mol378 mol378 komentáře u knih

A Seina teče A Seina teče Fred Vargas (p)

No teda - čtu elektronicky furt pryč, nesleduju počet stránek, a najednou konec a z obsahu se dozvím, že jde o tři povídky! A já pořád čekám, že se příběhy začnou propojovat, jak jsem u Adamsberga zvyklá. Překvapení mocné, až nemilé v tom smyslu, že už mám všechno s Adamsbergem přečteno (kromě Tří evangelistů a O kousek dál napravo, které nikde nejsou k mání)! A tak moc mě tohle bavilo, moc! Bylo to svižné a nápadité. Tím, ze tam kromě Danglarda nikdo jiný známý z kriminálky už nefiguruje, zdá se mi tu Adamsberg úplně plasticky vystižený, jeho vlídnost, pochopení, velmi osobitý styl myšleni, dedukce, elegance rozhodování. Příjemná četba.

13.09.2023 5 z 5

Mrtví v Badger’s Drift Mrtví v Badger’s Drift Caroline Graham

Myslela jsem, že kniha mě nemůže ničím překvapit. Televizní Vraždy v Midsomeru patřily svého času k příjemnému doplňku všelijakých domácích prací, uklidňující, jemně napínavé, anglicky vtipné - a vždycky tam bylo hezky, slunečno, idylicky. (Můj britský švagr se mi kvůli tomu posmíval, neb považoval seriál za velkou blbost. No a co!) Barnaby, ač seriózní muž, není žádný suchar a jeho vztah k seržantu Troyovi je zábavný. Narazila jsem na Mrtvé v Badger´s Drift v audioverzi a zachtělo se mi té atmosféry - opět při práci. Výborné. Četba tomu dodala další rozměr, detaily, které se nevešly do televizního zpracování. Škoda, že nemohu nikde najít takto zpracované další díly. Možná ani nevznikly. Byla to dvě příjemně strávená odpoledne.

17.08.2023 4 z 5

Na úteku Na úteku Fred Vargas (p)

Moje prvni od Vargasky bez Adamsberga, a jak to bylo skvělé! Poklidná civilní detektivka, na které jsou nejdůležitější charaktery postav a prostředí. K vraždám dochází nenápadně, podle originálního schématu. Každý z potenciálních vrahů je mírně praštěný, vlastně každá postava je mírně praštěná, ale o nic víc, než jak to v reálu bývá, jen autorka tu praštěnost dokáže u jednotlivých postav zdůraznit tak, že jsou nezaměnitelné s kýmkoliv. Příjemné čtení, které jsem si šetřila, a těším se, že se mi poštěstí a seženu někde dva předchozí díly. S evangelisty a jejich libůstkami i způsobem života se mi líbilo moc!

15.08.2023 5 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Autorku čtu ráda, i když má trochu problémy s logikou a knihy obsahují mnohdy stěží uvěřitelná vysvětlení a rozuzlení. Ale je to oddechovka, která si na nic nehraje, a jako taková patří k těm lepším. Souhlasit musím s komentáři pod mým ohledně hovorového jazyka v knize, překlad je v tomto směru tragický a mluva policajtů iritující - vofiko voperace...

07.08.2023 3 z 5

Zahrádka smrti Zahrádka smrti Jaroslav Velinský

Dobrodružné! Marlowe Fink ze Solidarity tentokrát na mém oblíbeném Císařském ostrově mezi vodami, pražská galérka, jíž zákon šlape na perka, a samuraj i s gejšou. Výborné! Moc pěkný komentář od mi-380 pode mnou vystihuje moji náladu a pocit z tehdejší doby i tohoto dílu přesně. Zdá se jen, že lidi tenkrát měli spoustu času? Číst to je čiré potěšení.

18.05.2023 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Dlouho jsem se ke čtení nemohla dostat a když pak konečně, pocítila jsem lehké zklamání. Jako by členové vyšetřovatelského týmu někde za tu dobu poztráceli své charaktery. Vanja vyměkla, Sebastian se zklidnil, Ursula se skoro nevyskytovala, aspoň že ten suchar Torkel je konečně zajímavý. Zápletka s mladými vrahy byla předvídatelná romanťárna, no, budiž. Ve druhé půli však kniha nabrala drajv a konečně došlo na to, co se tady už pěkně dlouho čekalo, že ano. Samotný závěr týkající se Sebastiana už byl trochu moc vybájený, za ten hvězda dolů nekompromisně. Únavu materiálu z tohoto dílu cítím a přeji si, aby byla přechodná.

22.02.2023 3 z 5

Zelené šupiny, střepy a rubíny Zelené šupiny, střepy a rubíny Petr Heteša

Spokojena s Piknikem u cesty zjistila jsem, že na té sci_fi něco je. Toto je podstatně akčnější a destruktivnejsi. Existenciální přesah tam oproti Pikniku není žádný, což mi nevadí, byla to čirá zábava. I když se čtenář neubrání nepříjemnému tušení, že nám fakt jednou někdo ty systémy vypne a jsme v háji... Vtipné rychlé dialogy, pro mě překvapivé rozuzlení, sympatické zakončení. Ty rubíny si fakt zasloužil, přála jsem mu je.

25.09.2021 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Sérii s Enzem člověk jen tak mimochodem vstřebává, ideální na cestu vlakem, není třeba extra pozornosti, nic to od vás nechce, zároveň neurazí. Tož dobře. O několik kvalitativních tříd níže než Skála. Ale dá se, nenáročné.

24.02.2021 3 z 5

Pečovatel Pečovatel Mo Hayder

Uf. Hnusné téma, dobře, celkem uvěřitelně a napínavě zpracované, ale docela jednoho deprimuje. Fakt nečíst, pokud máte negativní období. Depka. Moje třetí kniha od autorky. Hodně drsná oproti Panence, podstatně míň explicitně podaných hnusných a slizkých detailů než v Ptáčníkovi - pro dobro věci, radši zapojím představivost. MOŽNÝ SPOILER: Úplný závěr týkající se Cafferyho osobního traumatu sice krutý, přesto vysvobozující, protože to, co tomu předcházelo, nebyl život, ale nepřetržité utrpení. KONEC SPOILERU. Doporučuji tomu, kdo snese slušnou míru brutality a nemá deprese...

24.02.2021 5 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Napínavé, čtivé, poměrně brutální. V tomto žánru lehký nadprůměr. Až mě zase posedne touha po krvi, dám si od ní určitě nášup. Na odreagování.

25.01.2021 4 z 5

Případ Kukockij Případ Kukockij Ljudmila Ulická (p)

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla - o paměti lidské, paměti národa, rodinných vztazích, strachu, svobodě, o tom, že člověk přežije jakékoli podmínky a dokáže si - když chce - vyrvat svoji svobodu, minimálně tu duševní a duchovní. Zajímavé jsou dějinné události - smrtí Stalina počínající mírné tání, tupá blbost režimu za Chruščova, všudypřítomný sovětský bordel a šlamperaj - nu što, nás mnógo, proto naprostá bezohlednost ke kvalitě života jedince, mašinerie totality. O to pozoruhodnější je pohled na mládež v době, kdy na Západě bujelo hnutí hippies - i v Sovětském svazu bylo cítit ve vzduchu. Dějové části jsou prokládány částmi imaginativními, snovými, tvoří však pevně skloubený celek a vše nejasné v polovině knihy se v jejím závěru spojí. Velmi promyšleně napsáno. A poselství - vkládejte do dětí lásku, i když se vám mnohdy nelíbí a nechápete jejich způsob života. Láska je ochrání a všecko dobře dopadne! Knížku si určitě koupím, nutno mít v knihovně. Čtěte.

24.05.2020 5 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

To byla tak pohodová a příjemná četba, že zaslouží pět hvězd. Skvěle postavami provázané tři povídky - autoři se výborně doplňovali a evidentně byli naladění na stejnou notu. Knížka, která potěší a zvedne náladu, doporučuji.

04.03.2020 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Moji oblíbenci z oddělení Q byli standardně dobří, příběh odsýpal, téma nezaujalo tak na 100% jako předchozí díly, je to i přistěhovaleckým tématem, to je teď tak trendy, že se tím literatura jen hemží. Ale člověk se na druhou stranu dozví různé zajímavosti, jak to v jiných kulturních skupinách chodí. Těším se na další.

03.03.2020 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Tak do třetice všeho dobrého, i Hebrid a Fina. Čteno již vícekrát. Podle mého má série trochu sestupnou tendenci, jenže není divu - Skála byla excelentní. A všechny tři díly dohromady se tak nějak doplňují a tvoří konzistentní hebridský celek a mám je ráda a doporučuji.

25.02.2020 4 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Vynikající knížka – a protože ráda hodnotím vysoko, teď se mi to vymstilo, chybí mi oproti většině mých ostatních hodnocení asi tak 3 hvězdy. Autor má všecko dokonale promyšlené a v závěrečných kapitolách to do sebe zapadne, jako když s uspokojením uložíte poslední dílek komplikovaného strojku na jeho místo a ozve se cvak – a tiše se to správně rozjede, jak má. Nádhera. Některé neukončené motivy ze začátku knihy vám celou dobu nedají na ně přestat myslet, v závěru se vynoří na správném místě. Autor je mistr pera, mistr jazyka, mistr psychologie, mistr imaginace – a o tom mě v této knize konečně definitivně přesvědčil. Jak prosté – a přitom tak komplikované, jako život sám. Rozhodně čtěte a doporučujte dál.

26.10.2019 5 z 5

Neptunův trojzubec Neptunův trojzubec Fred Vargas (p)

Autora čtu s chutí, v knihách se mísí napětí, tajemno, sem tam nadpřirozeno podané s lehkou nadsázkou, avšak přirozené vysvětlení se najde, má to fantazii, sympatické detektivy s lidskými přednostmi i chybami, kouzlo Francie - zlo bývá po zásluze potrestáno, zločinci odhaleni, čtenář potěšen a pobaven.

22.08.2019 5 z 5

Birlibán Birlibán Eduard Petiška

V dětství jsem na ni nenarazila, o to větší překvapení pro mě byla, když jsem ji náhodou našla v knihovničce u tchyně, když jsem zapomněla něco ke čtení pro děti. Krásné, plné fantazie, poetické a zároveň zábavné. Birlibán do každé rodiny!

29.07.2019 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Jednoduchý příběh, lehčí, ale příjemné a zábavné čtení, knížka, která se snaží o víc než jen pobavit a docela se jí to daří. Místy trošku za vlasy přitažené, např. strach hospodyně z manžela zaměstnavatelky - celkem nesmyslný a táhne se na kolika stranách. Ale to je detail. Už od dětství, kdy jsem četla Jih proti Severu a chtěla být Scarlettou O´Hara, mě knihy o americkém Jihu baví a tahle taky. Nečekejte extra intelektuální literaturu, jde o lepší standard, čtení na dva večery o prázdninách. Ráda se podívám i na film, i když kniha se mi líbí, jako ostatně většinou, víc. Ale dobré výstižné obsazení mu hodně pomohlo. Odpočinková literatura i film.

29.07.2019 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Vyšetřovatelé Carl a hlavně Asad jsou moji velcí oblíbenci, vnášejí do drsného a napínavého děje lidskou stránku. Jinak - ve zločincích z tohoto dílu série asi lépe ani lidi nehledat.

26.07.2019 5 z 5

Temný příliv Temný příliv Peter Temple

První díl série mě navnadil vtipem, svižností, zajímavým Melbourne a okolím a postavou samotného Jacka, druhý díl zklamal roztříštěností, která mně neumožňovala úplně držet nit. Množství postav, které byly a jednaly na jedno brdo, množství názvů účelově založených firem, přesouvajících peníze, majetky, aktéry tam a zase sem, no, táhlo se mi to. Osvěžujících dostihových, hospodských, milostných a truhlářských vsuvek podstatně ubylo, ale nikoli ku prospěchu dějové konzistence. Četla jsem to nechutně dlouho a fakt to nebylo jen tím, že nebyl čas. Jedna hvězda za milého Jacka, jedna za Austrálii a poslední ze staré známosti. Nevím, jestli se mi bude do dalšího dílu chtit.

14.02.2024 3 z 5