RADOST RADOST komentáře u knih

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Kniha v mnoha směrech zajímavá a překvapivá. Doporučuji překonat poněkud rozvláčný začátek. Děj i poznání osob se rozkrývá po vrstvách a každá z nich skrývá určitá překvapení, která nutí čtenáře přehodnotit i své myšlení a předpoklady.

21.02.2018 4 z 5

Rodinný sjezd Rodinný sjezd Ivan Kraus

Vzpomínky na různé události v životě rodiny Krausovy. Vtipné komentování situací, do kterých je vmanipuloval režim - fašistický i socialistický. Humor, ale spíše černý.

27.11.2017 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Tentokrát mírné zklamání. Čtvrtý díl série josef Bergman dle mého názoru nedosahuje úrovně těch předešlých a také mě moc nezaujal. Jaksi mi nesedlo zasazení děje do prostředí malého ostrova, i když i tam měli lidé cizích jmen a jiných životních podmínek podobné povahové chyby, jak u nás a zřejmě kdekoliv jinde na světě.

01.04.2017 3 z 5

Krvavé vřesoviště Krvavé vřesoviště Magda Váňová

Jednoduché detektivní příběhy z našeho prostředí, dosti předvídatelné, nenáročné. Odpočinková četba s detektivní zápletkou ze života obyčejných českých rodin.

14.12.2016 3 z 5

Má je vina Má je vina Clare Mackintosh

Tak si čtu, sdílím pocity zúčastněných a říkám si dobré, dobré, rozumím ti, ale už se to táhne, no nevím, nevím... A najednou, v půlce knihy, rána pod pás.ZVRAT. Přečtěte si to také, není to špatné!

24.08.2015 4 z 5

Chyť mě Chyť mě Lisa Gardner

Kromě napínavé zábavy autorka ve svých knihách (Chyť mě i Neboj se ) nenásilně servíruje i informace o projevech, příčinách a následcích divného chování. Je to nemoc? Šílenství? Nebo jen necitlivost či špatně chápané vztahy a situace? Poukazuje na zneužívání virtuální techniky, nabádá k ostražitosti a posuzování dění i osob z různých úhlů pohledů. Za to ji dávám tu pátou hvězdičku a promíjím i překombinovanost ve snaze zvýšit napětí.

17.07.2015 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Dobrá prvotina. Detektivka z našeho prostředí, našich poměrů. I když se to nestává právě nám, stát se to může. Možná nás autor ještě překvapí, budu se těšit.

18.01.2015 4 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Nádherně napsaná kniha o těžkém dětství chlapce, který neměl nic kromě citlivého srdce, vrozené inteligence a rodiny, kterou nenechal na holičkách přes všechny její chyby.

15.09.2014 5 z 5

Ulička tisíce květů Ulička tisíce květů Gail Tsukiyama

Poetické, klidné a přesto poutavé líčení života dvou bratrů. Jejich dospívání, vzestup i životní tragédie. Kniha je zároveň jakýmsi deníkem Japonska 2. třetiny 20. století. Přibližuje japonskou povahu - pokornou a cílevědomou, ctící tradice. Seznamuje s některými oblastmi japonské kultury, s válečným strádáním i poválečným rozvojem. Je to kniha nostalgická a smutná. Kniha o osudovosti - je třeba vynaložit veškeré úsilí na splnění svých cílů, ale přijmout i zásahy osudu. Kniha o vztazích, o síle i slabostech těch, kdo tíhu osudu snášejí.

12.04.2014 3 z 5

Dirigent Dirigent Sarah Quigley

Pozoruhodná a nádherná kniha. Literární symfonie o Šostakovičově "Leningradské" 7. symfonii. Pronikavá sonda do lidských duší, výpověď o tvůrčí zarputilosti, o zdrojích životní energie. Jedna z lahůdek naší současné knižní nabídky.

06.07.2013 5 z 5

Ať vejde ten pravý Ať vejde ten pravý John Ajvide Lindqvist

Upířinám se vyhýbám, ale jsem ráda, že jsem u této knihy udělala výjimku. Více než horor s upíry ji vnímám jako poselství o osamělosti duše - lidské i upíří; jako knihu o potřebě pochopení a lásky, knihu o bezútěšnosti mnohých životů. Navíc je velmi dobře napsaná, nechce se věřit, že jde o prvotinu.

09.04.2013 4 z 5

Budeš tam? Budeš tam? Guillaume Musso

Je možné cestovat v čase a napravovat osud? Za jakou cenu? Nebo je i jiná cesta, jak se osudu vyhnout? Na tyto otázky se autor pokouší odpovědět v tomto poněkud překombinovaném příběhu o lásce a přátelství. A právě ta rozčilující překombinovanost je to, co vás nutí číst a přemýšlet.

10.03.2013 4 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Krásné povídky pro milovníky koček i všechny ostatní. Povídky o vcítění, o vzájemném dávání mezi světem zvířecím a lidským. Michaela Klevisová umí psát nejen detektivky!

08.01.2013 5 z 5

Konec stříbrného věku Konec stříbrného věku Jasutaka Cucui

Satira, fikce, absurdní hrůznost a nemorálnost, ztráta úcty ke stáří? S každou přečtenou stránkou se však vkrádá neúprosná myšlenka a srovnáváte s historií. V čem byly jiné všechny války? Mocní brojili proti někomu nebo něčemu, ovlivňovali myšlení, a když uzrál čas, vláda vydala příkaz, uzákonila: Je zločin být příslušníkem jiného národa, bijte je! Je zločin být příslušníkem jiné rasy, zlikvidujte ji! Je zločin vyznávat jiné náboženství, vyhlaďte ty neznabohy! V historii nelidskosti lidstva je nesčíslně variant takovýchto zločinů - vyhlášených jednou vládou a posléze odsouzených vládou novou. Proč tedy nevyhlásit: Je zločin být důchodcem?
Varující kniha, která říká mezi řádky: Je zločin nemyslet a včas nezabránit jakémukoliv novému vyhlášení typu Je zločin........

20.11.2012 5 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Bylo příjemné vrátit se s knihami o sestřičce Sylvii do sedmdesátých let minulého století a připomenout si tehdejší realitu. Asi proto, že jsou to vzpomínky na vlastní mládí, odhodlanost, lásku i opovržení nad přežívajícími předsudky. Pobavilo mě líčení oslav Prvního máje, obchodů s masem i uvedení cen za některé zboží. Ano, tak to bylo. Nebyly mobily, nebyl internet, vybavení domácností bylo skromnější a lidé byli stejní jak ve všech dobách - kariéristé, sobci i opravdoví přátelé. Žilo se jinak,ale vzpomínám ráda.

20.07.2012 4 z 5

Pavouk v síti Pavouk v síti Magda Váňová

Jako v jiných dílech této autorky - síla v charakteristice postav a popsání způsobu jejich uvažování, slabina v překombinování vztahů a situací. Méně bylo by více, i co do rozsahu. Tentokrát se zabývá nevěrou a manipulací s lidmi. Po přečtení mám potřebu smýt ze sebe ten pocit lepkavosti a neupřímnosti, který ve mě jednání literárních hrdinů zanechalo. Za to má tato kniha tu čtvrtou hvězdičku.

09.04.2012 4 z 5

Slepý instinkt Slepý instinkt Andreas Winkelmann

Poutavě napsaná detektivka, zajímavá především postavou pachatele. Ten pro dosažení svého uspokojení vynakládá velké prostředky a um. Potřebuje se cítit mocným lovcem, pánem svého světa. Ten svět zabydluje zákeřnými tvory a oběti, které unáší, už dopředu oslabuje jejich vrozená slepota. Jednooký mezi slepými králem - vítězí ve svém mikrosvětě. V reálném životě je sám v pozici slepce, je podprůměrný, neúspěšný ve všech směrech.
Napínavá kniha, doporučuji.

13.10.2021 4 z 5

Ptačí žena Ptačí žena Lenka Chalupová

Život je složitý. Mnohé se vymyká našim představám a nevolíme ta správná řešení. Je mnohem jednodušší uzavřít se do svého mikrosvěta, v tomto případě ptačího, skrývat svá tajemství, mlčet. Pštrosí politika je pro ptačí lidi asi ta nejpřirozenější. Ale všeho do času.
Zajímavý příběh, mírně varující, ale nic světoborného.

03.10.2021 3 z 5

Bokovka Bokovka Barbora Vajsejtlová

Oceňuji, že je Bokovka vyprávěna z pohledu milenky i milence. Autorce se skvěle povedlo přiblížit myšlení obou aktérů. Protože opravdu každý z partnerů zákonitě musí vnímat vztah jinak. Žena chce naplnit svůj životní cíl a je přesvědčena o své výlučnosti, o svých přednostech. Nepřipouští si však nedostatek zkušeností z manželského života a svou naivní zaslepenost. Její pomstychtivé ego je velmi nebezpečné.
Muži často žijí v bublině svého omezeného vnímání každodenních úkolů a "maličkostí" v manželství. Snaží se vymanit z té malosti, omezenosti, nepochopení. Jejich životní cíle a představy nebyly zcela naplněny. Pociťují to jako zradu, kterou na sobě spáchali. Aktivně tedy hledají únik z jednotvárnosti. Pochopení a uznání nalézají u milenky.
Konce bývají všelijaké, tady je jen naznačen.

25.09.2021 4 z 5

Syn vražedkyně Syn vražedkyně Joy Ellis

Bavilo mě to. Námět byl neobvyklý, vyšetřování složité, vedlejších epizod také dost. Ráda si přečtu i další díl.

24.08.2021 4 z 5