momo01 momo01 komentáře u knih

Každý se v této knize může hodně dozvědět (i když možná až po vydatném spánku) o jedné z nejzákladnějších potřeb života. Opravdu výborná kniha, kterou by si asi měl přečíst každý. Jen se obávám, že téměř každého čtenáře vyděsí, co si dobrovolným nedostatkem spánku způsobuje.
V knize se například dočteme, jak (ne)funguje dospání se o víkendu, protože “mozek už nikdy nemůže získat zpět spánek, o nějž jednou přišel.“ a hromadu dalšího, jak píše například petaSK.

06.01.2019 5 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Pozoruhodná kniha. Rozhodně jsem zatím nic podobného nečetla. A vlastně i moje první stand-up show. Popravdě, první třetinu jsem byla spíš rozpačitá a byla na tom, jako většina diváků – skoro bych knihu nadobro zaklapla „nebýt pokušení, kterému je tak těžké odolat – pokušení nahlédnout do pekla někoho jiného.“

„Vybaví se mi, co vyprávěl před chvílí: o tom, jak hrál šachy s lidmi, co šli proti němu po ulici. Každý z nich měl nějakou úlohu, jen o ní nevěděl. Kdo ví, jakou složitou šachovou partii, jakou simultánku tu rozehrál dnes večer.“

A pak mi došlo, že i to trapné prvoplánové vtipkování ze začátku byl záměr. A začala sledovat, komu vlastně v publiku jsem nejblíž, zda příteli z dětství, Pidi, nebo komukoli z dalších diváků. A hlavně už jsem byla chycená do příběhu, který je plný toho nejčernějšího humoru a hlavně velkého smutku.

„Máma chtěla při balení taky pomáhat, měla přece, jak známo s táborama bohatý zkušenosti, akorát že když slyšela v rádiu zpívat „tábor, tábor ten je prima, ať je léto nebo zima“, představila si Birkenau. Zkrátka a dobře, když tihle dva nachystali batoh, měl jsem výbavu pro každou myslitelnou variantu celosvětovýho i lokálního vývoje, včetně pohmožděnin, způsobených srážkou s asteroidem.“

Udělala jsem dobře, že jsem ji četla a nakonec ještě líp, že jsem ji neodložila.

06.01.2019 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

„Je jako prvotřídní víno. Má buket, má charakter, rozehřeje vám krev a zahřeje u srdce.“

02.01.2019 5 z 5

Kochala jsem se fotografiemi J. Šibíka, obdivovala A. Palána za to, jak se umí ptát a těšila se z odvahy samotářů jít si svou cestou. Zajímavá kniha.

29.12.2018 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Jedna z těch knih, kterou jsem četla minimálně sedmkrát (to číslo mezi sedmičkou a devítkou si netroufnu ani pomyslet, natož napsat nebo vyslovit) a pokaždé mě pobaví a okouzlí.

25.12.2018 5 z 5

Blues: Blues pro bláznivou holku Blues: Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Už 23 let zaujímá čestné místo v mojí knihovně. A všechno ostatní je napsáno v komentářích přede mnou.

24.12.2018 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

„A najednou se otevřou dveře a v sauně jsme úplně všichni. Přichází ten, co prodává pojištění.
A ten do byl mistr republiky ve stolním tenise.
A ten, co rozváží žrádlo pro psy.
A ten, co je doktor přes ženské orgány.
A ten, co je úplně nejmladší.
A ten, co prodává auta.
A ten, co dáví data v kanclu.
A nakonec i ten, co nevidí.“

Bavilo mě strávit čas s touhle partou chlapů, kteří kecají někdy spolu a někdy si vedou monology ve společnosti druhých a někdy se pohádají, a i tak jim je spolu fajn.

„To by mě zajímalo, co tam na druhý straně je, jaký to tam ženské mají.
-Jaký by to bylo asi, stejný jako tady, v našem světě.
-Ty jsi tam byl?
-Ne
-Co když to tam maj jiný?
-Tak to tam maj jiný. To je jedno, ne?
-To není jedno.
A ten, co prodává pojištění, k nim přijde a řekne:
-Mají to tam stejný. Stejný problémy. Stejný průsery. Já to vím, protože je taky pojišťuju. Všechno je všude stejný.“

23.12.2018 5 z 5

Zen žen: Obrazový průvodce životem moderní ženy Zen žen: Obrazový průvodce životem moderní ženy Lenka Geislerová

Jo, je to sranda. Každý si asi najde své stripy, kterými se autorka trefila do černého. A některé kousky jsou tak bolestně pravdivé....

21.12.2018 4 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Moc popisu, moc úvah, moc náboženských motivů a moc zbytečných stran. Přiznávám se, že jsem přeskakovala – ze začátku odstavce a pak i stránky. Hlavní myšlenky jsou určitě hluboké a krásné: o jinakosti, respektu, pokoře a taky o tom, že když tě něco spolkne, je možné se z toho vyhrabat. Ale jsou zabalené do zdlouhavých popisů lovu velryb (a mnoha jiných mořských tvorů), součástek lodi, základů námořního práva a myšlenek každého z členů lodní posádky.

19.12.2018 1 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Četla jsem ji předlouho, protože jsem na ni potřebovala mít opravdu klid. Zaujala mě svou formou. Spíš jako bych si prohlížela pomalu plynoucí obrazy, než četla knihu.

16.12.2018 4 z 5

Kdy - Věda a umění dokonalého načasování Kdy - Věda a umění dokonalého načasování Daniel H. Pink

Záleží na tom, kdy si dopřejeme kávu? Může denní doba ovlivnit, jak dobře nám jde učení, nebo jak kvalitně odvádíme svou práci? …Ano. A konečně znám i odpovědi proč to tak je. A taky teď vím, proč se cítím u běhu jinak ráno a jinak večer; jak se udržet motivovaná i v průběhu projektu a nejen na jeho konci a mnoho dalšího. Bavila mě a jsem ráda, že ji mám doma, budu se k ní (nejen pracovně, ale i pro sebe) vracet.

16.12.2018 5 z 5

Osamělý mrtvý muž Osamělý mrtvý muž Václav Erben

Neortodoxní způsob vyšetřování kapitána Exnera a jeho zabejčenost při hledání viníka, mě bavilo. Na knize se ale už podepsal zub času, i když politickému pozadí socialismu se Erben zdatně vyhýbá. Na to, že se jedná o klasiku našich detektivek, to prostě taková jízda nebyla. Možná jiné díly s Exnerem jsou lepší, ale proč to zkoušet.

02.12.2018 3 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Plná vtipných hlášek, které jsem bohužel už slyšela. Chyběl mi děj a trochu víc originality ve vymýšlení humorných situací nebo přísloví. Jako celek je cítit až příliš urputnou snahou vyrovnat se původnímu dílu. Ze začátku vypadala nadějně, ale na konci zvítězila trapnost a po dočtení jsem pocítila úlevu, že ji mám za sebou.

02.12.2018 1 z 5

Emil Běžec 00:10 Emil Běžec 00:10 Pavel Kosatík

[audiokniha] Po přečtení předchozích komentářů na DK byla audiopodoba této knihy určitě šťastnou volbou. Knihu čte skvělý Ivan Trojan a součástí jsou záznamy z reportáží, Zátopkův zpěv slováckých písní a záznamy z jeho rozhovorů, kde komentuje své výsledky. To všechno oživuje autorův suchý popisný styl. Jestli nějaký člověk motivuje k tomu, jít si za svým snem, tak je to Zátopek. „Zátopek nemá žádný evidentní běžecký talent, jehož podstata by se nedala pochopit. Všech svých úspěchů dosáhl tréninkem." O to víc je škoda, že autor příběh Zátopka dostatečně nevytěžil, ve všech tématech klouzal tak nějak po povrchu. Někde jsem četla, že Kosatík se spíše zúčastnil, než by zvítězil. A je to tak.

17.11.2018 3 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Gaimanovy knihy čtu svým dětem, ale přiznám, že si je pořizuju hlavně kvůli sobě. A tohle byla trefa do černého. Přenádherné ilustrace, které děti během čtení doslova přikovaly vedle mě a příběh o kterém jsme si ještě několikrát povídali. Hlavně způsob, jak Odd porazil mrazivého obra mě naprosto nadchl (ale to nemůžu prozradit).

16.11.2018 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Je to opravdu zvláštní kniha o divném světě, divné době a hodně divných lidech v čele s paní Mooshambrovou. Neustálé opakování dialogů a zvláštní náznaky navozují ponurou až hororovou atmosféru, děj plyne pomalu a přitom se od něj nedá skoro odtrhnout. Mezi čtením jsem se několikrát přistihla, že na knihu myslím a přemítám, co mě na ní tolik baví. Fuks prostě umí. Jednu hvězdičku dolů za poněkud rychlý a ke konci už předvídatelný závěr.

16.11.2018 4 z 5

Slunečnice Slunečnice Sarah Winman

Kniha klame nejen obálkou ale i počtem stran; nečte se úplně snadno. Je psaná lehce poetickým stylem bez interpunkce a s rychlými přechody v čase.
První polovina je psaná z větší části ve třetí osobě a my sledujeme Ellise, začátek jeho přátelství s Michaelem a jeho smutek.
„ A pak byl venku a padal sníh a on slyšel, jak padá. … A už byl zase klidný, tady venku a sám jen on a sníh.“
V druhé polovině se kniha překlopí do vyprávění v první osobě z pohledu Michaela. A my můžeme vnímat jeho prožívání života s Ellisem a bez Ellise.
„Přemýšlím, jaký je to asi zvuk, když se láme srdce. A myslím, že by to mohl být tichý, téměř nerozpoznatelný, a vůbec ne dramatický. Jako zvuk vyčerpané vlaštovky, která padá k zemi.“
Vyprávění zanechává pocit křehkosti. V každém životě je smutek, bolest, ale i radost a naděje a záleží vlastně na nás, čeho se chceme držet víc.

30.09.2018 5 z 5

Adobe Illustrator CC Adobe Illustrator CC Brian Wood

Už před pěti lety se psalo, že optická média jsou mrtvá. Do Computer pressu se tato informace ale ještě nedostala, a tak ke knize přibalili CD s materiály ke všem výukovým lekcím. A protože doma CD mechaniku v žádném z počítačů nemáme, cítím se ochuzená. Taky celkem chápu snahu nakladatelství ušetřit, ale dovedete si představit kapitolu „Používání barev“ v černobílé podobě? (Kniha je samozřejmě černobílá celá.) Ne že by to nešlo, ale pro mě trochu rozčarování po tom, když zavzpomínám, jak jsem se učila pracovat s Photoshopem z krásně barevných knih. Ještěže jsem si ji půjčila z knihovny, protože jsem zjistila, že na youtube a na stránkách společnosti Adobe jsou krásně zpracované videonávody pro práci s tímto programem.
No a abych nebyla jen negativní: každá kapitola vede čtenáře pěkně krok po kroku a v knize jde najít snad všechno, co CC illustrator umí. ...jo a jsem začátečník a žádný počítačový guru, takže bez těch barev se mi v programu fakt blbě orientovalo...

30.08.2018 3 z 5

Madona z hor Madona z hor Elise Valmorbida

Žádný velký zážitek se nekonal. Čte se dobře, ale nevyvolala ve mně žádné emoce a v podstatě mi bylo jedno jak jednotlivé postavy dopadnou.

29.08.2018 3 z 5

Café Robinson Café Robinson Jiří Žáček

Jiří Žáček si stále udržel lehkost a srozumitelnost svých básní. Café Robinson je na mě ale až přeplněná smutnými postřehy o dnešní době. Plně souhlasím s Elsinor024.

29.08.2018 3 z 5