Pes Filipes komentáře u knih
"...uvažoval o dnešním moderním pracovišti, položil si otázku, zda lidé jen zřídkakdy berou své děti k sobě do práce kvůli pocitu, že ta práce nemá velký smysl - její význam nelze vysvětlit. Možná v hloubi duše pociťují rozpaky nad její bezúčelností. Když nevěříte ve svou práci, je těžké udržet si hrdost a sebevědomí."
str. 234
„Nepřízeň osudu je jako silný vítr. Nemyslím tím je to, že nám brání jít tam, kam bychom jinak šli. Také nám vyrve všechno kromě toho, co se nedá odervat, a my se pak vidíme takoví, jací doopravdy jsme, ne jak bychom se rádi viděli.“
str. 361
„Ale teď, vím, že náš svět není o nic trvalejší než pouhá vlna vzdouvající se v oceánu. Ať jsou naše zápasy a vítězství jakékoliv, ať se s nimi tak či onak dokážeme vyrovnat, stejně se až příliš rychle rozplynou a vyblednou jako rozředěná tuš na papíře.“
str. 446
Mám takový pocit, že chlapi ekonomové jsou trošku líní. Zkopírují své pravidelné články a vydají je jako knížku (viz. Sedláček - Druhá derivace touhy).
Desetkrát jsem si přečetl, na různých místech v knize, že propad ekonomiky během pandemie se hodnotí spotřebou energie.
Bylo tam pár hezkých příběhů ze života ČNB během první republiky.
"...jaké jiné cíle by měla mít druhá polovina života než ty, které jsou cílem poloviny první: rozšiřování života, užitečnost, působení, dosažení postavení ve společenském životě, ... - to přece jako životní cíl stačí! Bohužel není to dostatečný smysl a účel pro mnohé, kteří jsou s to ve stárnutí spatřovat jen pouhé ubývání života a dřívější ideály vnímají jako vybledlé a opotřebované." str. 53
"Zatímco extroverti s vyšší pravděpodobností přeskakují mezi jednotlivými koníčky či aktivitami, introverti se často toho, co je nadchne, drží. To jim, tak, jak rostou, poskytuje velkou výhodu, protože skutečný pocit sebeuspokojení vychází z toho, že něco umění, nikoliv obráceně." str 284
"Lexikon neznalostí je první kniha, po jejímž přečtení toho budete vědět méně než předtím - ale na kvalitativně vyšší úrovni." str. 7
"Komplexnost života a výsledná byrokratizace a specializace v každé moderní společnosti oslabují pocit osobní odpovědnosti těch, kteří provádějí oficiální politiku. Prakticky v každém společenském kolektivu vyvíjí skupina, kam jedinec patří, silný tlak na chování a stanoví morální normy." (str. 160)
"Láska znamená sdílet svět s tím druhým." Str 165-166
Pár myšlenek zajímavých, jinak celkově zklamání.
"Mé vyvrácení důkazů zní: Jestliže Deus, vládce vesmíru, stvořil všechny země a bytosti, proč tedy zanedbal bezpočet národů a také jim se nezjevil?.... Na čem postavíte důkaz pro tvrzení, že Deus se po celou tu dobu nikdy nezjevil v žádných jiných zemích a teprve nedávno se objevil v té a té zemi? Jestliže je Deus pánem kosmu, pak odvádí nepochybně lajdáckou práci..."str. 160
Výborná kniha - v přílohách jsou i přepisy rozhovorů s jednotlivými veterány
Páráda, občas jsem nechápal, ale fakt dobrý.
"Moderní hrdina, moderní jedinec, který se odváží vyslyšet volání a hledá příbytek oné bytosti, s níž bychom se měli usmířit, nemůže, vlastně ani nesmí čekat, až se jeho společenství zbaví svého nánosu pýchy, strachu, rozumově zdůvodněné lakoty a posvěcené nechápavosti. Není to společnost, kdo vede a zachrání tvořivého hrdinu - je to právě naopak. Tak tedy každý z nás nese svůj díl nejvyšší zkoušky a vykupitellův kříž - nikoli v rozzářených okamžicích velkých vítězství svého kmene, ale v tichu své osobní beznaděje." str. 339
Parádní kniha. Tak perfektně mi autor vysvětlil úskalí domu, že na první bydlení dům zatím nevidím. :D
Na druhou stranu uvědomění si polohy domu/bytu v závislosti na světové strany se bude hodit.
"Ale nechodit na schůze (společenství vlastníků) jen proto, že se s tímto klubem nechcete dohadovat, nebo vždy raději doma v klidu počkat, jak to dohodnout jiní jsou neproduktivní strategie. Přenést odpovědnost, zbavit se břemene, nestarat se a pak nadávat, to je právě nejtypičtější projev černého pasažérství..."
Str. 101
"Upřímně řečeno, nejsem přítelkyní dlouhých zásnub. Pak mají lidé příležitost, aby se už před svatbou navzájem prokoukli, a to není nikdy radno."
Lady Bracknellová str. 78
Kniha mě překvapila svým formátem na šířku. Takže mám pocit, že autor udělal nějakou PPT prezentaci a z to pak lenošivě vzal a vytvořil danou publikaci.
Upřímně nedoporučuji
Slabší než Civilizace, myšlenka mezigenerační smlouvy, že starší generace nezanechává potopu pro novou generaci, se mi líbila. Bohužel způsob státních zadlužování tuto smlouvu potopu vytváří.
"Ať už je prezentovaná osoba rozvážná, či bezstarostná, vysokého, nebo nízkého postavení, jednotlivec, který tuto osobu ztělesňuje, bude viděn tak, jaký téměr skutečně je, jako osamělý herec pronásledovaný obavami a o svou produkci. Za mnoho maskami a mnoho ztělesňovanými osobami mívá každý účinkující jednotný výraz, nahý, nesocializovaný výraz, výraz plný soustředění, výraz člověka, který se soukromě zabývá obtížným a záludným úkolem."
(str. 268)
Skvělá, čtivá knížka o Rusku.
Mnoho záhad a tajemství, proč lidé žijí v podzemí, proč lidé odsouzení na smrt, plní příkaz a čistí kamery, proč je v silu jen jedno centrální schodiště, ....
Při čtení jsem byl příjemně napnut a četl jsem jedním dechem. Doporučuju
Čtivě napsaná knížka, která popisuje 25 bitev. Každá kapitola začíná historickým exkurzem nutným pro pochopení konkrétní bitvy. Zajímavé poznámky pod čarou pro doplnění kontextu.
Četl jsem jedním dechem a doporučuji.