pajaroh pajaroh komentáře u knih

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

R. Holdstock je dobrý v popisu temné atmosféry (slovo zlověstný je v textu použito až příliš často) - starý anglický dům, tajemný dubový les..., příběh je zajímavě koncipovaný a opírá se o mytologický základ, ale nepodařilo se mi překročit onu hranici fantasy a vejít do středu Lesa Mytág. Ještě ta záhadnost a atmosféra první poloviny knihy se mi líbila, ale pak jsem spíše jen tak pobíhala po okraji a koukala, co zase na mě vyskočí za divnost. Nejsem čtenář fantasy literatury a je načase se s tím smířit.

03.07.2018 2 z 5

Birk Birk Jaap Robben

Drsné psychologické drama plné bezútěšných vztahů a situací. J. Robbenovi se podařilo stylem i tématem izolovat na malém ostrově postavy i čtenáře, málokdy se při čtení cítím tam stísněne, což ovšem neubírá na kvalitě. "Znepokojující" - to je to správné slovo, použité v komentáři níže.

27.06.2018 4 z 5

V arktických pustinách V arktických pustinách Lois Crisler

Citlivé líčení života v severní části Aljašky, kde vlci dávají dobrou noc. Autorka s manželem žila v hodně drsných podmínkách, které zvládne jen silný člověk milující přírodu.

Ano, výchova divokých vlků v zajetí je kontroverzní téma na x hodin, sama L. Crislerová uvádí: "co bylo správné udělat v situaci, která byla nesprávná už ve svém počátku...přesmutné dilema... odvážíme divoká zvířata ze svobody do zajetí. Byl to galimatyáš, protože jsme věděli, co je divočina, ale přesto jsme potřebovali civilizaci."
Nemusím souhlasit s jejich jednáním a rozhodnutím, co se vlků týče, ale musím uznat, že kniha je dobře napsaná, popisy krajiny, ledových plání, zimy, táhnutí sobů i života v sobě mají hlubokou pokoru a lásku k přírodě, samotě i životu jako takovému.

"jsou lidé, kteří žijí pod širým nebem, a lidé, kteří žijí pod střechou. Pod širým nebem může člověk žít buď celým svým já, anebo může sice žít v divočině, ale přitom "pod střechou" obklopen veškerým komfortem civilizace. "

"V takové chvíli se člověk nevyhne tomu, aby nemyslel ne na divočinu, ale na to, co ji zničí - na civilizaci. Každému, kdo dnes vstoupí do divočiny s otevřenýma očima, se v duši sváří láska a zoufalství. Za dnešních dnů už není možné milovat tuhle planetu a nepocítit přitom úzkost."

25.06.2018 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Velmi pěkný příběh spletený ze 3 obrazů a psaný příjemným stylem, který mi nedovolil knihu odložit. A přestože jsem knihu přečetla rychle, bude ve mně chvíli doznívat.

25.06.2018 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Občas mi vadí plochý styl autorky, který se dá v lepším případě chápat jako způsob, jak s pohádkovým nádechem popsat tragické události. Vyprávění je chvílemi naivně dětské, jindy z pohledu dospělého, což působí nesourodě. První polovina se mi velmi líbila, konec knihy už byl překombinovaný - kdyby autorka použila polovinu osob a událostí, bylo by to lepší. Nicméně přes všechny tyto "mouchy" se kniha četla dobře.

21.06.2018 3 z 5

Na východ od hor Na východ od hor David Guterson

Kniha, která má všechny předpoklady k tomu, aby se mi líbila - řešení samoty, hory, příroda... Přesto mi na ni něco vadilo - možná pro mě nepochopitelná záliba milovníka přírody v lovu zvěře, možná idealizované vzpomínky na manželství či sama hlavní postava. Závěr knihy je pěkný, stejně jako vyjádření kontrastu doktora-hrdiny a chátrající lidské osoby. Jen je do příběhu zahrnuto hodně myšlenek a náznaků filozofie života a smrti, které se mi nepodařilo při čtení rozpracovat, stejně jako se mi nepodařilo vychutnat si jednotlivé osoby míhající se příběhem.

18.06.2018 3 z 5

Bílý oceán Bílý oceán Roy Jacobsen

Drsnější pokračování Ostrova, ze kterého se vytratil dětský pohled a vstoupil do něj pach války. Události i příroda jsou opět popsané stručnějším stylem, který skvěle nese severský nádech, a jediná věta je výstižnější než půl stránky popisů. Připomíná mi to starou černobílou fotografii, která má svou "duši" a ve které naleznete mnohem více osobitosti a příběhů než na přeplácané barevné fotce.

14.06.2018 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Netradiční příběh plný iluzí, který pro mě nepřekročí štítek oddychové literatury. Autorka vtáhne do děje, nechá čtenáře zasnít a vcítit se do magie postav, opírá se o zajímavé obrazotvorné popisy a dobře střídá různé časové linie, ale románek hlavních kouzelníků působí dosti lacině.

09.06.2018 3 z 5

Sobí hora Sobí hora Karin Tidbeck

Kniha začíná přehnaně nadšeným úvodem E. Handové, který doporučuji přeskočit, udělat si vlastní názor a případně dočíst na konci.
Většina povídek je na můj vkus až příliš non-sence a bohužel chvílemi zbytečně nechutná, což zavání snahou šokovat, ale beze smyslu či vyústění v závěr. To avízované "podivno" je do nich vložené příliš násilně, především v první povídce a v poslední části.

Naproti tomu povídka Sobí hora je pěkná, propojení mystiky s příběhem je přirozenější a i další povídky opírající se o severskou mytologii a přírodní úkazy jsou zajímavé.
Originální kniha určitě je, ale chybí mi propracovanost a jakási vyzrálost textu. Je mi líto, nerada dávám takové švédské "nekrimi" knize špatné hodnocení, zvláště když čerpá z mé oblíbené severské mytologie i magického realismu, ale za mě se jedná o nepodařený pokus.

02.06.2018 2 z 5

Větrné toulání Větrné toulání Miloslav Nevrlý

Kniha o zapadlých čundráckých koutech našich a slovenských hor a krasů, o kterých se dá už jen číst nebo o nich snít. Názvy zůstaly, ale ta atmosféra a duše míst, které Nevrlý popisuje, už nejsou... Je to příjemné čtení, jen je na mě občas té vzletnosti a poetičnosti příliš.

30.05.2018 3 z 5

Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď Helga Flatland

Psychologicky propracovaný pohled na vztahy v jedné zapadné norské vesnici, na povahy a traumata několika osob, jejich vnitřní svět i jejich působení na vnější okolí v důsledku nedostatečné komunikace, mlčení, nepochopení. V knize je dobře vystižena atmosféra norské vsi i rozvážnost (často nesprávně chápána jako odtažitost) jejich obyvatel. Jednotlivé výpovědi by mohly být delší, rozvedenější.
Název knihy je dle mého nešťastný - i když v norštině zní krásně - (málo lidí si jej spojí s básní Ch. Baudelairea). Anotace knihy je zavádějící, na misi v Afghánistánu se odehrává pár odstavců a osobně bych knihu přehlédla, kdyby nebylo hodnocení oblíbených uživatelů. A to by byla škoda.

30.05.2018 4 z 5

Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám Tereza Boučková

Nedávno jsem četla "memoáromán" Pavla Kohouta Kde je zakopán pes a je velmi zajímavé získat jiný pohled na ty stejné osoby a události. Jak to všechno může být zavádějící a jednostranné... Kniha Terezy Boučkové se mi líbí, jednotlivé novely sice opakují stejné události, ale pokaždé originálním způsobem. Úsporný styl je v tomto případě výmluvný a bolest navzdory snaze o ironii a nadhled je ve všech částech knihy dobře patrná.

28.05.2018 4 z 5

Mluví Černý jelen Životní příběh svatého muže z kmene Sioux Oglala Mluví Černý jelen Životní příběh svatého muže z kmene Sioux Oglala John G. Neihardt

Indiánskou tématiku mám ráda - životopisnou i duchovní, Nekonečný kruh je pro mne téměř modlou, ale Černý Jelen mě nepřesvědčil, vyprávění indiánského "šamana" i přepis J.G. Neihardta je zkratkovitý, povrchní, a přestože se příběh opírá o historické události, není pro mě díky stylu vyprávění uvěřitelný.

20.05.2018

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Taková milá humorná knížka, kterou jsem četla v časovém presu a asi jsem si ji nevychutnala tak, jak by si zasloužila.

20.05.2018 3 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Typický Hájíček - výborné téma, špatné zpracování. Tentokráte k tomu ještě přidal nemístně sladký závěr, stejně tak nevysvětlené odbočky např. k jihočeským Lakotům - už jen s tímto nápadem by se tak krásně dalo dál pracovat a rozvíjet jej (a zůstalo u rozpačitého výkřiku). Ten nevyužitý potenciál témat mě u Hájíčka vždy rozčílí, ale objektivním pohledem musím uznat, že je to minimálně průměrná kniha, a kdyby se autor trochu snažil nebo své dobré nápady převyprávěl někomu spisovatelsky zručnějšímu, z Dešťové holi, Selského baroka i Rybí krve by byly poklady naší literatury.

20.05.2018 3 z 5

Hedvábnou stezkou Hedvábnou stezkou Lucie Drbohlavová

Takhle má vypadat dobrý cestopis - obsahuje zajímavé postřehy, historii míst i info o politické situaci (komentované většinou s jízlivou ironií), je obohacený osobními příběhy a pocity a zaujme i čtenáře, pro které není Hedvábná stezka a země jako Afghanistán, Kazachstán apod. až tak atraktivní. Lucie Drbohlavová umí cest užívat se všemi krásami i nepříjemnostmi (ke kterým přistupuje s obdivuhodným nadhledem nezbytným pro pobyt v těchto zemích) a především je dobrá vypravěčka a její styl psaní mi sedí. A dobře napsaný a zpracovaný cestopis je v tomto žánru zaměřujícím se na informační stránku spíše výjimkou.

20.05.2018 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Houbařka mi byla bližší prostředím Šumavy, Anežka mi však přijde psychologicky propracovanější. Všechny ty vcelku jednoduše popsané situace a konfikty jsou tak výstižné a niterní a dodávají obraz základních problémů současné společnosti jako celku, nejen rodiny či adopce. Jen konec mi přijde rozpačitý, ale i tak se jedná o velmi, velmi dobré dílo.

20.05.2018 4 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Příběh se odehrává v Kiruně, v severním Švédsku, což je jediný důvod, proč jsem knihu četla a taky jediná věc, která mě na ni bavila - popisy zimy, sněhu a lokality. Jinak se jedná o vcelku neoriginální zápletku s překombinovaným koncem. Jaká škoda, že severské detektivky jsou.... detektivky.

29.04.2018 2 z 5

Totem vlka Totem vlka Ťiang Žung

Stejně jako původní step Vnitřního Mongolska je i tato kniha mrazivá, často krutá a především krásná. Neustálý boj s drsnými podmínkami, s vlky i proti vlkům, devastace stepi a konflikt tradičního pasteveckého života s novou kulturou a civilizací je vysilující a stejně tak je čtení díky autobiografickému nádechu a dobrému stylu psaní smutně krásné a hluboké. Jak autor napsal: "Moje kniha je lekcí světu" - já tu lekci dostala.

26.04.2018 5 z 5

Žitkovské bohyně. Lidová magie na Moravských Kopanicích Žitkovské bohyně. Lidová magie na Moravských Kopanicích Dagmar Pintířová Dobšovičová

Rozšířená diplomová práce na tolik diskutované téma, jejíž podstatná část však vznikla v terénu ještě před "žítkovským rozmachem". Zajímavé čtení i pro laiky v oblasti etnologie, a i když mi přišly návštěvy bohyní a jejich nahrávání a zkoumání nefér, oceňuji zaujetí a cit autorky pro mizející způsob života i krajinu. Takto nám zůstal alespoň malý, autenticky zlomek.

25.04.2018 4 z 5