nela3812 nela3812 komentáře u knih

Vykoupení Černé vlaštovky Vykoupení Černé vlaštovky Martin Fišer

Už je to pár let, co jsem naposledy přečetla dobrodružnou knihu a proto byl tento příběh nejen zpříjemněním podzimních večerů, ale také příjemným návratem do dětství. Příběh se nese na pohodové, dobrodružné a hlavně promyšlené vlně a já jsem ráda, že i v dnešní době lze sáhnut po knize bez sexu a extrémního násilí. Právě proto by to mohlo oslovit i velmi mladé čtenáře.

Příběh je vyprávěn pohledem na 2 hlavní hrdiny a v tomto ohledu mi zde chybělo označení, v jaké dějové lince se zrovna nacházíme. Byly kapitoly, kdy mi v tomto ohledu orientace trvala trochu déle. Nicméně i přes tuto drobnou komplikaci jsem si oba hlavní hrdiny oblíbila. Samostatně mi přišli trochu neslaní a nemastní, ale dohromady vytvořili poměrně silné Duo a pro ostré slovo nešli daleko, i když jsou to ve skrytu duše velmi přátelští jedinci.

Zápletka je zajímavá a do samého konce příběhu lze opravdu jen těžko hádat, jak to celé dopadne. Pravděpodobně to bude mnoha čtenářům připomínat Vernerovky, já jsem však zatím neměla tu čest, ale ze svého skromného pohledu mohu říci, že až do poslední chvíle se situace neustále otáčí ve prospěch někoho jiného, že jsem vůbec netušila, jak to může dopadnout. Z mého pohledu je to opravdu dobře promyšlené.

Co mě na knize zaujalo nejvíc, jsou detailní popisy prostředí, lodí a všech akcí, ke kterým v knize dojde. Vše je pečlivě popsáno s důrazem na detail, ale přesto je to pořád čtivé a jako čtenáři se necítíte přehlceni informacemi, které vám ve výsledku k ničemu nebudou. Jsem vodomilka, takže jsem si prostředí lodí a moře moc užila a pokud to máte stejně, rozhodně už jen kvůli tomu musíte po knize sáhnout.

Přihlédnu-li k tomu, že se jedná o autorovu prvotinu, musím říct že se celkové zpracování příběhu povedlo. Jazyk, myšlenka, zápletka...celkově dává příběh smysl a velmi mile mě překvapil. Po přečtení mám chuť podívat se na piráty z Karibiku a asi konečně už sáhnu po nějaké Vernerovce, ať to do příště můžu porovnat.

Hodnotím 4/5 a doufám, že se od tohoto autora brzy dočkáme dalšího příběhu v podobném duchu.

10.11.2022 4 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

Abych byla upřímná, tato série mě naprosto uchvátila svými obálkami a proto jsem teď o to více zklamaná, že příběh samotný mě uchvátit nedokázal. Nedokázala jsem se začíst a ponořit se do příběhu, celkově to pro mě bylo velké trápení, ale knihu jsem četla v rámci knižní štafety a ty já prostě nikdy neodkládám, dokud je nedočtu.

Nemůžu však říct, že bych na příběhu nenašla vůbec nic, co by mě zaujalo. Bavila mě hlavní zápletka, která se točila kolem krve a vlků. Zpočátku to vypadalo hodně komplikovaně a i proto jsem měla problém se začíst, ale ve výsledku to autorka skutečně skvěle promyslela a závěrem příběhu to do sebe skvěle zapadlo. Takže za mě velmi povedený prvek.

Co se týče postav, ani zde nemůžu být zcela negativní, bylo jich poměrně dost (já vím - fantasy série), ale jsou to postavy sympatické, charismatické a s prostorem pro vývoj, což je z mého pohledu u série hodně důležité.

Vůbec mě však nebavil svět, ve kterém se příběh odehrává a jeho popisy jsem téměř přelétala očima jen proto, abych to už měla konečně za sebou. Upřímně bych tam zrovna tuto část nemusela mít popsanou tolik do detailu.

Nejsem ani vyloženě nadšená nebo velmi zklamaná, takže hodnotím 3/5 a věřím, že si tato kniha najde své nadšené fanoušky. Já mezi rozhodně patřím pro ty krásné obálky, ikdyž příběh samotný mě tolik nepohltil.

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

Do tohoto příběhu jsem se pustila především z důvodu, že sliboval naprosto geniální a dechberoucí romantickou linku, ale upřímně fakt nevím, jestli jsem četla tentýž příběh, který je v tomto ohledu tak vychvalován. Za mě prostě ne, načtených mám už poměrně slušný počet romantických a fantasy knih a také romantických fantasy knih a tohle tedy rozhodně není nejlepší z nejlepších.

Příběh má skvělou zápletku, která mě moc bavila a upřímně jsem se jen díky tomu naprosto nadchla do čtení a od příběhu jsem se neodtrhla. Ale romantická linka nula nula nic a díky tomu i hlavní hrdinové, kteří ve výsledku neměli žádné osobní kouzlo a charisma, protože se autorka soustředila na vytvoření dokonalého romantického trojúhelníku, který se v mých očích v příběhu stejně úplně ztratil.

Celkově nejsem nikterak nadšená a opravdu jsem letos přečetla kousky, které mě nadchly mnohem více, z tohoto důvodu hodnotím pouze 2,5/5

01.11.2022 2 z 5

Bez duše Bez duše Lusy Adams (p)

Na tuto knihu jsem se (stejně jako mnoho jiných čtenářů) opravdu těšila. Zaujal mě námět knihy a těšila jsem se na napínavý příběh z magického světa, napsaného českou autorkou. Zpětně ale vidím, že ve mě příběh nezanechal žádnou stopu a sotva si vybavuji o čem kniha byla. Nyní bych asi hodnotila ještě méně hvězdičkami, než po samotném dočtení.

Ale abych nebyla jen negativní, z příběhu si přeci jen něco odnáším a jsou to zajímavé postavy. Tedy kromě naší hlavní hrdinky, které mě od samého začátku poctivě vytáčela a nenechala si ujít jedinou příležitost, aby mě vytočila znovu. Bavil mě zde velký rozsah magických bytostí a jejich propojení s reálným světem.

Postrádala jsem však napětí a plynulejší dějovou linku, která by nebyla tolik předvídatelná. Také jsem postrádala více dialogů. Ale trochu to vyvážila promyšlená zápletka, ta by byla jediným důvodem, proč se případně pustit do pokračování příběhu. Ovšem nejsem tolik nadšená, abych po pokračování v nejbližší době sáhla.

Hodnotím 2-3/5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Tady půjdu pravděpodobně hodně proti davu. Za prvé protože nejsem z příběhu a celkového zpracování nijak nadšená. A za druhé proto, že rozhodnutí hlavní hrdinky vnímám naprosto odlišně než většina čtenářů. Musím však dát velké plus za to, že se autorka toto téma rozhodla zpracovat a že šla opravdu do hloubky!

Zpočátku jsem hodně bojovala s rozsáhlými opisy situací a myšlenkami. Téměř žádné dialogy a hodně přemýšlející hlavní hrdinka. Tudíž spoustu textu a především spoustu opakujících se myšlenek, které si hrdinka přemítá stále dokola. No a tady dochází k mému odklonu od názoru většiny. Pokud jde o hlavní hrdinku a to, kdy byla obětí a kdy to byla její skutečná volba. Manipulace jsem nevnímala v takovém měřítku jako ostatní a i do dnešního dne jsem přesvědčena, že ne vše udělala s manipulací protějšku,a el že některé kroky byli její svobodnout volbou.

Ale tady opravdu těžko soudit, možná proto, že mi toto téma není až tak vzdálené, na něj pohlížím trochu jinak. Nechci tím tedy rozsah manipulace nijak zlehčit, ale nevnímám jej tak silně jako všichni ostatní. Proč to tak je netuším, ale i díky tomu jsem i po promyšlení nedokázala k příběhu více přilnout a procítit jej jako ostatní čtenáři.

Celkově se jedná o povedený kousek a myslím, že to autorka uchopila s citem pro detail i hloubku. Chápu tak pozitivní hodnocení od ostatních čtenářů. Sama však dávám jen 3,5/5

01.11.2022 3 z 5

Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Marie Laval

Zpočátku jsem byla z příběhu nadšená, protože nás autorka téměř okamžitě vtáhne do mrazivé atmosféry. Bohužel se pak na nějakých 200 stran hodně zamotává do romantické linky mezi našimi hlavními hrdiny a měla jsem pocit, že záhada kolem domu byla trochu upozaděna. Ke konci se opět více začíná věnovat záhadě okolo domu, ale hodně tam překombinuje všechny zápletky a je z toho mírný chaos.

Navíc tu autorka zcela zbytečně vytvořila několik konfliktů, které k hlavním hrdinům vůbec neseděli. Oba jsou poměrně umírnění a rozumní, ale nedokáží spolu komunikovat? Já vám nevím, tyhle jejich nedorozumění bych tam úplně mít nemusela a raději bych se víc ponořila do záhady spojený s domem, která mě ohromně bavila.

Právě zápletku a záhadu spojenou s domem musím vyzvdihnout. Je promyšlená, má úžasnou tajemnou atmosféru a není tak lehko prokouknutelná. Hlavního pachatele pravděpodobně odhalíte téměř okamžitě, ale kdo další je do toho zapletený už je o něco větší záhada a odhalit je není tak lehké.

Nadšená nejsem, ale zklamaná také ne. Hodnotím 3/5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Jena z nejhezčích českých obálek, které jsem letos viděla, ale co ten příběh? I když jsem se s tím zpočátku trápila, tak to nakonec nebylo tak zlé, tak je zdálo. Styl psaní a jazyk mi nesedl, a doteď nedokážu alespoň přibližně zařadit příběh do nějaké doby či časoprostoru. Ani po dočtení prostě netuším, v jaké době se to odehrává. Ale musím říct, že mě postupem času příběh celkem pohltil a opravdu mě začalo zajímat, jak to s našimi hlavními hrdiny, bude dál.

První polovina příběhu je v podstatě seznamovačka s vesnicí, hlavními hrdiny a celkovou zápletkou. Tudíž se to celé trošku vleče, ale místy narazí autorka na zajímavá témata. V druhé polovině příběhu jsem pociťovala lehké mrazení a bála jsem se vystrčit nohu zpod peřiny, protože vykreslení nočních můr se autorce skutečně povedlo. takže za tyto lehce hororové prvky dávám velký palec nahoru. Skvělá práce.

Konec mi bohužel přišel velmi unáhlený a chybí tam 4 dny, které autorka nepopsala ani z rychlíku. V příběhu o těchto dnech chybí byť sebemenší zmínka a všechny ostatní dny jsou nabité pátráním a strachem, takže co ty 4 dny? To mi neříkejte, že si naši hlavní hrdinové dali prostě pauzu....

Hodnotím 3,5/5

Netvor Netvor Alex Flinn

Filmové zpracování tohoto příběhu mám moc ráda a právě z toho důvodu jsem se pustila do této knižní předlohy. Ta je pro mě bohužel zklamáním.

Oproti filmovému zpracování obsahuje kniha jakousi chatovací skupinu plnu lidí, které pravděpodobně zaklela stejná čarodějnice. Byl by to zajímavý prvek, pokud by však přinášel jakoukoliv přidanou hodnotu. V tomto případě se jedná o velmi zmatené a NEhumorné konverzace. Za zmatení může i poměrně nešťastné grafické zpracování chatové konverzace. Tohle NE, naprosto zbytečný prvek.

Příběh však jinak poměrně příjemně plyne a díky tomu, že jej znám téměř nazpaměť, se mi to četlo samo. Za jedno odpoledne jsem knihu zvládla s přehledem přečíst a nerozčílit se přitom nad chováním hlavních hrdinů. Výjimečně konali opravdu rozumná rozhodnutí, se kterými jsem v průběhu čtení sympatizovala.

Co knize vytknu? Fyzické vykreslení hlavního hrdiny. Nechtěla jsem to dělat a srovnávatfilm s knihou, ale to filmové má zkrátka větší kouzlo! Do doby, do které je děj vložen se hodí mnohem více. Upřímně, představte si, že vlka/medvěda navlečete do oblečení a pustíte do metra. Že si toho nikdo nevšimne? Ale notak! Lidi jsou slepí, ale zase tak moc ne.

Osobně zůstanu u filmového zpracování, ale věřím že si i to knižní najde své čtenáře. Vyzkoušejte obojí a udělejte si svůj názor. Já dnes hodnotím 3/5

08.08.2022 3 z 5

Tajemství Querburů Tajemství Querburů Michal Vlk

Příběh mi téměř okamžitě připomněl animované pohádky jako Je například mravenec Z, Mravenčí polepšovna nebo Život brouka. Všechny zmíněné jsem v dětství měla velmi rada a nakoukané je mám poměrně dost, napadá mě tedy ze část inspirace ke knize podchází právě z těchto pohádek.

Samotné vyprávění příjemné plyne, avšak čas od času se zde vyskytnou slova, které se v myslích mladších čtenářů běžné nachází a čtení mohou zkomplikovat. Můžeme to však brát jako rozvojový prvek, při kterém si obohatí slovní zásobu. Osobně bych však volila jednodušší styl vyprávění a více jednodušších slov tak, aby to pro děti bylo více čitelné a nemuseli se nad některými výrazy pozastavit.

Příběh zpočátku plyne na nerozvířené hladině a až ke konci knihy začne lekce gradovat. Pro znalé čtenáře je to příliš předvídatelné, ale věřím ze mladší čtenáři si dobrodružnou první část skvěle užijí. Měla jsem však pocit ze místy je příběh překombinovaný a je toho tam příliš, zápletka se stále rozrůstala a nafukovala, až jsem chvílemi ztrácela přehled.

Nakonec musím vyzdvihnout krásné ilustrace, o které je příběh doplněn.

Hodnotím 3,75/5

06.08.2022 3 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji
@humbook a @endlessbibliophile

Prvních 300 stran bylo doslova mučení! Nemohla jsem se začíst, příběh mi nesedl a každou stranu jsem protrpěla. Ale po dalších 500 stranách mám pocit, že se teď loučím se starým známým. De León mi už teď neskutečné chybí!

Tak dokonale vykreslený charakter nenajdete v žádné knize. De León se vám dostane pod kůži. Skorozáporák, který si vás získá se svými nesympatickými činy, sarkastickým humorem a prořízlou pusou. Ani další postavy příběhu nejsou pozadu, stejně jako náš hlavní aktér, jsou dokonale vykresleny. Těch 800 stran je na těchto detailech opravdu znát! Autor rozhodně ví, co dělá.

Příběh se z mého ohledu hodně točí kolem podrobných bojových scén, kterých je tam opravdu požehnaně a čtenář si na to musí zvyknout. Osobně bych klidně ubrala několik scén a díky tomu tak 200 stran. Jinak má však příběh příjemný spád a jako čtenář se ani chvíli nenudite. Zpočátku matoucí střídání času se stane přirozeným a tři časové linky se nakonec skvěle doplňují.

Velké mínus za mě autor dostává za jazyk knihy. Sprostých slov je tam až běda, což by mi samo o sobě nevadilo. Nicméně několikrát jsem měla pocit, že je tam tato mluva tlačená na sílu. Občas to tam prostě nesedlo.

I přes počáteční trable však musím knihu hodnotit pozitivně. Neskutečně propracovaný příběh je plný akce, sarkastických dialogů, podivných okamžiků a především nádherných ilustrací. Právě ty mu dodávají úplně jiný rozměr. Nechybí ani propracované bojové scény, ve kterých nás autor nepřipraví o jediný detail.

‼️ Vnitřnosti, krev, sex a smrt jsou tam na každé straně. Myslete na to, než se do knihy pustíte.

4/5 ⭐️

27.06.2022 4 z 5

Zdál se mi zase ten stejný sen 1 Zdál se mi zase ten stejný sen 1 Joru Sumino

Mám pocit, že se autor trochu odchýlil od příběhu, který chtěl původně vytvořit a který nám byl slibován. Nicméně i tak se jedná o milé vyprávění, ale nezanechalo to ve mně žádné hlubší dojmy.

18.06.2022 3 z 5

Medovník s pepřem Medovník s pepřem Alena Adrianet Heinrichová

Nebudu vám lhát, stejně jako všechny ostatní, i mě nalákala tato kniha svou krásnou obálkou a originálním název. Díky @humbook (#humbookblogeri #spoluprace) jsem měla možnost si tento příběh přečíst a nyní z něj mám zcela upřímně rozporuplné pocity.

Po dočtení knihy vím, že se s námi autorka snažila podělit o jistou verzi svých vlastních zážitků. Ač mi chování našich hlavních hrdinů nebylo sympatické, nakonec jsem uznala, že život každého z nás jede po úplně jiné koleji a takovýto příběh reálný je, i když mě samotné připadá nemožný.

Pominu-li tedy samotný námět příběhu, vidím zde velké mezery ve vyprávění. Ano, autorka píše čtivě a knihu zaplnila mnoha humornými situacemi a dialogy. Díky tomu přečtete knihu se dvě odpoledne. ALE! I přes jistý reálný základ je to pořád příběh, který do ruky vezmou stovky a tisíce čtenářů. Nemělo by se tedy zapomínat na to, aby to mělo hloubku, spád a vývoj. To vše tam bohužel chybí.

Ani jednu z hlavních postav nepoznáme pořádně a k tomu se nám tu nachomítají další a další postavy, které řeknou pár vět a opět zmizí. Především máma Adriany se objeví až na poslední stranách, přičemž jsem si z těchto stran jistá, že do její situace s Matyášem viděla od samého začátku. Proč jsme nedostali více její rad a rozhovorů s ní? Kdo celou tu doby byla, když příběh vznikal?

Postavám zoufale chybí jakýkoliv vývoj a posun vpřed - Adriana s Matyášem si ani po několika letech nejsou schopni promluvit a probrat spolu situaci, která jim oběma visí v hlavě. Místo toho kolem toho chodí a obě si to uvědomují. Po téměř 10letech už musí chtít i opravdu naivně zamilovaná slečna chtít tuto situaci vzájemně vyjasnit. Já vám nevím, nejde mi to narozum.

A posledním bodem je spád příběhu, který zůstal viset na tom, že se děj stále odehrává v divadle. Což by samo o sobě nevadilo, nicméně i dialogy a situace se stále dokola opakují a těžko se mi věří, že po tolika letech spolu někdo vede tutéž konverzaci na tomtéž místě každý den.

Vím, příběh stojí na reálné situaci, nicméně je to příběh také pro čtenáře, které by měl pohltit, aby jej prožívali s hlavními hrdiny. To se zde bohužel nestalo. Chápu myšlenku, kterou chce autorka předat, ale i tento reálný základ potřebuje trochu popostrčit, aby byl čtivý a čtenářům zůstal v hlavě. Což je podle mého cílem každého autora - vytvoření nezapomenutelného příběhu.

Hodnotím 2,5/5 hvězd.

16.06.2022 2 z 5

Ztraceni Ztraceni Anita Frank

Tato kniha může být pravděpodobně čímkoliv, není však hororem. Po dočtení bych knihu osobně zařadila mezi historicko-psychologické thrillery. Najdeme zde několik duchařských scén, ale nic po čem by se vám nechtělo vylézat z postele. Duchařských (děsivých) scén je tam pomálu a bohužel nezanechají žádnou stopu.

Autorka přichází se zajímavou zápletkou, která se však do děje dostává až zhruba v polovině knihy. Do té doby si jako čtenáři užijeme prostředí starého anglického domu na přelomu dvacátých let dvacátého století. A stejně tak si užijeme i silné psychické manipulace mezi hlavními hrdiny. Bylo by to skvělé, pokud bychom však nechtěli číst hororový příběh.

V příběhu vystupuje jen několik postav, jejíchž hlavním rysem je pohrdání těmi ostatními. Jistého pokroku společně dosáhnout, že by mi však byli blízcí, se říct nedá. Nejbližší mi byla služebná Annie, jež oplývala oním zvláštním darem, zbytek společnosti uvnitř děsivého domu byl svým způsobem jako přes kopírák.

Z mého pohledu je tato kniha jedno velké NE. Napadá mě hned několik příběhů, které tento zcela převálcují i na polovičním počtu stran. Do čtení jsem se zpočátku hodně přemlouvala a na příběhu nebylo nic, co by mě vtáhlo natolik, abych četla stále dál.

Příliš dlouhé a příliš prázdné vyprávění ode mě dostává 2/5.

28.05.2022 2 z 5

Zaklínačky potíží Zaklínačky potíží Kristin Cast

Těšila jsem se na magický příběh, velkou dávku napětí a akce. Nic z toho se bohužel nekonalo. Kniha velmi postrádá tempo a jakékoliv dějové zvraty. Příběh je čtivý, ale nevtáhne vás natolik, abyste hltali každou stranu a jen s těžkým srdcem knihu odkládali. Naopak čtete dál jen se zoufalou nadějí, že na další stránce se to konečně rozjede a konečně přijde ten očekávaný zvrat. Nepřijde.

Pomalejší děj je občas fajn, ale pravděpodobně se shodneme na tom, že to není něco, co očekáváme od fantasy příběhu, jež by v nás měl zanechat magickou stopu. Fantasy by mělo mít akci, spád a zvraty, ze kterých budeme kroutit očima. Očekávám, že ve fantasy se nemožné stane skutečností. V tomto případě rozhodně ne.

Prostředí příběhu je sice kouzelné, ale to je tak to jediné. Magie, kterou dvojčata provozují je nanejvýš matoucí a pochybná. Pochopila jsem, ze se jedná spíše o jistou starodávnou a přírodní formu magie a zaklínadel, ale i přesto bylo nemožné pochopit na jakém principu samostatně čarují. Zaklínadla mi přišla velmi jednoduchá, ale za to možná mohou má očekávání. Doufala jsem v epická zaklínadla, jež pohnou i zemskou atmosférou….no nic…

V takovou chvíli se čtenář upne především na postavy. Tady se sympatie získávaly velmi těžce. Charakter dvojčat je jako na horské draze. Vím, že ztráta blízké osoby a vraždy ve vašem okolí vám na dobře náladě nepřidali. Ale charaktery dvojčat se neustále mísily a jen těžko poznat, která byla která.

Je to teprve první díl očekávané série a proto vkládám velké naděje do pokračování. Doufejme, že se dočkáme pořádného zvratu. Konec prvních dílu lehce nastínil, že by se snad naše naděje mohly naplnit…jsem na to zvědavá.

Hodnotím 2,75/5. Tenhle příběh má své mouchy, které tam rozhodne nemají co dělat.

10.05.2022 3 z 5

Třeťák Třeťák Ella Fever

Třeťák byl mou první přečteno knihou, zaměřující se čistě na LGBTQ+ komunitu. Celkový dojem z knihy byl dost zasažen špatnou korekcí, na 200 stranách je až děsivé množství chyb! Korekce textu nedopadla příliš šťastně. Nicméně samotnému příběhu nemám téměř co vytknout.

Autorka čtenářům čtivým způsobem ukazuje strasti a krásy transgenderu. Na pouhých 200 stranách jsem získala informace, o kterých jsem doposud neměla zdání a jako bonus jsem si přečetla milý příběh z prostředí střední školy. Opět jsem si připomněla, jak jsou tyto roky krásné i náročné zároveň. Jsem tak ráda, že už to mám za sebou!

Nicméně informace týkající se jiných oblastí než LGBTQ+ komunity mi přišli dost zkreslené. Příkladem jsou například znalosti vína, které má Míša. Rozezná červené, bílé, suché a polosuché a už je odbornicí. Nicméně naopak schůdnou míru alkoholu pro své tělo už nepozná.

Autorka knihy je mladá slečna, svým věkem velmi blízká hlavním postavám, a díky tomu dokázala do postav otisknout mnohem více autečnosti. Jak do jejich charakteru, tak do rozhovorů.

V knize jsem našla několik scén, které mi z mého pohledu přišli nedotažené a useknuté v tom nejlepším. Byl zde prostor k větší hloubce a prozkoumání další spojené problematiky dospívaní. Také jsem postrádala osvětlení některých pojmů hned při prvním zmínění. To však autorka později napravila.

I když kniha nenaplnila svůj potenciál, rozhodně splnila svůj cíl. I malé střípky ze života transgender osoby pomáhají s pochopením celé situace a uvědomění, že takový život není vybírán dobrovolně. Je to obecně velmi těžké a citlivé téma, myslím ale, že si s tím autorka poradila dobře.

Doufám, že se v budoucnosti nabídka českých kilnoh o tato témata více rozroste. Je to přesně ten způsob získávání informací, který mi vyhovuje. Nenásilný a přesto dostatečně rozsáhlý.

Hodnotím 4/5

28.04.2022 4 z 5

Výměna Výměna Robyn Harding

Výměna je napínavým thrillerem s neotřelou zápletkou, která opakovaně zamotává děj. Příběh je vyprávěn z pohledu 5 hlavních hrdinů, nikdy se však děj neopakuje. Naopak se krásně doplňuje o myšlenky jednotlivých aktérů příběhu.

To je doplněno zcela zvrácenou myslí hlavní hrdinky Ofky, která je naprosto posedlá Freyou a je ochotná udělat cokoliv, aby mohla být v její přítomnosti. Myšlenky Ofky jsou chvíli naprosto zvrácené a o několik chvil později vyvolávají ve čtenáři lítost a pochopení.

Ani myšlenky ostatních nejsou zcela čisté. I oni mají místy velmi zvrácené myšlenky a dělají dost hloupých rozhodnutích. Pro příběh jsou všechny postavy charakterově naprosto dokonalé.

Co se zpočátku zdá jako psychologický či paranoidní thriller se v závěru otočí ve velmi akční až téměř krvavý thriller. Celou dobu autorka čtenáře udržuje v napětí a děj se každou chvíli mění. Avšak závěr je úplnou třešničkou na dortu, kdy nás všechny hlavní postavy překvapí svým chováním a naposledy úplně zamichají dějem.

‼️Zmíním ještě téma polyamorie, které prostupuje celou knihou a některým čtenářům by nemuselo být příjemné.

Knize ubírám body za neustále se opakující slova: avšak, ovšem, tedy. Jinak nemám co vytknout a hodnotím 4,5/5. ⭐️

27.04.2022 5 z 5

Stella z Kalvendie Stella z Kalvendie Nikola Machová

Autorka vytvořila propracovaný fantasy svět, který si mě okamžitě získal. Svou knihu doplnila o vlastní ilustrace, které jsou neskutečně autentické a krásně příběh doplňují. Zamilovala jsem si je okamžitě a jen těžko se s nimi loučím. Svět je logicky postaven a díky tomu jsem se v něm ani jednou neztratila. Trochu komplikací jsem měla ve Wólu, zemi elfů...jinak však vůbec.

Autorka neztrácí čas zbytečnými opisy a popisy všech situací a postav. Neměla jsem však pocit, že by mi nějaké infromace v příběhu chyběli. Všeho tam bylo tak akorát a příběh díky tomu příjemně plynul.

Oceňuji také rozlišení kapitol symboly, které dost pomůžou v orientaci - skvělý prvek, se kterým jsem se v knize setkala poprvé.

Hlavní postava Stella je sympatická, rozumná, občas trochu sarkatická. Ostatní postavy jsou taktéž zajímavé a především charakterem hodně rozdílné. To přisuzuji především rozdílným "rasám", které v knize jsou. V knize jsem nenašla postavu, která by mě nebavila nebo do příběhu nepasovala.

Děj byl plynulý, ale osobně bych ocenila trochu více akce a neschovávat ty nejlepší zvraty až na konec. V knize však bylo hned několik skvěle propracovaných bojových scén, které mi vynahradili chybějící svižný Děj. Nemohu však říct, že bych se s příběh nudila, to ani jedenkrát.

Celkově hodnotím 4,5/5 a vám doporučuji po této české fantasy rozhodně sáhnout. Nebudete litovat.

15.04.2022 5 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Při čtení jsem měla neustálou potřebu porovnávat knihu se Sexy mlékařem, což bylo mě první setkání s autorkou. A musím říct, že tato kniha byla ve všech směrech mnohem lepší. Jestli jsem si z předchozí knihy odnesla slovo “Brie”, tak si v tím případě odnáším “párek nazdárek”. Z dalších knih mám obavy, bojím se kdy mi autorka navždy znechutí nějaké moje oblíbené jídlo... :D

Hlavní hrdinové vedli zajímavé konverzace, ale nechyběl ani sarkasmus a obecně neotřelý humor. Oba jsem si je oblíbila hned od samého začátku, nicméně musím přiznat, že Caroline a její “nemám óčko” mě štvalo od první strany až do té poslední. Dělala jakoby na orgasmu stál celý svět a sex bez toho nemohl existovat. Opakovalo se to tam tak často, že bych těžko uvěřila, kdyby se našel někdo, koho to neštvalo.

Musím však říct, ze jsem očekávala mnohem více sexuálních scén. Nejen kvůli předchozí zkušenosti s autorkou, ale také kvůli tomu, jak vykresluje hlavní hrdinku a její potřeby. Bohužel jsem na to musela čekat až do samého závěru knihy, kde pro změnu kromě sexu nebylo vůbec nic jiného. Kniha se mi proto zdála nevyvážená a tolik jsem si její čtení neužila.

Narozdíl od sexy mlékaře vám jí ale musím doporučit. Jestli mě v této knize něco bavilo, tak to bylo až téměř hmatatelné jiskření a napětí mezi hlavními hrdiny. A to je podle mého základem takových příběhů.

12.04.2022 4 z 5

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Tato kniha je za mě NE. Ač oceňuji autorovu velkou fantazii, zda se mi že je příběh napsán až příliš komplikovaně. Možná si však jen potřebuji načíst trochu více knih z žánru sci-fi, ale i přesto myslím že autor dostatečně nepřiblížil svou myšlenku tak, aby ji pochopil každý čtenář. Námět knihy je skvělý a jeho zpracování je zajímavé, avšak některé myšlenky jsou příliš komplikované a stěžují čtení.

Příběhu a mému velkému NE nasadila korunku hlavní hrdinka April. Stává se, že mi hlavní hrdinové nesedí, ale tady to byl skutečně problém. Cely příběh je vyprávěn z jejího pohledu a obsahuje především její myšlenky, které mi opravdu nebyli sympatické. Zpočátku vypadala na rozumnou slečnu, ale později se z ní stala oběť sociálních sítí a slávy. Následkem toho se stala arogantní a konala bezhlavě. Musím však říci, ze na ni autor krásné demonstruje, jak sociální sítě a pozornost mění lidské chování a vnímání.

Na knize mě bavili vedlejší postavy a také Carlové a snový svět, který vytvořili. Systém hádek je skvělý nápad, ale opět se dostávám k tomu, ze některá vyústění nebyla dostatečně vysvětlena. Minimálně ne tak, aby to pochopil i úplný blb, jakým jsem v tomto případě byla já.

Tento příběh mi nesedl svým zpracováním a hodnotím proto 2/5. Ráda bych věděla jak příběh končí, ale bojím se, že je pro mě druhy díl příliš velké sousto.

02.03.2022 2 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

Poslední dobou mě více a více přitahují knihy, které se odehrávají na vodě nebo alespoň v její blízkosti. A tady jsem si tohoto prvku užila opravdu dost. Autorčin styl psaní mě okamžitě pohltil a já si jízdu na vlně tohoto příběhu užila od začátku do konce. Knihu jsem odkládala jen velmi těžko a vracela jsem se k ní, byť jen na pár minut. Příběh Fable mě úplně pohltil.

Zamilovala jsem si jak Fable, tak ostatní hrdiny tohoto příběhu. Někteří sice měli své mouchy, ale nakonec si, stejně jako celý příběh, získali mé srdce. Fable je rozumná, silná a bojovná hlavní hrdinka. Troufám si říct, že si jí zamiluje úplně každý, kdo se do tohoto příběhu ponoří.

Příběh nabízí také předvídatelnou romantickou linku s velmi originálním prvním polibkem. Opět si troufám říct, ze nikdo z nás, kdo jsme knihu četli, tohle nemohl předvídat. Šlo to sice trochu mimo moje chápání základních lidských potřeb, ale bylo to krásný!

Jedna se o první díl ze série a příběh se víceméně nese na pohodové vlně a nelze očekávat mnoho zvratů. I tak mě to ale nadchlo, bylo to příjemné oddechové čtení. Věřím, ze zvratů a pořádné akce se brzy dočkáme v dalších dílech. Alespoň se máme na co těšit.

Jediné co mi v příběhu nesedí je, jakto ze se Fable může potopit tak hluboko jen se zadrženým dechem a bez zdravotních následků při vynořování. Já vím, je to jistým způsobem fantasy příběh, zvláštní schopnosti a tak, ale stejně mi to nejde na rozum.

Hodnotím 4/5 a těším se na pokračování.

PS: ta obálka je dechberoucí, nemyslíte?

Spoluprace s @humbook

16.02.2022 4 z 5