RADOST RADOST komentáře u knih

Pepánek nezdara Pepánek nezdara Franta Župan (p)

Knihu dostal v padesátých letech můj bratr Pepek, dle rodičů věrný odraz nezdárného knižního hrdiny. Někdy z ní rodiče předčítali nejen nám, ale i návštěvám. Autor zřejmě nenapsal pokračování z pozdějších Pepánkových let. Škoda, náš Pepek mohl poskytnout bohatou inspiraci.

26.11.2020 4 z 5

Postrach Postrach Ed McBain

Dva detektivní příběhy, které spojuje velmi zvláštní motiv pachatelova jednání. Pro detektivní knihu je i neobvyklý popis pátrání. Ukázka trpělivé a mravenčí práce vyšetřovatelů, shromažďování informací, vyvozování logických závěrů - je to zdlouhavé, náročné, deprimující, ale vede to k výslednému řešení a zajištění pachatelů. Ukázka té nezáživné detektivní práce . Poslouchala jsem jako audionahrávku, číst bych to asi nezvládla.

18.10.2020 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Nečekala jsem takovou slabotu a tak násilný "humor". Jsem velmi zklamaná a dávám své historicky nejnižší hodnocení, přestože jsem poslouchala jako dobře zpracovanou audioknihu.

13.10.2020 1 z 5

Vlak naděje Vlak naděje Christina Baker Kline

Podobné osudy, prožívané v dobách od sebe vzdálených téměř jedno století. Ukázka bezmezné bídy, tvrdě ovlivňující myšlení, způsob života a morálku . Ukázka hrdosti a důstojnosti, která překoná i vynucenou přetvářku v zájmu přežití. Ukázka vývoje - zatímco se překotně rozvíjí technika a zlepšují se životní podmínky, bezcitnost, předsudky a malost v lidech zůstává.
Je to kniha s poselstvím, že všechno zlé je v životě k něčemu dobré. Jen je třeba se poučit a najít správný další směr.

22.09.2020 4 z 5

Báječný čas života Báječný čas života Abby Williams (p)

Čtivý příběh dvou žen řešících svou budoucnost po bolestném prožitku. Typická četba pro ženy.
Pozitiva: Ukazuje problémy mládí i stáří a možnost, jak je společně řešit. Nabádá k empatii, většímu sebevědomí, víře v sebe sama, ale i zodpovědnosti a soudnosti.
Negativa: Kniha je jak jednoduché puzzle, kde dílky ihned do sebe zapadají a i ty poškrábané a poškozené rychle najdou své místo a nakonec v té skládance zazáří. Vše je tak předvídatelné, tak jednoduché, tak přímočaré. Přesto knihu nezatracuji a cením si zvláště vykreslení postavy starší dámy Lydie.

06.08.2020 3 z 5

Nezvestná Nezvestná Christian White

Poslouchala jsem ve slovenštině jako audioknihu vydavatelství Publixing, namluvenou Gabikou Dzúrikovou. A bylo to skvělé. Mnohokrát zpracované téma uneseného dítěte zde autor podal trochu jinak, bez sentimentu a zároveň i s podprahovým varováním, kam až to může dojít, když NĚKDO NĚCO zaslepeně přehání. Ostrý, zprvu až nepříjemný hlas interpretky mi zprvu moc nesedl, ale s vývojem děje jsem jeho volbu ocenila. V této knize i její nahrávce nic neskřípalo a za obojí dávám plný počet hvězdiček.

30.07.2020 5 z 5

Chladná jako led Chladná jako led Teresa Driscoll

Připadá mi, že nejdůležitější a nejlepší je v této knize epilog. Děj ve dvou časových rovinách sice něco prozrazoval o hlavních postavách a servíroval i útržky či vzpomínky z dřívějšího života, ale zároveň záměrně prohluboval čtenářovu dezorientaci. To mi vadilo. Knihu jsem si jaksi nedovedla užít.

25.07.2020 3 z 5

Kaktus Kaktus Sarah Haywood

Tak to bylo milé překvapení. Poslouchala jsem jako audioknihu, skvěle namluvenou Danou Černou. Příběh ukázněné, emancipované, cílevědomé a pragmatické hrdinky mě pobavil. Život mnohdy připraví překvapivé situace, které přispějí k přehodnocení vlastních postojů a nutí nás opustit své ochranné krunýře.

16.07.2020 4 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Spisovatelka nevybočuje ze svého stylu ani kvality. Zajímavé prostředí i závěr. Nutí k zamyšlení nad chováním a cítěním lidí - těch v psychiatrických léčebnách i mimo ně. Místy děj působil jako uměle natahovaný, ale tím vlastně napovídal možné vyústění.

13.07.2020 4 z 5

Poslední místo, kam se podíváš Poslední místo, kam se podíváš Kristen Lepionka

Dobrá, spíše zábavná detektivka, věnující se útěkům mladých žen z domova. Jsou to vždy jen útěky? Nejsou tyto ženy oběťmi trestných činů? Bylo to rychlé odpočinkové čtení a přenesla jsem se i přes nevyzrálé jednání vyšetřovatelky, utápějící se v alkoholu a svých vlastních traumatech. Přečtu si i další díl série.

27.04.2020 4 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Detektivní vzkaz o provázanosti minulosti se současností. O zlu a brutalitě konaném a přetrvávajícím pod rouškou bohulibé instituce. Kniha zaujala, dobře se četla - jen mi vadilo, že tam všeho bylo jaksi přes míru. Další díl si ale určitě přečtu.

31.01.2020 4 z 5

Hlasování nohama Hlasování nohama Peter F. Hamilton

Lákavá jednohubka z dobrého těsta, zdobená mnoha ingrediencemi, které se navzájem přebíjejí. Sousto je natolik miniaturní, že nelze vychutnat a posoudit. Líbil by se mi větší krajíc.

13.12.2019 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Milý, nenáročný příběh obyčejných, nepříliš sebevědomých lidí, schopných přátelství a lásky. Nádech romantična, víra v lidskost, pochopení druhých, léčba zlomeného ega, špetka humoru. Dobře se to četlo právě v tomto předvánočním čase.

11.12.2019 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Kniha mě bavila, četla se dobře, ale tentokrát to na pětihvězdí není.

22.11.2019 4 z 5

Křik Křik Nicolas Beuglet

Napínavé, záhadné, drastické, čtivé. Dlouho skrytá podstata toho všeho, výborný námět i závěrečná odpověď. Přivítala bych širší rozpracování hlavního tématu. Naopak bych třeba i vynechala tu milostnou linku.

14.11.2019 4 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Velmi dobře napsaná detektivka s nádechem horroru. Odehrává se ve dvou obdobích druhé poloviny 20. století. Navazuje na skutečnosti i legendy z období pronásledování čarodějnic v 17. století, což přidává knize silný nádech tajemna. Jenže právě to mi místy dosti vadilo.

07.11.2019 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Každý máme svou minulost. Už se stala, měli bychom ji přijmout, poučit se z ní a upřít se na současnost i budoucnost. Může být až zhoubné příliš se v ní utápět . Mohlo by se naplnit přísloví: S čím kdo zachází, s tím také schází. Všechno je to otázka perspektivy a úhlu pohledu.
Četba k zamyšlení.

23.10.2019 4 z 5

Já nevím Já nevím Barbara Abel

Psychodrama o vztazích a povahách. Nenapsáno kvůli detektivnímu hledání a napětí, ale pro zamyšlení, že určité povahy nejsou schopné projevovat svou lásku aniž by ubližovaly. Soužití s nimi je zhoubou pro jimi milované. Bylo tomu tak kdysi, je tomu tak nyní a zřejmě se tento vzorec chování bude uplatňovat i v budoucnosti. Doporučuji těm, koho zajímá psychologie vztahů.

09.09.2019 4 z 5

Kniha snů Kniha snů Nina George

Zvláštní kniha, která si mě našla v období, kdy jsem prožívala podobné trauma a utápěla se v myšlenkách tak blízkých ději knihy. Musí se číst pomalu, je dobré se k ní vracet - náhodně otevřít, přečíst kousek snu a zamyslit se. Přemýšlet o lásce, empatii, souznění. O bytí i nebytí, životních náhodách, o sobě.
Těžké čtení o nelehkých chvílích v životě.

23.08.2019 4 z 5

Vtipně podané postřehy ze života zaměstnané ženy - manželky a matky dvou dětí. V mém, téměř dvojnásobném věku, nepatřím do cílové čtenářské skupiny a mé hodnocení je ovlivněno životními zkušenostmi. Nad knihou nejásám, ale ani ji nezatracuji. Věřím, že čtenářky pobaví, dá jim pocit sounáležitosti i vědomí, že je třeba nikdy se nevzdávat, žít pro sebe i ostatní a prkotiny řešit s nadhledem. Jsou přípravou pro mnohem závažnější životní situace a s odstupem času se stanou radostnými vzpomínkami.

13.07.2019 3 z 5