n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Boj mezi oběma Nadacemi se blíží ke konci. Dva vyhnanci vyrážejí hledat důkaz o tom, že bájná Země skutečně existovala. Skvělé pokračování, kdy tentokrát se jedná o ucelený děj, místo v předchozích dílech skákání v čase. U Asimova nehledejte akční příběh, ale naopak skvělé dialogy a místy i filozofické hloubání. Moc se mi líbí popis občanů Nadace, jejich chování i to jak vypadá místní planeta. Prostě Asimov je mistr sci-fi

04.02.2024 5 z 5

Návrat do budoucnosti I Návrat do budoucnosti I George Gipe

Další z knih napsané podle filmu. Marty McFly je obyčejný americký kluk se svými zálibami, ovšem má neobyčejného kamaráda doktora Emmetta Browna, který sestrojuje vynálezy. Když ovšem ukradne plutonium pro auto, které může cestovat do jiné doby, je zastřelen a Marty v panice auto použije a ocitne se v padesátých letech, kde poznává svoje rodiče. Ovšem dostat se zpět do své doby není snadné, neboť kdo by vám věřil, že přicházíte z budoucnosti. Možná ale až na jednoho dostatečně šíleného vědce .... Velmi příjemné překvapení, filmovou trilogii mám moc rád a proto jsem sáhl i po knize a určitě jsem nebyl zklamaný.

20.12.2023 5 z 5

Pátá čtvrtina (13 povídek) Pátá čtvrtina (13 povídek) Stephen King

Soubor povídek, které jste mohli číst i v jiných jeho knihách. Stejně jako všechny mají lehce kolísavou úroveň, ale přesto vždy dobře napsané. Možná i je to tím, že Kinga moc rád čtu, tak jsem lehce nekritický. Jsou zde povídky děsivé, čistě hororové anebo jen napínavé. King se v povídce Doktorův případ nebál ani přispět k několika dalším spisovatelům a rozšířil povídku o další případ Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Watsona. Za mě osobně určitě povídky Lituji, voláte správně či Crouch End, ale i zbylé povídky stojí určitě za přečtění.

29.11.2023 4 z 5

Zázrak okamžiku Zázrak okamžiku Helen Exley

Povedená kniha krátkých citátů hlavně ze života, kdy čtenáře uvede do pohody a k zamyšlení se nad svým okolím i sebou samým. Tato kniha se nejlépe čte v klidu a o samotě, kdy člověk může jen relaxovat, přemýšlet a nechat ty to citáty na sebe působit.

13.07.2023 5 z 5

Autorka popisuje své začátky v Londýně nejdříve jako aupair a postupně přes svatbu a narození dětí ke kariéře učitelky v mateřské škole. Čtenář se dozví něco ze soukromí anglických rodin, jejich fungování, tradic a také o životě v Londýně z pohledu toho, kdo tam žije. Kniha je napsána opravdu vtipně a její humor mě baví. V některých částech bych autorce oponoval z vlastní zkušenosti a to, že např. děti nepustí do pubu ani na colu. Ale to je jen detail. Anglii mám strašně rád a tuhle knihu jsem si užil.

24.05.2023 4 z 5

Gérárd Philipe Gérárd Philipe Paul Giannoli

Krátká knížka Paula Giannoliho, který vzpomíná na svého přítele, na Juliana Sorela, na Fanfána Tulipána na skvělého herce s podmaňujícím úsměvem, který v každém filmu dokázal ze své postavy udělat tu nezapomenutelnou. Jsou to vzpomínky na člověka, které ovšem neprozradí nic z jeho soukromí, ovšem potěší jeho fanoušky.

16.05.2023 5 z 5

Steiner aneb Co jsme dělali Steiner aneb Co jsme dělali Martin Fahrner

Příjemně nostalgická kniha vzpomínek na babičku, která tolik milovala dědečka a vždy trpělivě čekala, na maminku, ke které se mohl vracet, na tatínka slavného fotbalistu, který vždy musel hrát s číslem 7 a i v životě pouze za dobré mužstvo a pokaždé podle pravidel, na opravdové přátelství, na ztracené lásky, prostě vzpomínky na prožitý život plný radostí i strastí. Děkuji Snoopi za tip na tuto knihu, protože jinak by mě minula a byla by to velká škoda. V dnešní uspěchané době je tento příběh tak krásně sentimentální, laskavý, občas smutný, ale i hořký, stejně jako je život sám. A každý hraje na svém hřišti života a je jen na něm, jaký zápas odehraje.

Na drkotání zubů zapomeneš, na rány, na to zapomeneš, ale na krásu? Na lásku? Na štěstí? A žít, už jenom moci žít je štěstí, veliké štěstí, i když je kolem i v nás samotných spousta smutných věcí. Uvidíme se ještě Lucie?

21.04.2023 5 z 5

Slatiňany Slatiňany Tomáš Kubelka

Krásně napsaná kniha historie Slatiňan i místního kraje, nostalgie prožitá v této vesnici (úmyslně nepíšu městu), vzpomínky na místní obyvatele. Tuto knihu napsal člověk, který toto místo má opravdu rád. Fotografie dodávají této knize tu správnou atmosféru

11.04.2023 4 z 5

Skotsko po česku Skotsko po česku Paul Millar

Paul Millar představuje Skotsko v tomto poněkud netradičním cestopisu. V knize je popisována historie této krásné země, klasická či pro běžné cestovatele i neznámá místa, tradice zvyky, místní kuchyně, ale třeba i popis výroby whisky a její nejznámější značky. Některé kapitoly se ovšem hodně táhnou, např. ta o golfu a golfových hřištích, kdy autor šel hodně do detailů. Netradiční cestopis jsem jen nazval proto, že podle této knihy spíše poznáte tradice a historii z dob římanů než současnou dobu. Přesto je dobré si jí přečíst až jí navštívíte, tak třeba co netradičního ochutnat.

09.04.2023 4 z 5

Audience Audience Václav Havel

Absurdní hra Václava Havla, ve které zosobnil sám sebe jako spisovatele Vaňka, kterého si pozve jeho nadřízený, protože dostal za úkol psát hlášení na Vaňka, ovšem není na takové úrovni, aby toho byl schopen, tak výměnou za lepší místo nabízí Vaňkovi, aby sám na sebe psal hlášení. Líbil se mi rozhovor mezi oběma aktéry, kdy Vaněk je někdy z celé situace tak konsternovaný, že absolutně neví jak reagovat. Havla jako dramatika mám radši než Havla politika .....A hlavně ..... "Nebuďte smutnej!"

16.05.2022 4 z 5

... a bude hůř ... a bude hůř Jan Pelc

Román rozdělený do tří knih, ve kterém sledujeme život Olina, který se v sedmdesátých letech není schopen zapojit do tehdejšího způsobu života, nevidí smysl ve studiu, práci a v "běžném" socialistickém životu tehdejších občanů. Jediné co ho baví je žít ve společnosti stejných lidí jako je on, jen sedět v hospodě a dělat co je baví. Ovšem komunisté a jejich represivní složky tomu nejsou nakloněni a dělají vše proto, aby tyto "napravili" . A dochází k tragickým událostem .... Olin si uvědomuje svůj způsob života, má občas tu touhu po změně a ovšem stejně vždy najde útěchu v alkoholu. Musím říct, že jsem byl obrovsky překvapen tímto románem a naprosto nadšen. Tato kniha je syrovým popisem života mániček a jejich rebelií proti režimu, kdy nutno říct, že by se chovali stejně za jakéhokoliv režimu.

Oline já nikdy nepochopím lidi, který tancujou, víš o kolik času se okradou? Místo toho aby chlastali?

30.04.2022 5 z 5

Křemílek a Vochomůrka Křemílek a Vochomůrka Václav Čtvrtek (p)

Naprostá klasika mezi pohádkami a večerníčky, na které jsme od mládí vyrůstali. Veselé a zároveň ztřeštěné příhody dvou skřítků Křemílka a Vochomůrky (kdy tedy dodnes si oba pletu). I teď občas z nostalgie po této knize sáhnu.

23.03.2022 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Po válce, kterou pomohli lidem vyhrát víly a rusalky, je vydán Vranův zákon, který omezuje tyto bytosti, neboť se živí masem a hlavně lidským. Centrála vyšetřuje všechny zločiny způsobené vílami. Vyšetřovatel Dominik Stolbenko má psychický problém způsobený vílami, alkoholem a práškami. Když se jednoho zaplete do vyšetřování vraždy obhájce víl a pod vlivem okolností začne vyšetřovat na vlastní pěst, jeho problém dostane větší rozměr. Moje prvotina Kristýny Sněgoňové, její noir detektivka s prvky fantasy .... musím říct, že jsem byl mile překvapen. Nápad umístit víly do reálného prostředí Brna mě moc bavil.

08.12.2021 4 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Tak tohle byla jízda. Tajná organizace Noční klub se snaží uplatňovat spravedlnost v rámci Prahy do té doby, než udělají jednu zásadní chybu, kdy zachrání svědkyni přestřelky. A díky tomu se život všem převrátí naruby, hlavně hlavnímu hrdinovi Tobiášovi. Vskutku strhující příběh, který se čte jedním dechem. Hektolitry krve stříkají, stovky mrtvých umírají a černý humor prosakuje celou knihou.

19.08.2021 5 z 5

Asterix a Kleopatra Asterix a Kleopatra René Goscinny

Kleopatra se vsadí s Caesarem, že její podanní jsou šikovní a dokáží postavit palác za 30 dní. Prací je pověřen architekt Neuminis, který si na pomoc pozve Panoramixe, Asterixe a Obelixe. Dokáží v tomto termínu postavit velkolepý palác nebo budou předhozeni krokodýlům? Tyhle hrdiny nejde nemilovat, komiks plný skvělého humoru a notoricky známého příběhu.

Nic vás tak nepostaví na nohy jako ranní prásknutí bičem.

Legionáři zvolili pro útok obávanou taktiku řečenou "želví"
Pro ústup zvolili legionáři účinnou taktiku řečenou "zaječí"

Prostě pohodový a vtipný příběh, který se dá číst i několikrát po sobě.

17.05.2024 5 z 5

Návrat do budoucnosti II Návrat do budoucnosti II Craig Shaw Gardner

Druhý díl této skvělé série čtenáře zavede do budoucnosti roku 2015, kdy Marty musí zachránit svého syna před zatčením. Jenže nic nejde jednoduše a opět se vše zvrtne .... Já mám tuhle trilogii moc rád ať je to filmová nebo knižní, která je v tomhle případně naprosto shodná.

04.01.2024 5 z 5

Druhé písně Závišovy Druhé písně Závišovy Milan Smrčka

Druhý zpěvník Knížete pornofolku s jeho skvělými písněmi, které pravidelně slýchávám buď ve Vagonu či Pod Viktorkou. Písně Mistra musíte brát s velkou nadsázkou, chápu že pro prudérního člověka jeho texty nejsou, ale ten kdo se chce pobavit, bere život s nadhledem a humorem, trochu umí s kytarou, tak tento zpěvník je přesně pro něj. Najdete zde mé oblíbené písně jako Zbyl jsem tu sám, Zemřel mi kamarád, Jak si pro mě přišla smrt, Cvičitelky aerobiku či V Prostějově v jednom domě .... a mnohé další

NIkdo mě nevolá nikdo mě neshání
Vyflákli se na mě všichni mí kumpáni
Žádnej mě nehledá nebuší na dvéře
Neťuká na okno za kliku nebéře
Všechny mé kunčfoty vzala si kmotřička
Kosou je hladila v tomhle je jednička
Všechny je zrušila proto mi nevolaj
Přitom je lásky čas pověstný první máj

24.08.2023 5 z 5

Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Miroslav Bobek

Krátké fejetony nynějšího ředitele pražské ZOO o zvířatech v trójské zahradě, radosti i strasti jejich chovu, o koních Převalského v Mongolsku či rezervací Dja v Kamerunu, kde provozují Toulavý autobus, ale i tragédie typu obrovského požáru v Austrálii a mnohé další. Kniha je doplněna krásnými barevnými fotografiemi. Kniha je zajímavě napsaná, ovšem nevím proč jsem se s ní dlouho trápil a nebyl schopen dočíst. Některé kapitoly mi vyloženě do knihy nesedly.

02.08.2023 3 z 5

Rain Man Rain Man Leonore Fleischer

Když Charlie po smrti otce zjistí, že má bratra, rozhodne se ho ze ziskuchtivých důvodů unést z ústavu pro choromyslné. Avšak při společné cestě Amerikou se mění charakter Charlieho a přehodnocuje vztah ke svému mentálně zaostalému bratrovi. Osobně moc nemusím knihy, které jsou napsány podle filmu, ale tenhle film mám strašně rád, takže této knize jsem neodolal.

29.05.2023 4 z 5

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 3 Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 3 Miloslav Švandrlík

Další soubor skvělých povídek z Posázaví, ve kterých Kopyto a Mňouk rozplétají místní záhady, k tomu se přidají problémy s láskou k Jindře Benecké anebo neustále půtky s odvěkým nepřítelem zlotřilým žákem Bičištěm, kdy tento protiklad dodává povídkám tu správnou šťávu. To je například v povídce Objevení filmového komika či Zamilovaného Bičiště. Zkrátka a dobře humor Miloslava Švandrlíka je prostě jedinečný.

30.03.2023 5 z 5