petr_ petr_ komentáře u knih

Dcery Sparty Dcery Sparty Claire Heywood

Když jsem tuto knihu začal číst, tak mě přišla zpočátku jako dívčí románek, protože charakteristiky hrdinek mi připadaly jak z románků ze střední školy. Také se mi nelíbilo určité zkreslení pověstí o Troji. Ale autorka se nebála ukázat na největší slabinu tohoto příběhu, a to je: Co se stalo s Helenou, když vše skončilo?! Autorka našla docela dobré východisko, které se mi líbilo. I když si kladu otázku:"Stálo to vůbec za to.?"

13.06.2023 4 z 5

Váha inkoustu Váha inkoustu Rachel Kadish

Nemá cenu psát o tom, jestli je kniha dobře napsaná, což bezesporu je, ale to popsali ostatní čtenáři přede mnou. Na knize mě zaujalo její téma a to jsou knihy a historie a už to je dobrý začátek.
Zaujalo mě historický popis židovské komunity v hlavních třech vrstvách. Tou první je období života Ester, kde žije několik komunit židů, které si navzájem nerozumí a snaží se žít v křesťanském světě se všemi kompromisy, které k tomu patří. Někteří členové této komunity mají traumatizující vzpomínky na pobyt v Nizozemí odkud se museli také odstěhovat do Anglie.
Druhou historickou vrstvou je odkaz předků těchto lidí, kteří museli utéct před inkvizicí z Portugalska, kteréžto období, je v jejich životech stále přítomné a určující další jejich směřování. Myslím, že toto období je pro mě osobně hodně zajímavé a jsem rád, když na toto období v literatuře někde narazím.
Třetí historickou vrstvou jsou zkušenosti Heleny, která žila v Izraeli a zažila úsilí Izraelců o vybudování a obraně jejich nového státu.
V neposlední řadě pro mě bylo zajímavé pomocí této knihy objevit svět starých rukopisů a jejich zkoumání.

13.06.2023 4 z 5

Petrova zpověď Petrova zpověď Jeroen Windmeijer

Řekl bych že se jedná o nedokonalou napodobeninu Leonardovy šifry. Děj je však velmi nesourodý a historické spekulace velmi nepravděpodobné. Poslední dobou mám problémy s hledáním kvalitní četby.

26.04.2023 2 z 5

Děti Jidášovy Děti Jidášovy Markus Heitz

Na začátku vypadala kniha slibně, ale zbylé dvě třetiny mi přišly únavné protože jsem si připadal, jako bych četl černou kroniku, ve které figurovali mrtví lidé a upíři. Postupně se děj zvrhl na krvavou řež, ve které nebylo nouze o uťaté končetiny a hlavy, přičemž děj neměl žádnou pointu. Jak tak sleduji, tak to má další díly, ale ty už číst nechci. Možná, že pointa je v posledním díle, ale lituji čtenáře který se pročte až k němu, protože já už pokračovat nemíním.

14.04.2023 2 z 5

Mých prvních 54 000 let Mých prvních 54 000 let Karin Bojs

Asi nebudu souznít s ostatními čtenáři, ale tato kniha je pro mě příkladem, jak nezajímavě psát o zajímavých věcech. Evoluce člověka a nakonec i života je takovým zajímavým tématem a tak jsem vydržel a knihu jsem dočetl až do konce, ačkoliv již úvod mě odrazoval, abych tak nečinil. Ale marně, protože jsem se velkého poznání nedobral.
Ano, kniha obsahuje mnoho zajímavých údajů, ale jsou tam naskládány bez ladu a skladu, aniž by autorka lépe vysvětlila, jak vědci k takovým poznatkům dospěli, natož aby uměla popsat jaké nástroje vědci použili, kromě toho, že zkoumali DNA, popř. RNA.
Autorka píše o haploskupinách, aniž by vysvětlila co to haploskupiny jsou, popřípadě, které skupiny existují (alespoň ty důležité), ale do které haploskupiny patří autorka, popř. její babička to se dozvíme.
Pokud autorka popisuje migraci lovců, popř. zemědělců a jiných skupin, předpokládám, že v knize budou i příslušné mapy, dotvářející představu, jak k takové migraci docházelo, ale takových map se v knize nachází velmi málo a jsou poměrně nevypovídající o ničem.
Pokud autorka popisuje archeologické nálezy, tak jako čtenář doufám, že budou doprovázeny fotografickým materiálem ale toho je tam také poskrovnu. Místo, aby autorka dokumentovala skálu, pod jejímž převisem žili kromaňonci, tak se nechá vyfotit před barákem hotelu, který tam nyní je.
Z knihy se také dozvíte, koho všeho autorka zná, dozvíte se o předcích její rodiny, ale o evoluci člověka je toho opravdu málo na tak obsažnou knihu.
Populárně naučnou knihu si přestavuji jinak.

27.03.2023 3 z 5

Princ bláznů Princ bláznů Mark Lawrence

Tuto knihu bych označil jako tuctovou fantasy, je tam trochu magie, nekromani, obtížná cesta a nějaký ten krvák.
Zkusím další díl série, a jestli nebude lepší, tak pokračovat nebudu.

03.02.2023 3 z 5

Němý viník Němý viník Maureen Johnson

Další část je daleko lepší, než-li Křiváci 1. Přemýšlel jsem o tom, jestli si mám sehnat další díl z této série a došel jsem k závěru, že ano, protože se autorka našla a povedlo se jí vybudovat docela solidní příběh. Uvidíme jak se budou události vyvíjet v dalších dílech.
Jediné co mi trochu vadí je, že na to, že se jedná o dětskou literaturu, je tam těch mrtvých nějak moc a to nemluvím o množství podzemních tunelů.

28.01.2023 4 z 5

Z ohně a papíru Z ohně a papíru Rachel Caine (p)

Tak tento díl se mi také líbil, žádné části, které by čtenář nejraději přeskočil, a není to jenom akčnost děje ,ale i kvalitní text ať už od autorky, nebo překladatele, takže kniha se dá přečíst na jeden zátah, když máte zrovna čas. Určitě se podívám po dalších knihách této autorky.
Kdybych měl někomu vyprávět o čem tato kniha je, asi bych to zvládl, ale to nejlepší z ní si čtenář musí prožít při četbě.

26.01.2023 5 z 5

Templář Templář Jan Guillou

I tento příběh se mi líbil velmi zajímavě popisuje poměry v Izraeli v době křižáckých válek i celou organizaci jak křesťanů, tak i saracénů. Popisuje události této doby z pohledu templářů.
Velmi nelichotivě se zde autor vyjadřuje k působení anglického krále Richarda a čtenář si vybaví jak je tento pohled vzdálený od hrdinských popisů Waltera Scotta.
Snaží se vysvětlit také Saladinův postoj ke křesťanům, když i po dobytí Jeruzaléma dovolil poutníkům navštěvovat Boží hrob.
Prohra křesťanů v bitvě o Jeruzalém je zde popsána jako morální selhání velitelů a vládců v křižáckém vojsku.
Celé vyprávění je bohaté na události a čtenář jen nerad přerušuje četbu.

23.01.2023 5 z 5

Křiváci Křiváci Maureen Johnson

Hodnocení ubírám, protože, kniha není moje věková kategorie a popisy mejdanů a módních výstřelků a já nevím čeho ještě mě neberou (a je jich tam hodně). Zároveň mi připadá nešťastné nedokončení děje, i když se jedná o 1.díl (jsem zvědavý, jaké budou ty další), trochu jsem byl ze závěru knihy konsternován. V mnoha knihách se objevuje téma škol pro talentované děti, v této knize jejich talentovanost tak zřejmá není. Rád bych si někdy přečetl knihu o škole pro netalentované děti.
Snad další díl ukáže, jestli má cenu v četbě pokračovat.

08.01.2023 3 z 5

Z kostí a inkoustu Z kostí a inkoustu Rachel Caine (p)

Tento příběh mě zaujal protože je o knihách. Když jsem ho dočetl, tak jsem zjistil, že je o technologiích tak jak je dnes vnímáme, nebo budeme brzy vnímat. Knihovna představuje organizaci, která se vymyká běžnému životu. Její členové mají privilegia, kterých normální lidé dosáhnout nemohou. Knihovna v podstatě určuje které knihy může veřejnost používat a vlastně i k čemu, a tento monopol si úzkostlivě brání.
Ale i uvnitř knihovny jsou různé frakce, které mají rozdílný pohled na její budoucnost, takže některé (politické) problémy vážně zasahují do její činnosti.

Řekl bych, že je to momentálně velmi aktuální téma, kdy jsme všichni on-line a v dnešním světě technologické firmy mohou zasahovat podobným způsobem do našeho života a oklešťovat naši svobodnou vůli.
Majitelé sociálních sítí, mohou omezovat jakým způsobem a na jaká témata budeme diskutovat v chattech, mohou vám zrušit účet atp. Mobilní operátoři jsou schopni kdykoliv zjistit jakou komunikaci vedete a s kým a dokonce dokáží určit, kde a kdy jste byli. Firmy vyrábějící elektromobily rozhodují jestli dojedete s autem 300, nebo 500km a možná, že mohou vaše auto on-line i zneprovoznit.
Takže se kvapem blíží doba, kdy tato realita bude naším každodenním chlebem.

08.01.2023 4 z 5

Letní královna Letní královna Elizabeth Chadwick

Eleonora Akvitánská je zajímavou postavou evropské historie. V této knize je velmi pěkně popsáno období, kdy byla francouzskou královnou a jak se stala královnou anglickou. Už jenom tato část jejího života z ní udělala evropskou celebritu, ale jak víme, mnoho životních zvratů jí do konce života ještě čeká. A tak se těším, až seženu následující díl této trilogie.

07.12.2022 4 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Způsob jakým je kniha napsána se mi líbí. I když člověk čte dokumenty výslechů a rozhovorů, přesto je stržen dějem, trochu mi to připomíná Součkovo Cestu slepých ptáků, nebo jinou knihu která se jmenuje Konec agentury Dodo (od jiného autora).
Téma je skvělé a vlastně i aktuální. Co všechno lidé dovedou udělat, když se jim do rukou dostane vyspělá technologie.
Určitě se začnu shánět po dalších dílech.

17.11.2022 4 z 5

Děravý úřad Děravý úřad David Langford

Není to zrovna můj šálek čaje, ačkoliv se jedná o útlou knížku, trvalo mi poměrně dlouho ji dočíst. Ale obsahuje skvělé nápady a popisy reality. Jenom doufám, že pokud to takhle funguje na více místech, tak nám jaderná apokalypsa nehrozí.

17.08.2022 3 z 5

Náměsíčná země Náměsíčná země Mia Couto

Je to těžko uchopitelný příběh, kde hrdinové žijí v realitě se smrtí, která jim hrozí neustále, ale také jejich známým. Lidé umírají ve válce, ale také pro hloupé pověry, které je předurčují k tomu, aby byli již krátce po narození zabiti.
Možná to není tak čtivý příběh, ale je zajímavý.

17.08.2022 3 z 5

Do poslední kapky Do poslední kapky Mary Challans Renault

Zase jsem četl další skvělou knihu od autorky. Velmi dobře (alespoň podle mého mínění, protože nejsem historik) popisuje boj Athén se Spartou, boj demokratů a aristokratů. Dovolím si polemizovat s etrangerem, že Alexias není tak zajímavý, protože je zajímavý už tím, že byl svědkem popsaných historických událostí. Jeho příběh je neustále aktuální tím, že za demokracii je nutno neustále bojovat a pokud se poleví, tak jsou důsledky strašné.
Nakonec současné dění tomu dává za pravdu. Protože pokud si demokraté začnou myslet, že mají dobojováno, tak je to předzvěstí velikých problémů, protože se objeví velká skupina demagogů, kteří touží získat moc a to aniž by přinášeli do společnosti nějaké nové, nebo zajímavé myšlenky. Žijí od voleb k volbám a celá společnost se rychle rozkládá a rozpadá, protože se objeví ještě větší skupina lidí, kteří za nimi jdou a nekriticky plní jejich vůli.

30.06.2022 5 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Terry Prachett mě nemůže zklamat a pokud si potřebuji vylepšit náladu tak po jeho knížkách sáhnu, pokud se k nim dostanu. V této knize je magie málo, ale hodně šikovných lidí se svými siny a kosiny, kteří jsou potřeba k vytvoření železnice u které nesmí chybět ani Vlahoš jako katalyzátor všeho dění i když za tvrdého tlaku lorda Vewtinariho.
Do toho všeho vstoupí terotistická skupina trpaslíků a věřte, že děj dostane takový spád, že vám bude líto až se dostanete na konec knihy.
Ale to nevadí, protože autor takových knih napsal hodně. A já je ještě nepřečetl.

15.06.2022 5 z 5

Vichry války (komplet) Vichry války (komplet) Herman Wouk

Je to zajímavá kniha, má rozvětvený děj, kdy jednotliví členové rodiny Henryů prožívají v různých částech světa důležité události II.světové války.
Velmi zajímavé byly události, které se například týkaly diplomacie v Německu, Polsku, Itálii, ale i ve Švýcarsku, ale i v Rusku. Takže úniky židovských obyvatel z Evropy nebyly nijak jednoduché, jak bylo vidět na osudu Natálie.
Myslím, že tato kniha byla také nafilmována jako seriál, ale viděl jsem z něj jenom pár dílů, takže některé části knihy mi byly povědomé.
Myslím, že takové knihy by se měly číst jako doplněk dějepisu, aby si studenti dovedli představit, co se v té době dělo, a jaký to mělo dopad, nejen na jednotlivé státy, ale i na lidi, kteří v té době žili, a jak je to mohlo poznamenat.

06.06.2022 4 z 5

1794: Tři růže 1794: Tři růže Niklas Natt och Dag

Zase opět zjišťuji, že jsem začal číst trilogii od druhého dílu. Tak jen doufám, že jsou jednotlivé díly tak konzistentní, že je lze číst jednotlivě. Nemám rád slovo thriller, ale jestli je nějaká kniha hrůzostrašná, tak tato je.
Děsivý není ani tak děj, jako postavy, které tam vystupují, jak konají a čeho jsou schopny jenom pro své potěšení. Asi je nedokáže odradit, ani daň z přepychu (budu si muset něco najít o historii Švédska v této době).
Stát propaguje prostý život ale to vše je v rozporu s tím co se děje na Svatém Bartoloměji, a co dělá aristokracie.

09.05.2022

Kód 1 Kód 1 Jozef Banáš

Tu to knihu považuji za nepodařenou napodobeninu Vinciho kódu, a aby se čtenář nemýlil, jak je nazvaná "Kód 1". Možná jako záhadologická knížka je to dobré, ale jako beletrii to neberu.
Zápletky jsou jednoduché a předvídatelné opravdu nuda. Zařadil bych tuto knihu do rubriky NEDOPORUČUJI.

06.05.2022 1 z 5