Parwana Parwana komentáře u knih

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Spoiler alert. Velmi komplexní, propracovaný a barevný příběh. Sejde se zde orient, evropský středověk, excalibur, kněžky Avalonu a princ Bajaja. Asi nejtlustší kniha, co jsem kdy četla, velmi čtivá, děj měl až nečekaný spád. Ze všech jsem si nejvíc oblíbila velkou Naimathun.

09.01.2021 4 z 5

Válečná smršť Válečná smršť Victoria Aveyard

Chce se mi říct.. konečně. Konečně jsem dočetla tento sáhodlouhý romantický místy akční epos. První díl série byl boží a já se namlsala na druhý. Druhý však byl dosti rozvláčný, třetí díl byl ještě rozvláčnější a čtvrtý, poslední, nejtlustší bichle z celé série, byl dovršením toho všeho. Kdyby se vynechaly pseudotrapné milostné repliky mezi postavami, mnohdy zbytečné popisy a neustálé pocitové pochody hlavních hrdinů, mohla se kniha smrsknout na třetinu a značně zestručnit. Po třech dílech už pomalu nevím, kdo je kdo, co kde dělal a proč o něm čteme. Naštěstí měla kniha jakž takž reálný konec, ale dospět k němu byl porod. Dá bůh, a já už o vnitřně rozervaném Calovi, přeprogamovaném Mavenovi, blýskající holce Mare, která neví, kdo je a co chce, a o jejich rodinných příslušnících, kteří jim v tom zdatně sekundují a plácají se v tom s nimi, nikdy neuslyším.

22.12.2020 2 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Klasický Pratchett, vtipný a svižný příběh, kde nakonec všechno dobře dopadlo.

10.12.2020 4 z 5

Cosi divného v mé hlavě Cosi divného v mé hlavě Orhan Pamuk

Tato kniha je skvělé krmivo pro mozek. Začátek byl trochu tužší, ale pak už to šlo samo. Pěkný příběh, hezky odvyprávěno, i když jsem místy cítila strašnou bezmoc, že Mevlut nikdy nic nedokáže a skončí po vzoru svého neschopného otce s křivými zády a bez peněz. V průběhu čtení jsem zjistila, jak moc je naše mentalita odlišná od turecké, možná orientální vůbec, stejně tak jako doba, v níž žijeme my a hrdinové příběhu. Za to dávám o hvězdu míň (nemyslím si, že je normální odtrhnout malého chlapce v devíti letech od rodiny, využívat ho k prodeji, nenechat ho dokončit školu, mlátit ženy a vdávat je v šestnácti letech).

30.10.2020 4 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Krásná kniha, i když velmi smutná. Hodně mi připomněla Vlčí jámu, i když Vlčí jáma měla šťastný konec, tady je konec otevřený. Ačkoliv kniha zachycuje ponurý život jedné maloměstské rodiny, autor používá takové obraty, že jsem se sem tam i zasmàla.

31.07.2020 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Strhující dystopický román, který mě nenechal vydechnout. Ubrala jsem jednu hvězdu za tu počáteční zápletku, kde se hlavní hrdinové srazili v jeden moment, což mi přišlo až jako moc velká náhoda.

20.07.2020 4 z 5

Mengeleho zoo Mengeleho zoo Gert Nygårdshaug

Dechberoucí dílo, z něhož mrazí. Ne nadarmo patří mezi nejprodávanější knihy v Norsku. Moje první kniha, která se odehrává v Amazonii a zabývá se likvidací deštného pralesa kvůli sobeckým zájmům nadnárodních korporací. Jak aktuální téma. Pomalý rozjezd přešel ve cval a posledních sto stránek ujížděl tryskem. Autorův styl psaní mi trochu připomínal Wilhelma Hauffa, obsah ovšem není žádná pohádka. Hned se pouštím do pokračování, protože chci vědět, jak to všechno dopadne, a doufám, že již brzy se mi do rukou dostane i závěrečný díl trilogie.

19.04.2020 4 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Young adult román, který vybočuje z řady. Deníček Popelky, která se snaží přežít mezi zlými hochy, psaný sarkastickým stylem, který zbožňuji. Už se zdálo, že pohádka bude mít šťastný konec, a v tom najednou...bác ho (a ano, celou dobu jsem dumala, zda to její chlapec bez sexu vydrží, přitom to bylo tak jasné). Nemůžu se dočkat pokračování. Snad Ella setře slzy a půjde se tomu parchantovi pomstít.

02.01.2020 3 z 5

Tak trochu úžasní Tak trochu úžasní Dawn French

Hrozné. Vydržela jsem zhruba 5 stránek. ..

23.12.2019 odpad!

Kouzelné dobrodružství Kouzelné dobrodružství Alain-Fournier (p)

Krásná a snivá kniha, svými ideály se její hrdinové do této doby vůbec nehodí. Samí ctnostní, ušlechtilí chlapci, kteří se honí za čímsi neskutečným, ačkoliv mají štěstí na dosah ruky... smutný konec mě téměř dojal. Nedivím se, že se tato kniha stala předchůdcem Velkého Gatsbyho.

06.12.2019 5 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Sice je to psané trochu jednodušeji, hodně popisu a autor se místy opakuje, ale jeho knihy se příjemně čtou. Navíc pěkný příběh s temným nádechem, ale bohužel smutným koncem. Čtu podruhé a určitě se ke knížce ještě někdy ráda vrátím.

05.11.2019 5 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Měla jsem od knížky velké očekávání, které bohužel nebylo naplněno. Autorka si ukousla větší sousto, než mohla sníst a některé věci nezvládla.
1)Netuším, kde se příběh odehrával. V Česku? Na Slovensku?
2)Nářečí babičky hlavního hrdiny byla zpotvořená slovenština, nikoliv prapodivné nářečí, které si babička vymyslela.
3)všudypřítomné slovo sexovat, které nesnáším.
4)velmi přehnaný konec dovedený do absurdního závěru.
Navíc je z knihy až příliš poznat, že se jedná o román o mužích, který napsala žena - takto by to totiž žádný muž nenapsal a použité fráze hrdinům do úst nikdy nevložil. Přečteno za dva dny, ještě že tak.

27.09.2019 2 z 5

Pohádky Pohádky Wilhelm Hauff

Svatý grál mezi pohádkami. Jedny z nejlepších, které jsem kdy četla. K tomu krásný květnatý jazyk a nádherné ilustrace. Vždycky se k nim ráda vracím ;)

13.08.2019 5 z 5

Ty, ja a tí druhí Ty, ja a tí druhí Fionnuala Kearney

Oddechovka, kterou jsem nakonec dočetla a kterou až asi nikdy číst nebudu. Neseděl mi autorčin styl psaní, na můj vkus až místy dost vulgární; celá kniha mi připomínala nepříliš dobrý romantický americký film s happyendem.

14.07.2019 2 z 5

Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy James Clarke

Knížka má nádherné grafické zpracování, hezké obrázky, obsahuje spoustu tipů co číst, na co se dívat...Nejsem úplně čistokrevný geek (resp. nepovažuju se ani za normálního geeka, spíš čtu a hraju larpy, než bych ve velkém sledovala seriály a hrála počítačové hry, nehledě na to, že zhruba 50 % uvedených knih/her/filmů/seriálů jsem nikdy neviděla), takže nejen že nepoznám některé chyby, ale neměla jsem z knihy takový požitek jako někdo, kdo je do výše uvedeného více zažraný. U některých věcí jsem nevěděla, proč jsou do knihy vůbec zařazené, překlepům se taky téměř nikdo nevyhne. Některé věci zcela chyběly, např. film E.T. Mimozemšťan ve výčtu filmů, které režíroval Steven Spielberg. Některé věci by si zasloužily více rozvést (např. seriál Sailor Moon - alespoň pár stručných vět o obsahu, několik barevných planet dle barev námořnických oblečků děvčat mi nic neřekne). Zajímavá myšlenka, ale asi bych preferovala encyklopedii tohoto žánru jinak řazenou a lépe zpracovanou.

10.07.2019 2 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Skvěle napsaná knížka, velmi dobře jsme se bavila. Akorát jsem některé věci asi úplně nepochopila, takže se k ní po nějaké době ráda vrátím ;)

08.05.2019 4 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Pěkný začátek série příběhů o vyšetřovateli Oldřichu z Chlumu. Četla jsem ji podruhé a ani tentokrát nezklamala ;)

27.01.2019 3 z 5

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

Skoro se mi chce napsat tuctový thriller, protože jsem od knihy čekala mnohem víc. Četlo se to relativně dobře, konec byl jakž takž uvěřitelný.

07.03.2024 3 z 5

Klub monster Klub monster Jennifer McMahon

Jennifer McMahonn je moje oblíbená autorka a opět nezklamala. Krásně napsaný příběh s dojemným koncem. Obou děvčat mi bylo líto.

09.01.2024 4 z 5

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Skvělé, krásné, barevné a velmi čtivé - skoro jako bychtam s Fridou byla.

09.10.2023 5 z 5