RADOST RADOST komentáře u knih

Stalinovy děti Stalinovy děti Owen Matthews

Přínosná, čtivá a poučná sonda do života v SSSR. Velmi oceňuji snahu postihnout ruskou povahu, jejich způsob myšlení i cítění. Psáno s velkou empatií. Samotný nosný příběh autorových rodičů je jímavý, tragický, i když se šťastným koncem.

25.03.2014 4 z 5

Noční host Noční host Fiona McFarlane

Dojímavá, lyrická i napínavá kniha o stáří. O naivitě i bezbrannosti osamělých seniorů, utíkajících se do vnitřního světa. Je tam krásněji než v životě reálném, který si vyžaduje akci bolavého těla a občas odpočívajícího mozku. Jak namáhavé a vysilující je řešit to divné, co se kolem mě děje - a stojí to vůbec za výdej sil? Jakoby kniha nabádala - chraňte své bezmocné a nenechávejte je v jejich osamělosti a odtržení od reality.. A vy bezmocní, nepoddávejte se té bezmocnosti, i když život v ní je mnohdy krásnější a pohodlnější.

15.03.2014 4 z 5

Daniela Daniela Stephen Weeks

Zajímavá, dobrá a v těchto dnech velmi aktuální kniha. Ukrajinský Žid, narozený v r. 1917, vzpomíná na svůj život. První díl trilogie věnuje především období 2. světové války, kterou z velké části prožil v Praze. Daří se mu přežívat, dostává se do až absurdních životních situací, ale jako každý mladý člověk řeší především otázky lásky a svědomí. Těším se na druhý díl.

09.03.2014 5 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Kdo by někdy nezatoužil být někým jiným, alespoň chvíli žít cizí život? Hrdina románu tuto možnost má. Je to výsada nebo prokletí? Zajímavý a dobře zpracovaný námět. Knihu dporučuji především dospívajícím, jejich rodičům a milovníkům romantických příběhů.

21.02.2014 3 z 5

Růžový hotel Růžový hotel Anna Stothard

Není to romantická kniha o hotelu snů, ale kniha o hledání. Nudící se nezakotvená intuitivní dívka hledá informace o své tragicky zemřelé matce. Chce poznat život té, která ji jako tříletou opustila. Zároveň nalézá i sama sebe. Celkový dojem : málo přesvědčivé, trochu nereálné a nesoučasné (spíše návrat do období beatniků). Autorka je talentovaná, psát umí, ale musí ještě hodně zapracovat, aby přesáhla průměr.

15.02.2014 3 z 5

Osudná jízda Osudná jízda Christophe Léon

Ano, je to kniha o odpovědnosti a ceně přátelství (jak se píše na přebalu knihy). I když je psána z pohledu dospívajícího chlapce, určena ja spíše rodičům. Dobré téma. V poslední třetině mě ale rušila změna stylu, občasné odosobněné líčení událostí.

04.02.2014 3 z 5

Konec a smrt Amelie Anne Konec a smrt Amelie Anne Kat Rosenfield

Hlavním motivem knihy není vyšetřování vraždy Améle. Přesto je to detektivka. Odhaluje ale vztahy a myšlení lidí na maloměstě. Zaměřuje se na dilema zda setrvávat (ve vztahu, způsobu života, v lokalitě) nebo se vydat za něčím novým. Je lepší být odvážný a ztratit zázemí (dokonce i život) nebo raději zůstat u zaběhnutého?Jak se zachovají ti, kteří jsou spokojeni sami se sebou i svým světem a nechtějí na změny přistoupit? Výsledkem je však průměrný pelmel, při jehož čtení stále něco očekáváte. Kromě uspokojení, že jste zřejmě vnímavější a chytřejší než přímí aktéři děje, se však nedočkáte ničeho dalšího. Snad se to v jiných knihách autorce podaří lépe.

05.01.2014 3 z 5

V pasti V pasti Michael Northrop

Občas je dobré si uvědomit sílu přírody a tenkou hranici mezi životem a smrtí. Z toho důvodu doporučuji především mládeži. Ale zřejmě kniha svým jednoduchým stylem nezaujme tolik, jako dnes oblíbená četba o vymyšleném světě fantazií a nereálných bytostí.

26.11.2013 3 z 5

Temná pavučina Temná pavučina Benjamin Black (p)

Tak tato detektivka mě nenadchla. Táhla se mi jak žvýkačka, občas nějaká dějová bublina. Pointu jsem odhadla už před polovinou a konečné vysvětlení bylo stejně náznakové, jak můj předpoklad.

15.11.2013 3 z 5

Agatha Raisinová a vražedná setba Agatha Raisinová a vražedná setba M. C. Beaton (p)

Odpočinková, klidná detektivka pro nenáročné čtenáře.

10.11.2013 2 z 5

Čistý Čistý Andrew Miller

Začtěte se a ocitnete se v Paříži roku 1785. Ucítíte její pachy, zhýralost i dřinu, absenci hygieny, trudnost žití, odevzdanost i zárodky revoluce. Budete tam a současně budete vděční za návrat do současnosti. Likvidace hřbitova byla grandiózním dílem a kniha o ní mi přinesla nové poznatky i skvělý, poněkud deprimující, čtenářský zážitek

07.10.2013 4 z 5

Pes nám spadla Pes nám spadla Miloš Kratochvíl

Doporučuji všem zvídavým předškolákům a jejich rodičům, určitě se pobaví a navíc objeví kouzlo češtiny.

30.09.2013 4 z 5

Chlápek od vedlejšího hrobu Chlápek od vedlejšího hrobu Katarina Mazetti

Oddychová pohodová četba, úsměvné a poetické zamyšlení nad tím, co je láska a co jen chemická přitžlivost. Kdy rozhoduje příroda a kdy rozum? Jde se nějak bránit? A bránit se vůbec?

27.09.2013 4 z 5

Otcové a bastardi Otcové a bastardi Iva Procházková

Opravdu dobrá kniha o lidech kolem nás, o vztazích, o psychice, o fantaziích a především o různých polohách otcovství. I nepokrevní otcové dovedou svým "bastardům" dát skutečnou lásku, i samotáři mohou šťastně žít v rodině., Všichni by se měli pokusit zbavit svých nočních můr, přijímat i nabízet své city, vytvářet si "životní přidanou hodnotu".

03.09.2013 4 z 5

Zlaté rybky Zlaté rybky Valja Stýblová

Po prvních stránkách jsem chtěla knihu odložit pro její podrobné vykreslování reálií života v osmdesátých letech dvacátého století. Ale i v tom je její poselství. Prvoplánově sice vykresluje život přepracované obětavé ženy a hledá řešení. V tom nese poselství a radu i dnešním ženám. A činí tak s nadhledem, humorem i poučnými přirovnáními. Navíc nám připomíná dobu nedávno minulou a dnešní čtenář si uvědomuje změny. Je to příběh zlaté rybky, která už nechtěla jen dávat. Docela dobrý příběh.

01.08.2013 4 z 5

Přítulný Zajíček Přítulný Zajíček Magda Váňová

Takové příjemné oddychové čtení - hvězdička za nápad i název, další za provázanost příběhů, třetí za znalost lidských povah, pro tuto autorku tak typickou. Po prvních dvou povídkách jsem váhala, zda dočítat, ale pak to získalo na zajímavosti,

09.07.2013 3 z 5

Úterní ženy Úterní ženy Monika Peetz

Příjemná oddychová četba o lásce, přátelství i lidských povahách. Přináší i jakési varování - nepoddávejte se příliš své povaze, nežijte jen pro práci, pro druhé, ale myslete i na sebe!

04.07.2013 3 z 5

Amatéři Amatéři John Grisham

Příjemné, lehce humorné čtení o zákulisí práce a života právníků. V žádném případě se nejedná o thriller nebo detektivku, je to spíše román společenský.

04.05.2013 4 z 5

Stále na útěku Stále na útěku Meriem Lahcene

Kladem knihy jsou informace o životě v Alžíru a Iráku ve druhé polovině 20. století. Snažila jsem se pochopit mentalitu a zvyklosti autorky i její rodiny. Několikrát jsem viděla jinou cestu, než zvolila ona. A nemusela by strádat ani ztrácet svou hrdost a nejbližší. Navíc mně překvapilo, že takřka bez vzdělání tak často získala dobrou práci a nakonec i prostředky ke kvalitnímu zabezpečení své rodiny v Paříži. Celkový dojem - mírně chaotické, nepřesvědčivé, přesto v mnohém poučné. Dle mého názoru chtěla autorka prezentovat svou dobrodružnou povahu a představit se v roli oběti, která se vždy vzchopí.

13.04.2013 3 z 5

Trest pro hříšné Trest pro hříšné John Saul

Zajímavá a napínavá kniha. Stále jsem nemohla pochopit ten náboženský fanatismus a moc mě rozčiloval. Závěr knihy mě však "uklidnil". Stojí za přečtení.

03.04.2013 4 z 5