mol378 mol378 komentáře u knih

Procitnutí slečny Primové Procitnutí slečny Primové Natalia Sanmartin Fenollera

Pohled do světa žen, které přes veškerou vnucenou emancipaci a tlak společnosti pochopí, co je důležité a řídí se tím. Poetické i reálné, pohoda při čtení, něčím připomíná staré anglické romány Jane Austen v moderním a aktuálním hávu. Srovnávání životních hodnot hlavní postavy - pracovní úspěch, kariéra, shon x vztahy, pochopení, laskavost, empatie, respekt. Žádné náhlé dějové zvraty, ale hodně zajímavých myšlenek. Příjemné čtení.

15.11.2018 5 z 5

Pedro Pedro František Alexander Elstner

Četla jsem asi v osmi až deseti s nadšením. Exotika, s jakou se tehdy dítě potkalo jen v knize a fantazie pracovala naplno. Prožívala jsem dobrodružství malého Pedra, představovala si ježdění na koni v pampě, jihoamerickou krajinu, chytání telat do lasa mezi vaqueros, i ten požár s prchající zvěří a stádem zdivočelého dobytka. Je to už hodně hodně dlouho a pamatuju si knížku i její atmosféru dodnes. Kam se asi poděla?

30.09.2024 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Po zdlouhavém včítání se už to šlo. Občas jsem se zasmála, většinou ale mě kniha rozesmutňovala. Chudák ženská, v jejímž životě se sem tam objevil malý světlý moment, ona však byla přesvědčená, že si ho nezaslouží. Kniha není ničím výjimečná, průměr. Konzumní čtení.

07.06.2021 2 z 5

Praha ožralá Praha ožralá Radim Kopáč

Zajímavá příručka i okénko do dějin, zejména pro nás milovníky putyk a piva, kteří navíc ještě rádi šmejdí tam, kde se tyto dva fenomény protínají s literaturou, literáty a jejich postavami. Styl psaní obou autorů nevyhledávám, ale budiž. Něco nového to přineslo a na další návštěvu Prahy už mám plán. naprosto souhlasím s komentářem Skeeve pode mnou, vystihl dokonale vše.

31.05.2021 3 z 5

Kalvach Kalvach Jaroslav Havlíček

Taková havlíčkovská soda. Bez tenze holt není tvorby a Havlíček tvořil dokonale. Světový formát.

30.03.2021 5 z 5

Zasněžená žena Zasněžená žena Leena Lehtolainen

Jednoduchá detektivka na odreagování k přečtení za pár hodin, nic náročného, severská kosa a tma se vším všudy. Konzumní četba nic od čtenáře nevyžadující, vcelku příjemná.

29.03.2021 3 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

Moc ráda se s autorem a hrdiny jeho knih procházím a projíždím milovanou Olomoucí, mám ráda atmosféru poklidné české detektivky v univerzitním historickém městě. Občas se objevují svérázné lidové postavičky a tým kriminalistů je příjemně civilní bez supermužů a superžen. Ale tahle kniha se mi líbila ze všech autorových krimi nejmíň. První povídka nezaujala vůbec, druhá taky celkem o ničem a dvě hvězdy dávám za povídku třetí s nečekaným koncem, jednu navíc ze "staré známosti". Přečteno bleskově a věřím, že příště to bude trošku spletitější a napínavější.

12.03.2021 3 z 5

Unesená Unesená Mo Hayder

Znát dopředu pachatele a vědět, co policie neví, má něco do sebe - kdy už sakra přijdou na to, čím nás čtenáře autorka přímo praštila do očí? Na napětí to knize neubírá, co jí podle mého ubírá, je mystický konec - jakási mně nesedící duchařina, to už ani nesouvisí s intuicí, se kterou se v sérii taky hojně pracuje. Proto o hvězdu míň. Nicméně pomalu, ale jistě, se pro mě stal "případ Blecha" naprosto prioritní a tak než půjdu na Vlka, musím přeskákat letem světem už přečtenou Panenku. Udělala jsem totiž blbost a po Ptáčníkovi přeskočila k ní a to mezi tím dočetla až teď. Chcete-li si to ale celé opravdu užít, nedělejte to, čtěte chronologicky. Já se teď prolistuju Panenkou pro osvěžení paměti a vnitřních vztahů a čeká mě Vlk - už se těším.

07.03.2021 4 z 5

Zimní slunovrat Zimní slunovrat Rosamunde Pilcher

Není to úplně Červená knihovna, ale je to opravdu nenáročné čtení. Když je člověk v zimě nemocný, venku hnusně, hlava nebere, pak je to četba ideální, odpočinková, laskavá, i přes různé nepříjemné zvraty v životě postav spěje k dobrému konci. Autorka napsala na kšeft hodně krátkých laciných románků a proto je pohled na kvalitu její tvorby skeptický. Ale tato kniha patří mezi ty čtyři lepší.

12.08.2020 3 z 5

U nás II. - Novina U nás II. - Novina Alois Jirásek

První díl kroniky U nás čtenáře chytne a už nepustí a plynule musí přejít k dílu druhému. Spousta čtivě popsaných historických detailů a zajímavé děje. Další životní osudy postav z prvního dílu jej provedou Hronovem i jeho okolím a poskytnou dokonalý obrázek života ve druhé polovině 19. stol. Občas trošku naivní vlastenecké nadšení je místy úsměvné, ale i jinak Jiráskovi humor nechybí. Vyzkoušejte sami.

04.03.2020 5 z 5

Procházky Prahou Procházky Prahou Václav Vilém Štech

Jedna z prvních knih o Praze, které jsem četla jako dítě - jako přípravu před prvním výletem do hlavního města. Je to kniha poplatná datu svého vzniku, od té doby vyšlo mnoho knih s tímto tématem, nicméně pro mě má něco do sebe. A krásné fotografie.

25.02.2020 4 z 5

Mánesův odkaz národu Mánesův odkaz národu František Kovárna

Zděděno po prarodičích a pevná součást té části domácí knihovny, které říkáme s nadsázkou Odkaz národu. Prohlížela jsem si odjakživa a nebylo to jen tak - půjčení předcházela kontrola čistoty dětských ručiček a kniha musela pěkně ležet na stole v obývacím pokoji. Listovat opatrně! Myslím, že už od dětství obohacovala, určitě mi něco dávala, protože jsem si jí žádala spolu s Alšovým Špalíčkem stále znova. Měla bych do ní zase nahlédnout (jestli náhodou nenajdu pověstné Cimrmanovo lýtko).

25.02.2020 5 z 5

Vyšehrad - tisíciletá sága Vyšehrad - tisíciletá sága Pavel Bedrníček

Jako všechny knihy autora - moc dobré. Kniha je psána s historickou přesností, ale velmi čtivě, oživena pověstmi i vyprávěním o osudech slavných osobností. Provede čtenáře Vyšehradem jako na komentované prohlídce. Doporučuji všem, kdo toto krásné a magické místo mají rádi, a spolu s touto knihou i všechny ostatní knihy autora, jaksi neprávem opomíjené.

25.02.2020 5 z 5

Řemesla našich předků Řemesla našich předků Miroslav Janotka

Po dlouhém shánění jsem ji minulý týden koupila konečně v antikvariátu. Moc zajímavá a krásně zpracovaná knížka. Nejen pro milovníky malých dějin lidstva. Taky pro milovníky Františka Skály! Jedinečná šance mít doma jeho obrázky.

19.02.2020 5 z 5

Slovník valašského nářečí Slovník valašského nářečí Silvestr Kazmíř

Nezbytná příručka každého rodilého Valacha, aby si připomněl dnes už jen místy žijící řeč svých staříčků. Velmi záslužné dílo autora.

29.01.2020 5 z 5

Babetina hostina Babetina hostina Karen Blixen

Krásná knížka, krásný film. Nečekejte prudkou dějovost, najdete sílu, která čelí osudu s hrdostí, pochopením života i humorem. Poetické, neprvoplánové, četba k zamyšlení, pohodová i vážná, pro dobrou náladu.

04.01.2020 5 z 5

Chata jménem Marion Chata jménem Marion Jiří Slavíček

Pro pamětníky a jejich děti - pobyty na chatách v zárodcích chataření a vznikajících osadách. Jednoduché, ale příjemné čtení se silně autobiografickými prvky. Zajímavé pohledy do doby, kdy bylo na vše spousta času, jen v obchodech nebylo nic k dostání, elektrifikace venkova v zárodku, soukromé zemědělství zlikvidované a zhuntované, kolektivní dosud - a nikdy - nenastartované, doby nucených brigád - ani zrno nazmar, to vše očima dospívajícího kluka. A kdo u ohně zpíval při kytaře americké lidové, byl nepřítelem budování socialismu a světlých zítřků, které nikdy nenastaly. Přesto měla tato skromná doba své kouzlo, jako ostatně každá doba - žít se musí s tím, co je, a je lepší žít s dobrou náladou.

08.10.2019 3 z 5

Dcera štěstěny Dcera štěstěny Isabel Allende

Spolu se Sépiovým portrétem a Domem duchů tvoří volnou trilogii plnou fantazie, exotických prostředí a občas hodně kuriózních postav. Je to velice čtivé, postavy žijí naplno a dějí se jim senzační životní zvraty. Nechybí láska až za hrob, nechybí nenávist, ale ani humor, poezie i romantika. Plnotučné čtení, které vás pohltí - prostě velmi dobře napsaný příběh, který není podán prvoplánově. Autorka vládne pěkným jazykem i stylem.

19.09.2019 5 z 5

Mezi císařem a papežem Mezi císařem a papežem Antonín Polách

Jan Hus a Zikmund Lucemburský jak je neznáte a chcete poznat. Velmi zajímavá, čtivá, napínavá a svým způsobem poučná kniha - ovšem historicky ověřená fakta (na to se můžete u autora opravdu spolehnout) vstřebáte při čtení jaksi mimochodem. Autor se svými znalostmi jak historie, tak lidských povah a prožívání, vám umožní vynikající prožitek dané doby, ocitnete se v jádru dění mezi živými postavami s jejich radostmi, obavami, láskami, intrikami i nenávistmi. Román jak má být, čtěte.

10.09.2019 5 z 5

A stanu se králem A stanu se králem Antonín Polách

Zikmund, syn Karla IV., u nás postava negativně vnímaná, jak ho neznáte. Seznamte se. Na rozdíl od svého staršího bratra Václava, který byl naším králem a přivedl nám české země tzv. zu grunt, byl Zikmund nadán jednak větší inteligencí a cílevědomostí, jednak pracovitostí a tvůrčím duchem, i politickými a panovnickými, tj. řídicími schopnostmi. Autor zasadil jeho příběh do ověřených historických faktů. která vstřebáte zcela nepozorovaně při napínavém čtení o intrikách, vojenských strategiích, dohodnutých sňatcích, tajných i legitimních láskách. A. Polách vzhledem ke svému povolání lékaře má velkou zkušenost s lidským prožíváním a navíc je nadán uměním vysvětlit i složité velmi přístupnou a zábavnou formou. Výborná, kvalitní a v podstatě zábavná četba nejen pro milovníky či znalce historie.

10.09.2019 5 z 5