namornice namornice komentáře u knih

Fejetony Fejetony Jan Neruda

Skvěle napsané, famozně přednesené!

23.08.2024 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Druhá díl série s Cormoranem Strikem se nese ve stejném duchu jako první kniha. Opět velmi zdařile napsané, charaktery hlavních postav se vyvíjí a oba hlavní hrdinové mě baví. Děj je na některých místech dost vleklý, ale to už je asi prostě u autorky typické. Docela se mi líbí, že Rowlingová zahrnuje do děje i události z doby, ve které se příběh odehrává a tak ještě víc dokresluje atmosféru místa. Opět posloucháno v audioverzi a opět chválím přednes pana Olivy. Určitě se pustím do dalšího dílu.

Jizvy plné beznaděje Jizvy plné beznaděje Stefan Ahnhem

Abych pravdu řekla kniha mě celkem zklamala. Série z Fabianem Riskem byla velice čtivá a hltala jsem díl za dílem. Tato kniha mi chvíli přišla jakoby ji ani nepsal Steven Ahnhem. Děj se dost vlekl, zápletka byla celkem předvídatelná a závěr uspěchaný. Přednes Jana Šťastného a Dany Černé byl naproti tomu velice zdařilý a oba dva odvedli skvělou práci. Hodnotím jako průměr. Doufám že v příštích knihách se vrátí autor s původním nasazením.

23.08.2024 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Slibný první díl série. Posloucháno jako audiokniha. Za mě byl přednes Petra Olivy velice povedený. Přednes a změny intonace byly za mě v pořádku a dobře se mi poslouchala i barva hlasu pana Olivy.

Příběh má pomalý rozjezd, ale graduje a napětí stoupá. Děj propracovaný i když místy komplikovaný s vedlejšími linkami. Obě hlavní postavy jsou však velice dobře zpracované a oba dva hrdiny jsem si moc oblíbila. Celkově hodnotím jako velice slušný začátek série a už se těším na další díl.

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Přednes Jana Zadražila by zasloužil cenu za mimořádný přínos do světa audioknih. Postavy jeho hlasem namluvené dostávají úplně nový rozměr, i ženské postavy zvládne vyjádřit úžasně a nezní to jako parodie. Náramně se u knih Terryho Pratchetta bavím ať už obsahem a nebo právě poslechem Jana Zadražila. Všechny postavy Hlídky jsou k popukání a poslech mi vždycky zvedne náladu. Chci další a další!

20.07.2024

Hrob Hrob Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa je vždycky sázka na jistotu. Její detektivky jsou mrazivé a neuvěřitelně napínavě zpracované. I u Hrobu tomu tak je a poslech jsem si náramně užila.
Děj se posouvá ve dvou rovinách a jejich prolínání navazuje. Prostředí Vestmannských ostrovů je znamenitě vykresleno. V této druhé knize ze série Černý led dostává větší prostor patoložka Idunn, která řeší nejen okolnosti vražd, ale také své rodinné problémy. Moc se mi líbí přednes Kláry Cibulkové, výtečně podkreslující atmosféru.

20.07.2024 5 z 5

Čtenářský kroužek na konci světa Čtenářský kroužek na konci světa Frida Skybäck

Líbil se mi způsob jakým byl příběh podán a obě dějové linky mě bavily. Záhada zmizelé sestry hlavní hrdinky dodala příběhu správnou dávku napětí. I když se nejednalo o úplnou pecku jako oddychovka se kniha hodila.

16.07.2024 3 z 5

Bavilo mě nahlédnutí do práce novináře a fascinovalo nadšení pro věc a houževnatost s jakou Etzler dělá reportáže. I když s přibývajícími kapitolami zněl už autor malinko nafoukaně, vytvořil knihu, která je velice informativní a nabízí pohled na realitu života v dnešní Číně. Je to opravdu děsivá diktatura, ale každá takováto kniha je důležitá, protože svým způsobem dává porozumět tomu jaká Čína je a snad i přispět k tomu, aby podobné tyranské vlády měly co nejmenší vliv. Poslouchala jsem jako audioknihu načtenou samotným Etzlerem a i když jeho bezprostřední projev přidal knize na autentičnosti, asi bych uvítala, kdyby byla načtena profesionálem (například Divoké labutě fantasticky interpretované paní Maciuchovou byl zážitek jak z obsahu tak i z poslechu).

16.07.2024 4 z 5

Žiju bez dětí Žiju bez dětí Martina Hynková Vrbová

Očekávala jsem od knihy víc. Jde bezesporu o velice zajímavý námět, který by si podle mě zasloužil klidně i delší zpracování avšak s trochu jiného pohledu. Na mě byla kniha trochu moc ezoterická. Rozhovory byly vcelku zajímavé, některé mě zaujaly víc, jiné méně. Určitě ale děkuji autorce za snahu toto téma otevřít a doufám, že knih z podobným námětem se objeví víc.

Poslední na řadě Poslední na řadě Helen Fields

Souhlasím s ostatními komentáři v tom směru, že s předchozí „dokonalou“ sérií se to nedá srovnat. Helen Fields to rozhodně umí líp. Poslední na řadě je detektivkou poněkud zvláštní i konec je velice neobvyklý. Prostředí mě nicméně bavilo a autorka ho umí popsat velice poutavě. I když mě tato kniha nezaujala tak jako předchozí série i tak se do další autorčiny tvorby pustím a jsem zvědavá s čím přijde příště.

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Nesmírně čtivý fiktivní příběh, který však skvěle vystihuje dobu, ve které se odehrává. Kniha je vtipná, svižně napsaná a její hlavní síla je ve vykreslení postav. Hlavní hrdinka vědkyně Elizabeth Zott je netypická představitelka žen své doby – bavilo mě číst její příběh a přála bych si další pokračování. Seriálové zpracování mě zatím minulo – asi si nechám zažít knihu nějakou dobu, ale určitě taky shlídnu.

16.07.2024

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Ani další kniha Lisy Reganové nezklame. Josie Quinnová pátrá po své sestře Trinity, která zmizela z pronajaté chaty a přitom odkrývá další tajemství a podrobnosti z minulosti jak své tak i své rodiny. Námět tentokrát zcela jednoduchý, ale opravdu dobře zpracovaný. Děj svižný a napínavý až do konce. Závod s časem o Trinitin život dává Josie zabrat a za spolupráce kolegů se žene do překvapivého konce. Už se těším na další díl.

29.04.2024

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Tohle mě bavilo moc. Originální příběh a skvělý humor. Autor píše lehce a srozumitelně a podává pohled na aspergerův syndrom z té humornější - možná malinko zlehčené - stránky. Hlavní postavu Dona Tillmana si nelze nezamilovat a jeho originální přístup k hledání manželky opravdu pobaví. Jsem nesmírně zvědavá na filmové zpracování s Henry Cavillem. Poslech audioverze byl skvělý zážitek, Jan Zadražil opět nezklamal a odvedl senzační práci. Další knihu Graemea Simsiona si určitě taky ráda přečtu.

27.04.2024

Zimní hrob Zimní hrob Peter May

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách – částečně v přítomnosti a částečně v blízké budoucnosti. I když je tento styl pro Maye nezvyklý vše ostatní je už typický May. Detektivní linka je upozaděna a jde hlavně o popis místa a složitých lidských příběhů a rodinných vztahů. Námět je bezpochyby velmi zajímavý a aktuální. Postavy jsou uvěřitelně napsané. Poslouchalo se to dobře i když přednes mi až tak nesedl.

27.04.2024

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Setí, pěstování, sklizeň - i když nejsem úplně zahradník nesmírně jsem si tuto knížečku užila. Poslouchal jsem jako audio verzi, fejetony jsou vtipné, bravurně napsané a v podání Kateřiny Winterové to byl úplný balzám na duši. Kateřinu a „její“ Herbář sleduji už od první sezony a tak mi přednes zahrádkářských radostí i strastí naprosto sedl. Na pět hvězd jsou i hudební předěly, které naprosto evokují prvorepublikovou pohodu. Čapek je klenot mezi spisovateli a jeho knihy perly v každé knihovně.

27.04.2024 5 z 5

Dovolená očima delegátky Dovolená očima delegátky Jitka Herzánová

Tahle kniha mi moc nesedla. Z celého vyprávění jsem měla pocit, že autorka v podstatě svou práci opravdu nemusí a neustále si stěžuje. Příhody každodenního života delegátky měly být nejspíš úsměvné a humorné, ale mě spíš přišly jako stále dokola opakované reptání na všechny klienty. Další knihu už si asi nepřečtu. Škoda, myslím že i taková práce má své klady, které ovšem autorka nějak nedokázala vyzdvihnout.

24.04.2024 2 z 5

Pověz mi, jak žijete Pověz mi, jak žijete Agatha Christie

Agátha Christie jako archeoložka. Velice zajímavá kniha nesmírně poutavě napsaná.
Vzpomínky na několik let strávených se svým manželem, archeologem Maxem Mallowanem, při vykopávkách v Sýrii během 30.let 20 století. Atmosféra doby z knihy sálá s každou kapitolou a každým dalším dobrodružstvím nebo zážitkem, který Agatha popisuje. Píše především o jejich každodenním životě a o lidech, se kterými svůj život sdíleli – o členech expedice, personálu domácnosti, dělnících a místním obyvatelstvu. Život královny detektivek byl nesmírně zajímavý a ona sama byla člověkem neobyčejně pozoruhodným. Přednes Martiny Hudečkové se velice povedl. Určitě doporučuji.

24.04.2024 5 z 5

Ďáblova kolonie Ďáblova kolonie James Paul Czajkowski

Tento díl Sigmy Force ,mi přišel slabší než ostatní díly, akční scény už trochu moc a celkově jsem se nějak nedokázala začíst – zaposlouchat. Často mi myšlenky odlétaly jinam a v textu jsem se trochu ztrácela. Možná mi prostě jen tento díl a zápletka zrovna moc nesedla, protože jinak mě série baví a dobrodružství hochů ze Sigmy si vždycky užívám. Doufám, že příští díly už zase budou více záživné.

02.04.2024

Bretaňské zlato Bretaňské zlato Jean-Luc Bannalec (p)

Tato série mě dost překvapila a chytla a moc mě baví. Jean-Luc Bannalec má ve svém stylu psaní silný smysl pro místo příběhu a podobně jako třeba Peter May s popisem skotské krajiny a kultury i v Bannalecových detektivkách mě moc baví prostředí a způsob života v této mořem vonící krajině. Další detektivní příběh se odehrává ve slavných Bretaňských solných polích a během pátrání se dovídáme i dost informací o unikátních způsobech sklizně tohoto nerostu. Komisař Dupin je znamenitě napsaná postava a kniha mě bavila od začátku do konce. Skvěle se mi u poslechu vaří. Netrpělivě čekám na další audio zpracování a doufám že to nebude dlouho trvat.

21.03.2024 4 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Klasická Angela Marsons, velice dobře napsané, dva různé případy, naštěstí ale oba dost napínavé, děj hezky odsýpal. Přednes jako vždy na jedničku. Malinko předpokládaný konec, ten mohl být trochu propracovanější, nicméně je to ale série, co zatím nezklamala. Už se těším na další díl.

21.03.2024