misssicccka misssicccka komentáře u knih

Neználek v Kamenném městě Neználek v Kamenném městě Igor Nosov

Také mám pocit, že tohle je už jen náhražka :(

28.02.2011 3 z 5

Klec pro majáky Klec pro majáky Mike Perry

Neskutečně neuvěřitelná zpověď člověka a jeho zkušenosti. Pro autora je jistě výhodou vlastní bezprostřední zkušenost. Na druhou stranu, každý máme své "životní zkušenosti" a životy mnoha lidí by byly zajímavými náměty na knihu - bohužel ne každý je v sobě umí takhle geniálně zpracovat a zároveň předat dál tak, aby zásahly ty ostatní.
Smekám před tímto mužem za to, čím musel projít a za to, jak se s tím vypořádal. Smekám před jeho přáteli za jejich přístup. Smekám před jeho geniálním líčením emocí, vyjadřovacími schopnostmi, specifickým ironickým humorem, za jeho citlivost. Bůh se možná na počátku jeho života zmýlil, ale nezmýlil se v literárním talentu, ten nadělil správné osobě. Moc se mi líbila změna osob - přemýšlím jako muž, mluvím jako žena.
Doufám, že se tato kniha dostane do rukou i lidem s nepochopitelnými předsudky a otevře jim oči. Já sama jsem měla tu čest poznat člověka na počátku přeměny a vím, jak je to nesmírně těžký boj se sama sebou.

27.02.2011 5 z 5

Spěšný vlak CH.24.12 Spěšný vlak CH.24.12 Jan Poláček

Přečetla jsem to jedním dechem. Čekala jsem od toho více co se týče tématu průběhu a konce války, jak ho neznáme, ale přesto dávám 4*. Je to kniha, která je čtivá a i když se možá místy ztratíte (myslím nit) a nebude Vás bavit, najednou se to zase zvrtne v posedlost čtením. Neumím popsat, proč, ale vyvolávala ve mě jakýsi pocit tajemna. Její výhodou je určitě to, že si můžete domýšlet, zvláště konec.

26.02.2011 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Já mám ráda autory, které dokáží předat v pozadí příběhu někoho zajímavé informace (a to docela aktuální), proto mne Mendelův trpaslík nadchnul. Více než Skleněný pokoj.
Myslím, že lépe popsat pocity někoho s takovým handicapem asi ani nešlo (tím myslím např. pasáž o soucitu, pak také tu psychologickou hrátku - vybrat jako Bůh nebo vybrat z lásky :)).
Líbilo a doporučuju.
Neříkám, že jsem všemu rozuměla a neztratila se v předávání inforamcí o genetice, ale myslím, že o tom to je...přečíst si skvělou knihu, která mi dá něco nového.

30.01.2011 5 z 5

PopCo PopCo Scarlett Thomas

Jsem nadšená. Nebojím se říct, že tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem měla tu čest si přečíst. Říkám čest, protože autorka je pro mě génius. Její schopnost propojit své nadšení pro kryptografii, matematiku, homeopatii (to už bylo vše v Konci pana Y), veganství a jiné oblasti života je neuvěřitelné.
Kniha mě vcucla pozvolna, o to víc jsem si to pak užívala. Nemohla jsem se odtrhnout. Chtěla jsem znát řešení hádanky :).
Mohu jen doporučit.
A koláš "Ať se najedí" si vyzkouším :) (recept je v knize)

12.11.2010 5 z 5

Duben v Paříži Duben v Paříži Michael Wallner

Četla jsem a pořád jsem čekala, že ta energie, kterou knihy přináší, ještě přijde, ale nepřišla.
Zpočátku mi vadily francouzské dialogy, pak jsem se začala nudit, takže jsem četla a nevěděla co, ztrácela jsem nit. Soustředěnost přišla až ke konci. Závěr docela ušel. Myšlenka také dobrá. Ale pro mě nic víc.

08.11.2010 2 z 5

Hamsun Hamsun Per Olov Enquist

Knižní podoba scénáře a typický Enquist! dokonale promyšleno...

Čarodějnice Čarodějnice Marie NDiaye

Příběh ženy s čarodějnickými schopnostmi, které se přenáší z matek na dcery, je plný zklamání z blízkých lidí, nenávisti, zrady, lhostejnosti a přitom touhy po lásce a štěstí. Motiv čarodějnictví jen dokresluje myšlenku, že nezáleží na tom, kdo jsme, nikdo nechce být sám a přitom jsme na tomto světě skutečně jen sami za sebe. Bez ohledu na tom, jak mocní či bezmocní jsme.

Konec pana Y Konec pana Y Scarlett Thomas

Po pravdě řečeno jsem se na tuhle knihu moc a moc těšila a odkládala ji, až budu mít čas číst 400 stránek co nejvíc v kuse a teď - po dočtení-jsem zklamaná :(.

I přes své diletanství v kvantové fyzice, elektronech, protonech a kvarcích a z toho plynoucí utrpení při čtení pro mě zdlouhavých vědeckých pasážích o hmotě, femonologii apod., dokážu ocenit autorčino zapálení pro tuto oblast vědy a její schopnost to převést do románové podoby a vytěžit z toho maximum. Mít nadšení pro tuto věc, budu z knížky asi také hotová jako kritici, některé pasáže byly výborné, psychologie hlavní postavy výtečná a vtip a ostrovtip rovněž, absurdní prvky také oceňuji. (nicméně: jsou všichni ti, co na knihu pěli ódy takto zapálení fyzici amatéři? - myslím, že ne :)) Občas mám pocit, že se oceňuje to, čemu se nerozumí :). Já budu shovívavá a přiznám se: zápletka dobrá, nápad "asi" geniální, ale já tomu nerozumím a nikdy asi neporozumím :), takže když zprůměrňuju své neporozumění a začtení se do toho, čemu nerozumím, dávám 3*** :D

Četla jsem ji proto, že jsem si chtěla přečíst PopCo a chtěla jsem autorku přečíst popořádku (mám to tak ve zvyku - objevení autora se vším všudy).
A teď mám bohužel pocit, že po PopCo už netoužím :(. Možná se to změní. Uvidíme.

Sladkost života Sladkost života Paulus Hochgatterer

Kapitolu nula jsem četla dvakrát, nějak jsem nemohla přijít na chuť stylu psaní, to pokračovalo v kapitole 1, 2, 3....a najednou jsem v tom byla až po uši a přečetla za pár hodin :)
zajímavý závěr

30.11.-0001 4 z 5

Kdyby tak na mě někdo někde čekal Kdyby tak na mě někdo někde čekal Anna Gavalda

Po přečtení Báječného úniku a A taková to byla láska je tohle slabý odvar. Je vidět, že autorka se vyvíjí správným směrem. I tak výborná záležitost, kterou zhltnete, u povídek se usmějete, rozesmějete i zamyslíte a možná vám bude i úzko.
Gavalda je prostě mistr postřehu.
Stojí za přečtení. To rozhodopádně.

Sezona v pekle Sezona v pekle Peter Murphy

Úplný top to není, takže 4 hvězdičky, každopádně jsem to shltla za jedno nedělní odpoledne a musím říct, že si tuto knížku dokážu představit ve filmové podobě. Vidím ten film před sebou...hlavně poslední dvě stránky.
Místy smutné až tragické, chílemi neuvěřitelný humor. Autor jen ťukne a vy se usmějete, možná rozesmějete :).
Postavy jsou výborně vykreslené z psychologické stránky.
Líbilo :)

30.11.-0001 4 z 5

Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Miloš Urban

Čekala jsem od toho více perverznosti :), ne nejsem čtenář chtiví perverze, ale když mě někdo připraví na to, že je to perverzní, jsem důvěřivá a očekávám perverzní.
Nezlobte se, ale toto je jen krapet perverzní ;).
Za přečtení to skutečně stojí, už pro kontroverznost, ale rozhodně to nebude patřit ke skvostům české literatury :). Přesto dává 3*. Zhltla jsem to na jeden dech pěkně při sobotním odpoledni za dvě hoďky jako nic. To o něčem svědčí.

Báječný únik Báječný únik Anna Gavalda

vynikajícně geniální :), na tak malém prostoru tolik emocí a smysluplnosti - není třeba 500 stránek na sdělení podstaného :)

České pohádky České pohádky Jan Drda

nejkrásnější české pohádky, to mi nikdo nevezme :)

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Jo tlustý bestseller :D, tyhle tlusté knížky, které v době vydání čte každý, kam se podíváte, mě vždycky trošku děsily....nerada chodím se stádem :), ale koupila jsem ze zvědavosti, otevřela a začetla se od první stránky, čte se to lehce...
tip pro ty, co nemají rádi tlusté bichle: vydržte prvních dvě stě stránek, které Vám dají možnost se zorientovat v rodě Vangerů - není to tak těžké, během první dvoustovky se seznámíte i s jinými hodně zajímavými bytostmi a pak už se nechte jen unášet vyšetřováním vraha...:)
jenom mě mrzí, že jsem tam objevila pár chyb...:( (dva žijící bratři - jeden starší, jeden mladší, tak jak může tomu staršímu být méně let než mladšímu :) například) a taky: vynechala bych některé nudnější popisové odstavce ;)

Kluci, holky a Stodůlky 1 Kluci, holky a Stodůlky 1 Eva Bernardinová

vtipné, milé, dobrodružné...pěkné vyprávění o dětech

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Do knížky se začtete od první věty. Jak už tu bylo napsáno, je naprosto úžasné, jak může "cizinec" napsat tak čtivou, zajímavou knížku s propracovanou psychologií postav o něčem, co se nachází tisíce kilometrů od něj a zdálo by se, že je mu historicky a jinak vzdálené. Asi i zde platí, když se chce, tak se to dokáže. Doporučuji.

30.11.-0001 5 z 5

Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám Tereza Boučková

Tereza Boučková umí vyprávět, umí strhnout

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

Kohoutův zajímavý pohled na židovské ghetto v roce 1944, tentokráte z druhé strany, pohled těch, kteří byli v ghettě nadřazenými a pohled dcery velitele ghetta, obdivovatelky a milovnice Vůdce, naivní pohled dívky, která si myslí, že to co dělá Vůdce má je odůvodněné, ospravedlnitelné a potřebné. Její pohled zůstává celkem nezměněn ani po letech, kdy už celý svět ví, jak to tehdy doopravdy bylo.