RADOST RADOST komentáře u knih

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

Když si odmyslím věhlas hlavních postav i autora a beru to jako své první seznámení s nimi, pak jsem ráda, že to bylo prostřednictvím skvělé audionahrávky. Jde tady o první díl, o seznámení Holmese a Watsona. Působí na mě poněkud rozpačitě a opravdu nevím, zda bych po jeho přečtení nadšeně vyhledávala díly další. Holmes sice brilantně uvažuje, ale jako člověk působí poněkud nabubřele.

09.12.2020 3 z 5

Nora Nora Henrik Ibsen

Od studentských let vím, že Nora od Ibsena je slavná divadelní hra. Ale o čem, čím je výjimečná? Nyní jsem si ji poslechla jako rozhlasovou hru, ve slovenštině (velmi dobré provedení). Dílo o lásce i sebelásce, o situační morálce, o manželství, o postavení žen. Před více než sto lety to jistě bylo dílo burcující. Má svá sdělení i současníkům. Jen nejsou již tak úderná. Základní etické hodnoty přece jen nyní vnímá lidstvo méně dramaticky. Možná k vlastní škodě.

08.12.2020 3 z 5

Jak jsem přežil pubertu své dcery Jak jsem přežil pubertu své dcery Jan Weiler

Přestát pubertu svých dětí jistě není jednoduché. A stejně náročné je napsat o tom humornou knihu. Oceňuji určitý nadhled a snahu rozveselit čtenáře, ale celkově to působí trochu křečovitě a v některých situacích nevěrohodně. Otec zde je hlavní postavou i v situacích, které by puberťačka pravděpodobně prožívala s matkou. Oddychová kniha, která může potěšit rodiče puberťáků a ty ostatní snad neurazí svým mnohdy až násilným humorem.

07.12.2020 2 z 5

Zrůda v mé posteli Zrůda v mé posteli Ann River

Děj poutavý a odstrašující - zamilovanost, naivita, nízké sebevědomí, zlatá klec, tvrdé prozření, boj o život - nejen svůj.
Zpracování pokulhává. Je to spíše slohovka na téma vypravování o zle a mém zpackaném životě. Přesto doporučuji především mladým dívkám. Je to svým způsobem i poučné.

08.09.2020 3 z 5

Tajemství hřbitova Crossbones Tajemství hřbitova Crossbones Kate Rhodes

Detektivka spíše pro ženy, která vám sice poskytne chvíle napětí při četbě, ale zůstane po ní jakési prázdno. Ničím vás neobohatí. Přesto si ráda přečtu i druhý díl série. Doufám totiž, že hlavní hrdinka vyzraje a nebude tak naivní a neprofesionální. Také autorka snad nebude tolik využívat vžité šablony děje a charakterů, které se celkem často objevují u literatury tohoto žánru. Pokud se zlepší i překlad a práce korektora, nebude to jen průměrné čtení.

10.08.2020 3 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Kniha o konci 2. světové války v Německu, zaměřená především na vylíčení životních příběhů a charakterů jednotlivých postav. V tom je její síla, ale zároveň i slabina. Postupně totiž ta soudržnost, přátelství. láska a pochopení tak trochu ujíždí, ztrácí na realitě. Sladkobolný konec sice vyjadřuje naději do dalších dnů, ale působí jak z červené knihovny.

06.07.2020 3 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Nesdílím všeobecné nadšení, kniha mě ničím neoslnila. I když ráda čtu o psychických traumatech a problémech, toto dílo se mi zdálo jaksi zdlouhavé, uměle natahované. A ani ten opěvovaný konečný efekt nebyl tak překvapivý, dal se předpokládat.

04.07.2020 3 z 5

Tykev a náhrdelník Tykev a náhrdelník Robert van Gulik

Poslouchala jsem jako audioknihu, s matnými vzpomínkami na četbu knihy 3x soudce Ti před cca 45 lety. A nebylo to totéž. Tehdy mě příběhy uchvátily. Dnes to byla zdlouhavá až nudná detektivka, kterou nezachránilo ani exotické prostředí, ani dobrý přednes R. Honzoviče. Asi se na mně podepsal čas, množství dalších přečtených knih, jejich současná velká nabídka a také život sám. To, co kdysi bylo úžasné, je dnes v mých očích už jen průměrné.

06.06.2020 3 z 5

Postřehy novopečeného otce. Snaží se vtipně podat, jak se rodičovstvím změní život mladého páru. Jak všechny ty změny, radosti i strasti, vnímá muž. Určeno především mladým, vtipnost za každou cenu byla občas až trapná.

04.06.2020 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Nepatřím mezi čtenáře takových pohádkově fantaskních příběhů, ale ze zvědavosti jsem si poslechla tuto audioknihu. Oceňuji vypravěčský styl a vykreslení tohoto světa jako světa přirozeného. Dovedu si představit, že pro mnohé mají tyto příběhy velké kouzlo a je mi až líto, že ve svém věku už se tak dobře nedovedu ponořit do bájného dění světa magie, nelidí a fantazie.

31.05.2020 3 z 5

Měla jsi vůbec někdy rodinu? Měla jsi vůbec někdy rodinu? Bill Clegg

Možná si kniha zaslouží hvězdiček více, možná potřebuje soustředěnějšího čtenáře s tužkou a poznámkovým blokem. Na malém městě se stane tragédie, dotýká se mnoha obyvatel a blízké rodiny. Ze "zpovědí" jednotlivců, jejich životních příběhů a postojů čtenář postupně poznává celý rozsah události i jejího dopadu na každou z postav této knihy. Jenže těch postav je prostě moc a jejich vypravování pozvolné, na pokračování. Byla jsem dezorientovaná, ztrácela jsem se, i když mě bavilo odkrývat vztahy, myšlení i souvislosti.

05.04.2020 3 z 5

Ztracené úterý Ztracené úterý Nicci French

Bylo to dobré, zajímavé a napínavé, ale chyběla mi ta jiskra a zápalná šňůra, která by mě více vtáhla a nedovolila knihu tak často odkládat.

02.03.2020 4 z 5

Ještě než vezme Ještě než vezme Blake Pierce

I čtvrtý díl série poskytl napětí, měl spád, neobvyklý motiv a dále rozvíjel i životní příběh hlavní postavy. Ideální detektivky k odreagování. Jen mám výhrady k horší kvalitě překladu a korektury textu.

22.09.2019 4 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Občas lžu! Tady si ale musíme dávat velký pozor kdo, kdy a proč lže? Autorka si s námi pohrává, naznačuje, nastraží návnady, nic neříká přímo. Je na nás, jak se zorientujeme, co a kdy si domyslíme a zda se vyhneme slepým cestičkám. Zajímavé, dobré - ale právě ta vykonstruovaná spletitost a náznakovost mě časem unavovala a proto jednu hvězdičku ušetřím.

02.05.2019 4 z 5

Podivná holka Podivná holka Jenny Blackhurst

Během četby se moje počáteční nadšení pozvolna měnilo v plíživé znudění a nevěřícnost. Otrávila mě naivita hlavních hrdinů, dokonce vzdělaných v oboru a s mnoha životními zkušenostmi . Vysvětlení jsem předvídala už od poloviny, o to hůře jsem pak vnímala pomalost a slepotu všech zodpovědných.

24.03.2019 4 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Kniha o důvěře, o lžích a přetvářce, o herectví. To vše podkresleno symbolikou Baudelairových Květů zla a vyšetřováním zločinů. Obojí se mi jevilo nereálně a asi jsem to plně nechápala. Občas chaos, zmatek, občas napětí a zamyšlení nad hlavními hrdiny. Zůstala ve mě pachuť slátaniny, které nevěřím, ale přesto mě donutila se nad ní zamýšlet a dočíst.

01.02.2019 3 z 5

Hroby se otevřely Hroby se otevřely Benjamin Black (p)

Klidná, staromódní detektivka, se kterou se přenesete do časů, kdy se na cestách míjely automobily s koňskými povozy, kouření bylo velmi módní, žilo se pomalu a klidně , ženy se stávaly samostatnější a rovnoprávnější. Vyšetřovalo se bez pomocí techniky, spíše na základě intuice. Přesto má kniha své kouzlo a zajímavá je i vazba na Magdaleniny prádelny, o kterých nyní vyšlo několik populárních knih.

07.01.2019 3 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Skvělé. Nejen napínavé, ale i obohacující o způsob uvažování a postupy vědce, který vyšetřuje na vlastní pěst.

28.12.2018 5 z 5

Šok z pádu Šok z pádu Nathan Filer

Kniha zajímavá nejen námětem (trauma a následky pocitu viny za dětský neuvážený čin, tíha a průvodní jevy zármutku), ale i stavbou (napětí, postupné odkrývání podstatného) a samotným mluvčím, vypravěčem vzpomínek i současnosti. Není to úplně lehké čtení, ale doporučuji.

06.11.2018

Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Hynek Vilém

Vnučka měla právě "fekální období", její o něco starší bratříček se držel dobré výchovy a snažil se nepodlehnout. U této knížky se skvěle pobavili, vnuk se uvolnil a také to potlačované ze sebe vypustil. Oběma to prospělo, po dvou týdnech od přečtení mohu konstatovat i vyléčení vnučky. Život je i o tomto, doporučuji jako veselé poznání i "lék".

25.06.2018 4 z 5