muchomurka muchomurka komentáře u knih

Nejkrásnější místo na světě Nejkrásnější místo na světě Petr Horáček

Knížka mě mile překvapila. Silný příběh vyprávěný pár větami a doplněnými osobitými ilustracemi, které na mě zapůsobily tak, jak jsem to nečekala. Řekla bych, že to je adept na pořídím si do knihovničky.

04.01.2021 4 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

(SPOILER) Knížka byla super. Krátké kapitoly, vyvážené veselé a smutné příhody. Jen mě překvapilo, kolik porodů jenom v Anglii a Skotsku skončilo císaři, kleštěmi apod.
Také mě zaráželo, že jim zdravotnictví takto zvládne fungovat a že není více chyb a omylů zcela vyčerpaných lékařů. A že to ti lékaři nezabalí mnohem dřív. Vždyť kolikrát tam psal, že musel vzít 12 hodinovou směnu zadarmo. Obdivuji ho a ostatní doktory. Mají můj velký respekt.
Že knížka končí jak končí, to beru. Je to život a ne vždy to jde tak, jak jsme si vysnili. Adama chápu a cením si jeho odvahy skončit a jít do neznáma.
Co mi ale bylo líto, že po tak dlouhé době, kdy to zvládali, skončil jeho vztah. Jsem jim fandila, ať to dají.

02.01.2021 4 z 5

Myšák jménem Julian Myšák jménem Julian Joe Todd-Stanton

Mně se to líbilo. Bylo to vtipné, napínavé, neotřelé. I manžel se u knížky pobavil. A prďolku taky zaujala, i když se jí asi bude líbit víc, až bude větší.
Ilustrace suprové. Konečně knížka, kterou se zase chci pořídit do knihovničky.

19.12.2020 4 z 5

Dva tajemství neudrží Dva tajemství neudrží Karen M. McManus

Asi už úplně nejsem cílová skupina, ale knížka mi sedla. Nemohla jsem se začíst do žádné knížky a už mi to vadilo, tak jsem sáhla po této a bylo to ono. Ihned mě knížka vtáhla do děje a nepustila, hltala jsem stránku za stránkou, což jsem potřebovala.
Jinak to samozřejmě není žádný zázrak, vraha jsem už ve 2/3 knihy tipla správně. Ale to nevadilo. Bylo to takové milé vyprávění, které pohladí na duši. A že tam jsou díry a nesrovnalosti? Nevím proč, ale této knížce to odpouštím. Asi protože mi dala slinu číst a číst a číst.
Jsem ráda, že se knížka nezaobírala tím, jak pracují v zábavním parku, tím, jak lezou kam nemají, tím, jak místo aby si to vyříkali, tak dělají kličky a chudáčky. I když postavy a děj klouzal po povrchu (a to celkem dost), čte se to samo. A dobré pro Ellery a Ezru, že i když měli mámu, jakou měli, tak byli v pohodě, měli to v hlavě srovnané.

18.11.2020 3 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

(SPOILER) Tenhle díl byl pro mě zatím ze všech nejhorší. Bylo to čtivé a napínavé, nevadí mi Davidovy nadpřirozené schopnosti vše přežít a ještě zvítězit, ale vadí mi, jak vlastně ani moc nepátral, vše mu spadlo do klína. Jak po x-té se nechal nachytat, zmlátit, chytit. Vždyť po tolika případech bych čekala, že se některé věci naučí líp a bude obezřetnější. Že byl závěr velmi dramatický a až příliš akční, na to jsem si v knihách Tima Weavera zvykla.
Ale co mi tady nejvíc rvalo srdce a bez čeho bych se docela dobře obešela, tak to byl příběh Jo Kaderové. Vůbec jsem ji nedokázala pochopit, jak se mohla vzdát svého syna na úkor práce, jak si mohla nechat ujít všechny ty věci s Ethanem a Irou a dát přednost práci. Ano, nebylo to v lehké době, ale i tak, toto nepochopím. Když nad tím pak lkala, bylo pozdě. A Ira, ach Ira. Tyto kapitoly pro mě byly peklo, to s Irou nebyla úplně její chyba, ale nepomohla tomu.
Colm Healy, z mého pohledu už by se autor mohl této postavy vzdát, i když už je lepší než dřív.
A tedy mohl by David taky občas toho nezvěstného najít živého.
Jinak však ano, knížky mě baví, nelituji, že jsem je četla a těším se na další. Jen tato byla pro mě náročnější.

13.10.2020 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

(SPOILER) (Obsahuje spoilery!)
Skvělý námět, prostředí, situace i počasí. Ale jsem ráda, že jsem to mohla všechno zažít z bezpečí svého křesla. Co mi na knize vadilo, tak to byl překlad a kolikrát tak kostrbaté věty, že jsem je musela číst víckrát, abych je pochopila. A také bylo zvláštní, jak byly popisovány scény skrz hlavní postavy. Na to jsem si musela zvyknout.
Co se týče děje, tak se závěrem problém nemám. Jen jsem si říkala, když pořád tak bádali, o čem Candice psala, tak proč nezkusili nakouknout do jejího počítače? Také když našli tu rozestlanou postel, tak mi vrtalo hlavou, proč nikoho nenapadlo, že další možnost je, že to schválně udělal někdo z nich. A vím, že se to nehodí tam asi psát, ale jak řešili toaletu? Pořád byli všichni spolu a pili, jedli, tak bych čekala, že to tam nějak bude řešené. A to, jak chodili v úplné tmě a snažili se něco najít, ověřit, ehm.
K postavám - chvílemi mi až vadilo, jak mi autorka vnucovala přes jejich popis to, jestli je mám vnímat jako dobré nebo špatné. Každopádně bych ráda věděla, zda to David udělal? A jak to, že Beverly byla celou dobu nějaká a na konci udělala to, co udělala? To byl hodně velký posun v jejím chování, ale na druhou stranu se to dalo čekat. Některé postavy měly podle mě málo prostoru, např. právě Beverly. A celou dobu jsem měla pocit, že mám hlad, jak se tam skoro pořád řešilo jídlo.
Celkově ale fajn, dobře vybudovaná atmosféra a záhada, kdo to udělal. Ale že by to mělo na královnu detektivek, to mi nepřišlo.
Úplně souhlasím s komentářem Erummeldë.

26.09.2020 4 z 5

Velký závod Velký závod Katy Hudson

Knížka Potíže s mrkví byla lepší, ale i tahle se mi moc líbila. Jednoduchý (možná až trochu moc, na úkor porozumění a pointy) poučný příběh a překrásné ilustrace. Ty ilustrace jsou boží, radost si je prohlížet i jen tak.

24.09.2020 4 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Oproti předchozímu dílu byl tento skvělý. Čtivý, rychle vtáhl do děje, stránky ubíhaly. Ale celou dobu mi přišlo, že všechno jen klouže po povrchu. Postavy příběhu byly v domě, udělaly jednu dvě seance, rozmístily kamery a pak jen byly. Občas se chovaly dost nelogicky (ehm, jít na půdu s petrolejkou, sama v noci, apod.). I přes to všechno to mělo celkem tajemnou atmosféru a byla jsem napnutá co se děje a proč. O to víc mě štvalo, že postavy nepátraly v domě pořádně, knihovnu si jen prohlédly zvenku a nic, písemnosti po Edgarovi - nezájem. Přitom to mohlo být tak dobré. A ten závěr byl pro mě zklamáním, protože jsem čekala něco jiného, ale to je moje chyba. Celkově však měla knížka atmosféru a nápad, jen to bylo kapku nedotažené. Uvidíme co další díl.

12.09.2020 3 z 5

Tři ovečky na arše Tři ovečky na arše Michael Engler

Objevila jsem ji náhodou a musela mít, protože ten název mě dostal. Až jsem ji našla v knihkupectví, tak jsem si všimla, že to není ve sprše, ale na arše. Co už, i tak mě nadchla a je doma. Příběh je moc hezký, ale nejvíc se mi líbily ilustrace. Čtení a prohlížení jsem si užívala a těším se, až ji budu číst společně s naší prďolkou.

12.09.2020 5 z 5

Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech Maja Säfström

Nejprve mě knížka nadchla. Když jsem si ji pak půjčovala v knihovně, tak ze mě nadašení opadlo a chtěla jsem tam knížku nechat. Ale ještě že jsem si řekla, že to zkusím. Knížka je velmi dobře udělaná, akorát informací, sem tam vtipná bublina s hláškou u zvířátka byla příjemné ozvláštnění. Ilustrace jsou "své". Nevím, jak se budou líbit dětem, přijdou mi černobílé a strohé, ale mají to ono, což asi více ocení dospělý. Dozvěděla jsem se tam spoustu zajímavých informací i o spoustě zvířat, která jsem neznala, ale občas mi to přišlo, že je tam zvířátko s jedinou droboučkou informací, což působilo jako výplň, aby měla kniha dost stran. Ale jinak jsem moc spokojená. Ráda si přečtu i tu druhou.
A nejzajímavější informace - kupodivu mě dostala ta o vydrách. :D

28.08.2020 4 z 5

Nerozluční přátelé Nerozluční přátelé Emilia Dziubak

Krásná knížka, boží ilustrace a moc milý příběh. Tuhle si pořídím do knihovny.

24.08.2020 4 z 5

Největší přání Největší přání Ester Stará

Knížka se mi moc líbila, ale je to spíš taková osnova v příběhu. Je k tomu nutné si projít metodiku a víc si o tom povídat. Ale jinak zpracováno suprově, knížka se mi líbila.

17.08.2020 4 z 5

Kvidovy přeslechy Kvidovy přeslechy Klára Smolíková

Dobrý nápad, hezké ilustrace. Jen některé příběhy byly jak kdyby nezakonečené, kousek jim chyběl. Celkově jsem spokojená, uvidím, co na to naše prďolka, až do knížky doroste. ;)

03.08.2020 4 z 5

Vačice, která se nesmála Vačice, která se nesmála Frank Tashlin

Líbila a moc. I přes to hořkosladké vyznění. Ale krásně zpracovaná, s poselstvím k zamyšlení.

27.07.2020 4 z 5

Nakupujeme! Nakupujeme! Libor Páv

Další super leporelo, moc hezké obrázky s vtipnými detaily, ucelené scény. Baví nás.

30.06.2020 4 z 5

Probuzení Probuzení Amanda Stevens

Před chvílí jsem knížku konečně dočetla. A jsem naštvaná. Takhle rozplizlé cosi číst bylo utrpení. Amelia byla příšerná, jak puberťačka, která jen vzdychá nad svým expřítelem. Neustále něco dělat nechtěla a dělala to. 300 stran pořád dokola opakovaných pocitů, myšlenek, chladu, zježených chlupů na krku apod. Děj se ale vůbec neposouval. A když už se to začalo rozbíhat, tak to skončilo a to ještě nemastně neslaně. Tolik zajímavých myšlenek a možností a autorka to nevyužila ani jednou. Jen se neustále látat v tom samém, o čem byly předchozí dva díly. Grrrrr. Doufám, že je tohle poslední díl. A i kdyby nebyl, na víc nemám sil.

27.06.2020 2 z 5

Zůstaň Zůstaň Elle Kennedy

Oddechový příběh, který naprosto vyhovoval mému rozpoložení a tomu, co jsem od knížky chtěla. Žádné velké zvraty, děj si poklidně plynul. Osvěžující, že Hailey nepropadla půlknihové depresi, že ji nechce, ale pěkně k němu naklusala a jasně řekla, co si myslí.
Také jsem ráda, že jsem se zde setkala s postavami z předchozích knih, i když bych snesla delší setkání.
Co se týče porovnání s ostatními knihami, tato se mi líbila nejmíň, Hailey mi přišla taková plochá postava, jak kdyby její popis klouzal jen po povrchu. Nějak bych si představila živelnější hlavní hrdinku k Mattovi. Ale co, hlavně, že to dobře dopadlo.

29.05.2020 3 z 5

Rok na venkově Rok na venkově Magdalena Koziel-Nowak

Tahle knížka ne. Jsem ráda, že jsem ji nekoupila, ale jen půjčila v knihovně. Rok v lese je krásný, dobře se s ním pracuje, ale tady jsem měla pocit, že na mě všechno řve, splývá, je to celkově agresivní. Ani naší malé se nelíbila, s nezájmem odložila, protože se v obrázcích nevyznala a nedařilo se jí hledat zvířátka.

22.05.2020 1 z 5

Kutálí se ze dvora Kutálí se ze dvora neznámý - neuveden

Hravé a milé verše, i ilustrace nejsou špatné. A velmi oceňuji nápad na propojení veršů s pohybem. Má u nás úspěch.

15.05.2020 5 z 5

Chci tě Chci tě Jen Frederick

Může obsahovat spoilery.
Na tuhle knížku jsem se fakt těšila, anotace mě navnadila. Bohužel jsem asi měla přílišné očekávání a jsem zklamaná. První půlka knížky je o jejich dětství, srdce mi plakalo nad tou malou nevinnou holčičkou, to jsem myslela, že nedám a knížku odložím. Také moc nechápu, proč tyhle kapitoly v knize byly, když je autorka pak nijak nevyužila dále. Akorát zdržovaly a rozčilovaly mě. K čemu byl náhled na něco a pak nic? Proč zrovna o těchto událostech jejich života psala? Poté, co se děj přesunul do přítomnosti - dospělosti, tak jsem doufala, že se to zlepší. Ale bohužel. Bitsy byla nevděčná, neposlouchala a pořád jen řešila svůj vzhled, až to bylo otravné. Její tvrdohlavost je dohnala k tomu, k čemu je dohnala a pak bylo pozdě bycha honit.
Prostředí se mi také nelíbilo, ale chápu, že prostředí gangu nemá být krásné. Jen jsem tak nějak doufala, že to bude jen na okraji a děj se pak bude odehrávat jinde. Bohužel. A protože tohle je slaďák, očekávala jsem také, že záporáci budou potrestáni, hlavně Mary.
Také mě štvaly nesrovnalosti v ději a myšlení hlavních postav v různých časových obdobích neodpovídalo danému věku, což neskutečně tahalo za oči. Jak kdyby celou dobu byly dospělé.
Epilog, proč tam byl zrovna tento epilog? Že by bylo pokračování?
Celkově vzato mě kniha hodně zklamala, jsem ráda, že jsem ji silou vůle dočetla a posílám jí dál.

20.04.2020 2 z 5