n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Modrá rokle Modrá rokle Jaroslav Foglar

Poslední román Jaroslava Foglara, kdy je to defacto jeho přepsaný komiks. Denny je nadějný krasobruslař, který se ovšem na kluzišti zraní a v nemocnici se seznámí s Oldou. Spolu pak vstoupí do klubu Saturn a v opuštěném lomu zažívají dobrodružství. Klasická foglarovka, ve které najdete chlapecké přátelství, čestnost, poctivost jako v jeho dalších knihách, ovšem jako každá je skvěle napsaná. Foglar ve svých knihách ani v životě nikdy nezestárnul.

05.06.2022 4 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Po střední škole se Johnny Rico rozhoduje o svém dalším životě a kvůli budoucímu lehčímu životu vstoupí na dva roky do armády, aby měl výhody např. možnost volit. Postupem času a výcviku zjišťuje proč je vlastně tato výhoda dána vojákům a rozhodne se zde setrvat. Ovšem do událostí vstoupí Brouci, kteří rozpoutají válku a Johnny Rico musí prokázat, že roky výcviku nebyly nadarmo. Pokud v této knize hledáte jen akční sci-fi, budete zklamáni, protože jde spíše o filozofickou knihu plnou myšlenek k pochopení např. proč je voják ochoten nasadit svůj život ve prospěch celku a díky tomu prokázat svou morální výši, aby se mohl podílet na vládnutí. V knize např. Heinlein tvrdí, že demokracie dvacátého století skončily tak, že jejich obyvatelé si uvědomovali jen svá práva a nikoliv již své povinnosti. V tomto s ním musím souhlasit. Kniha se velmi dobře četla a i když filozofické pasáže jsou někdy dost zdlouhavé, nejsou nudné. Celkově jí hodnotím jako skvělé dílo.

"září jméno, září jméno Rodger Young"

27.05.2022 5 z 5

O lásce, přátelství a štěstí O lásce, přátelství a štěstí * antologie

Nádherná kniha plná moudrých citátů a přísloví, kde najdete velikány řecké a římské filozofie ať je to Seneca, Platón, Cicero, Plutarchos a mnozí další. Tuhle knihu nejde číst jako běžnou beletrii, udělejte si čas, sedněte si a přemýšlejte o všech citátech zde uvedených a věřte, že vám obohatí život a třeba se v životě díky tomu posunete dál.

Život je jako hra: nezáleží na tom, jak dlouho trvalo představení, ale jak dobře bylo zahráno. SENECA

18.05.2022 5 z 5

Normální obraz srdce Normální obraz srdce František Kožík

Nádherný příběh dívky, která žije s pokryteckým přítelem, který se pouze snaží zviditelnit na její sportovní slávě. Až autonehoda prokáže jeho charakter a Jindra má díky svému zranění čas na vzpomínání hlavně na svého otce, kterého nikdy nepoznala. Začne po něm pátrat, aby ho našla a zjistila odpovědi na své otázky. Příběh o hledání pravdy, sebe sama a vyrovnání se svou minulostí.

21.04.2022 5 z 5

Jestřábe, vypravuj... II Jestřábe, vypravuj... II Jaroslav Foglar

Druhý díl povídek Jaroslava Foglara, které si vyprávěli skauti na svých táborech. Opět příběhy plné dobrodružství ze všech různých zemí, kdy hlavní motto zde hraje odvaha, kamarádství a většinou čest mezi hrdiny, protože vše tohle bylo vždy znakem tohoto spisovatele

03.03.2022 5 z 5

Tajný deník Laury Palmerové Tajný deník Laury Palmerové Jennifer Lynch

Laura Palmerová dostane deník ke svým dvanáctým narozeninám a z jejích zápisků začíná být cítit velká proměna z hodné a nevinné dívky až po patnáctiletou narkomanku posedlou sexem, kterou stále v jejích snech navštěvuje tajemný BOB. Rozpolcená osobnost Laura Palmerová, na jedné straně krásná, úspěšná, všemi obdivovaná školní dívka a současně i její temná stránka, kterou ona naplno prožívá. Tato kniha je hlavně pro fandy seriálu Městečka Twin Peaks, kdy určité záhady ze seriálu vhodně doplňuje, ale současně neprozradí, kdo je tajemný BOB. A hlavně .... sovy nejsou tím, čím s zdají být.

Ty, s tou bouchačkou ... dej si na sebe pozor. Ti, co takhle umírají, si pamatují tvář svého vraha a vyprávějí o ní Smrti. Smrt přijde a bude tě hledat. Smrt si vezme to, co jsi jí dovolil. Vražda znamená podat ruku Smrti a říct jí: Co je moje, to je tvoje.

09.09.2021 5 z 5

Druhá kniha krve Druhá kniha krve Clive Barker

Druhá kniha krve pokračuje v nastolené kvalitě z prvního dílu, ať se to týká napětí, násilí a hlavně originality povídek. Barker se v povídkách vyloženě vyžívá popisu brutálních scén, fandy hororů tato kniha více než uspokojí, pro ostatní by určité scény mohl být problém je vydýchat.

30.08.2021 4 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Bartu Dawesovi se zhroutí svět, nová dálnice ho připraví o práci v prádelně, kde celý život pracoval a současně má přijít i o dům, ve kterém celý život žije. Je sám, opuštěný, bez ženy a syna a proto mu je vše jedno a jediné východisko je pomsta všem. Alter ego Stephena Kinga mě baví, protože z větší části jsou jeho příběhy reálné, hodně depresivní s předvídatelným koncem, kdy celou dobu doufáte, že to skončí jinak, ale .....

06.03.2021 4 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Pátý díl fenomenální ságy Temné věže. Ve vesnici Calla Bryn Sturgisu se rodí dvojčata a jednou za čas přijdou Vlci a odnesou jedno z dvojčat, aby poté vesničanům dítě vrátili, ale naprosto mentálně vygumované. Vesničané požádají poutníky o obranu před Vlky, ale můžou si oni dovolit zdržení? Na druhou stranu, oni jsou pistolníci a ti musejí pomoci, když jsou požádání o pomoc. Skvělý díl, který je podle mě tak trochu poctou westernům a hlavně Sedmi samurajům/Sedmi statečným, kdy poutníci musí ubránit vesnici proti nájezdníkům. Líbilo se mi setkání s otcem Callahanem, který se vyskytoval v Kingově knize Prokletí Salemu. Je úžasné, jak King propojuje své romány. A já říkám Díky sai

26.02.2021 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Dnes již klasická kniha o pravěké tlupě lidí, která stále zápasí o holý život ať už je to se sháněním jídla, ohně či obranou proti jiným tlupám. Hlavní hrdina Kopčem se snaží vybojovat vyšší post v hierarchii skupiny tím, že je odvážný a dělá vše proto, aby tlupa byla zajištěná. Zajímavě popsaný život pravěkých lidí, který se pravděpodobně blíží tehdejší realitě. Eduard Štorch vytvořil hodně poutavý příběh

15.06.2020 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Dovolím si tvrdit, že tato kniha je naprostý skvost v české literatuře. Poprvé jsem jí četl před 25 lety a hned jsem z ní byl naprosto unešený a když jsem jí četl znovu po 20 letech, stále mi přišla skvělá. Atmosféra Stínadel je naprosto úžasně popsaná a člověk cítí mrazení v zádech, když se začne zpívat Vontská hymna. A hlavně přátelství zde není jen slovo

01.04.2018 5 z 5

Ruská ruleta Ruská ruleta Petr Heteša

Když se Igoru Chomskému, řediteli moskevského krematoria, začnou ztrácet mrtvoly, aniž by došlo k jejich klasickému spálení v nejmodernějších francouzských pecích, tak od té chvíle se mu začne lepit smůla na paty. Vidí oživlé mrtvoly, které prošly jeho ústavem a není možné, aby obživly, začnou se o něj zajímat zvláštní lidé, také policie i lidé z rozvědky a on netuší, co se děje. Proto je třeba začít jednat na vlastní pěst, protože nikomu jinému, než sám sobě, nejde věřit. A kdo vlastně jsou ti lidé okolo něj co mu znepříjemňují život? Mluví pravdu o tom, kdo jsou anebo je to všechno jen omyl? Skvělý román Petra Heteši, tentokrát ne z Baltimore, ale z Moskvy. Za mě určitě neméně vtipný, neméně napínavý a stále stejně skvělý.

Probrala mě tříštivá exploze v hlavě a chvilku mi trvalo, než mi došlo, že to řve budík. Zamáčkl jsem ho a zíral do stropu. Hlavu jsem měl jako vnitřek drtiče střepů po celonoční směně, žaludek mi plaval v Tichém oceánu a tělo odmítalo přijímat jakékoli mozkové signály ke koordinaci pohybů.

Posuďte sami, takhle skvěle popsat kocovinu. Dámy a pánové kdo z vás to umí?

A teď je na čase vzít do ruky glocka a rozehrát ruskou ruletu.

15.08.2024 5 z 5

Asterix a Latraviata Asterix a Latraviata Albert Uderzo

Asterix s Obelixem slaví narozeniny a tak jim jejich maminky donesly dary od otců, kteří museli zůstat v Condatu, neboť je turistická sezona. Jenže po darech zatouží Pompeius, který se jich chce zmocnit lstí, aby mohl zaútočit na Ceasara. Do vesnice vypraví tragédku, která musí sehrát roli Halabaly, kterou miluje Obelix, aby se přilby a meče zmocnila a dovezla je Pompeiovi. Další z příběhů galských hrdinů, kdy opět o humor a rvačky mezi římany není nouze a jako v každém z dílů poznáte něco z historie, tentokrát jak vzniklo filmové ocenění Ceasar a kdo ho první v dějinách získal.

14.08.2024 5 z 5

Necrobox Necrobox Petr Heteša

John Delayne, člen protidrogové sekce FBI, je zastřelen v akci. Ovšem, když se znovu probere, tak nechápe jak je možné že žije a kde se v současné době nachází, ale jeho hlavní cíl a priorita je dál pátrat po svých vrazích a hlavně zachránit svojí dceru, která se ocitla jako další na seznamu jeho vrahů. Další skvělé sci-fi, které se částečně odehrává v mém oblíbeném Baltimoru, ale i v další lokaci, ve které je perfektně vymyšlený svět, ve kterém si za peníze můžete splnit veškerý svůj sen. Heteša opět vytvořil strhující příběh plný napětí, zvratů, humoru, více sexu než obvykle, skvělých technologických vychytávek a pochopitelně nesmí chybět Jack Daniels a nezbytné Camelky. Za mě opět vynikající román.

Karton camelek i se zapalovačem ležel na stole ze sendvičovýho barevnýho skla. Prohrabal jsem všechny skříňky, ale popelník jsem nikde nenašel. Na to kočička zapomněla. Znovu jsem otevřel ledničku, vylil do pochromovanýho dřezu jeden nízkotučnej jogurt a kelímek jmenoval dočasným popelníkem. Zapálil si. To co jsem vtáhl do plic, byl božskej samet, kterej říkal, že pořád stojí za to bejt naživu.

20.07.2024 5 z 5

Když se z Harryho stala Sally Když se z Harryho stala Sally Ryan Timothy Anderson

Kniha, která se věnuje velkému dnešnímu fenoménu a to transgender a jejich následných důsledcích. Autor v této knize dává prostor všem k vyjádřením se tomuto problému a také se zaměřuje i na genderovou dysforii u dětí a na experimentální terapie, které se rychle začaly běžně zavádět. Autor se podle mě snaží o maximální objektivitu, uvádí jen fakta a varuje před fatálními následky, které po operaci mohou nastat a pak být nevyhnutelné. V předmluvě této knihy se píše

Stav vědeckého poznání, v knize zachycený do roku 2017, se ani poté nezměnil. Žádná terapie, medikamenty ani blokační hormony, žádný chirurgický zákrok dosud nepřekonaly fakt konstatovaný Andersonem a dalšími nonkonformisty, totiž že kdo se narodil jako muž nebo žena, zůstává i po té nejpovedenější tranzici biologicky mužem nebo ženou.

A s tím bych souhlasil.

19.06.2024 5 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

Maxmilián spolu s Jonášem dorazili do Afriky a přežili všechny útoky nepřátel. Zde se setkávají s místními obyvateli, kteří se skrývají před upíry a mimozemšťany. Maxmilián spolu s náčelníkem vymyslí plán na cestu do Jižní Afriky pro další boj proti nepřátelům. Ovšem ti jsou mnohem silnější než si kdo dovede představit a cesta nebude vůbec snadná. Dokáže Maxmilián dojít pro pomoc a postavit svým protivníkům a hlavně mohou s Jonášem tuto cestu přežít? V boji se z Dobráka, stává Cynik a cesta proti všem začíná. Skvělé pokračování prvního dílu, ve kterém hned od začátku začíná krvavá akce, ve kterém se Maxmilián brodí po kotníky ve své krvi a krvi svých nepřátel. Hodně nadsazený příběh a velké zvraty, nad kterými není třeba přemýšlet a jen si užívat cestu Cynika.

Guss zvrátil hlavu k pomrkávajícím bodům v nebeské báni. Všichni jsme ho následovali.
"Hvězdy zrudnou krví našich nepřátel" řekl "máme nového boha a máme cíl. Cesta krve může začít."

09.04.2024 5 z 5

Krev, pot a skluzy - Ivánku, kamaráde... Krev, pot a skluzy - Ivánku, kamaráde... Petr Čtvrtníček

(SPOILER) Divadelní hru Ivánku kamaráde, nastudovanou na motivy fotbalové korupční aféry, jsem slyšel poprvé někdy v r.2006. Pochopitelně skvělá parodie na odposlechy Ivana Horníka a Milana Brabce, která věrně zachycuje jejich rozhovory, je naprosto dokonalá, plná výborného humoru a nesmrtelných hlášek.

My tady skoro nedejcháme, ty vole, a ... to by se jeden posral

Ty vole, dyk my jsme jenom pěšáci. My jsme jen dělníci, vole fotbalu.

A všichni se na tebe stejně vyserou. Proletáři, vole, Si myslej, čůráci, že se to udělá samo

Ty vole, trochu úcty. Jenom kdyby trochu úcty, ty vole. Abysme mohli dejchat

Proto jsem prostě potřeboval tuhle hru i v knižní podobě a celá kniha je prostě stejně skvělá jako hra. Navíc zde máte fotky obou aktérů z různých divadel a na konci knihy i soupis všech korupčních afér ve fotbale v naší zemi.

Ty vole, ty mi dáváš sodu, Milane. To mi nedělej, ty vole, já jsem na doktora už tak. Hele pocem, ty vole, viděl jsi, co tam ten Luboš řešil tu pentli?

Ty vole, ta byla přísná.

No to mi ho teda vyndej, co to jako bylo jako? Ty vole

Tahle kniha nezevšední časem a její zlidovělé hlášky jsou stejně skvělé i po skoro dvaceti letech.

18.03.2024 5 z 5

A zrodí se Nadace A zrodí se Nadace Isaac Asimov

Epické završení fenomenální série Nadace. Poslední román, ve kterém se opět vrátíme na planetu Trantor, pojednává o konci života zakladatele Nadace Hariho Seldona, který se marně snaží zastavit úpadek společnosti. Fantastické zakončení, ve kterém se spojí všechny nitky z předchozích románů a vše do sebe naprosto zapadne. Asimov stvořil své alter ego, které došlo ke svému konci jako sám autor dopsáním této knihy. Já prostě tuhle románovou sérii miloval a Asimova považuji za jednoho vrcholných představitelů sci-fi.

15.03.2024 5 z 5

Bouře mečů 2 Bouře mečů 2 George R. R. Martin

Druhý díl série Bouře mečů, kdy díl je opět plný zvratů a nečekaných situací. Robb Stark se ukáže jako zdatný vůdce a jako dovršení jeho úspěchů chce uzavřít sňatek, ale to byl nebyl Martin ..... Jon Sníh brání Zeď, při čtení cítíte ten prostupující chlad až do morku kostí. Stejně jako spalující horko u Daenerys a jejich nádherných draků. Úžasné epické dílo, které čtete jedním dechem a vždy na další straně se dočkáte něčeho nečekaného, co vás naprosto ohromí a vy se nemůžete dočkat dalšího pokračování.

14.02.2024 5 z 5

Bouře mečů 1 Bouře mečů 1 George R. R. Martin

Válka je v plném proudu a již nejde zastavit. Lannisterové sílí a podmaňují si okolní země. Jon Sníh připravuje na Zdi obranu před Zdivočelými a ve vzdálené zemi Daenerys sbírá armádu, aby si vzala zpět co jí patří. Její hlavní síla jsou její milovaní draci. Fantastická epická sága, kterou čtete jedním dechem, ve které se snoubí intriky, přátelství, hrdinství, ale hlavně nikdo si z hrdinů nemůže být ničím jistý.

12.02.2024 5 z 5