parxel parxel komentáře u knih

Zbytky Zbytky Helle Helle (p)

Drobná útlá kniha, která mne více než obsahem zaujala svým minimalistickým stylem. A proto v tomto duchu i takto minimalistický komentář.

Doporučuji všem čtenářům, kteří hledají důvtipné literární osvěžení.

02.01.2020 4 z 5

Korporac€ Korporac€ Pavel Hénik

Od románu Korporace žádné hluboké myšlenky neočekávejte. Tohle je prostě typická "amnesia story" namixovaná s bojem o koryta. A postavy? Prostě parta kokotů, kteří se navzájem snaží sejmout a holdujou přitom análnímu sexu. Ale dohromady to funguje! A pokud jste navíc dostatečně morálně flexibilní, tak vám postavy dříve či později přirostou k srdci a než dočtete poslední stránku, tak se v nich zhlédnete jako v zdrcadle a nakonec vám budou chybět.

Knihu bych doporučil každému, kdo v rozlišování počtu pohlaví nebyl schopný překročit číslovku dvě, stejně tak jako všem milovníků zadečkového sexu.

09.12.2019 4 z 5

Záhady kvantového světa Záhady kvantového světa Thibault Damour

Záhady kvantového světa je podle mého názoru povedený vědecko populárně naučný komiks. Přestože jsem již několik podobných knih přečetl, tak tato podávala některé skutečnosti z trochu jiného pohledu. Nejedná se sice o žádné literární veledílo, ale to asi ani nebylo účelem. Za mne spokojenost a kniha mne rozhodně nezklamala. Dávám 4 hvězdy.

20.10.2019 4 z 5

Tenká červená linie Tenká červená linie James Jones

Tenká červená linie je další z řady knih o nesmyslné válečné mašinérii. Děj je v podstatě banální. Popisuje dobývání ostrova Guadalcanal v období druhé světové války.

Pokud bych měl říct, čím se tato kniha odlišuje od ostatních podobně zaměřených knih, tak bych musel konstatovat, že vlastně nevím. Příběh obsahuje velké množství postav, které navíc velmi často umírají, a tak není vůbec jednoduché, vytvořit si k některé z postav trochu bližší vztah.

Nicméně knihu jsem začal číst především proto, že se mi líbil stejnojmenný film. Po přečtení knihy si myslím, že film je o něco lepší. Některé scény jsou udělány velmi působivě a navíc atmosféru filmu dokresluje zdařilý soundtrack. Kniha naproti tomu lépe zobrazuje vývoj některých postav.

Knihu bych doporučil všem fanouškům válečných příběhů, kterým nevadí trochu zdlouhavější rozjezd a několik stovek stran čtení.

28.06.2019 4 z 5

Historie čísla π Historie čísla π Petr Beckmann

Populárně naučné knihy mám obecně moc rád a jsem vůči nim v jistém smyslu pozitivně zaujatý. Nicméně tato kniha mi moc nesedla. Je totiž napsána způsobem, který není moc poutavý a navíc autor místy do textu vkládá své vlastní politicé názory, což mi v tomto druhu literatury nesedí.

Celkově dávám dvě hvězdy, protože pasáží, které mne v této knize zaujaly, bylo opravdu velmi málo. Potenciálním čtenářům bych spíše doporučil knihu Velká fermatova věta nebo Neřešitelná rovnice, které jsou podle mého názoru mnohem lépe zpracované.

12.06.2019 2 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Tato kniha mne vůbec neoslovila. Po přečtení pár desítek stran jsem měl pocit, že se slova slívají v jednolitou masu, ze které občas vyskočí nějaké nic neříkající jméno.

Podle mého názoru, je ke čtení této knihy zapotřebí specifické duševní naladění a to já v tuhle chvíli nemám. Z tohoto důvodu jsem knihu nedočetl.

14.03.2019 2 z 5

Kroniky Západního pobřeží Kroniky Západního pobřeží Ursula K. Le Guin

Kroniky západního pobřeží obsahují tři knihy. První z nich - Dary vyšla v roce 2006 a poté se dlouhou dobu nic nedělo. V roce 2017 nakladatelství Triton vydalo celou sérii jako jednu knihu. Mezitím jsem tuto trilogii již dávno vypustil z hlavy a na Kroniky západního pobřeží jsem narazil v podstatě úplnou náhodou. Musím říct, že jsem za to rád, protože Ursula K. Le Guin jednou z mých oblíbených fantasy autorek.

Nyní stručně k jednotlivým knihám.

Dary jsem četl již podruhé a musím říct, že tentokrát na mne již tolik nezapůsobily jako při první čtení. Nicméně u této knihy bych upozornil na trochu, z mého pohledu, nešťstastné zahájení. Autorka se v něm vrací do minulosti rodu Casprů. Bohužel dost nešikovným způsobem, protože ani na druhé přečtení mi nebylo zcela jasné, kdo je čí otec nebo dědeček. Tohle je zdánlivá prkotina, ale pokud se čtenář hned v úvodu ztratí, tak ho to může odradit od dalšího čtení. Jinak se mi tato kniha líbila. Je to v podstatě o takových žabomyších válkách, které mezi sebou vedou skupiny horalů a jejich vůdci disponují nadpřirozenými dary. A tím vším se prolíná příběh Oreca, který odmítá přijmout, že jeho darem je něco ničit.

Hlasy jsou druhou knihou série. Musím říct, že s touto knihou jsem měl asi největší problém. Ne že by byla hloupá, ale prostě se mi nedařilo a nedařilo začíst. Prokousat se Hlasy pro mne tedy nebylo vůbec snadné a je to asi jediná kniha celé trilogie, ke které bych se nechtěl vracet.

Poslední kniha Síly mne oslovila nejvíce. Popisuje příběh otroka, který si postupně začne uvědomovat své postavení. Kniha nádherně líčí jeho cestu ke svobodě, která začínám útěkem od svého původního majitele. Podle mého názoru je společným poselstvím všech tří knih hledání svobody, ať už vnější nebo vnitřní. Nicméně v poslední knize je tento aspekt zachycen asi nejlépe a nejvíce v něm vynikne poselství, které se Ursula K. Le Guin snažila sdělit svým čtenářům. Zkrátka tohle je kniha, ke které bych se chtěl jednoho dne vrátit.

Celkově dávám 4 hvězdy a to zejména díky poslednímu románu, který mne opravdu zaujal a vnitřně oslovil.

22.01.2019 4 z 5

Cesta za zlatem Cesta za zlatem Svatopluk Štefl

Naprostý souhlas s tím co zde v komentáři uvedla Miru. Já k tomu dodávám, že i s odstupem dvaceti let mne při čtení této knihy zalila ona vlna euforie, kterou jsme tenkrát prožívali asi všichni, ať už doma u televize nebo uprostřed Staromáku. A zároveň se mi strašně moc chtělo zakřičet si znovu onu větu "Kdo neskáče není ČECH." Kéž by takových okamžiků bylo více.

Co mne však na této knize zklamalo, byla její celková úroveň. Zápasy se omezují na pouhé shrnutí, kdo a kdy dal gól. Obrázky nejsou seřazené chronologicky, ale jsou spíše náhodně rozprostřené do celé knihy. Takže když čtete o zápasu s USA prohlížíte si fotky ze zápasu s Kanadou atd.

Možná, že pro někoho jsou tohle pouhé detaily, ale mě to zkazilo celkový dojem. Přece jenom u tohoto typu knih neočekávám, že se bude jednat o nějaké literární veledílo, ale jistou pečlivost by si tato kniha určitě zasloužila. Vždyť se kurňa jednalo o zápas století, který v nás češích probudil pocit vlastenectví, kterého se nám v dnešní době moc nedostává.

Z tohoto důvodu dávám dvě hvězdy. Poteciálním čtenářům bych doporučil jinou knihu.

09.11.2018 2 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

"Ohníčky všude kolem" jsou druhým vynikajícím románem od Celeste Ng. Příběh využívá velmi dobře známé retrospektivní schéma, kdy se nejprve dočtete o tom, jak Izzy, černá ovce rodiny, zpoplení dům svých rodičů a poté se postupně dozvídáte, co ji k tomuto činu vedlo.

V tomto směru je struktura románu velmi podobná autorčině prvotině "Vše co jsme si nikdy neřekli". Současně v tom však spatřuji největší problém této knihy.

Motivace Izzy k jejímu činu byla totiž více či méně zřejmá již v okamžiku, kdy autorka vylíčila vztahy v rodině a to co předcházelo příchodu Izzy na svět, což bylo zhruba v první polovině knihy. Poté se přihodila spousta dalších důležitých událostí, které s Izzy v podstatě vůbec nesouvisely, takže nakonci celého příběhu pro mne Izzy nebyla příliš důležitá.

Z tohoto důvodu mne závěr trochu zklamal. Měl jsem totiž pocit, že se autorka málo soustředila na ostatní postavy a nepropojila jejich životní příběhy více dohromady, i když pro to měla všechno přichystané. A to je podle mého názoru velká škoda, protože zde Celeste Ng propásla příležitost vykročit ze stínu své předešlé knihy.

I přes to, že můj komentář může působit hodně kriticky, tak se mi tento román velmi líbil a přečetl jsem ho doslova jedním dechem. Je totiž potřeba si uvědomit, že obě zmiňované knihy jsou vysoce nadprůměrné a nerad bych svým komentářem někoho odradil. "Ohníčky všude kolem" svou kvalitou předčí spoustu jiných knih.

Celkově dávám čtyři hvězdy, protože něco mi říká, že o Celeste Ng ještě uslyšíme a já si tu pátou hvězdu schovávám v záloze pro nějaký její budoucí majstrštyk.

31.10.2018 4 z 5

Moderní výživa ve fitness a silových sportech Moderní výživa ve fitness a silových sportech Lukáš Roubík

Perfektní a naprosto vyčerpávající kniha o sportovní výživě a všech možných i nemožných potravinových doplňcích. Na knize oceňuji zejména to, že vám autoři nevnucují žádný konkrétní styl stravování a respektují individuální preference a dispozice každého jednotlivce. Nejvíce se mi líbila závěrečná pasáž, ve které jsou uvedeny různé přístupy jednotlivých sportovců ke stravování v závislosti na tom, jakému sportu se věnují.

Na druhou stranu je potřeba říct, že některé pasáže mi přišly hodně složité. To však nepovažuji za chybu. Uvědomil jsem si přitom, že stravování je skutečně hodně komplexní problematika. V každém případě, pokud se pustíte do čtení této knihy, tak počítejte s tím, že k tomu, aby jste všechno pobrali, by stálo za to, si celou knihu přečíst alespoň třikrát.

Dávám plný počet hvězd, protože celkově se mi tahle kniha moc líbila a dozvěděl jsem se v ní spoustu užitečných informací.

11.10.2018 5 z 5

Hněv a jeho smysl Hněv a jeho smysl Verena Kast

Dobrá kniha, atraktivní téma, avšak výsledný dojem tak trochu kazí to, že se téměř celá kniha nese v teoretické rovině. To může být fajn pro psychology a jinou podobnou zvěř, ale pro obyčejného člověka je to trochu nepraktické. Celkově dávám 4 hvězdy, protože když to vezmu kolem a čtvercem, tak tahle paní psát umí. To se jí musí nechat.

26.09.2018 4 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Dnes už identita vraha asi nikoho nepřekvapí, tak jako kdysi. Přesto se jedná o dobrou odpočinkovou četbu. Dávám tři hvězdy.

19.09.2018 3 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Golem je zajímavá kniha plná symbolů a skryté mystiky. Její hodnocení bude podle mého názoru hodně ovlivněné tím, zda máte alespoň základní představu o alchymistické symbolice. V tomto případě se před vámi objeví mnohovrstvý příběh, ve kterém lze spatřit tolik významů, kolik je hvězd ve vesmíru. V opačném situaci pro vás golem zůstane jen jakýmsi více či méně neuchopitelným příběhem.

Za sebe dávám tři hvězdy, protože si myslím, že jsem četl přístupnější knihy s podobnou tématikou.

05.09.2018 3 z 5

Everest - dějiny dobývání Himálaje Everest - dějiny dobývání Himálaje Richard Sale

Přestože se jedná o poměrně útlou knihu, tak v ní naleznete prakticky vše co se týká dobývání Mount Everestu. Počínaje prvními pokusy přes technické problémy souvesejícímí s vybavením a pobytem ve vysokých nadmořských výškách a konče současnotí, kdy se horolezectví na Mount Everestu stalo více či méně komerční záležitostí.

To co mne na knize vadilo, je jeden takový nešvar. Obrázky resp. fotky nejsou umístěny v textu, kde se o nich mluví, ale jsou uvedené souhrně na 2-3 místech. Když se k nim pak konečně dostanete, tak už u některých ani nevíte s čím přesně souvisí. A to je podle mého názoru škoda, protože tím kniha trochu přichází o atmosféru.

Dávám tři hvězdy.

27.06.2018 3 z 5

Město smutku a radosti Město smutku a radosti Mika Waltari

Toto je má první kniha od Waltariho. Na knize se mi líbil styl vyprávění. Samotný děj mi trochu připomínal film Písně z druhého patra, který obdobně jako kniha popisuje osudy různých lidí v průběhu jednoho dne. Tím však podobnost zcela končí. Kniha je oproti filmu více reálná, avšak po obsahové stránce mne moc nezaujala. Občas jsem se ztrável v tom o jakou postavu se jedná, dále mi nesedělo takové to vlastenecké filosofvání a nakonec závěr, který vyznívá úplně do ztracena. Dávám tři hvězdy.

29.03.2018 3 z 5

Rytířská krev Rytířská krev Jiří Kovařík

Opět plný počet hvězd. Tyhle knihy od pana Kovaříka se prostě čtou samy. Pouze v některým místech jsem se trochu ztrácel v té spoustě různých jmen, ale jinak to nemá chybu. Takhle nějak si představuji zajímavý dějepis a ne to, jak mne to učili ve škole. Těším se na další díl.

15.03.2018 5 z 5

Na paměť mým smutným courám Na paměť mým smutným courám Gabriel García Márquez

Tahle knížka je dobrý výkřik. Sice celkem o ničem, ale občas se člověk zasměje. A mít v devadesáti tolik elánu, jako hlavní hrdina, tak bych byl vysmátej, jak štěně dobrmana.

06.03.2018 3 z 5

Jídlo na prvním místě Jídlo na prvním místě Melissa Hartwig

Přečteno, a teď už zbývá jenom to vyzkoušet.

04.03.2018 4 z 5

Nespavost Nespavost Ján Praško

Tato kniha vám dá spoustu tipů a rad, pokud řešíte problémy s nespavostí. Bohužel z mého pohledu není moc prakticky použitelná, protože v ní chybí něco jak "praktický návod", který by vám ukázal, jak informace uvedené v knize prakticky použít.

27.01.2018 3 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Podobně jako někteří další čtenáři jsem se k této knize dostal po shlédnutí filmu Arrival, který vychází z ústředí povídky Příběh tvého života. V podstatě nebýt tohoto filmu, tak bych vůbec nevěděl, že nějaký Ted Chiang existuje. Přitom je to autor nesmírně zajímavý. Píše velmi pomalu maximálně jendu povídku za rok, pak shrábně různá ocennění a dlouho o něm neslyšíte. A tak dokola.

Podle mého názoru je ustřední povídka Příběh tvého života z celé sbírky asi nejzajímavější. Není sice tak vygradovaná jako film, ale to vůbec nevadí. Právě naopak. Velmi oceňuji její otevřené zakončení. Podle mne totiž vůbec není důležité, jaké měli heptadoti důvody, proto co dělali, ale naopak to, jaký vliv mělo navázání kontaktu s "neznámým" na život hlavní hrdinky. V tomto ohledu tato nenápadná povídka překračuje rámec běžných sci-fi povídek a jde mnohem dál.

Co se týká ostatních povídek, tak některé se mi líbili více některé méně. Více nebudu prozrazovat.

Pokud bych knihu hodnotil pouze na základě povídky Příběh tvého života, tak by to bylo rovných pět hvězd. Nicměně hodnotím knihu jako celek a tak dávám pouze čtyři hvězdy, protože některé povídky mne prostě neoslovily.

03.11.2017 4 z 5