PastorMal13 komentáře u knih
S Georgem R. R. Martinem jsem se v téhle kratičké povídkové knize setkal prvně. Ačkoliv se proslavil hlavně psaním fantasy i v oboru sci-fi vyniká. Povídky jsou originální, drsné a jejich rozuzlení vždy překvapující. Píšečníci a Píseň pro Lyu určitě patří mezi nejlepší povídky, které jsem kdy četl.
Klasická stoneovka, odehrávající na pravěké planetě Psar, kde Mark Stone musí zjistit, zda-li se na Psaru opravdu nachází zločinecký gang jak generál Khov a Neumann hlásají. Průběh Markova pobytu na planetě mu bohužel ani nedovolí se odvázat, jak má ve zvyku. Průměrný díl.
Jedná se spíše o shrnutí předchozích čtyř dílů než o samostatně stojící povídky (samozřejmě kromě povídky Obchodníci z Venuše, která líčí příběh Auddea Waltherse a jeho život na Venuši). Škoda, že autor nerozvedl více příběhy prospektorů a jejich mnohdy tragicky končící mise.
Název Anály Heechee může lehce klamat. O historii mimozemšťanů se moc nedozvíme, až na fakt, proč se Heechee skryli. Uznávám, že kniha je místy dost zmatená, ale rozhodně stojí za přečtení.
Až na krkolomných prvních pár stran se opět jedná o skvělé počtení v duchu předešlých dílů.
Jde znát, že pan autor je člověk do problému indočínských válek náležitě zasvěcen. Mnohé informace a zdroje má přímo z první ruky, nebo byl dokonce i jejich aktérem mnoha událostí s problematikou spjatých. Kniha je přímo přesycená zajímavými poznatky a pokud se jedná hlavně o politiku, tak exceluje. Doporučuji všem, které zajímá poslední vietnamské století.
Jak již název napovídá, kniha se zaměřuje primárně na ženy objevující se na závodních okruzích. Formát knihy je neobvyklý, takříkajíc „na ležato“, ale díky fotografiím vhodně zvolený. Nechybí momentky z F1, 24 Hodin Le Mans, Nascar, Indycar, nebo rallye...
Knížka mi byla doporučována od známých, kteří si ji nedokázali vynachválit. Kvůli stáří, mnohé povídky už ztratili svou děsivou až hororovou stránku - dnes by se k nim více hodilo pojmenování „weird“, s nimi nemohu úplně souhlasit. Za nejlepší a opravdu strašidelné ostatně považuji úvodní povídku Ptáci, Specialita šéfkuchaře a Zástup.
Nejvíce mě zaujala hned první kapitola o křížové výpravě proti katarům a poslední o bitvě u Kresčaku, na které lze vidět, jakou si s hledáním pramenů dal autor práci.
Barvitě popsané životopisy nejslavnějších a nejlepších rytířů doby. Nechybí ani vznik Anglie, kterou známe doteď, první a třetí křížová výprava, nebo rytířské turnaje. Jen škoda, že kapitola o Richardovi Lví Srdce byla poměrně krátká.
Celkem průměrná kniha o sovětském přistání a životě na Venuši, která je jakousi Zemí v prvohorních dobách. Některé části byly na můj vkus až moc rozvláčné, ale sem tam se udála i nějaká akce.
Poměrně unikátní publikace o historii zlínské části Kudlova a okolních pasek. Zhruba polovina knížky je tvořena vzpomínkami pamětníků, kteří ješte zažili život ve starém Kudlově, nebo pracovali v počátcích Filmových ateliérů, ale zaujmou i poznatky z historie obce.
Jirka Křenek je světoznámý fotograf F1, který, pokud je mi známo, fotí efjedničky už přes třicet let. Tohle je jeho první a zatím jediná sbírka, která obsahuje fotky z let 1993 - 2006. Nejhezčí považuji fotky z tehdy ještě A1 Ringu s pozadím Alp.
Zase jsem se náramně bavil, ale nečekal bych, že bych podobné zvrhlosti, mám na mysli ten lahodný „koktejl, který je pochoutkou pro obyvatele druhé planety, četl v této sérii.
PS: podobně jako mnozí komentující jsem si vzpomněl na Ricka a Mortyho.
Mark Stone, sportovně vzhlížející chlapík kolem pětatřiceti let stár, je nucen nouzově přistát v únikovém modulu na Sixtě, středověké planetě, kde ho čeká jedno nepříjemné překvapení...
Oceňuji reklamu na knize na prevenci proti AIDS, myslím, že vzhledem k povahám hlavních hrdinů do příběhu krásně zapadá.
Příběh je sice plný klišé, ale to se snad u tohoto odvětví trošku očekává. Autor se drží osvědčeného scenáře, kdy nastoupí silný nepřítel a je jen na outsiderovi, aby ho zastavil. Musím přiznat, že jsem neměl v plánu číst pokračování, ale zvrat v závěrečné časti mě přesvědčil o opaku.
Spoiler: při obraně Sluneční soustavy zahyne kapitán s jedním z nejvtipnějších jmen, na které jsem během čtení kdy narazil, kapitán Argus. RIP.
Klasická ročenka F1, na které jsme bývali od pana Dufka zvyklí.
Znovu kvalitně zpracovaná publikace, která má jednu z nejhezčích obálek, které jsem na motoristických knihách viděl (Brawn GP v podání Buttona je prostě nádhera).
Opět klasické počtení od pana Dufka. Přijde mi však, že je pan autor lehce vyhraněný proti Lewisovi Hamiltonovi, který v tomto roce těsně vyhrál titul.
Ročenka roku 2003 nabízí méně zajímavých informací jako její nástupci a i co se týče počtu stran je útlejší. Každopádně to hlavní, popis závodů F1, je neměnné.