PosPol PosPol komentáře u knih

Ďáblík Ďáblík Mikael Niemi

Ufff, to byl zase jednou bizár. Mám dočteno a i když kniha nemá ani 200 stran, čas se vlekl jak sopel! Ve zkratce - kluk najde jakousi podivnou hmotu, z té cosi podivného roste, vzhledem asi jako žába a netopejr. Jednomu tvorovi ukousne hlavu, sežere ho, pak ho vysere a voilá! Domácí mazlíček je na světě. Ne, podruhé už číst opravdu nemusím. Jednu hvězdičku dávám za brutální konec, který mě jako jediný bavil. Je to pro čtenáře od 12 let, nejsem si jistá, jestli je to vhodné čtení, ale rozhodně by to, především kluky, stopro bavilo.

08.11.2023 1 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Alessa je ještě nezletilá vytržena z náruče své rodiny. Nesmí se s nimi stýkat, přijde o jméno a zůstane sama obklopena v sídle, kde se má naučit být Finestrou. Tou, která pomocí svého vyvoleného muže Fonteho porazí krutého boha s armádou scarebeů. Má to menší háček - Alessa zabíjí pouhým dotykem.

Po třetí svatbě, za níž během pár dní následuje třetí pohřeb, se Alessa ocitá před volbou, kdo má být čtvrtým Fontem. Jenže kdo by se hrnul do chřtánu smrti? Kromě toho se objevuje fanatický dav, toužící po její smrti. Alessa si tak jako ochránce najímá Danteho - tajemného, tmavookého, rozcuchaného, sarkastického, tvrdohlavého a krásného muže, který má sám děsivou minulost. Zvládne Alessa porazit boha?

Kniha má nádhernou obálku a poměrně originální příběh. Jenže první třetinu jsem četla pouze sebelítostivé výlevy Alesy, která dělá jedno blbé rozhodnutí za druhým. Následuje vyplnění knihy sarkastickou slow-burn romantikou, mezi Aless a Dantem to neskutečně jiskří a dovedu si představit číst knihu jen o nich dvou! Vtipné, kousavé a odzbrojující rozhovory, postupné získávání důvěry a víry v sebe samého....

Jenže když odstraníte tyto dvě postavy, nezbude absolutně NIC!! Ačkoliv měl tento magický svět potenciál, autorka vše zahodila na úkor Alessy a Danteho. Chybí jakékoliv vykreslení světa, podrobnější popis magie a především mi chybí vysvětlení jednání bohů a nějaká hlubší pointa. Hodnotím 3/5 a ještě nevím, zda se vůbec pustím do dalšího dílu...

Děkuji nakladatelství Host za poskytnutí knihy.

21.10.2023 3 z 5

Kapitánova čest Kapitánova čest Lucie Jehličková

Píše se rok 1851 a Frances se svým bratrem Ashleyem odjíždí z rodné Ameriky do Anglie za svými příbuznými. Frances už bylo dvacet let a pokud si brzy nenajde manžela, bude z ní stará panna. Když jde se svojí sestřenkou od věštkyně, cestou praští jistého muže dveřmi přímo do frňáku. Jaké je její zděšení, že tím mužem je kapitán Jack Mortimore - blízký rodinný přítel jejích příbuzných.

Jejich vztah je od začátku napjatý, jiskří to mezi nimi stejně často jako si lezou na nervy, sarkasmus a jízlivost nechybí ani jednomu z nich. Příběh mě opravdu bavil, ačkoliv je lehce předvídatelný a chyběl tam nějaký wau efekt, nevadilo mi to. Vynahradily mi to skvělé hlavní i vedlejší postavy, jejich propracovanost a vazby mezi nimi. Zároveň mě uchvátilo prostředí viktoriánské Anglie, tamní příroda, uchvacující mořské pobřeží, kočáry tažené koňmi a honosná sídla, kde sluhové servírují vybrané pokrmy.

Část příběhu se točí okolo lodí a stavby velmi majestátního parníku. A to mě opravdu moc bavilo, jako bych cítila vůni lakovaného dřeva, viděla pilně pracující dělníky a slyšela ruch velké loděnice. Skvělé bylo i zakomponování otázky otroctví, stejně jako nelehké postavení žen v této době.

Knize dávám 4/5. Prý má být pro fanoušky Bridgertonových, které jsem nikdy neviděla ani nečetla, tak nemohu soudit. Ale za mě jde o skvělou oddechovku, autorka má překvapivě výbornou slovní zásobu a svižný styl psaní. Děkuji autorce za důvěru a poskytnutí knihy :).

11.10.2023 4 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

"Byla jsem hříšnice hříšná. Chovala se jako pomatenec. Vzrušená a nenasytná. Kdybych se na své poslední cestě úplnou náhodou ocitla před branami nebe, budu se opravdu stydět. Ne za to, co jsem provedla v této místnosti a s kým, ale za to, že jsem to udělat chtěla. Nebudu se omlouvat, nebudu se kát, nebudu se zpovídat ve jménu svých hříchů. To si raději stoupnu rovnou před brány pekla."

Mezi skoro čtyřicetiletou matkou dvou dospívajících chlapců Nelou a devatenáctiletým Benem přeskočí jiskra. Nela se snaží bránit tomuto vzplanutí, vždyť by Ben mohl být jejím synem! Jenže větru a lásce holt neporučíš...

Autorka postavila Nelu před nelehké rozhodnutí - rozum, nebo láska? Námět skvělý, ale knize příliš ublížila její strohost a krátkost. Má 176 stran a tak je spousta věcí nevyřčených, není zde žádné povědomí o čase či místě probíhajícího příběhu. Až příliš často jsem měla pocit, že mi něco uniká. Jakoby postavy měly nějakou tajnou komunikaci, které já nerozumím a tím pádem mi přišlo jejich chování nelogické, často až absurdní.

Předpokládám, že se příběh odehrává dle jmen v ČR, ale projevy postav mi přišly poněkud zvláštní - považovat za přítele někoho, koho jsem znala na ZŠ a neviděla ho přes 20 let. Objímat se a líbat na tváře s někým, koho jsem viděla párkrát se mi také nezdálo... Stejně jako fakt, že Nela dokáže doktorovi navrhnout nový lékařský postup, to mi přišlo obzvláště nereálné.

Moc děkuji Zuzana Holčíková za poskytnutí knihy. Bohužel jsem v knize postrádala chemii mezi Nelou a Benem, setkali se vlastně jen párkrát a mluvili spolu minimálně. Dost možná se Nela vícekrát viděla s Benovou matkou, která na jejich vztah reagovala opravdu netypicky. Reálně tak knize opravdu uškodila její krátkost, protože na rozvinutí postav a jejich vzájemných vztahů nebyl zkrátka prostor.

Hodnotila bych 2/5, ale určitě bych ji nezavrhovala a dala jí šanci, kniha je milá a čtivá jednohubka, čtení mě bavilo a jsem zvědavá na druhý díl, který má skvělé ohlasy

07.10.2023 2 z 5

Hotel Magnifique Hotel Magnifique Emily J. Taylor

Jani je po smrti matky nucena postarat se o svoji mladší sestřičku Zosu. A tak v pouhých třinácti nastoupí do koželužny, kde dře pro pár měďáku. Když se ve městě objeví kouzelný hotel Magnifique, je odhodlaná dostat se za každou cenu na nabízenou personální pozici v něm. Ta holka je dotěrná a neodbytná od prvních stránek!

Jani je zároveň zvědavá a nikdy neví, kdy mlčet. A tak když se se Zosou dostanou do hotelu, propadá se od jednoho průšvihu k druhému. Hotel je plný kouzel a každý den se přemisťuje na jiné nádherné místo ve světě. Jenže o co hezčí je veškeré pozlátko magie, o to temnější tajemství se v něm skrývá. Nic není, jak se zdá a když Jani začne rozplétat uzel tajemství, může zaplatit těžkou měnou za svoji zvídavost....

Tak jo, tohle mě fakt bavilo! Místnosti s rozličnými kouzly, bytosti jež ovládají různé druhy magie, špetka krutosti a pár násilných činů, to vše knihu okořenilo. Jenže když se sype koření, je nutné v určitou chvíli přestat, jinak je tam všeho zkrátka moc.... Polovina knihy je tak moc nabitá popisem jednotlivých místností a kouzel, že jsem se občas ztrácela, stejně jako mi někdy unikly principy tohoto světa.

Zároveň autorka vsadila všechno na hlavní hrdinku a na ostatní postavy jakoby zapomněla. Například její sestra Zosa dostala až absurdně málo prostoru, přitom byla mnohem sympatičtější. To samé záhadný Bel, o němž se de facto nic nedozvíme. Zápletka je geniální a originální, jenže konec je až hanebně uchvátaný, což mě mrzelo.

I přes výtky knihu hodnotím 3,5/5. Na Goodreads se často opakuje kritika, že je kniha okopírovaná od Caravalu, tohoto zjištění jsem byla ušetřena, protože Caraval neznám. Za poskytnutí knihy děkuji KNIHY DOBROVSKÝ.

11.09.2023 4 z 5

Včerejší noci Včerejší noci Mhairi McFarlane

(SPOILER) Eve, Susie, Justin a Ed tvoří nerozlučnou partu mladých lidí. Eve již tolik let miluje Eda, ale nikdy mu to neřekla. Jedné noci se ale odehraje tragédie, která otřese životy všech. A Eve neví, komu může věřit. Protože i ten nejlepší přítel má kostlivce ve skříni...

Obálka naznačuje romantiku, na zadní straně pak najdete komentář: "Naprosto k popukání a překvapivě skutečné". Přijde mi otřesné takto dehonestovat příběh, protože k popukání tato kniha rozhodně není! Ačkoliv je zde spousta vtipných okamžiků a především skvělá ukázka falešnosti sociálních sítí, strastí dospělé ženy, jíž tikají biologické hodiny a neváží si sama sebe, ale především jde o drama.

Příběh vás donutí (tedy alespoň ty méně natvrdlé) zamyslet se nad tím, jak se chováte ke druhým. Co může způsobit pár nevinných slov. Kam až sahají traumata z dětsví. Jak moc lehké je někoho odsoudit na základě předsudků. A především je zde otázka - KDYBY. Protože pátrat po CO BY KDYBY může člověka lehce dovést k šílenství...

Bohužel i přes silné téma jsem se 2/3 knihy nudila a nemohla se začíst. Poslední třetina byla svižná, plná naděje, porozumění, přátelství, odpuštění a snad i lásky. Eve i Ed prošli proměnou a oba se ukázali, jací doopravdy jsou. Hodnotila bych 3/5. Je ale dost možné, že se mi kniha aktuálně netrefila do vkusu :) . Znáte tento příběh?

16.08.2023 3 z 5

Neslušné dary Neslušné dary Andrea M. Guastella

(SPOILER) ,,Môj vták sa ma pýta, kde je tá úžasne vlhká jaskynka. Rád by sa před dažďom trochu schoval....,,

Ano, jsem to zase já a recenze na eroťárnu. A jak už to tak u nich bývá, v knížečce se to hemží mnohonásobnými orgasmy, jichž pár dosahuje ve stejný okamžik, nádobíčko, jímž by hlavní hrdina mohl klátit draky a sex. Spooousta sexu.

My víme, že tyto knihy nedoporučuje 11 chlapů z 10, bo ženský pak čekají na toho prince s tváří Krasoně, který to ženský umí udělat přímo nadpozemsky, orgasmy se míhaj jak údery metronomu a vše je tak nějak pohádkové.

Kniha Neslušné dary od A. Gusatelly přináší příběh Kláry, které v Paříži prožije úchvatnou noc s Andrém. Po návratu na Slovensko nastoupí do nové práce a koho nepotká? Hle, André je externí pracovník. Kromě toho je taky svůdník a tak se rozhodne dát jí dvanáct neslušných darů, za každou prožitou noc jeden. Na Kláře je, zda dary přijme a zda podlehne jeho svodům.

,,Zošuchni sa nižšie, lebo už mi prasknú gule. Nastal čas, aby som ti ukázal pravé trtkanie v putách.,,

A tak se rozjíždí vzrušující jízda plná svádění, nespoutaného sexu, dokud.... Dokud na Kláru nevyskočí temná minulost Andrého. Dokáže se s ní popasovat, nebo to pro ni bude příliš veliké sousto? A dokáže se André změnit?

Za prvé, ano, čtu takové knihy a nestydím se za to. A vy byste taky neměli (no, spíše neměly), protože každá literatura má místo na trhu. Většina knih v tomto žánru je čtivých a já si je vybírám, když opravdu chci vypnout a nepřemýšlet nad knihou. Jó, občas se chlap diví, že přiběhnu jak nadrbaná koza, ale víte jak, některé scény jsou prostě tak trochu porno.

Tuto knihu budu hodnotit 2,5/5 a to ze tří důvodů. Zaprvé jsem dost často nepochopila uvažování a jednání hlavních postav, občas mi obočí vylétlo vzhůru. Za druhé je zde André prezentován jako bad boy, do něhož má ale fakt daleko, spíše je to obyčejný děvkař. A za třetí jsem tak trochu cítila inspiraci 50 odstínů šedi (,,Urob sa mi do ucha, Klára,,), především pak v zápletce na konci...

Za poskytnutí knihy děkuji autorce, četla se fakt skvěle a protože to byla moje první kniha ve slovenštině, dost jsem se u toho nasmála a slupla ji za dva večery.

05.08.2023 3 z 5

Jenom ne Rich Jenom ne Rich Penelope Bloom

,,Ptáci se přeceňují. A muži jsou čuráci. Všichni. Především Rich.,,

Rich, jeho dvojče Cade a jejich bratr Nick jsou nadpozemští alfasamci, jejichž ptáci mají velikost pokácených stromů. Stačí byť jen postranní pohled a dámám vlhnou kalhotky. Ne tak ale triu Kira, Miranda a Iris. Ty mají svoji tajnou dětskou přísahu, týkající se oněch bratří a statečně jim odolávají. Většinou. Konečně taky změna po těch knihách, kde mají týpci jen vysekané břišáky. Tady Rich má sexy především čelist a pak taky předloktí, odlepit od něj oči, to už Kiře činí velký problém.

,,Přišla jsem sem s tím, že budu ledově chladná. Chladná až do morku kostí. Chladnokrevný vrah s párem kamenů místo vaječníků. Zatím jsem si připadala jako rozměklá puberťačka s rozbouřenými hormony a mozkem, který ovládla splašená vagína.,,

To byl vtip? Do třetiny knihy je Penelope tajemná jak hrad v Karpatech, tak čekám obrovské odhalení, čím, že to Rich zničil Kiře život a když se to dozvím, tak mi to přijde tak trapné, dětinské a nevýznamné, že jsem ještě x stránek čekala na něco, co by opravdu mohlo být důvodem k nenávisti. Ono celkově má Kira problémy soustředit se na podstatné. Tu si nevšimne, že vyžuňkne víc chlastu, než by bylo zdrávo, tu jí unikne, jak Rich obejde linku a najednou stojí vedle ní, ondy zase nechápe přítomnost jazyku ve svém jícnu, při čemž se jí vaječníky třešou jako rumbakoule. Ups...

Aby byl příběh alespoň trochu komplikovaný, tak kromě aboslutní neschopnosti všech protagonistů mluvit o problémech ( a tím je jaksi řešit) je zde taky Stella z nechutně bohaté rodiny - lesbička, jež se snaží předstírat vztah s Richiem, aby se jí homofobní rodiče nesnažili neustále narvat nějakého ptáka s modrou krví jakseříká do úst. Nejzajímavější byly záliby těch dvou on sbírá neskutečně drahé kostry dinosaurů, ona plete svetříky hlodavcům. No a jedno mají přeci společné naprosto otřesné a netolerantní rodiče.

Knize se nedá upřít občasná vtipnost a lehkost, ale asi chci více, než jen jednoduchý příběh, šestkrát slovo kunda na 2 stranách a naprosto iracionální a dětinské chování hlavních postav, navíc Kiře je minimálně 24 let a nikdy neměla sex, ani masturbaci? To se ještě někde mimo zdi kostela děje? Proto hodnotím 2,5/5 a mohu s klidným svědomím říct, že tato kniha byla první, a zároveň poslední od Penelope. Každopádně asi jsem výjimka, zatím slyším jen samé skvělé ohlasy. Což se dá pochopit, u téhle knihy netřeba přemýšlet a to je přesně to, co mnoho lidí hledá.

Děkuji KNIHY DOBROVSKÝ a Kateřina Valterová za možnost stát se ambasadorem této knihy.

21.06.2023 2 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Taky máte občas pocit, že čím hezčí obálka, tím horší obsah? Kniha Half bad (Napůl zlý) má bálku naprosto geniální, ale to je asi vše, co se mi na knize líbí.

Novodobá moderní Anglie. A v ní žijí dvě frakce, odjakživa se nenávidící a jdoucí si po krku Bílí a Černí čarodějové. A ačkoliv jsou Černí ti špatní (nečekali jste to, že?) a vraždí Bílé, pochutnávajíce si u toho na jejich srdcích a přejímajíce tak jejich schopnosti, mudlům (ježíš blažejům, pardon!) toto zůstává skryto.

Nathan to nemá již od narození lehké je spojením Černého čaroděje a Bílé čarodějky a tak se stává terčem šikany, nesmyslné nenávisti a obav z obou stran. V šestnácti je unesen a uvězněn u zrůdné vychovatelky. No hádejte, z jaké strany. Ano, Bílá čarodějka. Protože svět není jen černý a bílý, stejně jako se strany nedělí na dobré a zlé. Zde prochází mučivým výcvikem a týráním, ale zůstává nezlomný. Poté, co jej odvezou k přezkoumání, zda je Bílý či Černý uprchne a začne se skrývat. Ano, je s podivem, že zde máme Bílé Lovce, alis geniální čaroděje, kteří dopadnou kadého, ale mlady kluk jim bez problémů uniká.

V téhle knize pro mě bylo skoro všechno špatne. Za prvé se zde střídá zcela nesmyslně ich a du forma. Du forma je snad ta nejhorší forma vyprávění. Není mi jasné, z jakého důvodu se formy střídají, jestli to mělo být ozvláštění příběhu, tak u mě to vyvolalo akorát nasrání. Příběh je nezáživný, zmatečný, skákání v čase také příliš nepomáhá, postavy mi nijak k srdci nepřirostly a nezachrání to ani statečný a vtipný Nathan. Kniha však nastavuje skvělé zrcadlo dnešní společnosti to, jak jsou lidé schopni šikanovat druhé jen kvůli odlišnosti, nebo onomu dělení na dobro a zlo.

Mám ráda YA, dokážu číst i dětské knihy a vcítit se, ale u Half bad jsem cítila jen nekončící nudu a nutkavou potřebu knihu odložit. Kniha nemá žádnou výraznou pointu, magie je zde minimální, spousta věcí nedotažená a hlavně mi vůbec nesedělo to zasazení děje do moderního světa. Je pro mě zvláštní, že na Databázi knih má 80 %. Já hodnotím 1/5 a další díly si určitě nepřečtu.

20.06.2023 1 z 5

Dvě oběti Dvě oběti Helen H. Durrant

Když je vrchní inspektorka Rachel přivolána na opuštěnou stavbu k mrtvému tělu, po ohledání všechny čeká nemilé překvapení - další tělo mladé dívky. Začíná tak vyšetřování, které se stále více komplikuje.

Klasická detektivní zápletka - mrtvá těla, prostituce, obchod s bílým masem, gangy. To mě baví. Vraha jsem (jak už je u mě zvykem) neuhádla. Jde ale o průměrný příběh, co neurazí, ale ani nenadchne.

K čemu mám ale velké výhrady, je postava Rachel. Už dlouho mi žádný vyšetřovatel nelezl na nervy jako ona. Pracuje na základě emocí a předsudků, asi desetkrát v knize něco vycítí na základě intuice, jenže když se dvakrát sekne ohledně vraha díky této intuici, tak jí to jeden moc nevěří Její postava mi přišla afektovaná, nesouznila jsem s ní a nechápala jsem některé její postupy. A protože vyšetřovatel v detektivce je pro mě zásadní, tak hodnotím 3/5.

Závěr knihy mě vlastně taky docela zklamal, protože autorka udržuje dobré napětí a pak na posledních pár stránkách na čtenáře najednou vše nahrne stejně rychle, jako se důchodce dere do Kaufu ve čtvrtek ráno.

Děkuji Nakladatelství MOBA za poskytnutí knihy. Vyšel již další díl, ale spíše jej nebudu číst.

13.06.2023 3 z 5

Soumrak mužů Soumrak mužů Christina Sweeney-Baird

Je to tady! Muži houfně umírají na rýmičku! Příznaky smrtícího viru se objeví třetí den, okolo pátého dne umírají v bolestech. Nastává SOUMRAK MUŽŮ.

Poté, co ve Skotsku začnou umírat zdraví a mladí muži bez příznaků, svět se uzavírá. Není čas se rozloučit s nejbližšími, neexistuje ochrana. Umírá 9 z 10 mužů! Ženy jsou imunní, ale přenašečky. Jsme tak svědky dramatických situací, kdy ženám umírají děti i manželé doslova v náručích. Světu hrozí občanské nepokoje, závažná ekonomická krize, možnosti teoretických útoků, nedostatek potravin a léků, ulice plné odpadků.

Hloupost, nekompetence a strach jsou ve vládních úřadech natolik zakořeněny, že nikdo z nás by neměl být překvapen, kdyby se instituce, o kterých jsme si mysleli, že nás ochrání, ukázaly v boji proti pandemie zcela nefunkční.

V knize je před 15 postav, každá píše ze svého pohledu, měla jsem tahák s jejich jmény a pár detaily, protože občas se objeví až po dalších 200 stranách. Ale jak se blíží závěr, jejich osudy se jemně a nenásilně propojují. Každá z nich si prošla nějakou formou pekla a je zajímavé sledovat jejich výboj. Líbilo se mi sledovat proměny v lidské povaze, jsou zde zajímavé myšlenky a úvahy, situace se podobá covidové pandemii.

Teď přijde velké ALE! Bože! Já čekala svět v plamenech, hroutící se systémy, hladomor, války aj. Už během čtení jsem měla podezření, že je autorka lehce vysazena proti mužům, dost často je ponižuje, nechává plazit apod. Ale ten ultrafeministický konec? To je normálně na veřejný lynč, takhle zprasit potenciál knihy! Umře 90 % chlapů a svět jede dál? Asi jsem namlsaná realisticky vystavěnými díly Elsberga jako Blackout či Chamtivost, ale chci více než jen pár zmínek a odkazů na nefunkční svět! Proto 3,5/5.

Některá traumata jsou příliš velká na to, abychom se z nich mohli vzpamatovat.

02.06.2023 3 z 5

Nebezpečný Nebezpečný Colin Falconer (p)

"Po Američanech tu nezůstal mír, ale zástupy žebráků, mrzáků, dětí žijících na ulici a další válka."

Kniha sleduje život reportéra Webba a fotografa Ryana, oba setkávající se poprvé ve válce ve Vietnamu ve chvíli, kdy Ryan zachrání mladičkému a naivnímu Webbovi kejhák. Od té doby se jejich příběhy prolínají v drsném, surovém prostředí války plném šílenství, potu, krve, beznaděje a především zoufalství. Potýkají se s morálními dilematy, zda fotit a popisovat všechno to násilí vzniklé válkou. Co dělá válka s vojáky a z vojáků?

"Bylo anachronismem téhle konkrétní války, že jste si mohli dát čerstvě pečené croissanty k snídani a za dvě hodiny nato se ocitnout uprostřed džungle, obklopeni bambusovými bodci a nášlapnými minami."

Neskutečně tíživá a hutná kniha, četla jsem ji přes týden, občas měla chuť prostě odložit a nedočíst. Ale z úcty k autorovi a jeho obdivuhodné rešerši událostí jsem to neudělala. Webb a Ryan se z Vietnamu přesouvají i do dalších válek, např. Salvador a Jugoslávie a jsou svědky mučení a násilí na obou frontách. Webb si pokládá otázku, co je vlastně cílem USA, koho podporuje a proč? Časem se stávají netečnými vůči smrti, pozastavují se nad nesmyslností válek.

Porovnání tehdy bohaté, vzkvétající Ameriky s například Salvadorem, kde lidé neměli školy, nemocnice, půdu, umění, kulturu a nakonec ani důstojnost mě bolelo, obzvláště v paradoxu s faktem, v jakém nadbytku a blahobytu se nacházíme dnes. Poslední třetina knihy se točí kolem PTSS (postraumatický stresový syndrom), kterým utrpěli tisíce vojáků, zdravotníků, novinářů a dalších. Dozvídáme se více o osobním životě našich hrdinů, jejich láskách, kariéře či rozhodnutích, zda se vrátit na bojové pole, či nikoliv.

"Války budou vždycky, lidi budou vždycky trpět - a zpravidla to budou ženy a děti. To nezměníš. Určitě ne několika snímkama."

Ačkoliv se kniha četla velmi těžko, občas byla zdlouhavá a utrpení především civilistů se zdálo býti nekonečné, jsem tak ráda, že se mi dostala díky štafetě do ruky a já jsem vystoupila při čtení ze své komfortní zóny a uvědomila si, že byly i jiné války než jen druhá světová. Opět jsem strávila po dočtení notnou část dne na Google a hledala informace o válkách zmíněných v knize. Všechny mají jedno společné, víte co to je? Naprostá nesmyslnost a umírání nevinných, zatímco mocní se napakují a ještě tvrdí oběma stranám, že válka je pro jejich dobro....Doporučuji přečíst a hodnotím 4/5.

25.05.2023 4 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Branišovský les: "Lidi vodsuď v noci utíkali jako smyslů zbavení, páč jim připadalo, že je pronásleduje něco zlýho... Jako by se dostali do područí nelidskýho chladu, pramenícího v nějaký cizí mocnosti. Jako by tady vládla nějaká neurčitá síla, jako z jinýho světa, naším rozumem neuchopitelná a pojmy nevysvětlitelná".

A v tomto kouzelném lese se rozhodnou strávit víkend tři zdánlivě nesouvisející skupiny - partička typických měšťáckých bankéřů, tatínek s dcerkou a trojice feťáků. Někteří si jdou pro inspiraci, jiní hledají uspokojení, další šanci na nový život. Všichni ale dostanou mnihem víc, než pro co si přišli.

"Střeva visela na křoví jako nafialovělé girlandy. Vnitřnosti, končetiny, kusy masa byly poházené všude kolem jako bizarní konfety..."

V knize autor nejde za hranu. Dávno opustil tuto dimenzi a zkrátka se jen rozhodl lidi nasrat. A povedlo se, stačí se podívat na Databázi knih. Jenže možná jde jen o nepochopení knihy a výzvy, ať se jí vyhnou lidé trpící nevolnostmi již při pořezání prstu o papír. Počítejte s hypnotickou, psychedelickou a zvrácenou jízdou beze smyslu.

Nečekejte plíživé zlo, či stupňující se drama. Kdepak, polovina knihy je vcelku nudný popis osob, ale odpouštím díky sarkasmu a černému humoru v něm. A druhá půlka? Bizár, brutální násilí a nelogika. Klasické hororové klišé - jdem do temnýho lesa, tak žádný mobil s sebou a při náznaku nebezpečí se rozprchneme jak lítá zvěř.

Utrpení, vulgarismy, incest, pedofilie, sexuální úchylky, drogy, to vše se stihlo nacpat do této knížečky. "Mlč, potrate! Seš stejnej jako tvůj fotr! Jenom bordel děláš, na to tě užije! Ty hajzle zbytečná!". U kapitoly Lolitka mi reálně bylo zle, asi si z názvu odvodíte obsah kapitoly a tohle, plus sex se zvířaty jsou dvě věci, co nedávám....

Epocha jen potvrzuje moji dávnou myšlenku - že neexistuje horší zlo, než co máme sami v sobě... Ostatně v doslovu od Kluvance stojí: "Existuje snad něco hrůzostrašnějšího než to, co dokážeme udělat my sami těm druhým? Jsme v jádru stále primitivní, všehoschopní jeskynní lidé?". Knihu doporučuji, ale fakt není pro všechny, takže si rozmyslete, zda něco takového chcete číst. Každopádně za mě 3,5/5.

Mimochodem, objevuje se zde postava Honza Vojtíšek, tak trochu životní role?

11.05.2023 4 z 5

Snaž se nedýchat Snaž se nedýchat Holly Seddon

V roce 1995 nastoupí patnáctiletá Amy do auta ke svému tajemství. O pár dní později se najde brutálně zmlácená na pokraji smrti. Bohužel upadne do kómatu a případ se odsouvá pro nedostatek důkazů.

Přesouváme se do roku 2010, kdy novinářka Alex chce udělat článek o lidech ve vegetativním stavu a narazí na Amy a její příběh. To by nebyla novinářka, aby do případu nezačala šťourat. Najevo začne vyplouvat špína a informace, které by někteří radši nechali i nadále pohřbené.

Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav a každá má své problémy. A ačkoliv už jsem alergická na hlavní postavu - alkoholika, k Alex to sedí a do příběhu její problém zapadá. Její závislost je už na takovém stupni, že se v noci pomočuje a neví, co dělá. Bylo zajímavé sledovat vývoj této postavy. Neméně zajímavé bylo sledovat i myšlenky Amy, kterou už všichni pohřbili, ale ona tam někde stále ještě je. Nedávno jsem četla knihu Zachránila mě slza a od té doby vnímám lidi v kómatu zcela odlišně. Autorka navíc spolupracovala s organizací zabývající se výzkumem a vyprávění je tak hodnověrné.

Na to, že je to prvotina autorky, tak skvělé zpracování! Nenudila jsem se ani chvíli a kdo je pachatel jsem celou dobu hádala. Jediné co bych vytkla je, že pachatel nedostal moc prostoru v knize, nebylo vysvětleno proč to udělal a ani jeho další činy Vidím to na 4/5.

22.03.2023 4 z 5

Legenda o Ladě Legenda o Ladě Jana Švecová

Legenda o Ladě

Knihu jsem dostala jako dárek, sama bych si ji asi nevybrala kvůli otřesné obálce…. Ale to je asi jediné špatné na knize, dále už to bude jen a jen lepší, slibuji.

Vyrůstala jsem na pohádkách z knihy Krása nesmírná a nejednu noc me navštívil Kostěj Nesmrtelný, či Baba Jaga. Ani zde nechybí tradiční ruské postavy, jako již zmínění, dále domovoj, Lešij, pták Ohnivák, rusalky a další úchvatné bytosti.

Příběh se čte sám, není složitý, jednoduchý příběh bez nesmyslných uzlů a příliš složité zápletky. Krásně vykreslený je zde další z nesmyslných soubojů víry - tentokráte pohani a křesťané. Každý samozřejmě přesvědčen, že jeho bůh/bozi jsou ti praví. A mezi nimi Lada, která se pouze snaží zvrátit smrt svého milovaného. ”Ani smrt mladého člověka neumlčela zpívající ptáky, nezastavila tekoucí vodu, dokonce ani nepřinutila sluneční paprsky ztlumit svůj jas”.

Lada se vydává na cestu ke Stromu světa. “Nikdo nemluvil o tom nepohodlí na cestě, o bolesti celého těla, o nebyspání a únavě, o nepřízni počasí, o zimě v noci nebo o horku ve dne”. Autorka překvapila, konce jsem si představovala dva a samozřejmě byl úplně jiný. Ani nemůžu říct, zda se mi líbil . Srovnání s mojí oblíbenou sérií Medvěd a Slavík je na místě, dočkáme se ponurého a nebezpečného prostředí Ruska, příběhu jedné houževnaté dívky a jejího strastiplného putování.

A teď mi prosím řekněte vy, co jste to četli - co to má být za anotaci na obalu knihy? Že Ilja umře při vstupu na led, když mává Ladě? Vždyť to bylo úplně jinak. Nechápu, ale třeba mi to někdo osvětlí

22.01.2023 4 z 5

Morfeův gen Morfeův gen Tibor Rode

Ne, že bych byla přímo nadšena, ale kniha je dobrá. Má spád, dost akce, do poslední chvíle nevíte kdo bojuje za co, nebo pro koho. Nápad použít insomnii pro podobnou sektu jako Illumináti mi přijde skvělé. Jen některé věci mi přišly přitažené za vlasy, nebo naopak nedotažené. Přesto dávám 4/5

10.10.2022 4 z 5

Křik mlčení - můj boj proti Vladimíru Putinovi Křik mlčení - můj boj proti Vladimíru Putinovi Ildar Dadin

Na knihu jsem se těšila, ale moje očekávání moc nenaplnila. Z nějakého důvodu pro mě Ildar nebyl hrdinou a u mnoha situací jsem si říkala - proč? Každopádně klobouk dolů před každým takovým člověkem. Zasvětit život proti Putinovi je ušlechtilé, ale znamená to promarněný život.

07.09.2022 3 z 5

Nacistova dcera Nacistova dcera Max Czornyj

“Nicnetušícím vězňům dávali k jídlu lidské maso, aby zjistili jeho výživové hodnoty a reakci organismu na kanibalismus. Samozřejmě že některé z těchto reakcí lze ověřit pouze prostřednictvím pitvy. Byla zjišťována schopnost přežít bez jídla a pití. V horku a zimě. Byly aplikovány viry a bakterie a pak se zkoumal jejich rozvoj na živé lidské tkáni. Uskutečňovaly se transplantace nemocných orgánů a prováděla transplantace krve u dvojčat. Byly lámány kosti v končetinách, aby se dal pozorovat proces srůstání kostní tkáně. Bez umrtvení se transplantovaly ruce a nohy. Do srdcí věznů se ve stavech agonie vstřikoval benzín, aby se zjistilo, jestli takovýto zákrok zlepší jeho činnost. Experimenty, šílenost, úspěchy.”

Mám vaši pozornost? Skvěle. Ale nemusíte se bát, kniha není plna těchto zvěrstev, záměrně jsem vsak vybrala tuto část. Část, kterou popisuje Greta. Jde o nevinnou starou paní trpící Alzheimerem? Nebo o nacistovu dceru, která zdědila gen zla? A existuje vůbec něco takového?

Kniha je vyprávěním Grety, která má popletené myšlenky kvůli Alzheimerovi. Chvíli tak neví, že muž před ní je její snoubenec. Nebo že jí umřel syn. A tak se k ní “náhodou” dostane deník Anny. Dívky stejného věku, ale tak rozličného osudu. Jaké je zděšení Grety, když zjistí, že Annu znala a zatímco si užívala života ve vyhlazovacím táboře, Anna trpěla hlady a postupně o vše přicházela.

Příběh plný zmaru, beznaděje, lidské krutosti a neštěstí, ale i lásky, která pomáhá přežít. Ne každá kniha o druhé světové válce je dobrá. Ale tahle si zaslouží vaši pozornost. A ten konec? Inu zde bych použila klasickou klišé hlášku: “Tak to jsem teda nečekala!”

11.05.2022 5 z 5

Krevní pouto Krevní pouto Scott Reintgen

Krevní pouto - druhá kniha od Scotta Reintgena. První byla Vládci popela a příliš mne nezaujala, autor totálně nezvládl využít tak skvělého tématu. Druhý díl jsem vlastně ani nechtěla kupovat, ale ta obálka je opět top, tak jsem to riskla. Asi tak první 1/4 knihu jsem si říkala, že jsem zase naletěla. Scott mě ale tentokrát příjemně překvapil a já jsem byla nadšená. Konečně jsem se dočkala nějaké akce, pořádné bitvy, zrady, lásky, ale i zcela nečekaných přátelství. A tak Scottovi odpouštím opět ne zcela využitý námět, stručný popis bohů i bitev a rychlý konec. Protože to zachránil zbytek knihy, pointa příběhu a vlastně i to, jak vše dopadne.

09.05.2022 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Zalindovská děvka. Zrádce. Práskač. Poskok. Kiva se musí vypořádat s nenávistí tolika věznů v Zalindovském vězení. Osud se s ní rozhodně nemazlil, dokázala však v tomhle pekle přežít už 10 let a stala se ranhojičkou. A nenáviděným mazlíkem ředitele. Přežívá den za dnem, její život se však záhy změní. Jednak po příchodu krásného Jarena, ale i po příjezdu královny rebelů. Když se přihlásí na zkoušku elementy za napůl mrtvou královnu rebelů, vpodstatě si podepisuje ortel smrti.
Příběh je úžasný, knihu jsem zhltla za den a jediné co mě na ní fakt naštvalo, že zatím není další díl. Nechybí zde vůbec nic. Zápletka úžasná, rozuzlení na konci je pompézní. Společně s Kivou prožijete život v odporných podmínkách věznice, vrátíte se do minulosti a tragédii, která ji změnila život. Prožijete počínající křehká přátelství a snad i lásku dívky, jejíž hlavní heslo vždy bylo - věř jen sama sobě! Budete svědky testu elementy, kdy nikdo nemůže přežít všechny čtyři. A v neposlední řadě budete skřípat zuby nad brutálností dozorců a nespravedlností světa. Věznici také ochromí epidemie, při níž vězni umírají tak rychle, že spalovny nestíhá. Je však všechno tak, jak se na první pohled zdá?

03.05.2022 5 z 5