RADOST RADOST komentáře u knih

Závist Závist Anna Godbersen

U této knihy si člověk uvědomí, jakým tempem a v jak velkém rozsahu se mění společenská pravidla, uvažování a postavení žen, jak jiný je život v roce 1900 a 2000.

05.03.2013 3 z 5

Než pomine tvůj hněv Než pomine tvůj hněv Åsa Larsson

Předešlé komentáře mají v mnohém pravdu - přesto mi tato severská detektivka "sedla". Nepříliš komplikovaná, zajímavá nezvyklým prostředím i povahami hlavních aktérů, provázaností s minulostí i skrytým sdělením, že příčina série vražd je dvojí.
Kořeny jsou v minulosti, ale i v dlouhodobé neschopnosti jednat, v lhostejnosti, která umožnila jednotlivcům získat pocit nadřazenosti a moci.

14.02.2013 4 z 5

Istanbulská mozaika Istanbulská mozaika Laurence O'Bryan

Skutečně mozaika, záhadná a napínavá. Upoutá hned v první kapitole a s každou další dychtivě hledáte a doplňujete její další střípky. Mozaika znázorňující provázanost dávné minulosti se současností, mozaika vypovídající o věčném boji o náboženskou moc. Velmi dobrý thriller, který mě donutil nejen rychle a pozorně číst, ale i vyhledat si informace o istanbulských památkách a islamizaci Evropy. Dílo veskreze současné, i když zčásti o historickém bohatství-

09.02.2013 4 z 5

Nemilovaná – z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Nemilovaná – z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Arnošt Lustig

Kniha nabitá myšlenkami a úvahami sedmnáctileté dívky. Kniha o hrůze, o souboji dobrého s horším a horšího s nejhorším. Co má člověk dělat, když obětuje tělo, aby zachránil duši? Ta dívka na to přišla. Dobře, že takové knihy existují. Jako připomínka nedávné historie i jako varování.

03.02.2013

Sanatorium raněných duší, aneb, Bylo-li by libido Sanatorium raněných duší, aneb, Bylo-li by libido Taťána Březinová

Ani dobré, ani špatné; ani nudné, ani poutavé. Takže tři hvězdičky. V každém případě je to kniha ze života, ze současnosti a s dobrým námětem. Sledování osudů lidí, kteří se z různých důvodů sešli v sanatoriu, však plyne nudně stejně jak život hlavní představitelky. V poslední čtvrtině knihy konečně gradace. ale nakupí se u všech osob až moc děje, který je však jaksi odbytý.

01.02.2013 3 z 5

Byl jsem při tom Byl jsem při tom Jerzy Kosiński

Geniální! Hořká satira. Jednoduchost, nevědomost a přímočarost vítězí nad špičkami naší společnosti, protože střet s jinak smýšlejícím je pro ni jak z jiné dimenze.

27.01.2013 5 z 5

Mezi tím Mezi tím Aleš Prager

Kvalitní prvotina jak námětem, tak zpracováním. Přesto na mě chvílemi působila nepřesvědčivě, idealisticky a bez jiskry.

13.01.2013 3 z 5

Co by kdyby Co by kdyby Jonathan Tropper

Ano, takový je život. Autor vylíčil svou rodinu bez příkras, s nadhledem, vtipně a s dobrými postřehy. Určitě si od tohoto autora přečtu něco dalšího.

13.12.2012 4 z 5

Příliš mnoho náhod Příliš mnoho náhod Carol Higgins Clark

Velké zklamání.Dobrý námět špatně zpracován. Nakupeno hodně osob a příběhů, ale žádné napětí, žádná hloubka, žádný přínos pro čtenáře - nezaujme, nepobaví, nepoučí. Připadala jsem si jako posluchačka ukecané sousedky, která líčí možné nebezpečí a stále odbíhá k novým nepodstatným informacím.

20.09.2012 2 z 5

Za zlatými mřížemi Za zlatými mřížemi Choga Regina Egbeme

Jak podobné si jsou praktiky různých sekt a život v nich! Při četbě jsem si vybavovala podobné situace z knihy Mormonka . Jiný světadíl, jiná sekta, ale stejné zneužívání žen ve jménu učení, které jeho představitelé sami nedodržují - jen je jim prostředkem k získání moci. A to vše se děje i dnes, dokonce možná někde blízko nás.

06.09.2012 4 z 5

Krásná Anna: Nečekaná láska Karla IV. Krásná Anna: Nečekaná láska Karla IV. Hana Whitton (p)

Válka je stále krutější, myšlení a jednání lidí se stále více polarizuje. Hlavní hrdinka vyzrává, občas krotí svou impulzivnost a více přemýšlí Na každém kroku číhá přímé nebo budoucí nebezpečí. A to vše se autorce podařilo vypsat tak, že čtenář chápe kroky jednotlivých postav. Je třeba žít, přežít - každý si hledá svou cestu. Asi to tak opravdu bylo.

20.08.2012 5 z 5

Žoužel a jiné povídky Žoužel a jiné povídky Pavel Kantorek

Povídky a fejetony s poučením, že brát věci s humorem je ta nejlepší reakce na cokoli.

20.05.2012 4 z 5

Odhalené vzpomínky Odhalené vzpomínky Erica Jong

Úchvatná sága - čtyři generace židovských žen.Všechny mají umělecké sklony a převyšují své mužské protějšky. Každá hledá svou cestu, jak být sama sebou a zároveň obstát v konvenčním světě.

18.05.2012 5 z 5

Sněhurka Sněhurka Ed McBain

Kde je hranice mezi normálností a šílenstvím? Lze za šílené prohlásit i zcela zdravé lidí? Mají možnost se bránit?

16.05.2012 4 z 5

Každý žák má duši Každý žák má duši Maeve Binchy

Empatické klidné čtení, pohlazení na duši.

15.05.2012 4 z 5

Město strachu Město strachu Serge Brussolo

Dobrodružná kniha, v níž se prolíná více témat - snaha lidí pokořit si přírodu, touha po majetku i touha po krásném prožití stáří, životnost "blaženého města" i víra ve staré legendy.

19.04.2012 4 z 5

Kalvárie Kalvárie Petra Braunová

Příběhy žen hledajících svou sexuální orientaci, mnohdy s překvapivým výústěním. Dobrý námět, ale určitá křečovitost a zjednodušení při zpracování. Vzhledem k námětu doporučuji k přečtení.

08.03.2012 3 z 5

Čtyřnohá vrána a nové taškařice Čtyřnohá vrána a nové taškařice Daniil Charms (p)

Herdekfilek zhodnotil výstižně. Přiznávám, že na mě byla tak velká dávka absurdity až moc, i když jsem si četbu "dávkovala". Jsem však ráda, že jsem se s Charmsovou tvorbou i jeho osudem mohla seznámit.

04.03.2012 3 z 5

Jak mi Starbucks zachránil život Jak mi Starbucks zachránil život Michael Gates Gill

Tato kniha mě dostala! Perfektně a upřímně napsaný životní příběh. Každého z nás může zaskočit situace, která nás donutí změnit své dosavadní postoje, životní styl, způsob uvažování. Autor to obdivuhodně zvládl ve svých 64 letech. Doporučuji přečíst, zamyslet se nad sebou a možná se i změnit dříve, než nás život přitlačí ke zdi.

28.02.2012 5 z 5

Čistič Čistič Paul Cleave

Skvěle napsaná detektivka, těším se na další díla tohoto autora.

21.02.2012 5 z 5