nela3812 nela3812 komentáře u knih

Běsnění Kojota Běsnění Kojota Owl Goingback

Běsnění Kojota je pro mě jedním z největších překvapeních tohoto roku. Popravdě jsem po přečtení anotace a zhlédnutí obálky čekala trochu jiný příběh, ale byla jsem skutečně mile překvapena, když jsem zjistila, jak se věci mají.

Autor nám připravil příběh ze současnosti, který se odehrává na území USA a většinu času pak na hřbitově a v pohřebním ústavu. Pro horor rozhodně velmi sympatické prostředí a navíc nám na trhu chybí knihy, které by se pohřebnictví více věnovali. Nevím jak pro vás, ale ačkoliv mě smrt trochu děsí, tak je pro mě práce v pohřebním ústavu celkem fascinující.

Do toho prostředí navíc autor zakomponoval původní obyvatelstvo a velkou radu, jež se skládá z jedinců, kteří mohou měnit podobu. Dostáváme tak reálný svět protknutý trochou mýtických prvků. Už jen to je samo o sobě z mého pohledu originálním námětem a příběh je díky tomu velmi lákavý. Ona změna podoby ze zvířete na člověka bude pravděpodobně jen pro silnější povahy. Přeci jen obracení kůže naruby není žádný med a autor rozhodně nešetří s detaily.

V příběhu nechybí napětí a mrazivé scény. Není to sice zcela to, co bych od hororu očekávala, nicméně i přesto jsem ze zpracování nadšená a příběh mě pohltil od samého začátku. Střídá se zde několik pohledů, které na sebe krásně navazují a vytváří propracovanou zápletku.

Dokonce i hlavní hrdinka dostává velké plus za svou duchapřítomnost a rozumné jednání. Inu, kolikrát narazíte na hlavní hrdiny, kteří si v případě nebezpečí zavolají o pomoc, místo toho aby se bezhlavě vrhali do předem prohraného boje? Přesně tak, to se jen tak nevidí. Sympatie vůči hlavním hrdinou jsou zajištěny a dám za ně ruku do ohně.

Vývoj příběhu je bohužel trochu předvídatelný a proto dávám jen 4/5.

20.09.2022 4 z 5

Vášeň Vášeň Geneva Lee

Investice do této série nebude to pravé. Ač jsem se v tom snažila najít nějaké plusy, nedařilo se mi to. Nejednat se o štafetu, tak knihu odkládám a nedočítám. Nejen ze mi příběh nic nedal, ale po dlouhé době jsem narazila na štafetu, kde jsem silně nesouzněla s některými komentáři. Čtení tak pro mě bylo ještě o něco náročnější a tolik mě nebavilo.

Je slibován příběh nabitý sexem. Ne že bych to tam nutně potřebovala, ale být ho tam víc, tak se to alespoň tolik nevleče a dostaneme nějakou zajímavou akci. Je až neuvěřitelný, jak se celá dějová linka vleče! Pravděpodobně i proto, že naprosto postrádá jakékoliv zvraty! Hlavní hrdinové prakticky nonstop kecají (o tomtéž dokola) a skutek utek. Narovinu? Ještě jsem nezažila někoho kdo by o sexu tolik žvanil, než aby si to rovnou rozdal. A když už na to fakt vlítnou, tak ty huby stejně nezavřou. Achjo.

Pokud jde o hlavní hrdiny, budu se opakovat. Jak již zmínili jiní čtenáři, tak Clara je naivní a Alex nafoukaný. A v tomto směru by se o nich dalo mluvit téměř do nekonečna. Pozitivních vlastnosti moc nenajdeme. Alespoň že k sobě se chovají hezky….Ha! Ani to ne! Sympatie tady prostě nemůžou existovat, rozhodně ne z mojí strany. Pozastavila jsem se nad několika komplikovanějšími scénami, kdy ti dva jako zázrakem dostali rozum, ale jinak? Ne. Ne. Ne! Nedokážu si představit, že je těm dvěma věnováno dalších asi 9 dílů? O čem to jako bude?

Ne, neříkejte mi to. Tuhle sérii už nechci vidět. Příběh postrádá jakoukoliv gradaci, postavam chybí charakter, sexuální scény nemají napětí. Co tahle kniha má? Hezkou obálku.

Takže tak. Rozčílila jsem se u recenze, není mi líp. Najde se par jedinců, které kniha nadchla, takže to klidně zkuste, ale já vás varovala! Po dočtení jsem chtěla hodnotit více pozitivně, ale narozdíl od hlavních hrdinu jsem své kroky promyslela a víc než 1,5/5 tomu nedám. Čistě z bezpečnostních důvodu.

16.08.2022 2 z 5

Pýthie Pýthie Veronika Černá

Spoustu recenzí mě odrazovalo od čtení, ale jsem ráda, že jsem nakonec dala příběhu šanci. Překvapivě jsem si čtení užila a každou volnou chvilku jsem se s nadšením ke čtení vracela, abych zjistila jak se rozvíjí vztah našich hlavních hrdinů.

Sázka byla zajímavým prvkem příběhu. Díky pravidlům a jednotlivým schůzkám, které vymýšlela Lis si troufám říct, že je tento příběh mezi obdobnými velmi originálním. Dva zamilovaní jedinci se vsadí o sex. Oba ho chtějí, ale jeden z nich se musí tomu druhému bránit, aby sázku vyhrál. A právě to mě na příběhu bavilo nejvíce. V této hate to love romantické lince, která se velmi brzy překlopila na “love to love” (vím, neexistuje to, ale situaci to popisuje dokonale) nebyla nouze u humorné scény, u kterých jsem se upřímně zasmála.

Bohužel jsou však hodně upozaděny fantasy prvky příběhu. Příběh se sice odehrává v jiném světě a sem tam jsou zmíněny magické prvky nebo předměty, ale k samotné magii v příběhu dochází velmi zřídka. Nemá tak na vývoj postav a dějově linky žádný vliv. Pokud by tam tyto fantasy prvky chyběly, příběh by o nic nepřišel. Za mě tedy zbytečně a pokud se knihu chystáte číst právě z tohoto důvodu, tak budete velmi pravděpodobně zklamání. Tohle není fantasy.

Naopak dostáváme poměrně dost sexuálních scén. Ale jak už tušíme, chybí v nich sex. Opět se tak dostáváme k oné sázce. Chybějící sex zcela nahradí napětí mezi hlavními hrdiny, které by se dalo krájet, a také téměř neuvěřitelná zdrženlivost hlavních hrdinů. Pro čtenáře erotiky a především romantiky to bude to pravé. Věřte mi, že se vám to bude líbit!

3,5/5

16.08.2022 3 z 5

Deeply Deeply Ava Reed (p)

Často jsem se setkala s tím, že série mívají spíše klesající tendenci. Zde je tomu však právě naopak. Poslední díl této trilogie naprosto převálcovat dva předchozí.

Možná za to mohou doposud nepoznaní hlavní hrdinové, u kterých jsme neměli žádná očekávání. Nebo v mém případě velmi blízké téma, na které autorka ukázala skrze Zoey. Oba tyto faktory však měli jasný účinek a příběh si mě okamžitě získal.

Příběh příjemně graduje a hlavní hrdinové mezi sebou vedou čím dal hlubší rozhovory a čím dal více otevírají své rány z minulosti. Díky vzestupné tendenci se příběh stává napínavý nejen rozvojem vztahu mezi nimi, ale také hloubkou témat, o kterých diskutuji. Tito dva vám zaručeně přirostou k srdci stejně jako mně a mnoha dalším čtenářům.

Hlavní hrdinové mi natolik vzali dech, že ani jejich chování nemám co vytknout. Ač bych se v jejich situaci zachovala jinak, stejně však s jejich kroky souhlasím. Nemohu je tak zařadit mezi nemyslí jedince, kterých mám z dalších knih už poměrně dlouhý seznam. Díky bohu za tyto dva a jejich racionální myšlenky.

Velké díky patří také autorce za to, jak citlivá témata v knize otevírá. Je tolik témat o kterých je třeba mluvit, jako právě to Dylanovo. Toto je však první kniha, ve které jsem se s tím setkala, možná je to pro nás až příliš všední téma, ale neméně důležité jako jsou šikana či sexuální obtěžování.

Je to jeden z nejkrásnějších a nejhlubších romantických příběhů, které jsem dosud četla. A ano, jde to napsat i bez sexu a stále je to neskutečné čtivě. Tohle se mezi romantickým knihami opravdu povedlo. Krásný závěr série.

06.08.2022 5 z 5

Vše, co k tobě cítím Vše, co k tobě cítím Nora Welling

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji @knihydobrovsky.

V této knize vás zcela jistě naprosto nadchne prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Nejen detailně vykreslená krajina Andalusie, ale také do posledního drobečku krásně popsaná španělská kuchyně, si vás získají okamžitě. Prostředí v tomto příběhu se opravdu vydařilo a je doslova dechberoucí.

Také hlavní dějová linka si vede skvěle. Máme poměrně neotřelou zápletku a hlavní hrdiny 30+. Především oni jsou v romantické knize příjemnou změnou oproti postavám že SŠ a VŠ. Mají sice své mouchy, ale ve výsledku to v hlavě mají opravdu srovnané a při jejich rozhodnutích si neťukáme na čelo, jako tomu bývá u mladších jedinců.

Jak říkám, byla to opravdu příjemná změna v porovnání s ostatními příběhy. O to víc mě mrzí, že se romantická linka nevydařila. Vývoj vztahu mezi hlavními hrdiny je těžko uvěřitelný a stane se zničehonic.

Zde mi nejvíce pomůže citát z knihy: "...nevím proč, ale z nějakého záhadného důvodu bych najednou hrozně rád věděl, jakou barvu její oči mají."

Inu, v životě to tak opravdu může být, ale tady jsme v knize. Jako čtenář prahnu po detailech, chci znát jejich myšlenky, znevažovat jejich volby! Chci vidět do hlouby jejich duše a prožívat s nimi úskalí vznikajícího vztahu.

Autorka příliš dlouho brouzdá po povrchu, jejich minulosti a prostředí hřebčína. Chybí mi zde hloubka rozvíjejícího se vztahu, okolo kterého byl celý příběh postavem a nakonec jim byl i pohřben.

Příběh se čte opravdu krásně a romantickým duším jej mileráda doporučím. S ohledem na hloubku romantické linky však hodnotím 3,75/5. ⭐️

13.07.2022 4 z 5

Nespadni, neutop se, neumírej Nespadni, neutop se, neumírej Lise Villadsen

Autorka se pustila do těžkého tématu sociální úzkosti. K tomu se rozhodla přidat ještě problémy spojené s komunikací, partnerskými vztahy, dospíváním, rodinou starající se o nemocného člena,...Ž je toho hodně? A co teprve, když uvážíme, že to vše se snažila doslova nacpat na necelých 200 stran. Méně je někdy více! Tady to platí dvojnásob.

Na 200 stranách toho chtěla pojmout moc. A to nejdůležitější se úplně ztrácelo. Hlavní postava měla trpět silnou úzkostí, ale pohled kterým to bylo vyprávěno, hovořil spíše o něčem jiném. Ve výsledku tak jako čtenář máte pocit, že zneužívá existence této nemoci pro manipulaci s okolím. Rozhodně více jak polovinu příběhu vytváří pocit, že jí skutečně nic není a jen si "užívá výhody" s tím spojené.

Tohle není dobře zvládnuté. Nevrhá to dobré světlo na psychické nemoci a už vůbec to dobře neukazuje, jak všechno zvládnout co nejlépe.

A pokud bych tomu měla nasadit korunku (či chcete-li třešničku), očekávejte, že celý příběh vyvrcholí asi tak na dvou stranách, kdy jedna z našich hlavních hrdinek přijde k zcela náhlému uvědomění, jež jí vede k velmi spontání několika minutové akci.

Když jsem knihu dočetla, ohodnotila jsem ji ve svém poznámkovém bloku 2,5/5 hvězd. Nyní se na příběh dívám zpět, po tom co jsem si ho nechala projít hlavou a přečetla něco podobného a dávám 1/5.

16.06.2022 1 z 5

Klub knihomolských srdcí Klub knihomolských srdcí Lucy Powrie

Tohle byla za mě jedna z knih, kterou skutečně vnímám jako četbu pro specifickou věkovou supinu. Jsou knihy, které jsou určeny mladším čtenářů, ale přesto se vezou na pohodové vlně a i starším čtenářům přináší odpočinkovou četbu. Tato kniha však není takovým případem.

Chování hlavní hrdinky je po celou dobu nesmírně hloupé a jednoduché. Příběh se točí kolem zápletky z její minulosti, jenž měla být obrovským problémem pro navázání vztahů. Ve výsledku to však vypadlo do příběhu vměstnané na sílu a kdyby to tam nebylo, udělala by autorka lépe.

Příběh by byl i sám o sobě velmi zajímavý, kdyby byl postaven na dobrodružném výletě hlavních hrdinů za literárními místy. Nápad s roadtripem po rodištích a bydlištích oblíbených autorů byl skutečně zajímavý, pokud by autorka zaměřila svou fantazii tímto směrem, udělala by z mého pohledu lépe. Myslím, že by z toho mohl být super dobrodružný příběh ze života knihomolů.

Upřímně jsem také čekala více knihomolských témat a zábavy, nicméně to už je pravdu záležitost jednotlivce. Ocenila jsem odkazy jak na starší, tak i novější literaturu.

Hodnotím 3/5 a myslím, že jsem ve výsledku příliš shovívavá. Nicméně přihlížím k tomu, že nejsem cílovou skupinou pro tuto knihu a myslím, že mladší čtenáře by to potěšit mohlo. Příběh je skutečně čtivý

02.05.2022 3 z 5

BreakAway BreakAway Anabelle Stehl

Knihu jsem měla možnost číst v rámci #ambasadorstvi a #spoluprace u @knihydobrovsky.
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Knížka mi svým tempem a gradací děje připomíná Strmý pád. Na můj vkus byl však dej v této knize velmi táhlý a vztah hlavních postav naprosto nelogický. Zde mám ohledně tempa stejné pocity. Děj je táhlý a obsahuje spoustu zbytečných detailních popisů.

Vztah hlavních postav je však oproti tomu příjemný, hezky se vyvíjí a příjemně to mezi nimi jiskří. Ale jejich dialogy mi přišli smutné a bez energie. Přišlo mi to tlačené na sílu. A Noahovo tajemství tam bylo vloženo spíš pro efekt, než že by skutečně zamíchalo dějem.

Oproti tomu velmi "oceňuji" tajemství, které měla Lia. Za mě je to téma, které je třeba stále znovu a znovu otevírat. Nemluví se o něm tolik, jak by mělo. Tady autorka získala hodně bodů do plusu. Hezky zpracované pocity obou dívek...

Příběh se odehrává v Berlíně, vrátilo se mi tak mnoho vzpomínek na Erasmus. Díky tomu mi prostředí bylo velmi blízké a dařilo se mi skvěle orientovat při cestách hlavních hrdinů.

V příběhu chybí překvapení, nepředvídatelnost a nějaký zajímavý zvrat, který by pořádně zamíchal rozdanými kartami. Chybí wau efekt...To bohužel velmi negativně vyvážilo množství gramatických chyb a chyb ve slovosledu. Na knize se to bohužel hodně podepsalo a čtení kvůli tomu není tolik příjemné a plynulé.

Sečteno a podtrženo. Neurazí, nenadchne. Na knihu jsem se velmi těšila, ale na hranici Lilly Lukas, kterou zbožňuji, nedosáhla ani z poloviny.

3/5 ⭐️

13.04.2022 3 z 5

Výkřiky v temnotě Výkřiky v temnotě Darcy Coates

Po první knize jsem se nemohla dočkat, až se pustím do pokračování. Asi jsem se těšila příliš moc, protože prvních 130 stran byl boj na 14 dní. Ještě štěstí, že se nevzdávám, protože potom mě děj vtáhl natolik, že jsem knihu stěží odkládala.

Autorka konečně poodhalila, co způsobilo celosvětový výpadek energií, změny počasí a hlavně znetvoření obyvatelstva. Bála jsem se, aby se z toho nakonec nestalo spíš sci-fi než horor. Protože už i mezi horory balancuje příběh na tenkém ledě...Naštěstí to má vše celkem logické vysvětlení a do děje to krásně zapadlo.

Iracionalita hlavní hrdinky je stále neměnná a mrzí mě, že nedosáhla alespoň nějakého vývoje vpřed. Opakovaně podniká nebezpečné kroky a ohrožuje okolí a přítom je to vcelku rozumná bytost. Mám z ní pocit rozpolcenosti a nevím zda ji mám rada nebo ne. Naštěstí má Dorana, který je obezřetnost sama a krásně se tak s Clare doplňují. Romantická linka je to poslední, co bych v hororu čekala. Ale tady to autorka podává tak, že to příběh nijak nenarušuje.

Tentokrát mi v příběhu chybělo více mrazivých a děsivých scén, ale naopak zde bylo více napětí. Pravděpodobně díky tomu, že se vše neodehrává jen v 1 domě a přilehlém lese. Čeho zde bylo až příliš? Rozhodně popisů, které jsou zdlouhavé a doslova uspávají. Kniha má díky tomu přes 400 stran a dost prázdných míst.

Konec příběhu je opět dost otevřený a já doufám, že se posledního dílu dočkáme brzy. Potřebuji vědět, zda se podaří svět zachránil nebo ne.

Hodnotím 3,5/5. První díl mi sedl více, ale rozhodně je to něco co si zaslouží pozornost. Tahle série mě opravdu baví.

11.03.2022 3 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

Konečně jsem našla knihu od Darcy, která mi sedla od samého začátku a po dočtení nemám téměř co vytknout. Během čtení jsem jako v dětství běhala od vypínače k vypínači a bála se, ze mě sledují přízraky. Tato kniha vynahradila všechny mrazivé scény, kterých jsem se u jiných autorčiných knih nedočkala.

Kniha je napsána velmi čtivě a napínavě už od prvních stran. Pohltila mě okamžitě a i když nemohu říct, ze by mě zcela bavila hlavní hrdinka, tak mi to celkové prostředí knihy a příběh plné vynahradili. Mnohem raději bych viděla do hlavy Dorranovi, než Clare. Nebo alespoň půl na půl, jeho myšlenky mi tam často chyběly a ty její mi často přišli zcela iracionální. Ale kdo ví, dokud člověk podobnou situaci nezažije, neví jak by se sám zachoval.

Cely příběh má trochu apokylyptický nádech. Dělá to na mě dojem konce světa, ať už jde o počasí nebo o to, co se lidem děje. Mrzí mě, ze nám toho autorka v prvním díle moc neodhalila a doufám, ze druhy díl přinese nějaké vysvětlení událostí, které se stali. Autorka byla v tomto ohledu až příliš tajemna a nedala nám žádné kousky skládačky, mám tedy jen spoustu teorii postavených na zkušenostech z jiných knih.

Hodnotím 4/5 a okamžitě se vrhám na další díl. Protože ten konec? Chci co nejdříve vědět, co se odehrávala ve světě mimo panství. A těším se, ze snad blíže poznám i další postavy.

02.03.2022 4 z 5

Nejdelší jízda Nejdelší jízda Nicholas Sparks

Moje první setkání se Sparksem dopadlo na jedničku. Musím uznat, ze autor umí psát. Viděla jsem několik jeho knih zfilmovaných a nyní jsem měla možnost si jeho příběh také přečíst. A je to prostě krása, příběh vás chytne za srdce. Je naplněn radosti i skutkem a vyvolává ve čtenáři silné emoce.

Zpočátku jsem se nemohla začíst a dějová linka z minulosti mi stylem vyprávění neseděla. Příběh to byl zajímavý, ale z počátku jsem si k hrdinům z minulosti nedokázala vytvořit takové pouto jako k těm z přítomnosti. Ale láska Iry a Ruth mě naprosto dojala ...mít ve staří vedle sebe někoho takového, jako měli oni dva, je sen.

V přítomnosti mě moc bavilo prostředí farmy a rodeo závodů. Právě díky tomu jsem si opět o rozšířila znalosti z dalšího sportu. Zamilovala jsem si také oba hlavní hrdiny. Bavilo mě, jak si pouto vytvářeli pomalu a jak si za začátku vykali a chovali se k sobě s úctou a pokorou.

Byla jsem hodně zvědavá na konec a propojení i obou příběhů. Vytvořila jsem si několik teorii, ale trefila jsem se pouze okrajově. Finanční zaplatíš byla promyšlená mnohem více než jsem čekala a bylo to krásné.

Občas jsem měla pocit, že se příběh trochu vleče a dozvídáme se zbytečně informace. A také linka z minulosti mi moc neseděla, proto hodnotím pouze 4/5, ale příběh vám moc rada doporučím.

19.02.2022 4 z 5

Město duchů Město duchů Victoria Schwab

Bylo znát, že se jedná o knihu pro mladší čtenáře (12-13 let), a není proto možné očekávat mnoho mrazivých scén, o které si anotace i obálka říkají. Myslím, že i pro mladší čtenáře to není příliš strašidelný příběh a vidím tam prostor pro zlepšení. Jedná se však o první díl, který obvykle bývá hodně seznamovací, věřím tedy, že v dalších knihách se mrazivých scén bude objevovat více.
Námět samotný byl zajímavý, ale nebylo mu věnováno tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. Osobně bych byla ráda, pokud by autorka více rozvinula speciální schopnosti, které Cassidy získala, a dozvěděli jsme se více o fungování světa za Závojem. Téma bylo otevíráno pouze okrajově a příliš jsme se toho nedozvěděli.
Nejvíce mě na knize zaujalo prostředí Edinburgu, které jsem si na každé straně užívala a upřímně doufám, že se tam budu moci jednou podívat.
Stejně tak mě zaujali i hlavní hrdinové, oba byli velmi sympatičtí a krásně se doplňovali. Jsem zvědavá, zda se třeba v dalších dílech z přátelství mezi Cassidy a Jacobem vyvine v něco většího a hlubšího. Zda najdou cestu, jak spojit člověka s duchem. Právě kvůli této informaci bych se s radostí pustila do dalších knih, ale jinak mě nic dalšího k pokračování čtení netáhne.
Kniha je čtivá, na jedno či dvě odpoledne. Ale celkově mám pocit, že příběhu chybí hloubka, která by čtenáře vtáhla a již nepustila. Hodnotím 3/5.

15.02.2022 3 z 5

Březový háj Březový háj Lukáš Zárybnický

Tato útlá knížka pro mě byla poměrně velkým vystoupením z komfortní zóny. Jsem však vděčná, že jsem tento krok udělala a obohatila svou knihovnu o nový žánr.

Přiznávám, že jsem od knihy očekávala více válečných scén, kterých je tam však pomálu. V knize se setkáte pouze s jedinou. V čem mě však kniha překvapila, byli hlavní hrdinové příběhu a trable, s nimiž se ve své přítomnosti i minulosti setkali.

Kniha odkrývá myšlenky hlavních hrdinů (němci) během jejich přípravy na boj s Francií. Autor nám nabídl skvělou příležitost nahlédnout do mysli mladých vojáků a do příprav na boj. Ukazuje nám pravou tvář války, i když zrovna nestojíte na bitevním poli se zbraní v ruce. Ukazuje nám závislost, přátelství, zlobu, vztek i smutek.

Konec knihy mi téměř vyrazil dech. Označila bych to za jediný zvrat, který v knize najdete. Avšak i to zcela stačí na to, aby to ve čtenáři zanechalo stopu. Jak málo stačí k tomu, aby se celá situace otočila o 180°? Jak křehký je lidský život a lidská mysl? Konec, ač třeba lehce očekávaný budí spoustu otázek a nutí k zamyšlení.

Ačkoliv kniha není plná válečných akcí a zvratů, tak si mě příběh i přesto získal. Přečetla jsem knihu jedním dechem od první až do poslední strany. Našla jsem několik silných myšlenek, nad kterými jsem se na okamžik pozastavila a byla vděčná, že mohu žít ve světě, kdy můj domov nezmítá takováto válka.

Pokud stejně jako já válečnou literaturu nečtete, ale přesto jí chcete dát šanci, bude pro vás tato kniha ideálním startem Je útloučká a příběh dává více nahlédnout na psychickou stránku války, než jen na krvavé boje. To jsem jako začátečník v této oblasti ocenila.

Hodnotím 5/5 a doporučuji, abyste knize dali šanci. Je to sice náročné téma, ale je napsáno s citem pro detaily, myšlenky, příběh i autentičnost doby.

11.01.2022 5 z 5

Aristokrat Aristokrat Antonín Mazáč

S autorem jsem již měla tu čest v knize „Nezbytná opatření“, která měla na můj vkus velmi pomalý rozjezd…a na ty já prostě nejsem. V této knize jsem však byla mile překvapena a děj mě okamžitě vtáhl a do poslední strany nepustil. Propracovanost knihy a zápletky je naprosto geniální. Celkové propojení všech indicií a obou příběhů se mi samotné odhalit nepodařilo. Jednotlivá vodítka byla dobře skryta, ale pozornějšímu oku než má já určitě neuniknou.
Hlavní zápletka se točí kolem ázerbájdžánského gangu v Karlových Varech. Měla jsem možnost město navštívit a prostředí knihy mi proto bylo o něco bližší a má fantazie se během čtení knihy opravdu vyřádila. Ač autor některé části města pozměnil, tak jsem své záchytné body našla a orientaci v prostředí (se kterou mám často problém) mi to usnadnilo.
Kniha se soustředí především na hlavní zápletku a děj knihy, postavám není věnováno tolik prostoru, kolik bych jako čtenář bývala ocenila. Nicméně jsem došla k závěru, že pro chybějící informace sáhnu po první knize, která se postavám jistě věnuje více. Doporučuji ovšem číst nejprve díl první, protože tento obsahuje poměrně dost spoilerů z toho prvního. Mínus pro mě, ale co nadělám – do prvního dílu se půjde seznámit hlavně s postavami.
Tahle česká detektivka, z českého prostředí je za mě velkým doporučením (5/5). Těším se na další díl!

01.01.2022 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Krásné ilustrace a milý příběh.

01.01.2022 5 z 5

Rybář Rybář John Langan

Knihu jsem četla v rámci štafety u @art3mis_books, které tímto ještě jednou děkuji za možnost zapojit se a knihu si přečíst.

Kniha mi bohužel příliš nesedla. Už od samého začátku jsem měla problém se začíst, kvůli celkové formě a jazyku vyprávění.

Příběh má velmi zajímavá námět, který autor zpracovává ve 2 dějových linkách, nicméně na mě ani jedna linka neudělala dojem hororu. Našla jsem 2-3 mrazivé scény, ale těch pár řádků z knihy horor rozhodně neudělalo. Naopak jsem v knize pociťovala hodně velkou fantazii autora, především pokud jde o historku z minulosti. Ta na mě dělala dojem spíše fantasy, než hororu. Byla velmi propracovaná, místy natolik že jsem se v tom až ztrácela.

Autorovi se párkrát podařilo vyzradit děj (jestli to bylo úmyslně - netuším), a příběhu to dost ubralo na napětí. Když vám autor sám řekne, kdo tu bitvu přežije, tak už si to tolik neužijete a dané postavy jsou pro vás náhle prakticky nesmrtelné. Proto mě u čtení drželi jen poznámky holek přede mnou, i když se v názoru na knihu rozcházíme. Možná proto mě to bavilo – vidět knihu v ten samý moment, ale jinýma očima.

Co knize rozhodně nemohu upřít je propracované prostředí Dutchman’s Creek. Autor opravdu krásně popisuje cesty kolem a také ono osudné místo má své kouzlo. Pokud bych na knize měla něco ocenit, je to právě prostředí a velká fantazie autora v historce z minulosti.

Hodnotím 2,5/5. Tato kniha mi nesedla a nebýt štafety, tak jí po 20 stranách odložím.

01.01.2022 2 z 5

Lemony Lemony Markéta Maar Eder

Už je to velmi dlouho, co jsem naposledy četla pohádku, a tato knížka pro mě byla příjemným návratem do dětských let. Krásný příběh o malé holčičce, která ztratila maminku a brzy i jí samotnou čeká velmi náročný úkol a rozhodnutí.

Pro mě osobně to byla jednohubka na jedno odpoledne, ale pokud máte ve svém okolí děti, tak věřím, že Vás zabaví na mnoho zimních večerů. Z knížky sálá krásná zimní a především vánoční nálada, která vás naprosto pohltí. Doufám, že jednou nadejde den, kdy se o tento krásný příběh budu moci podělit i se svými dětmi.

Knížka je doplněna o krásné, něžné a roztomilé ilustrace, které příběhu dodávají špetku kouzla navíc. V jednoduchosti je krásná a u těchto ilustrací to platí dvojnásob, krásně se s příběhem doplňují.

Tato útlá knížka v sobě nese příběh o ztrátě milované osoby a předává nám poselství, že i když v životě přijdeme o milovanou osobu, náš život jde dál. Truchlit je důležité, ale je také důležité opět se radovat a vzpomínat na krásné společné okamžiky.

Zpracování tohoto příběhu a této myšlenky se mi moc líbí. Je smutný i veselý, je prostě a jednoduše reálný. Zasáhne vaše srdce a v myšlenkách vám zůstane ještě dlouho po dočtení. Zvláštně dětem může takový příběh, ilustrovaný na malé Lemony, ukázat jak se vypořádat se zármutkem po ztrátě milované osoby. A i nám dospělým alespoň na malou chvíli připomene, co je v životě opravdu důležité – láska, upřímnost a podpora.

Jediná věc, kterou bych vytkla je opravdu přespříliš zdrobnělin, které se v knize nachází. Příběh je nejen pro děti, ale také pro dospělé a těch zdrobnělin tam na mě bylo až příliš mnoho. Myslím, že polovina by úplně stačila a příběh by o své kouzlo a něhu nepřišel.

Hodnotím 4,5/5 ⭐ a vám knihu doporučuji jako dárek k vánocům. Osobně bych jí darovala třeba své babičce, aby mohla předčítat mé malé sestřence.

02.12.2021 4 z 5

Adventní kalendář povídek na zimní nečas Adventní kalendář povídek na zimní nečas * antologie

Jedná se již o druhý sborník, které nakladatelství vydalo, a při porovnání s prvním jsem zaznamenala mnoho povídek, při kterých autoři opravdu popustili uzdu své fantazii.

Z mého pohledu tam tentokrát nebylo tolik povídek, které by mě upřímně rozesmály nebo zahřály u srdíčka, ale i přesto jsem pro Vás opět vybrala top 5 povídek, které v tomto sborníku nesmíte minout.

° Přišel k nám Mikuláš

° Žádný čas na nečas

° Srdcový král

° Obyčejné lidské štěstí

° Vánoční úlovek

Budu se opakovat, ale i tentokrát doporučím sborník povídek jako drobnost, která pod stromečkem udělá radost každé vánoční duši. Každý si tam najde to své a především tam všichni najdeme příjemnou a pohodovou vánoční náladu.

Za mě je to tentokrát 4/5, ale i tak sborník vřele doporučuji. Tentokrát v něm totiž najde i jednu bonusovou a jednu slovenskou povídku. Obě rozhodně stojí za pozornost.

30.11.2021 4 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Fantom je 6. dílem série Strašidelných domů a mé druhé setkání s touto sérií. Ačkoliv zde nebylo mnoho mrazivých a děsivých kapitol, tak bylo toto setkání o něco lepší než přechozí.

Už vím, že od knihy nemám očekávat děsivý horor, nicméně i tak tam okamžiků, k hororu přirovnatelných, bylo pomálu. Autorka s tím velmi dlouho otálela a proto je velká část knihy především příběhem o rekonstrukci domu a vztahu Mary a Niela. Čtivé to bylo, o tom žádná, ale kde je alespoň ta špetka strašidelna, které je čtenářům slibováno?

Co musím vyzdvihnout, jsou zajímavé hlavní postavy. Racionální Mara a nábožensky založený Niel, kteří se skvěle doplňovali. Ze začátku mi byla Mara velmi sympatická, ale po čase už mi její počínání přišlo hloupé a ztratila tím u mě dost bodů. Naopak Niela jsem si s každou stránkou oblíbila více a více, především když postupně odkrýval historii spojenou s domem. Ta byla sama o sobě velmi propacovaná a pro mě opravdu zajímavá. Rozhodně je to část, která mě na knize bavila nejvíce.

V prvních 2/3 knihy lze jen stěží hledat kapitoly, ze kterých vás bude mrazit. Zato poslední 1/3 knihy je naprosto nabitá nadpřirozenými jevy a duchovnem. Kéžby to autorka více rozložila v průběhu celé příběhu a neschovávala si vše až na závěr příběhu. Nakonec to však trochu vyrovnala rozuzlením celé zápletky, která se kolem domu postupně stáčela. Osobně jsem to nečekala a autorka tím získává body navíc za překvapivý konec.

Než vyslovím verdikt, musím ještě pochválit ilustrace, které tuto novinku doplnili. Vidím to jen já nebo Vám také jedna z nich připomínala A.Jolie?

Za mě je to tentokrát 3,5-4/5 a rozhodně nad autorkou ještě nelámu hůl. Další knihy ze série na mě už doma čekají a já se upřímně těším, která z nich ve mně probudí nejvíce mrazivé pocity.

25.11.2021 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Tohle bylo moje první setkání s autorkou a přiznávám, že jsem měla skutečně velká očekávání, která nebyla zcela naplněna. Na základě varování jsem v první řadě čekala dost drastický příběh – to se nekonalo. Také jsem očekávala napětí – nekonalo se. Nicméně musím přiznat, že autorka píše velmi čtivě, a i když mi tam tyto faktory chyběly, tak jsem si knihu užila.

Orientaci v prostředí velmi usnadní mapa na prvních stránkách, která se skutečně povedla. Nebýt mapy, byla bych v prostoru děje úplně ztracená, protože budov je tam opravdu plno!

Velmi mě zaujala také volba hlavní hrdinky knihy, která není typickou vyvolenou. Za sebou má skutečně temnou minulost a před sebou pravděpodobně ještě temnější budoucnost. Její smýšlení i chování mi bylo sympatické. A kromě ní jsem si oblíbila i vedlejší postavy. Už se moc těším na vývoj těchto postav v dalších dílech série, které se snad brzy dočkáme.

Od samotné zápletky jsem očekávala mnohem více a více jak 2/3 knihy jsem měla pocit, že se v tomto směru neděje vůbec nic. Každopádně i přesto mě autorka u knihy svým stylem psaná dokázala udržet a já jí za pouhé 3 odpoledne zcela přečetla. Za mě je to tedy 4/5 a moc doporučuji.

15.11.2021 4 z 5