Mountainer Mountainer komentáře u knih

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Mistrně napsaný historicky-dobrodružný příběh, který se, i přes svůj velký rozsah, dá přečíst doslova jedním dechem. Robert Lyndon umí nejen poutavě psát, ale dokáže v příběhu vymýšlet nejrůznější zajímavé zápletky, díky nichž se čtenáři málokdy podaří správně odhadnout další vývoj, a zůstává v napětí až do posledních stránek. Zároveň musím ocenit i výtečnou znalost historických reálií a událostí na jejichž pozadí se celý román odehrává. Líbilo se mi podobné vykreslení charakterů a životních příběhů jednotlivých zásadních postav. Kniha je uzavřena tak, aby částečně nabízela i možnost dalšího pokračování, a tak jsem velice zvědavý, jestli se ho někdy v budoucnu dočkáme. Marně hledám, co bych této knize vytkl, patří určitě mezi nejlepší, co jsem v životě četl.

17.06.2013 5 z 5


Modlitba argentinských nocí Modlitba argentinských nocí Marek Vácha

Moje první setkání s Markem "Orko" Váchou a musím říci, že i pro mě jakožto ateistu bylo velice zajímavé. Ne, že by mě donutilo, změnit svůj pohled na Boha či křesťanství, ale inspirovalo mě k mnoha úvahám především o veskrze nesmyslném dělení lidí na věřící a nevěřící. O vlastnictví nějaké konečné a nevyvratitelné pravdy. Některé myšlenky jsem si i opsal, za všechny třeba tuhle: "Samota je nejkrásnější věc, člověk se vrací zpět do civilizace a ví, že je silný, že je nejsilnější ze všech."

20.04.2013 3 z 5


Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Tato kniha by se měla stát povinnou četbou v rámci vyššího studia. Není jen výpovědí o číhošťském zázraku a de facto umučení Josefa Toufara, ale autor v ní velmi podrobně mapuje celý inspirativní život tohoto jedinečného člověka a doplňuje ho množstvím unikátních fotografií. Přestože jsem ve smyslu náboženském ateista, je pro mě velkou inspirací v pevné vůli a snaze o pomoc druhým lidem.

02.04.2013 5 z 5


Zapomenuté výpravy Zapomenuté výpravy Miroslav Kačor

29 dobrodružných výprav, příběhů o neuvěřitelné odvaze, vůli, dřině a strastech, ale i splněných snech. Názvy jako Lambaréné, Timbuktu, Kantuta nebo Dúdh Kósí vonící neznámými dálkami. Cesty do tropických lesů, do nebetyčného Himálaje po světových oceánech nebo rovnou kolem světa, a snad všemi představitelnými dopravními prostředky - pěšky, na kolech, motocyklech, auty, loděmi i letadly. Vědecké expedice, horolezecké výpravy, obchodní cesty i putování mořských vlků.

A přece by tyto neuvěřitelné výpravy málem skončily bez povšimnutí v propadlišti dějin. Jen proto, že se uskutečnily v době, kdy neexistoval internet, nebo proto, že jejich účastníci nebyly po chuti tehdejšímu vládnoucímu režimu. Jména Zikmunda a Hanzelky zná dnes asi každý, ale komu dnes něco řeknou Ingriš, Konkolski, Pátý, Kozák, Bartůněk, Foit a mnozí další?

Velice proto děkuji autorské trojici Hýža, Kačor, Švihálek z České televize, že díky nim se tyto příběhy dostaly nejen na obrazovku, ale i do tohoto překvapivě velice čtivého cestopisů, či spíše souboru cestopisů.

30.03.2013 5 z 5


Ostrovy krásy, lásky a lidojedů 2 Ostrovy krásy, lásky a lidojedů 2 Miloslav Stingl

Pokračování vyprávění Miloslava Stingla tentokrát z četných souostroví Melanésie a Mikronésie. Člověk si tyto končiny často spojuje s vidinou posledního existujícího "ráje" na Zemi. Autor poutavou formou čtenářům představí stinné stránky spojené jak s prvním bělošským osídlováním, tak i se zcela nedávnou minulostí. Seznámíte se tak s prvními misionáři i se skutečně lidojedeckými kmeny. Zavítáte mimo jiné též na krvavá bojiště druhé světové války a jejím skončení budete svědky odpalů atomových pum na atolu Bikiny. Zjistíte, kde se platilo tak velkými penězi, že je nikdo ani nepřevážel, a pokusíte se odhalit záhadu tajemného kamenného města Nan-Dolu. A mohl bych k četbě podobně lákat ještě dlouho ... Upozorním spíše stručně na 3 nevýhody této knihy: 1. špatně se čte jedním dechem, protože je natolik nabytá informacemi, že by člověk potřeboval mít minimálně 2 hlavy, 2. při čtení by se člověku hodil atlas Oceánie, aby získal alespoň přibližnou představu, kde se pohybuje a 3. u knihy mi intenzivně schází letenka nebo lodní lístek, protože je tou nejlepší pozvánkou k návštěvě těchto legendárních končin.

26.03.2013 4 z 5


Mýtus zvaný Stínadla Mýtus zvaný Stínadla Miloš Dvorský

Kniha určená především pro čtenářům foglarovek. Autor si dal velkou práci s takřka detektivním a velice seriózním pátráním po Jestřábových inspiračních zdrojích, předkládá i zajímavé historické souvislosti a neoddiskutovatelná fakta. Hledá odpovědi na věčné otázky okolo Stínadelské trilogie a příběhů Rychlých šípů. Jednalo pouze o literární fikci? Kde leží Stínadla? Je ježek v kleci vynálezem Jaroslava Foglara a bylo létající kolo pouze fantaskním nesmyslem? Jak to bylo a je s Vontským hnutím? A mají ideály Jaroslava Foglara místo i mezi současnou mladou generací? Mnoho odpovědí a informací v této knize vás určitě překvapí a rozhodně stojí za přečtení.

08.03.2013 4 z 5


Život, net a seznamka, aneb deníček šíleného chlapa Život, net a seznamka, aneb deníček šíleného chlapa Roman Procházka

Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli si tuhle knížku koupit. Bál jsem se vyloženě "vyhozených" peněz. Teď, po jejím přečtení, musím říct, že nelituji. K internetovým seznamkám jsem se vždycky stavěl spíše rezervovaně a díky této knížce jsem se utvrdil v tom, že jde o sázku do loterie, s minimální šancí vyhrát životní jackpot, za to s velkou pravděpodobností prohry vlastního spokojeného života.

Zpočátku se mi do knížky nedařilo začíst, až jsem najednou zjistil, že se vlastně nemůžu odtrhnout. Vyprávění mě naprosto pohltilo a pořád jsem chtěl vědět, jak to bude dál. Zprvu někde ve vzduchu visela alternativa možné fikce z důvodů lepší prodejnosti knížky, posléze jsem ale musel uznat, že tohle by se prostě vymyslet nedalo, že to musel napsat jedině sám život. Ke konci už jsem autorovi a hlavnímu hrdinovi v jedné osobě moc držel palce, ať to dobře dopadne, a byl jsem zklamán především tím, že už tam není žádná další kapitola ...

Celkově se mi hodnotí hodně těžko. Za přečtení určitě stojí, je myslím docela přínosná v tom, že některým lidem může otevřít oči ve vkládání falešných nadějí do internetových seznamek a zdvihnout směrem k nim varovný prst. Nejedná se o bůhvíjak hodnotnou literaturu, ale sám autor ji zcela určitě nepsal s ambicemi na chvalozpěvy kritiků a literární ceny. Na druhou stranu jsem si stačil i na těch necelých 300 stranách docela oblíbit autorův humor. Takže palec nahoru a hurá do seznamování, pardon, do čtení ...

04.03.2013 3 z 5


Slunce v úplňku Slunce v úplňku Lenka Procházková

Mám hodně rozporuplné pocity. Na jednu stranu musím rozhodně ocenit samotný nápad ,sepsat příběh posledního půl roku života Jana Palacha románovým způsobem, na druhu stranu mi nezbývá než konstatovat, že se to Lence Procházkové příliš nepovedlo. Prokousat se prvními cca 150 stranami bylo utrpením. Přestože jsou zde popisovány významné události (především invaze vojsk Varšavské smlouvy a její důsledky viděné očima J. P. a jeho blízkých), román jakoby divně klouže po povrchu a vůbec nedokáže čtenáře vtáhnout do děje. Chybí více přímé řeči, naopak popisných pasáží (byť jsou pochopitelně leckde důležité), je příliš mnoho a jsou často zbytečně rozvláčné. Čtivější je druhá polovina knihy, kdy se Palach, částečně inspirovaný činem Poláka Ryszarda Siwiece, připravuje na svůj hrdinský čin, a zároveň do poslední chvíle pochopitelně vše před kýmkoliv tají. Na konci knihy je dodatek autorky k myšlence a okolnostem jejího vzniku, také celý text výzvy "2000 slov" a několik dobových fotografií. Možná má očekávání byla příliš velká, ale zůstala bohužel nenaplněná.

20.02.2013 3 z 5


Hory shora Hory shora Arnošt Tabášek

Několik posledních večerů jsem strávil s naším momentálně nejlepším horolezcem na himálajských a karákorámských osmitisícovkách a byl jsem příjemně překvapen, jak čtivě se mu podařilo s Arnoštem Tabáškem sepsal krásné i mrazivě drsné zážitky. Jedná se o povedený exkurz do života dobrodruhů nejvyšších hor. Vyprávění čtenáře dokáže vtáhnout tak, že občas mrznou, trnou strachy, nadávají na počasí, drží palce, a když se zdaří, tak se s velkou pokorou radují, že některá z nejvyšších hor Radka pustila nejen nahoru, ale především v pořádku také dolů. Jen legendární K2 mu to zatím ani v jednom ze tří pokusů neumožnila. Snad se podaří ještě v budoucnu. Hodně mě chytla za srdce kapitola o záchraně španělské horolezkyně na Nanga Parbatu.

16.02.2013 4 z 5


Vše o čaji pro čajomily Vše o čaji pro čajomily Karel Valter

Základní "povinná" česky psaná literatura pro čajomilce. Přehledně napsaná knížka, kde se v kostce dozvíte vše důležité o kvalitním sypaném čaji a k tomu i spoustu zajímavostí. V první části se dočtete o historii, výrobě, nákupu a hodnocení kvality čaje. Dále zjistíte, jak čaj správně připravovat a skladovat. Ve druhé části knihy se velmi podrobně dočtete o hlavních produkčních zemích, kvalitních plantážích, druzích čaje i jednotlivých vybraných čajích. Na konci knihy najdete další doporučenou literaturu a odkazy na prověřené prodejce čajů.Kniha je kombinací populárně-naučné literatury a průvodce světem čaje. Není třeba ji číst kompletně, spíše bych ji doporučil čajomilcům mít v knihovně pro případ, kdy se budou chtít ověřit nebo dohledat nějakou informaci nebo kdy se budou chtít poradit před nákupem dobrého čaje.

13.02.2013 5 z 5


Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Krásná a především velice lidská vzpomínka na Václava Havla. Pan Špaček ho ve svých vzpomínkách na léta na Hradě a cesty po vlasti i cizině ukazuje především jako člověka. Kniha je psaná s lehkostí a elegancí v krátkých kapitolách. Rozhodně se nejedná o nějaké slepé zbožťování osobnosti, ani o nudný životopis. Právě naopak, mnohokrát jsem se od srdce zasmál. Po jejím přečtení snad také leckdo pochopí, že státní návštěvy nejsou turistickými cestami a že zastávat úřad prezidenta republiky rozhodně není nic jednoduchého. Všechna čest Václavu Havlovi za těch mnoho let ve funkci a za vše dobré, co pro nás udělal, i panu Špačkovi za opravdu sympatickou knížku.

05.02.2013 5 z 5


Cesta čaje Dilmah Cesta čaje Dilmah Edwin Soon

Doporučuji čajovým "začátečníkům", kteří se chtějí dozvědět o čaji něco více srozumitelným jazykem a ne do velkých podrobností ... a nenechte se odradit, že je to Dilmah. Většina knihy je o tomto nápoji obecně ... Nahlédnete do jeho historie, poodhalíte tajemství zpracování, ale např. i hodnocení kvality. Stručně se dočtete také o kombinaci čajů se sýry, deserty nebo třeba s doutníky. Pro mě osobně však tato kniha byla trochu nepřehledná, nabízející "od každého trochu, ale pořádně vlastně nic". Vím o čaji už dost na to, abych mohl říci, že mně bohužel nestačí ... a četl jsem už i lepší.

03.02.2013 2 z 5


Hory, má panenko Hory, má panenko Andrea Jarošová

Knížka Hory, má panenko nabízí čtenářům netradiční pohled na život horolezce a s horolezcem. Společně s Radkem ji totiž napsala jeho tehdy dvaadvacetiletá dcera Andrea. Není psaná jako souvislé vyprávění, ale spíše jako imaginární rozhovor, v němž se prolínají vzpomínky obou autorů a jejich někdy podobné, jindy rozdílné názory a pohledy na otázky štěstí, rodiny, lásky, bohatství, smrti a mnohé další. Ústředním tématem sice zůstávají hory, ale čtenáři se nabízí jedinečná možnost poznat život horolezce a jeho blízkých tak trochu z druhé strany, navíc vtipnou a netradiční formou. Z literárního hlediska sice nejde o žádný zázrak, ale fanoušci horolezectví a Radka Jaroše budou jásat.

02.02.2013 4 z 5


Tanec lovců lebek aneb Proč bychom se nevrátili Tanec lovců lebek aneb Proč bychom se nevrátili Zdeněk Šmíd

V posledním cestopisu nás Zdeněk Šmíd zavádí do daleké jihovýchodní Asie. Znovu se setkáváme s legendární vodáckou partou okolo Kenyho, Sumce, Lídy a dalších. Styl psaní se také nemění a výpravné pasáže jsou střídány popisnými i faktografickými vsuvkami o zemích či zajímavých místech. Knížka však bohužel postrádá lehkost, spád a nenucený humor tak známé z dřívějších cestopisů. Přestože se na první pohled nijak neliší od dalších povedenějších cestopisů, něco špatně definovatelného jí zkrátka chybí. I když pro mě byla menším zklamáním, daleko víc mě mrzí, že už si od Zdeňka Šmída žádnou novou nepřečtu ...

02.02.2013 3 z 5


Ola Lama Ola Lama Eva Palátová

Cestopis napříč Jižní Amerikou psaný s mladickým elánem a především s nenapodobitelným humorem. Knižka, co se špatně čte jedním dechem, protože se jednou zadýcháváte při výstupech v Andách a po chvíli zas klepete kosu v Patagonii, především vám ale docela často chybí kyslík smíchy. Neotřelý cestopis, co vás vtáhne do děje a lehce se stanete vedle Evíka, Paldy nebo Mamuta dalším členem výpravy od rovníku až na konec světa. Výborným přívěškem je Malý průvodce baťůžkáře, kde se dočtěte o chodícím batohu nebo ponožkách, co nesmrdí - věru užitečných věcech nejen ne daleké cesty. A že jste nikdy neslyšeli o indiánském kmeni Membu? Pak vám tedy opravdu nezbývá, než si tuhle originální knížku přečíst ...

02.02.2013 5 z 5