureux

Pro mě čirá nostalgie, návrat do dětství. Ale už to není úplně ono jako tehdy, samozřejmě. Přesto jsem spokojen. Jediná připomínka, proč jsou v každé knize jen tři příběhy? Přeci jen těch cca 60 stránek je dost málo.

30.12.2023 5 z 5

Cesta kolem světa se Zdeňkem Burianem Cesta kolem světa se Zdeňkem Burianem Zdeněk Burian

Co dodat, vše podstatné ke knize napsal již pode mnou Arminus. Snad jen to, že jsem tuto knihu četl několik měsíců, vždy jen pár stránek a kochal se obrázky. To aby mi ta nádhera déle vydržela. Ke každému obrázku je vyčerpávající komentář, některé detaily zvětšené pro lepší ilustraci, teď už jen zbývá se do Slatinic vypravit aby si člověk tu krásu prohlédl in natura. Parádní příspěvek do mé burianovské sbírky.

26.12.2023 5 z 5

Bratrstvo tajných hrobů Bratrstvo tajných hrobů Viktorín Šulc

Autor popisuje vyšetřování skutečných, většinou sexuálně orientovaných případů na kterých se jako kriminalista podílel. Všechny se staly na severní Moravě a jejich pachatelé byli dopadeni. Když si člověk uvědomí kolik se za každým skrývá lidské bolesti a utrpení, je to smutné čtení. O to víc je potřeba si cenit mravenčí práce vyšetřovatelů při odhalování podobných zločinů. Při čtení jsem měl často pocit že naše zákony dbají více na práva pachatelů než obětí a jejich pozůstalých. Každopádně pro fanoušky tohoto žánru zajímavé čtení.

01.10.2023 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Horory mimo ty od mistra Kinga prakticky nečtu, proto jsem se v rámci letošní Výzvy na tuto knížku docela těšil. O to větší bylo zklamání. Naivní příběh, naivní hlavní hrdina, minimum napětí, o hororu se opravdu nedá mluvit. Dočetl jsem to ale další knihy paní spisovatelky už nechám být.

08.04.2023 2 z 5

Temné proudy Temné proudy Michael Connelly

Psát, že detektivky s Harrym Boschem jsou vynikající, je nošením dříví do lesa. I když u Temných proudů autor podle mě šel s kvalitou mírně dolů, stále je to špička žánru. Co mě ale nepříjemně překvapilo bylo to, že je román napsaný v ich-formě (Bosch), na to jsem si nemohl zvyknout. I když to nemá napětí jiných Connellyho knih s Harrym a pachatel je známý prakticky od začátku, není to špatné čtení.

01.01.2023 4 z 5

Rahan 1 Rahan 1 Roger Lécureux

Něco mi říkalo že bych měl Rahana znát ale už si to fakt nepamatuju. A komiksy až na Tarzana jsem nikdy moc nesledoval. Přesto je Rahan příjemná záležitost na které se ale zub času už hodně podepsal. Mladým čtenářům to asi už moc neřekne takže zbýváme my starší kteří se s nostalgií začteme do příběhů tohoto superhrdiny. Jestli ale budou vycházet čtyři knihy ročně tak je to na několik let, abychom to sakra stihli ....

04.12.2022 4 z 5

Samuel Samuel Karel May

Objektivně za dvě ale je to Karel May, tak za tři hvězdy. Ano, je to naivní červená knihovna ale je třeba si uvědomit v které době a pro koho jsou tyto podkrušnohorské povídky psané. Jsou to dílka pro ty nejchudší z nejchudších (pokud tedy ještě uměli číst) aby si po mnohahodinové práci u tkalcovského stavu mohli přečíst že i chudák, pokud má dobré srdce, může najít štěstí i získat milovanou dívku. To lepší a nejlepší z jeho pera mělo ale teprve přijít.

11.04.2022 3 z 5

Kristus nebo Mohamed Kristus nebo Mohamed Karel May

Knihy Karla Maye se mi obtížně hodnotí i komentují. I když vím že tahle knížka je slabší průměr, navíc Krumir už vyšel i jako samostatná kniha, dávám tři hvězdy. Za ty úžasné popisy Orientu, krásných dívek, koní, lov na lva a pardála, Ahmeda, odvahu a chytrost "Sidiho z Džermanistánu" a vůbec. Je to prostě Karel May, moje dětství.

08.04.2022 3 z 5

Martin Frič - Muž, který rozdával smích Martin Frič - Muž, který rozdával smích Miloš Fiala

Knížku o Macu Fričovi jsem měl dlouho v seznamu Chci si přečíst a konečně jsem se k ní dostal. A nejsem zklamán, moc se mi líbila. Mám film rád a tato kniha je vlastně taková historie českého filmu od toho němého až po šedesátá léta. Frič byl skvělý režisér a zřejmě i dobrý člověk. Nejraději mám jeho Kristiána, toho si v televizi nikdy nenechám ujít. Točit Frič v Hollywoodu, měl by z Oscarů plot u zahrádky, o tom jsem přesvědčen. Zajímavé je také závěrečné vzpomínání Štěpničkové a Bohdalové, nevěděl jsem že s ním měla tak blízký vztah. Škoda že zemřel ještě relativně mladý, ruská okupace ho ale nejspíš dorazila.

18.12.2021 4 z 5