mosem mosem komentáře u knih

Běžkyně Běžkyně Peter May

I když čínská série mne z Mayova díla zaujala nejvíc, tento kousek ve mně bohužel navodil pocit, že autor ztrácí invenci a nápady, knihu napsal proto že předchozí se líbily a tak nějak se od něj očekává další. To nejzajímavější v této knize pro mne tak nepředstavovala samotná detektivní zápletka, ale vhled do reálií čínské společnosti. Zápletka samotná byla mnohem méně sofistikovaná než v předchozích knihách. Rozuzlení pak mělo podle mne blíž k pohádce než k reálnému vyřešení zločinu, a multi-kulti korektní pasáže vyzněly až skoro trapně. Takže, v tomto případě jen 3 hvězdičky. Snad další kousek bude povedenější.

08.11.2018 3 z 5

Navoněný rukáv Navoněný rukáv Laura Joh Rowland

Do série o Sanovi jsem se pouštěl s přesvědčením ji zdolat. První, druhý, třetí...a chuť se vytratila. Atmosféra Japonska 17. století, barvitě a přesvědčivě vykreslená se dostává do pozadí, když v každém svazku narazíte na stejné problémy. Všichni jsou proti Sanovi, který je jediný spravedlivý, který bojuje proti přetvářce, útokům na svoji rodinu a na sebe, proti intrikám. A to vše za dodržování principů bušidó. Děj, který je zde popisován připomíná skvělý obraz v krásném rámu, bohužel další provedení připomínají už jen kopie. Pro hodnocení volím kompromis 3 hvězd. S vědomím, že kdybych tuhle knihu četl jako první dal bych asi čtyři...nicméně pachuť "kopie" by mně vedla spíše ke dvěma. Takže proto kompromis.

03.11.2018 3 z 5

Nulté číslo Nulté číslo Umberto Eco

Eca miluji. A přesto, nebo právě proto jsem si po přečtení téhle knížky povzdechl "v nejlepším se má přestat", což bohužel Eco neudělal. Nemohu říci, že by knížka byla nezajímavá, ale za díly, která Eco vydal dřív, zůstává o několik délek. Myšlenka samotná je vcelku zajímavá, nicméně....musím se přiznat, že po přečtení jsem přemýšlel, čím bych měl být překvapen - tím, že media s námi manipulují? Nic objevného, všední skutečnost. Že jistí, významní politikové nebo podnikatelé s námi manipulují, často i prostřednictvím medií? Opět nic objevného, nebo je to pro někoho ze čtenářů novinka? Pochybuji. Že se objevují spekulace o osudech válečných zločinců, jejich spolupráci s tajnými službami, jejich nových identitách a podílech různých složek na jejich využívání - ať už je to Vatikán, STB, KGB, CIA, MI5, Mosad....? Zase nic nového - stačí vzpomenout Mengeleho, Eichmana, řada německých druhoválečných vynálezců - opět nic objevného. Dokonce ani hypotéza zavraždění papeže není originální. Takže za mne - oddechová kniha, od které jsem měl větší očekávání. Ale ani nejlepší kuchařce se každý den nepodaří prvotřídní menu - v tomto případě to bylo z mého pohledu rutinní meníčko.

26.10.2018 3 z 5

knížka, která na počátku zaujala humorem, uprostřed nápady které byly zajímavé, a s blížícím se koncem se stávala společníkem který nudil. Na počátku autor srší energií a jeho jazyk je hravý a lahodný, bez ohledu na dějovou nadsázku. Je i jednoduchý, jakoby vyprávěn vypravěčem, který odpovídá svojí osobností hlavní hrdince, což působí velmi příjemně. Tuto energii ale postupně ztrácí, a stránka za stránkou stále víc působí dojmem, že autorovým prvotním záměrem bylo zaplnění co největšího počtu stran. Humor přestává být situační, zábavnost je stále více nahrazena zesměšňováním. Závěrečná třetina knihy, po zapojení švédského krále a premiéra do děje, není humorná a je pouze směšnou. Pokud hledáte knihu na odreagování - snad, zejména díky té první třetině.

21.10.2018 2 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Další příběh z pera (nebo spíš klávesnice) Petera Maye ve mně vyvolal lehce rozpačité pocity při hodnocení. Na jedné straně detektivka, která je čtivá, obsahuje zajímavé informace, osobní příběh hlavní postavy navazuje na další příběhy ze série Akta Enzo. Autor prokazuje znalost prostředí o kterém píše, čtenář dostává informace o pozadí udělování michelinských hvězd i o práci jeho inspektorů, zajímavý je i pohled do práce foodblogerů. Za tohle bych knize udělil plný počet hvězdiček. Ale v některých momentech jsem měl pocit, že autor ztrácí invenci, a tak k tomu aby se příběh rozpletl a dostal k řešení se někdy nerozpakuje sáhnout až za hranici možného - to je podle mne případ získání stěžejního důkazu (neprozradím, pak už by snad čtení nemělo ani valný smysl). Podobně jako v (zatím) posledním příběhu z čínské série (Běžkyně) i zde mám pocit, že autor tvoří ne proto že má nápady, ale proto že se další díl od něj očekává. Jestli jeho oblíbené víno s časem zraje, obávám se toho, jestli Mayova produkce není už za zlomem.

21.10.2018 3 z 5

Celý den se nic nestane Celý den se nic nestane Bianca Bellová

Chápu, že tahle autorka mnoha čtenářům "nesedne". Když knihu přečtete, zjistíte, že se sice celý den v podstatě nic nestalo, ale den probíhá na pozadí tolika souvislostí, až je to neuvěřitelné. A pokud se nad tím zamyslíte, tak si uvědomíte, že i každý náš - byť obyčejný den, je ovlivněn tolika událostmi v minulosti, o kterých ví každý, ví někdo....nebo víme jen my. I náš život většinou plyne s tím, že se vlastně nic nestane. Ale přesto je jedinečný. Není snadné tuhle knihu číst, ale ještě složitější je se nad ní zamyslet. Ale to platí asi pro každou knihu BB.

08.09.2024 4 z 5

Bretaňské noci Bretaňské noci Jean-Luc Bannalec (p)

Po několika severských detektivkách byla tahle úplným pohlazením. Stejně jako ostatní případy. Jistě, udržet tolika dílnou sérii na vysoké úrovni není snadné, dokládá to i May a jeho čínská série, ostatně i u královny detektivky a stvořitele detektiva z Pekařské ulice najdeme slabší kousky. Nicméně, přidanou hodnotou těchto knih (a nejen pro milovníka Bretaně, či Francie obecně) je spousta nových zajímavých informací. A to jak historických, přírodovědných tak i gastronomických. Číst tuhle knihu bez vyhledávače by znamenalo se o spoustu zajímavostí připravit. A to by byla škoda. Pro prázdniny nepochybně skvělý tip.

11.07.2024 4 z 5

Bretaňský příliv Bretaňský příliv Jean-Luc Bannalec (p)

Oblast, kde se tenhle příběh odehrává není příliš rozsáhlá a o to zajímavější je si ostrov Sein a okolí prohlížet na netu. Možná trošku zvláštní zvyk, ale k téhle sérii to patří. Prohlížet místa, dohledávat recepty, začíst se do mytologie. Tohle je jako osnova, kterou si čtenář sám doplňuje. V některém případě bych řekl, že příběh je jen přidanou hodnotou. A v tomto příběhu s poněkud zvláštním koncem, který působil poněkud jako výsledek autorovy bezradnosti, ještě o kousek víc. Nicméně, příjemné čtení to bylo v každém případě.

22.09.2023 4 z 5

Zkazky hradu Buchlova Zkazky hradu Buchlova Alois Jašek

Nejedná se v pravém slova smyslu o pověsti. Jak již říká titul knihy, jsou to "zkazky". Kniha začíná svérázným historickým exkursem do dějin hradu Buchlova a následují jednotlivé kapitoly, kdy v některých případech jde o pověsti - tedy tradiční vyprávění, předávané po generace, v některých případech však jde však pouze o literární plody autora, inspirované historií. I vydání z roku 2023 zachovává archaický jazyk - což nepovažuji za škodu, protože jeho poetičnost by se aktualizací zřejmě vytratila, mnoha čtenářům však právě jistá těžkost tohoto jazyka může být překážkou. Nové jsou naopak ilustrace, už jen kvůli nim stojí ta kniha za přečtení. Nečekal jsem literární veledílo, ale jde o milou knížku s regionálním dosahem.

02.08.2023 3 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Takový milý přiběh ze zapadlého venkova. Z prostředí, které bychom mohli přirovnat k moravským Kopanicím na přelomu 19.-20. století. Místo, kde čas plyne svým vlastním tempem a nikoho vlastně ani moc nezajímá, protože činnost se řídí počasím a zemědělskými pracemi. Kde lidé tvoří komunitu, postavenou ne na příbuzenských vztazích ale na vztazích mezilidských, na sociálním kontaktu. Tohle všechno je jaksi klidné, bez dramat, bezkonfliktní, idylické. Lidé jsou prostí, ale ne primitivní. Mnohé se řídí zvyky a tradicemi, ale není v tom pouze naivita. Je to kniha, u které si odpočinete, ale podvědomě cítíte (zejména pokud žijete na vesnici), že realita je ve skutečnosti jiná, a zde je pouze idealizovaná. Není to etnografická studie, není to cestopis.....Je to milý příběh začínající poměrně dramaticky a končící šťastným koncem, trošku "mýdlová opera". Ale přesto to je kniha, kterou jsem si přečetl rád, a pokud by kniha neobsahovala spoustu lokálních výrazů (které jsem mnohdy nedohledal ani na internetu), nebo v závěru byl připojen slovníček, asi bych dal ještě o jednu hvězdičku víc.

28.09.2021 3 z 5

Noční klub Mars Noční klub Mars Rachel Kushner

Knihu jsem četl na doporučení, v tomto případě však nezafungovalo. Námět nepochybně dobrý, ale natolik hutný, že při rozsahu knihy zůstává autorka jen na povrchu. Na povrchu děje, příběhů, osobností, psychologie, příčin, závěrů. V knize je celá řada celkem zajímavých momentů, a nelze proto říci, že by byla zcela nezajímavá. Nicméně celkově zůstala za očekáváním, které jsem měl.

13.03.2021 2 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Kniha, u které jsem dospěl k závěru, že je určena zejména "nečeskému" čtenáři. A vychází z toho, že ten o Heydrichovi, o Protektorátu, o Háchovi a atentátu ví asi tolik, jako běžný Čech o Vichistické Francii, o Pétainovi, nebo o Operaci Exporter. Proto je zde spousta informací, který díky filmům, populárním článkům, pořadům v televizi a rozhlase má většina z nás (přinejmenším 30+) zažité a jsou spíše opakováním. Nicméně pro zahraničního čtenáře je takový exkurs poměrně nezbytný. Kniha však obsahuje i řadu nových, zajímavých informací, někdy hypotéz, někdy se dostává trošičku do úrovně domovní drbny. Česko-moravsko-slovenské hrdiny neidealizuje, a někdy je podává způsobem, který by u českého autora vyvolal přinejmenším nesouhlas, v horším případě by se stal zcela společensky neakceptovatelným. Je nepochybně čtivá, a lze očekávat, že čtenář bude na tuhle malou "sněhovou kouli" nabalovat další a další informace. Což je počin, který se ne každému autorovi podaří. Pokud chcete na tuto dějinnou událost naší historie poněkud jiný pohled, jistě si ji přečtěte.

18.12.2020 4 z 5

Čtyři knihy Čtyři knihy Jen Lien-kche

Kniha, kterou přečtete jedním dechem. Ale při jejím čtení se vám nebude dýchat lehce.

21.02.2019 3 z 5

Petrohrad Petrohrad Dan Richardson

Tento turistický průvodce patří k tomu nejpodrobnějšímu, co se na trhu nabízí. Informace jsou pojaty prakticky, včetně schématických částí města a jeho okolí, včetně jednotlivých půdorysu a popisů stěžejních objektů (Ermitáž, Petropavlovská pevnost, Peterhof, Carskoje selo apod.).Popisy jsou podrobné, v mnoha případech dostačují pro prohlídku, aniž by bylo potřeba si zajišťovat specializovaného průvodce v jednotlivých objektech. Umožňují také těm, kdo do Petrohradu cestují si předem podrobně cestu připravit. Fotografická část průvodce je významně redukována, spíše ji lze považovat za zpestření a doplnění, zřejmě se vychází z toho, že v objektech, které návštěvníka upoutají je možno fakticky na všech objektech monografické průvodce pořídit.
Průvodce zahrnuje i část věnovanou historii Petrohradu v jeho celkovém pojetí, obsahuje i spoustu informací pro ty, kteří se budou do města vracet opakovaně, nebo v něm setrvají delší dobu.

29.12.2018 5 z 5

Německo: Turistický průvodce Německo: Turistický průvodce Neville Walker

Průvodce pojatý především prakticky. Bez zbytečné barevnosti a ozdob, naplněný spoustou informací, které umožní najít si spoustu zajímavých míst k poznávání každému, kdo Německem projíždí, stejně jako každému, kdo navštíví kteroukoliv jeho část. Průvodce který svojí vypovídací schopností by měl být základním vybavením každého, kdo se Německo rozhodne poznávat.

29.12.2018 4 z 5

U ptáků plavavých U ptáků plavavých Flann O'Brien (p)

Nemám moc rád příliš jednoznačné recenze a doporučení na knihy. A tak i v tomhle případě jsem přistupoval s předběžnou opatrností. Tohle není kniha - láhev, která se dá vypít jedním douškem. Tohle je přímo "vinotéka" ze které postupně usrkáváte, převalujete po patru, laskáte jazykem, očicháváte aroma, očima vnímáte jiskru a barvitost a teprve pak necháte postupně sklouznou do svého nitra, a vnímáte rozkoš, která se vámi rozprostírá a zanechává dlouhou, výraznou stopu. A tak jako u vinotéky nelze provést stručné a jednoznačné hodnocení celku, i zde je třeba vnímat jednotlivosti. Pokud je totiž neoddělíte, může vzniknout zmatek, který vás naprosto dokonale znechutí a odradí od dalších pokusů. Je třeba degustovat, nespěchat, případně prokládat i jinými sousty. Ale výsledek pak podle mne bude stát zato. Možná budou názory různé, ale za mne má čestné místo v knihovně.

15.12.2018 5 z 5

Syn správce sirotčince Syn správce sirotčince Adam Johnson

o přečtení knihy se nemůžu ubránit pocitu že hlavní příčinou udělení Pulitzerovy ceny téhle knize byla aktuálnost jejího tématu. Nemohu se ani ubránit pocitu, že autor se až příliš snažil překonat "1984" v popisu totalitních praktik. Poněkud mně neseděl ani rozsah knihy, který bych nazval až užvaněností. Pro mne osobně po všech těch pozitivních recenzích (nebyly i ony vyvolány právě aktuálností tématu?) byla kniha trošku zklamáním. Ostatně, jak málo recenzí se věnuje literárním kvalitám, a jak mnoho z nich hodnotí faktografickou přednost knihy - ale ona to přece je (nebo má být) literatura, nikoliv literatura faktu. Nicméně, uznávám, že toto hodnocení je stejně subjektivní, jako to hodnocení recenzentů.

10.12.2018 2 z 5

Provence jako sen Provence jako sen Lenka Horňáková-Civade

Knížka je příjemným oddechovým čtením. Před autorkou hluboce smekám pro její optimismus a vytrvalost protože několik let žít podobným, téměř tuláckým, způsobem určitě nebylo snadné. S malými dětmi už vůbec ne. Navíc to zvládat s nadhledem, šarmem (stala se Francouzkou, a tak to k ní nějak už patří), trpělivostí i odolností je hodno obdivu. Nicméně podle mne tahle kniha víc vypovídá o autorce než o Provence nebo jejích obyvatelích, názor o impresionistickém popisu úchvatné přírody, zvyků, kultury a mentality jsem nějak nedokázal nalézt. Ale připouštím, že jsem možná hledal jen málo, a jiní čtenáři jej naleznou.

06.12.2018 3 z 5

Noc Noc Elie Wiesel

Knížka, která pros svoji zdánlivou prostotu a jednoduchý jazyk, pro mne představuje obrovsky silný myšlenkový impuls. Přečtete jej jedním dechem a ještě dlouho budou ve vás rezonovat slova jako krutost, zlo, víra, sobectví, soucit, naivita, odhodlání, vytrvalost, apatie. To vše, a ještě mnoho dalšího v knize, i přes její útlost najdete.

03.12.2018 5 z 5

Francouzky netloustnou - Tajemství věčné štíhlosti Francouzky netloustnou - Tajemství věčné štíhlosti Mireille Guiliano

Zajímavě podaná kuchařka, některé recepty určitě stojí za vyzkoušení. Nabízí pohled na možnou změnu stravovacích návyků a do jisté míry i životního stylu. Přitom ale nic nevnucuje, arogantně nepřesvědčuje ani agresivně nevaruju....její podání je spíš úsměvnou nabídkou, laskavým doporučením a lákavým návrhem. Jistě, ne všechny recepty vyzkoušíme, ne se vším se ztotožníme (mně třeba osobně nechutna šampaňské)...ale tak to je v každé kuchařce.

27.11.2018 4 z 5