nela3812 nela3812 komentáře u knih

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Jak již bylo zmiňováno, konec knížky mile překvapil. Zápletka byla zajímavá a knížka se četla rychle. Bohužel si výrazný požitek ze čtení neodnáším a skoro jsem zapomněla, že jsem tuto knížku v roce 2020 přečetla. Bohužel nezanechala velký dojem.

08.02.2021 3 z 5

Ráj mrtvých dětí Ráj mrtvých dětí Roxann Hill

Knížku jsem přečetla velmi rychle. Moc jsem se na ní těšila, ale jak už napovídá počet stran... Děj byl velmi rychlý a dal by by se lépe rozvést, aby čtenáře více vtáhl do děje.Každopádně nápad zajímavý. Ale konec byl velmi rychlý. To je škoda, ale i tak oceňuji výběr hlavních postav a spojení s náboženstvím. Z mého pohledu zajímavá myšlenka, se kterou jsem se v tonto žánru setkala zatím poprvé, ale věřím, že na ni ještě narazím.

Knihu mohu doporučit. Za jeden dva večery ji hravě přečtěte. Neurazí, ale nejspíše ani příliš nenadchne.

31.12.2020 3 z 5

Mechanika lásky Mechanika lásky Alexene Farol Follmuth

(SPOILER) AUDIOKNIHA

Po dlouhé době jsem se pustila do romantické příběhu a jsem opravdu velmi mile překvapena jeho přesahem.

Kromě romantické linky zde opravdu velkou roli hraje téma, se kterým jsem také bojovala - jak mají mladí lidé vědět co studovat a čím se chtějí živit? Rozhodujeme se kolikrát až příliš brzy! Autorka tuto problematiku mohla rozvinout ještě trochu více, ale i přesto jsem ráda, že to do příběhu zapracovala a na poukázala na to. Zároveň se autorka věnuje i zažitému stereotypu, že matematika/robotika není pro dívky. Za mě tedy opravdu velký palec nahoru za přesah příběhu a výběr problematiky.

Autorka rovněž zapracovala problémy v rodině na obě strany příběhu. (pozor možný spoiler: Bel se potýká s odchodem otce a Teo s nezájmem ze strany rodičů.) Za mě to tam bylo natlačené na sílu, autorka tomu nevěnovala příliš pozornosti a zbytečně tak ze silných charakterů dělala chudáčky. Problematika, o které jsem už mluvila, je více než dostatečnou překážkou v životě mladých lidí a nemusela k tomu přikládat ještě tyto neoriginální problémy.

Celkově je příběh hezky zpracovaný, příjemně graduje a čtenář se rozhodně nebude nudit. Postavy jsou velmi sympatické, zvídavé a především inteligentní. Nedochází ke zbytečným hádkám a nepodeloženým eskalacím problémů. Není nouze o romantické scény ani zajímavé informace ze světa robotiky. Stejně jako mnoho dalších čtenářů, bych si jistě mnohem více příběh užila v mladším věku, ale tou dobou bohužel ještě nespatřil světlo světa. Jsem však ráda, že jsem se k němu dostala nyní, protože mezi YA příběhy rozhodně vyniká a můžu jej doporučit úplně všem. V audioverzi je to navíc naprostá pecka!

29.04.2024 4 z 5

Ztracené vzpomínky Ztracené vzpomínky Lin Rina

Od prvních stran mě příběh vtáhl, a i přes jejich množství to beru jako jednohubku. Často jsem měla pocit, že se příběh zbytečně točí v kruzích a menší počet stran by to mohl napravit. V porovnání s předchozími tituly však soudím, že dlouhé příběhy jsou zkrátka autorčin rukopis. :)

Gradace děje je po celou dobu stejná (nulová) a na můj vkus je to zbytečně moc utahané. Teprve až závěr přináší mnoho šokujících a akcí nabitých scén. Musím ale vyzdvihnout zajímavý námět se čtením a ukládáním myšlenek za účelem odhalení duševních nemocí. Opravdu zajímavá a originální zápletka. Bavilo mě dozvídat se další aspekty spojené s tímto vynálezem a představovat si jeho dopad do skutečného světa. Určitě bych však ocenila více informací o světě, který stvořila sama autorka - zdálo se mi, že jen kloužeme po povrchu.

Autorka také, podle svého zvyku, do příběhu natlačila i romantickou linku. Byla jsem zpočátku dost skeptická, nevěřila jsem jiskře ani energii mezi hlavními hrdiny. Nakonec to ale nabralo opravdu zajímavý směr a ještě to trochu zamíchalo s kartami. Děj to tedy ve výsledku posunulo úplně jiným směrem a krásně to zapadlo. Jen ten rozjezd byl nedůvěryhodný a prostě "nic moc".

Možná bych se také nebála ubrat na množství hlavních/důležitých postav. Některé v příběhu působili navíc a nijak jej neobohatily. Všechny ostatní jsou však velmi výrazné, různorodé a jejich spojení mě bavilo. Trochu jsem bojovala s hlavní hrdinkou, která vše brala na lehkou váhu a jako naprosto přirozené. Rovněž nechápu její spotřebu kafe, protože při tomhle množství už se jí muselo zastavit srdce. Zároveň to bylo zmíněné na každé druhé straně a bylo to prostě otravné. Na druhou stranu mi bylo sympatické, že byla opravdovým protikladem vůči všem postavám v knize. Rozhovory a všelijaké situace tak měli zajímavý náboj.

Překvapilo mě, že autorka opět zabrouzdala do nového žánru. Ačkoliv jsem nějaké mouchy našla, musím příběh doporučit. Narozdíl od Limeii se to opravdu povedlo a já si čtení užila.

29.04.2024 3 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Vyloženě hororový příběh určitě neočekávejte. Více jak 2/3 knihy tvoří spíše román/psychologické drama, a narazíte zde maximálně tak na několik tajuplných scén. Teprve až poslední strany přináší tolik očekávané hororové prvky! Děj je velmi vleklý, pomalý a často zacyklený.

Postavy příliš dobře nepoznáme, ačkoliv tomu tempo děje vůbec neodpovídá. O hostující rodině víme jen to, že jsou divní, nemají rádi mexičany a pravděpodobně něco tají. O hlavní hrdince naopak víme jen to, že je hrdá mexičanka a ráda strká nos úplně do všeho. Co se charakterových vlastností týče, nevím nic a jen velmi málo se toho dá zjistit mezi řádky.

Většinu prostoru autorka použila pro popisy pochmurné atmosféry v domě, kterou však popisuje stále dokola. Po nějaké době to začne působit jako uspávačka. Život mexické smetánky jsem pozorovala pouze na prvních několika stranách, než se Noemí přesunula do onoho děsivého venkovského sídla. Takže kromě několika narážek ani nepocítíte jakýkoliv silnější závan mexické atmosféry či kultury. Dům měl obrovský potenciál a připomínal mi strašidelné domy od D.Coates, škoda že to autorka do konce příběh nijak hlouběji nevyužila.

V závěru příběhu se ukazuje originální zápletka, kterou měla autorka zakomponovat mnohem dříve! Do té doby se setkáváme pouze s halucinogeními sny hlavní hrdinky, které jsou spíše divný, než strašidelné. Nebudu vám lhát, konec příběhu to opravdu zachránil. Doslova jsem jej zhltla za pár okamžiků a nevěřícně zírala na to, kam autorka příběh stočila. Mrzí mě jen ta nevyváženost vůči předchozím částem příběhu, které zanikají a výrazně příběh neobohatili.

Jako horor vám to určitě nedoporučím. Ale pokud máte rádi strašidelné domy, a rádi si necháváte zamotat mysl, tak by vás to mohlo zaujmout :)

Hodnocení: 2/5

22.04.2024 2 z 5

Soumrak Edenu Soumrak Edenu Lucie Ortega (Navrátilová)

Jsou příběhy, do kterých nejde jenom nakouknout a vesele si odložit pokračování na další den. Tohle je jeden z těch, které otevřete a už nepustíte z rukou. Vtáhne vás od prvního momentu díky postavám i unikátnímu světu.

Za začátku jsem se upřímně bála, zda mi příběh sedne. "Víra" a všechno kolem ní není tak úplně můj šálek čaje, a to nejen v knihách. Autorka to ale pojala moc dobře, a neměla jsem pocit, že se jedná o šílenou sektu z Edenu, protože právě z toho pramenily mé největší obavy. Svět je velmi poutavý, snadno uchopitelný a především originální. Na každé další stránce jsem se toužila dozvědět více o smyšleném světe, pravověrných a zapovězené magii - opravdu mě to neskutečně vtáhlo.

Hlavní roli hraje politika, intriky a lži, které se skrývají za vírou ve větší moc. Stejně jako hlavní hrdinka, nebudete vědět, které straně uvěřit, a kam se přiklonit. Prozíravost je na místě a chaos v hlavně hlavní hrdinky je více než pochopitelný. Společně s ní odhalujeme (ne)dokonalost světa postaveném na organizaci, víře a poslušnosti. Příběh hezky graduje a postupným odhalováním karet na obou stranách se dostáváme k dechberoucímu konci.

Postavy jsou svým způsobem hodně podobné, protože se zpočátku jedná o stádo poslušných oveček. Následně začnou vystrkovat růžky naši hlavní hrdinové a trochu rozvíří vlny. Do hry přicházejí průbojné charaktery a příběh získává nový spád. Nejvíce mě bavil padlý anděl Ray a jeho spojení a Adou.

Opravdu moc doporučuji!

09.04.2024 5 z 5

Tulák po hvězdách (komiks) Tulák po hvězdách (komiks) Jack London

Příběh neznám, proto mě lákala možnost nahlédnout do něj skrze grafický román a zjistit, zda by mi příběh sedl i v původním rozsahu a podobě. A musím uznat, že námět příběhu je opravdu velmi zvláštní, ale zajímavý.

Grafické zpracování příběhu se opravdu neskutečně povedlo. Většina kresby je pochmurnější, v temnějších a tmavších barvách, což skvěle dokresluje ponurou a těžkou atmosféru příběhu. Textu je tu opravdu velmi málo, a to včetně monologu/dialogu v bublinách. Velkou část příběhu tedy opravdu vypráví především obrázky.

Chyběli mi tu však zcela základní informace, které by doplnili putování Darella Standinga do minulosti. Uvítala bych časové údaje, údaje o místech, politické situaci a pod. Přebal sice slibuje několik příběhů, které konkrétně jmenuje, ale bližší specifikace konkrétních situací tu chybí. Autor ve většině případů vybral známé příběhy z minulosti, ale ne všichni se hned zorientují. Takové základní info ve 2-3 větách ke každé cestě v políčkách vypravěče a bylo by to top!

Grafický román vám určitě nepředá celé komplexní dílo. Ale dá vám možnost do příběhu nehlédnout v případě, kdy chcete zjistit, zda by vám příběh sedl (jako tomu bylo u mě). Nebo třeba pokud do příběhu chcete jen letmo nehládnout nezajímají vás veškeré detaily.

4/5 - doporučuji!

08.04.2024 4 z 5

Kód Mýtina - Zpátky ve Hře Kód Mýtina - Zpátky ve Hře Vojtěch Hlavenka

Oficiálně moje první kniha s tématikou LitRPG. Byla jsem velmi mile překvapena svižným dějem, charismatickými postavami a rozmanitostí světa, který autor vytvořil. Čtení ve mně vyvolávalo chuť zahrát si, a to nejen tuto imaginární hru.

Příběh osloví především čtenáře se zkušenostmi, byť malými. Naprostý cizinec se v herním světě bude (alespoň ze začátku) ztrácet, ačkoliv se ho autor snaží opravdu hodně přiblížit. Počítejte s tím, že kniha obsahuje spoustu herních pojmů, prvků, atd., ve kterých se lze snadno ztratit a právě proto může trvat, než se začtete. Potom na vás čeká naprosto dechberoucí svět, který já osobně, vidím před očima ještě teď.

S hlavním hrdinou Michaelem mám komplikovaný vztah. Bavilo mě, že byl do hry vhozen od naprosté nuly a musí si své místo znovu tvrdě vybojovat. Díky tomu tak máme možnost pozorovat hru od samého začátku, a všemu postupně přijít na kloub. Na druhou stranu vypadal, že si hraje na boha, protože on všechno ví, se vším má zkušenost. Tahle jeho druhá stránka se projevovala od chvíle, kdy se začal spojovat s dalšími hráči. Sympatie, které vůči němu mám, se hodně houpou na vlnách.

Další hráči do hry, a celého děje, přinášejí svěží vítr. S jejich objevením je děj rychlejší a především akčnější. Dočkáme se zajímavých rozhovorů, které nám nejen osvětlují herní prostředí, ale zároveň dodávají příběhu nádech reálnosti. Přiznám se, že myšlenkové pochody hlavního hrdiny brzy omrzí, protože se točí v kruhu. Proto jsem vítala rozptýlení ve formě rozhovorů s dalšími hráči, případně NPC postavami. NPC postavy naopak vyvrací nádech reálnosti svým chováním, které je neskutečně adaptivní i na situace, na které prostě nejsou připraveny. Přišlo mi to málo uvěřitelné, ač je to do budoucnosti jistě hezká vize.

Knihu moc doporučuji všem, kteří chtějí poznat nový žánr, protože na českém trhu zatím není příliš profláknutý. A taktéž jej doporučuji všem, kteří si rádi zahrají či už s žánrem zkušenosti mají. Příběh se opravdu povedl a já jsem zvědavá na pokračování, protože mám spoustu otázek!

04.04.2024 4 z 5

Nikdy hrdinka Nikdy hrdinka Vanessa Len

Je to čtivé a napínavé, stejně jako první díl. Už jeto rok, co jsem četla jedničku a mnoho detailů si nepamatuji. Proto jsem ocenila, jak nám autorka postupně odkrývá, co se stalo v prvním díle. Nemusíte se tedy bát, že budete v příběhu ztraceni.

Nerozumím tomu, proč autorka děj tolik natahuje. Ať už tím, že opakovaně otvírá stejná témata a odbývá je slovy "později". Nebo tím, že se v mysli hlavní hrdinky neustále vrací k předchozí časové linii se slovy "znám svého starého Nicka/Aarona,...". S tím děj nejenom natahuje, ale zároveň z hlavní hrdinky vytvořila nesympatický kolovrátek plný plytkých frází a myšlenek. Naštěstí to nad vodou drží Aaron, Jamie a Nick, jejichž charaktery mají stále to svoje charismatické kouzlo z prvního dílu.

Samotná zápletka naopak stojí za to. Autorka si opravdu skvěle poradila s různými časovými liniemi a jejich zakomponováním do sebe. Musím přiznat, že jsem až do poslední chvíle netušila, jak by se to dalo celé uzavřít. Ano, zůstává nám tu další otevřený konec, ale i tak jsem šokovaná vyeskalováním celé situace. Závěr knihy autorka opravdu nabila akcí a zajímavými zvraty, tudíž se nudit určitě nebudete.

Zároveň však autorka otevřela mnoho otázek a poskytla velmi málo odpovědí na otázky z předchozího dílu. Velkým odhalením je minulost Joan, ve které je však stále mnoho prázdných míst, která doufám brzy doplníme v závěrečném díle. Další důležitá otázka ohledně Joaniných schopností - mám pocit, že toho víme ještě méně než předtím. Trochu se začínám bát, zda si autorka vůbec promyslela rozsah jejích schopností. No, uvidíme....

I přes nižší hodnocení se do závěrečného dílu pustím. Baví mě svět a prolínající se časové linie pln nestvůr. A s ohledem na závěr si myslím, že nás čeká velmi akční závěr série!

Hodnocení: 3/5

28.03.2024 3 z 5

Transcendence Transcendence Jewel E. Ann

Příběh mě velmi mile překvapil svou čtivostí a také zpracováním zajímavého tématu. Považovala jsem příběh za klasickou romantiku (možná nějaký milostný trojúhelník), ale dostala jsem naprosto nečekaný a skvěle promyšlený příběh. Našla jsem samozřejmě i několik "ale".

Děj je pomalejší, příliš negraduje a to ani v samotném závěru knihy. Ten je sice šokující, ale nese se na stejné vlně se zbytkem příběhu. Nejsem fanouškem nepodložených a zbytečně vyeskalovaných dramat, ale tady se vše až příliš snadno zametalo pod koberec, a obcházelo velkým obloukem. Nekonfliktnost je sice hezká vlastnost, ale ne když otevíráte důležitá témata a nedostáváte na ně odpovědi.

Swayze je zajímavá hlavní hrdinka s rozpolcenou osobností a opravdu jedinečným darem, který osvěžil celý příběh. Nepochopila jsem, proč nás autorka seznamovala s kolečkem doktorů a škol, které dívka musela v dětství absolvovat, když pak příběh plyne úplně jiným směrem. Buď se měla ponořit více do hloubky nebo se takto vzdálené minulosti vyhnout. Zbytečně si tím ubrala prostor pro skutečný charakterový růst nebo hlubší poznání dospělé Swayze. Btw.: Pokud si vybavím Swayze, okamžitě si vzpomenu na její obsesi s umýváním rukou, když se sahá na miminko. Chápu to tak, že autorka je nejspíš maminkou a chtěla na něco upozornit? V knize to ale až příliš bije do očí, když tím začíná každá třetí kapitola.

Potenciál Transcendence je obrovský, námět je autorky zatím nevyčerpaný a já se proto ptám, proč jej autorky nevyužila naplno? Často se točíme v kruhu a pokud z něj náhodou vypadneme, válíme se v posteli se Swayze a týpkem ze sámošky. Je to sympaťák se sklony k výbuchům, určitě zaujme nejednu romantickou duši....ale potřeboval tolik prostoru? Na postelových scénách si autorka dala velmi záležet. Bohužel se tím až příliš odchylovala od originálního námětu, který zpočátku měla.

Četlo se to hezky, ale v sérii už pokračovat nebudu. Nebaví mě směr, jakým se autorka ubírá.

25.03.2024 3 z 5

Královna a její corgi Královna a její corgi Caroline L. Perry

Příběh v této útlé knížce je vyprávěn především pomocí barevných, hravých a opravdu krásných obrázků. Po grafické stránce se knížka opravdu povedla a já věřím, že v ní budete listovat opakovaně jen kvůli prohlížení ilustrací. Ty jsou doplněné o velmi stručné vyprávění ze společného života královny a její první Corgi. Společně s Corgi se podíváme na ty nejdůležitější milníky života královy, které strávila Susan po jejím boku.

Trochu mě mrzí, že jde zde zobrazen jen život s jejím prvním pejskem a není zde i pár detailů o těch dalších. Susan byla zakladatelkou opravdu bohaté dynastie, jejíž rodokmen je krásně zpracovaný v závěru knihy. Přesto bych ráda poznala i další členy této královské psí rodinky. Nebo bych ráda vyzjistila nějaká zajímavá fakta. Určitě tu vidím potenciál pro rozšíření příběhu. Nebo možná pokračování v podobě další knížky?

Knížku doporučím všem fanouškům královské rodiny, milovníkům plemena Corgi, pesjkařům. A pak také těm, kteří chtějí jen trochu nahlédnout do života Alžběty, a nechtějí se trápit se stovkami dat a nezajímavých detailů. Letem světem zde dostane první nejdůležitější milníky královnina života, ale pro pokračování pak musíte už někam jinam.

25.03.2024 4 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

(Audiokniha)

Hledala jsem nějakou poslechovou jednohubku na cesty do práce. A dostala jsem skvěle propracovaný příběh s dechberoucí atmosférou. Při poslechu mě často mrazilo a zpětně si říkám, že tento příběh nebyl tím nejlepším společníkem do auta.

Na tak malém rozsahu zvládl autor vytvořit originální hororovou atmosféru, ve které si na své přijdou jak milovníci duchařiny, tak také fanoušci krvavých scén. Nepřipraví vás ani o jedno a nebude nouze o detaily, díky kterým v noci rozhodně neusnete. Příběh je pochmurný, smutný a velmi napínavý. Co se zpočátku zdá jako příběh vraždy nevinné holčičky se velmi brzy stává příběhem o automobilu. A právě tady začíná ta pravá hororová jízda!

V různých časech sledujeme osudy hned několika postav. Všechny mi charakterově přišli naprosto zničené a chyběla mi zde trocha rozmanitosti. Tyto charaktery skvěle doplňují atmosféru příběhu, ale i přesto bych tam ráda viděla postavu, která trochu vyčuhuje z řady. Že bych si někoho během té krátké chvíle oblíbila, se říci nedá. Ale trochu soucitu jsem pro všechny našla i tak.

Hodnocení: 4,5/5

22.03.2024 4 z 5

Meč pro krále Meč pro krále Michal Zmítko

Přiznám se, že historické příběhy příliš nevyhledávám. Tady mě ale zaujalo jak milé oslovení autora, kterému děkuji za knihu k recenzi, tak samotná anotace příběhu. Nezbývalo tedy nic jiného než nadšeně kývnou a následně vám i nadšeně doporučit tento titul.

Děj se odehrává v Přelouči, Kutné hoře a blízkém okolí, během 14. století. A ač se jedná o středověk, přesto mi bylo prostředí blízké a nijak jsem se zde neztrácela. Autor má jedinečný cit pro detail. Díky tomu vám popíše každé stéblo trávy, ale v takové podobě, že příběh nenatahuje a čtenáře nenudí. Naopak tím prohlubuje středověkou atmosféru příběhu, která na vás dýchne od prvních stran.

Díky častému střídání pohledů několika postav je děj svižný a utíká před očima. Hlavní zápletka mi přišla už od začátku více než jasná a prokouknutelná, proto jsem byla velmi mile překvapena, jak se děj opakovaně zamotával. Každých několik stran dokázal autor překvapit čtenáře novým zvratem, který rozehnal kola osudu novým směrem. Na 400 stránkách na nás číhá zrada, intriky, souboje, přátelství i láska. Vše popsané s neuvěřitelným citem a hloubkou, která vás pohltí.

Zpočátku jsem, jako obvykle, bojovala s množstvím postav. Ale díky opravdu rozdílným, a především českým jménům, se v nich čtenář dobře zorientuje. Také se mi líbí charakterová rozdílnost postav a jejich nelehké životy, které jsou však i přes nástrahy osudu stále protkané šťastnými okamžiky. Mezi moje favority patří jednoznačně kovář Michael, velitel Ondřej a zelinářka Anna.

Příběh ej dokonale vyvážený. Je napínavý, zajímavý a opravdu skvěle promyšlený. Kdybych to nevěděla, nikdy by mě nenapadlo, že je to prvotina. Vše do sebe krásně zapadá!

Hodnocení: 5/5

22.03.2024 5 z 5

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Autorka opět dokazuje, že umí psát opravdu chytlavé příběhy plné emocí. Tuhle knihu nebudete chtít odložit!

Na tenisové prostředí jsem se těšila, ale velmi brzy přichází první zklamání. Autorka nevyužila příležitost v podobě mladé Carrie, která se seznamuje s tenisem, aby s ním seznámila také čtenáře. Kniha obsahuje mnoho tenisových zápasů, které budou pro neznalé jen souhrnem tenisových pojmů, kterým prostě nedokážete dát obraz. Pokud se v tenise neorientujete, budete se v mnoha scénách ztrácet a jejich napětí si tak nedokážete naplno vychutnat. I přesto se však autorce daří skvěle vykreslit náročnost tohoto sportu, a stejně tak trnitou cestu vedoucí k vítězství ve Wimbledonu nebo US Open.

Tento příběh je oproštěn od dramat a divokých hádek, které jsou téměř symbolem předchozích autorčiných knih. Nemusíte se však bát, že by vás autorka připravila o emoční jízdu. Soustředí se na vztah otce a dcery, jakožto i jejího trenéra. Kde je ta hranice, kde končí hon za slávou a úspěchem? A kde začíná láska? Společně s tím se ponoříme do tvrdé dřiny, obětování a nastavení mysli, což k tomuto tvrdému sportu patří. Uvidíte kolik toho musíte obětovat pro 15 let slávy, než ve 30ti odejdete do sportovního důchodu.

Do čela autorka staví svou typickou hrdinku. Budete jí milovat i nenávidět současně. Bude dělat rozhodnutí, která se vám budou protivit. Bude bojovat jako lvice, aby si získala vaše sympatie. Její velkou součástí jsou Argentinské kořeny, které vás taktéž budou celým příběhem provázet. Španělské výrazy tvoří nepřekonatelnou atmosféru příběhu, ale zároveň je to často „too much“. Od „sem tam„ nějaké fráze se dostává až k celým rozhovorům pouze ve španělštině, které prostě bez překladače nedáte. Jedině pokud se španělsky učíte. Mně osobně to čtení komplikovalo a znepříjemňovalo - nechci brát každých pár stran do ruky překladač.

11.03.2024 4 z 5

Nelítostný princ Nelítostný princ Sophie Lark

Nebylo to až tak špatné čtení, jak jsem se po přečtení několika prvních stran obávala. Četlo se to hezky a poměrně rychle. Bohužel jsem si za celou dobu nedokázala najít vztah k prostředí ani k hlavním hrdinům.

Ani jedna z hlavních postav mi nesedla. Jsou to hodně chaotické charaktery a je těžké si je zamilovat nebo je nenávidět - zkrátka vytvořit si jakýkoliv vztah a chtít sledovat jejich cestu. Nefunguje to. A to bohužel ani mezi nimi. Chemii jsem mezi nimi neviděla žádnou, a o rozvoji vztahu ani mluvit nebudu. Nenávidí se prakticky celou knihu, ale proč by spolu nespali že jo. Okolí to od nich přeci vyžaduje, ačkoliv jim do postele ani do hlavy nikdo nevidí. Domluvený svazek zněl jako skvělá hlavní zápletka, ale vidím jen spoustu nevyužitého potenciálu.

Chybělo mi zde také napětí a jakýkoliv WAU efekt. Pokud máte rádi mafii a nic dalšího od toho nečekáte, příběh se vám bude líbit. Já osobně těmto příběhům nejdu úplně naproti, ale čas od času si ráda nějaký přečtu a podívám se kam se tyto příběhy posouvají. Tady za mě ale nic nového či zajímavého nebylo. Vztahy různých gangů a struktura mafie je zde popsána moc dobře, ale kdybych nevěděla, že se to odehrává Chicagu, mohlo by to být klidně kdekoliv jinde. Nemá to vůbec žádný vliv - další nevyužitý potenciál. Na ruch velkoměsta je tam po celou dobu až příliš velký klid a nikdo se nikdy nedívá.

Jediné Wau pro mě bylo propojení příběhu s obálkou knihy. Čekala jsem opravdu všechno možné, ale takovou prkotinu opravdu ne. Dost jsem se u toho pobavila a je to jedna z mých oblíbených scén.

Hodnocení: 2,5/5

01.03.2024 2 z 5

Trnitá kletba Trnitá kletba Anežka Kočová

Na příběhu je vidět, že je autorka opravdovou nadšenkyní do světa Aztéků a jejich kultury. Na každé straně je vidět, jakou péči dala průzkumu a s jakou láskou příběh stvořila. Nenašla jsem byť jediný detail, který by nebyl promyšlený nebo by nedával smysl. Vše do sebe krásně zapadá a svět Platae, kde lidé vládnou rostlinám, dozajista pohltí každého čtenáře.

U prvního dílu bych čekala pomalejší tempo, ale je tomu právě naopak. Svižný děj, mnoho zvratů a originální svět zaručují čtivost a naprosté pohlcení. Nemohla jsem se odtrhnout a toužila jsem z tohoto světa poznat co nejvíce. Moje srdce plesalo při každém kozlu či zmínce o rostlinách. Je těžké popsat atmosféru, kterou je kniha protkaná. Kouzlo přírody cítíte na každé stránce.

Stát se Léčitelem či Travičem? Hlavní hrdinka Convallaria ví, co chce a jde si za tím. A že to není zrovna a lehké! Co chvíli zakopne (doslova i obrazně). Život se s ní rozhodně nemazlí, a připlete se tak často na špatné místo nebo do špatné společnosti. Díky tomu vzniká nejen spoustu komických situací, ale také mnoho drobných a napínavých okamžiků.

Oporou Convallarii je guvernér Západu, který ji v pravou chvíli vytrhne za spárů smrti a snaží se jí naklonit na svou stranu. I přes tvrdou schránku pomalu získá srdce nás a pravděpodobně i hlavní hrdinky. Osobně jim však tu jiskru nevěřím a vztah mi mezi nimi připadá spíše přátelský než milostný. Neumím si představit další vývoj. Na můj vkus je rozvoj tohoto vztahu až příliš pomalý a klidně bych ho vynechala. Krásné fantasy může existovat i bez romantické linky.

V závěru příběhu si autorka hezky připravila půdu pro další pokračování a já upřímně doufám, že se jej v brzké době dočkáme! Napětím ani nedýchám.

Hodnocení: 4,5/5

01.03.2024 4 z 5

Moře věčnosti Moře věčnosti Jodi Lynn Anderson

Pokračování příběhu navazuje přímo na konec prvního dílu. Tentokrát však autorka neztrácí čas a hned po několika stranách na nás číhá první dobrodružství. Společně s příběhem vyrostly také naše dvě hlavní hrdinky a to nejen na těle, ale především mentálně. Jak velký pokrok může člověk udělat, když stojí tváří tvář možnému konci světa a sebe sama?

Germ i Rosie během několika týdnů prošly velkou změnou a z dospívajících dívek se staly hrdinky, které by mohly být vzorem nejednomu dospělému. Jejich rozhovory jsou stále hravé a veselé, ale zároveň i bolestné a náročné. Kousek z dospívajícího i dospělého světa. Nesmím opomenout ani mého favorita: modrého ptáčka, nejen kvůli barvě. Ale především jako největší roztomilost prvního dílu. Také on prochází obrovskými proměnami, které mi v předchozím díle ani nepřišli na mysl. Hlavní ale je, že mě to neuvěřitelně bavilo. Rosiina fantazie totiž dostává mnohem více prostoru a celý příběh má zároveň větší kouzlo.

Velká část příběhu se odehrává pod vodou a tomu jako milovník podvodního světa fandím všema deseti! Pokud jste na tom stejně, napište si to jako důvod, proč si knihu přečíst! Třešničkou na dortu už je jen cestování v obrovské velrybě, která splní každé vaše přání! To už vás ale opravdu přesvědčit muselo! Další části příběhu se odehrávají v různých časech a různých částech světa. Autorka nám vždy přináší střípky informací, díky kterým si odnášíme nejen zábavu, ale i trochu ponaučení. A to se u literatury pro mladší čtenáře počítá dvojnásob!

Přiznám se, že mi některé eskalace děje připadají přitažené za vlasy. Zdálo se mi, že si autorka neujasnila hranice moci jednotlivých postav. Co prve nefungovalo, na druhý pokus zabere – přitom si poprvé nikdo ani neškrtl. Nevyrovnané a chaotické uzavření příběhu potom dostalo další dávku napětí ve chvíli, kdy už jsem si myslela, že nás čeká jen šťastný konec. Autorka se toho nebála a ještě na poslední chvíli přináší další zvrat a šok. Bavilo mě to!

Moc doporučuji! Hodnocení:4/5

23.02.2024 4 z 5

Píseň moře Píseň moře Samuel Sattin

Bambook v roce 2023 vydal úžasný komiks Vlkochodci, který se může pyšnit i filmovou adaptací. Nejinak je tomu i v tomto případě. Na první pohled vás zaručeně zaujme krásná a především barevná kresba, na kterou bych vydržela koukat celé hodiny.

Hned na to vás musí naprosto pohltit magický příběh o dvou sourozencích, kteří se vydávají na nečekané dobrodružství a odkrývají irské mýty a pověsti. Příběh se odehrává jak pod vodou, tak na souši. Dokonce i za oponou magického světa! Na své si tam zkrátka přijdou všichni ať už jste příznivcem čehokoliv. Samotný příběh je doplněn také o slovníček cizích pojmů a hudební texty. Dohromady to vytváří nepopsatelnou atmosféru, ze které budete mít husinu ještě dlouho po dočtení. (osobně vyzkoušeno)

Vytkla bych pouze absenci políček pro vypravěče. Bylo zde několik hluchých míst nebo rozhovorů, které by potřebovali více detailů a dokreslení celé atmosféry. Bez vypravěčova pohledu se rozhovory zdají jako kusů útržky a mnohdy ani nedávají smysl. Starší čtenáři si spojitosti jistě domyslí, ale pro mladší by to mohlo být velmi nápomocné. Obrazy a místa se často mění a pomohlo by to s udržením pozornosti a lepší orientací v příběhu.

Dialogy mezi postavami jsou sice velmi strohé, ale díky obrazovému příběhu pochopíte vše, co je třeba. Emoce vás dozajista zasáhnou hned při otevření knihy a budou s vámi mávat až do jejího zavření. Nejen že je příběh magický, pohádkový a barevný. Ukazuje také mnohdy komplikovaný vztah sourozenců a ztrátu rodiče, kterého jste milovali.

Příběh je sice primárně určen mladším čtenářům, ale také dospělé zahřeje na srdci a vykouzlí nejeden úsměv. Nebojte se po knize sáhnout, i když nepatříte mezi cílovou skupinu, zaručeně vám zlepší den a pohladí na duši.

14.02.2024 4 z 5

Zlodějka vzpomínek Zlodějka vzpomínek Jodi Lynn Anderson

Čas od času si ráda přečtu příběhy, které mě vrátí do dětství. Jediným záporem je, že jsem k nim mnohem kritičtější než před lety. Ale i přes nalezené mínusy bych vám příběh ráda doporučila, protože to vypadá jako velmi slibný začátek magické série pro mladší čtenáře.

Sledujeme Rosie a její kamarádku Germ, mladé slečny, které objevují taje skrývaného světa plného magie. Rosie je tichá, zpátečnická. Germ je naopak velmi přátelská, akční a zvídavá. Dva charaktery, které se vzájemně doplňují. Kromě magického světa odhalují dívky také problematiku dospívání – a to nejen změny těla, ale také změny potřeb, tužeb atd. Tento prvek mi byl velmi sympatický a v příběhu je krásně uchopen skrze zvídavé a hluboké rozhovory. Oceňuji přidanou hodnotu příběhu a zpracování.

Dějová linka hodně zaostává, negraduje a všemožně se míchá. Je to chaotické a neuspořádané. Čas hodně rychle plyne a zdá se, že je čtenář připraven o mnoho podstatných detailů a rozhovorů, které by mohli celý svět ještě více přiblížit. S ohledem na cílovou skupinu je svět jednodušší, ale i tak bych se to nebála obohatit o více popisů a šla bych do hloubky. Protože právě ta magie je v celém příběhu to hlavní. Vše se doslova vyřeší mávnutím kouzleného proutku. Je to kouzelné, a propletení s dětskými příběhy nápadité, ale příliš jednoduché a to i pro mladší čtenáře. Zápletka tu defacto neexistuje, což je s ohledem na potenciál námětu velká škoda. Tady se věci prostě dějí.

Příběh by potřeboval více stran, aby měl prostor se rozvinout. Celkově jsem během čtení měla pocit, že hodně kloužeme po povrchu a nikdy se nepodíváme na hlouběji. Chystám se také na druhý díl a doufám, že nám více přiblíží svět čarodějců. Na závěr musím podotknout, že některé scény jsou skutečně magické – například ta s modrým ptáčkem mě naprosto uchvátila.

Hodnocení: 3/5

13.02.2024 3 z 5

Když padaly hvězdy Když padaly hvězdy Jan Kucin

Nebudu lhát – velikost knihy mě dost děsila. Ale po přečtení několika prvních stran jsem byla mile překvapena, jak příjemně děj plyne a způsobem, jakým nás autor se světem seznamuje. Na přečtení knihy by vás mohlo nalákat nejen samotné vyprávění, ale také to že: chybí romantická linka, postavy hravě spočítáte na svých prstech a nejsou zde žádné komplikované názvy a označení.

Jedná se o první díl série, proto je toho k seznamování opravdu hodně, ale autor to umí krásně vysvětlit a vykreslit. Ani na chvíli jsem se necítila zmatená, znuděná nebo přehlcená informacemi. Svět je vykreslený naprosto dokonale a dokážu si jej živě představit. Jen vyprávění je pomalejší a na můj vkus místy až zbytečně zamotané v detailech. Například na cca 60 stranách jsou vyprávěny příběhy u ohně, kterou jsou sice zajímavé – ale samotný příběh a hlavní dějovou linku vůbec neobohatí – naopak vytváří dojem umělého protahování příběhu a to zde opravdu není potřeba.

Věřím, že stejně jako já, oceníte malé množství postav. Na fantasy o nějakých 600 stránkách je zde necelých 15 hlavních postav. Pro zapamatování je to velké plus, osobně mi to vždy dělá problém. Na druhou stranu je však mnohem výrazněji vidět, že charakterově žádná postava nevyniká. Chybí mi rozmanitost. Několik postav je „negativních“ či záporných, chcete-li, ale všichni jsou obecně velmi nápomocní, komunikativní a klidní. V románech mám klidné a rozumné postavy ráda, ale do fantasy se mi to nehodí. Jedinou, lehce se vymykající postavou, je průbojná Lily s prořízlou pusou a nevhodnými mravy. Zbytek postav mě příliš neoslovil.

Celý příběh jsem nakonec přečetla rychleji, než jsem očekávala. A ačkoliv je děj pomalejší, bylo to velmi příjemné čtení. Těším se, až se pustím do pokračování a doufám, že se nám děj trochu více rozjede.

13.02.2024 3 z 5