petr_ petr_ komentáře u knih

Zpovědnice Zpovědnice Terry Goodkind

Zpočátku byla kniha zase plná zdlouhavých (přičem některých už známých) teorií kouzel a magie, která byla docela nudná, ale řekl bych, že se děj začal rychleji rozvíjet, než v předešlých dílech. Takže bych tento díl zařadil k těm zdařilejším i když některé věci se v nich objevují vícekrát. Například to, že svět neví o Kahlan, to už tady bylo.
Konec zlosyna mi trochu připoměl scénu z Pána prstenu, jak se ohnivé oko řítí k zemi, rozpačitě se rozhlédne doleva, doprava a pak puf a je pryč.
Obávám se, že další díly těžko objeví něco jiného, ale pokud je seženu, přečtu si je.

16.05.2022 4 z 5

Vetešník Vetešník Jess Kidd

Knihu jsem nedočetl a proto ani nehodnotím. Pustil jsem se do ní po knize "Živel" a doufal jsem, že se ještě něčeho zajímavého dočtu, ale byl jsem zklamán.
První zklamání bylo v tom, že se děj nijak nevyvíjel a byl nudný.
Druhým zklamáním bylo, že vlastně byl na stejné konstrukci jako Živel. To znamená detektivka s prvky duchařiny. Opět se hrdina spojí s místním mudrcem (v tomto případě sousedka) a řeší starou historii. Možná, že mě odradilo i prostředí domu plného veteše, s čímž mám osobně neblahé zkušenosti. Doufám, že se autorce podaří ještě napstat nějakou dobrou originální knihu.

14.05.2022

Pilíře světa Pilíře světa Terry Goodkind

Řekl bych, že se jedná o opakování předchozího dílu s tématem "Slepá prohlédla", jenomže z trochu jiného pohledu. Patrně slouží k tomu, aby autor dostal do děje další postavu k Richardovi, ale opravdu nijak neoslní. Doufám, že se v dalších dílech autor polepší.

11.04.2022 2 z 5

Útok Útok Anthony Riches

Pokračování prvního dílu, nijak neoslní. Očekával jsem nějaký vývoj děje, ale zatím se nekoná.

16.03.2022 2 z 5

Duch ohně Duch ohně Terry Goodkind

Ano jako četba je to dosti náročné, protože příběh je plný dialogů a situací, které se opakují, nebo je možné je vypustit. Kolikrát se Kahlan vydala něco zařídit tajně a beze stráží a dopadlo to špatně. Nebo dialogy typu "Nechoď tam špatně to dopadne" popř. "já tomu nevěřím..." a pak to podle očekávání končí průšvihem. A to jsou situace, které při četbě nudí.
Velkým kladem každého dílu však je bezvadná pointa, která, všechny negativní dojmy smaže.

21.02.2022 4 z 5

Krvavá církev Krvavá církev Terry Goodkind

U mnoha séřií a to hlavně u fantasy, mi vadí, že tituly nejsou nějak chronologicky označeny, a tak se mi stává, že je začínám číst od 3. nebo 5. dílu a pracně hledám, jak je dát dohromady, aby mi dávaly nějaký smysl. U některých to nevadí, protože mají společné prostředí, ale příběhy jsou samostatné, ale u této série , kde děj na sebe navazuje mi to dělá opravdové problémy a věřím, že některé čtenáře by to mohlo odradit.

19.01.2022 4 z 5

Mrazivé plameny Mrazivé plameny Jens Henrik Jensen

I v tomto případě se mi podařilo začít číst sérii od třetího dílu. Děj je napínavý a není zbytečně a za každou cenu akční. Nenašel jsem v knize žádná prázdná, nebo zbytečná místa. Určitě si přečtu i předchozí díly, doufám že si je i přes můj renonc užiji.

03.01.2022 4 z 5

Válečník: Zrození legendy Válečník: Zrození legendy David Gilman

Ano Bernarda Cornwella to připomíná, jsou tam lučištníci a odehrává se to ve Francii. Cornwellovy romány s tímto mají společné to, že popisují nezávislost angličanů na tomto území, kde jednali samostatně a zřejmě proto byli tak dlouho úspěšní (kromě taktiky, kterou používali v boji).
Co je zajímavé na tomto románu, je to, že popisuje nezávislost nordmanů, kteří se nepovažovali za lenníky ani jednoho krále a těžili z patové situace, která po bitvě u Kresčaku nastala. Proto vyvíjeli (pokud mohli) tlak na obě strany aby si vymohli co nejlepší postavení. Thomas Blacstone je vlastně účastníkem této doby a dějinné události mu umožnily si vybojoval své místo ve stoleté válce.

30.12.2021 4 z 5

Temné dědictví Temné dědictví W. Michael Gear

Je to vlastně kniha o tom, jak vyhánět džina z láhve a o tom, že i sebedokonalejší systém musí někdy selhat a jaké to může mít důsledky. Bohužel, současné dějiny, jsou plny takovýchto událostí, a druh Homo sapiens může být rád, že je ještě stále na povrchu této země.

17.12.2021 4 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Pro autora není těžké vymyslet bizardní světy ani bizardní technická řešení. Hrdinové povídek prožívají různé krize a popisují události nevšedního světa. Já osobně bych asi nechtěl něco takového zažít, ale co by občané nechtěli vytrpět pro blaho celku. Je vidět, že realita Číny je trochu jiná (nebo možná hodně jiná) oproti naším evropským zkušenostem.
Myslím, že právě proto je tato (i ostatní) kniha pro nás zajímavá.
Pokud bych měl vyzvednout některé povídky z této knihy, tak nejvíce se mi líbily povídky "Čínské slunce" a "Mikroéra".

17.12.2021 5 z 5

Dlouhá utopie Dlouhá utopie Terry Pratchett

Konec dobrý všechno dobré. Problém je v tom, že než-li se ke konci dostanete, tak je kniha na rozdíl od předchozích dílů trochu nudná, a plná narážek na předchozí díly , takže během četby vzpomínáte jak to bylo, což je na úkor požitku z děje.

21.11.2021 3 z 5

Ostrov kostí Ostrov kostí Imogen Robertson

Připadá mi, že autorka nezvládla rozjezd děje, a tak trvá dlouho, než-li se začne rozbíhat děj . Proto dávám jenom 3 hvězdy.

21.11.2021 3 z 5

Kdo probudí hvězdy Kdo probudí hvězdy Karel Cubeca (p)

Zpočátku kniha vypadala zajímavě, ale děj se zpočátku nějak nevyvíjel. Když jsem se dostal k poslední čtvrtině knihy, tak jsem měl pocit že jsem si půjčil knihu z červené knihovny a na posledních stránkách, to už byla jenom fraška.
A kdo probudí hvězdy, jsem se vlastně nedozvěděl.

24.10.2021 2 z 5

Námořník Námořník Jan Drnek

Knihy alternativní historie mám rád a tato se mi velmi líbila, protože přibližují reálné historické události a zdůrazňují jejich hlubší význam. Velmi se mi líbily popisy, jak Havsbukové uplatňovali moc v říši. Dále obsahují hlubší rozbor o příčinách a hybných silách Krymské války. Bohužel se jedná o alternativní historii a tam jsou věci jinak. Bohužel sehnat nějakou souhrnnou publikaci o Krymské válce je problém (natož o jejím vztahu k Rakousku Uhersku). Kdyby se události děly podle této knihy, tak by snad ani nevypukla I.světová válka.
Kniha je to zajímavá a čtivá, a proto ji doporučuji.

24.10.2021 5 z 5

Záhada čínského bludiště Záhada čínského bludiště Robert van Gulik

Knížka je čtivá a obsahuje zajímavé zápletky i rozuzlení. Je to hezké oddychové čtení.

10.10.2021 4 z 5

Potopená města Potopená města Paolo Bacigalupi

Knize ubírám jednu hvězdičku oproti prvnímu dílu, protože mi připadá, že téma je vlastně stejné jako v prachožroutech, pouze se trochu změnily kulisy.

10.10.2021 3 z 5

Šaty pro poutníky Šaty pro poutníky Irena Závacká

Jedná se o milou knížku, která je hodně nabita dějem a řekl bych až dost (proto jsem dal o dvě hvězdičky méně), mám totiž pocit, že cesta na Sinaj asi nebyla tak jednoduchá, jak je popisována v knize. Jinak téma je zajímavé, ale necítím potřebu číst ostatní díly , nebo se ke knize vracet.

20.09.2021 3 z 5

Zimní příběh Zimní příběh Mark Helprin

Dávám plný počet bodů. Ano, kniha se četla obtížně a nedá se zhltnout jedním vrzem. Dokonce doporučuji ji číst po částech, aby byl čtenář schopen vstřebat děj.
Kniha mi připomněla dílo Alexandra Grinna jehož "Nachové plachty" jsou nejznámější. Je plná magických událostí a obrazných popisů a když ji člověk čte tak mu zůstane hezký pocit na duši a to i když děj popisuje napřiklad podsvětí New Yorku.
Film jsem neviděl a možná je to dobře, protože kniha je skvělá.

20.09.2021 5 z 5

Nuly Nuly Chuck Wendig

Nudné pojednání o nulách.

25.08.2021 1 z 5

Rychlost zvuku Rychlost zvuku Eric Bernt

Téma knihy je zajímavé, ale děj mi připadal trochu zmatený, takže jsem obtížně rozlišoval jednotlivé vlivové skupiny. Stejně tak bych řekl, že příběh je nedotažený do konce, sice nekončí žádným happyendem, tak je nedokončený. Ponechaly si jednotlivé úřady a organizace svoji moc, nebo se něco změnilo.
Řekl bych, že kniha mě zaujala především vztahem Eddieho a doktorky.

09.08.2021 3 z 5