roso.mak roso.mak komentáře u knih

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Fakt oddychovka.

15.06.2018 4 z 5

Domácnost bez odpadu Domácnost bez odpadu Bea Johnson

Přečtěte ji celou a pak si vyberte, co vám vyhovuje.

Bylo to napsáno americkou paničkou v domácnosti a přesto je to velmi dobře přenositelné. Ne, nebudu si sama doma recyklovat papír a vyrábět ruční. Nepřejdu na bidet a mytí pozadí rukou (toaleťáku třikrát sláva). Ale daří se mi odmítat brčka a plastové tašky, udržet naživu žížaly ve vermikompostu a odličovat se našitými tamponky. Obsah mé skříňky v koupelně je opravdu zbytečný, ropu si na obličej patlat nepotřebuji a po té, co jsem koupila maso v řeznictví a ne v Albertu, mé chuťové buňky bouchly šáňo a začaly oslavovat. Spoustu z těchto věcí už dneska (naštěstí) najdete na internetu, ale sláva patří autorce, že tuto cestu otevřela.

12.06.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Po přečtení první třetiny jsem si říkala, co na ní všichni vidí. Když jsem četla dále, uznala jsem, že je kniha opravdu dobrá, ale pořád nechápu to obestření superlativy.

A konec? Nemám pocit, že by to byla ta nejlepší kniha, co jsem za posledních pár let přečetla, ale jsem si zatraceně jistá, že je to to nejlepší, co bylo za poslední roky napsáno u nás (alespoň co se beletrie týče).

O síle příběhu tu bylo napsáno mnoho a já se mohu jen připojit. Druhá věc, co dělá knihu tak skvělou, je autorčina schopnost nepoužít ani jedno slovo nazmar. Vypustíte jeden odstavec a kniha už nebude taková. Přidáte jeden odstavec a bude to pro knihu úplně zbytečné.

12.06.2018 4 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Nebyla to špatná kniha, jen mě sváděla trochu k přeskakování popisu bitev. Jsem holt spíš člověk, co je příliš netrpělivý na výsledek, než aby si užil sáhodlouhé popisy bojů.

Myslela jsem, že jim Viktor více zatopí, ale nakonec s ním zatočili elegantně. A hlavní hrdinka přestala být tak útlocitná a konečně se nebojí vládnout pevnou rukou. Toho Ježíše si nakonec mohli odpustit, ale proč ne.

12.06.2018 4 z 5

Americký zabiják Americký zabiják Vince Flynn

Pokud takové lidi máme v terénu, super, ale tohle je fikce proboha. Neděláme ji kvůli obraně státu.

Co je zábavné u Jamese Bonda, je zde akorát nudné. Aneb CIA je nejlepší a ať žijí supermanové. Hrdina je prostě nejlepší z nejlepších, všechno mu strašně jde a všechny průšvihy mu prochází, aby nakonec všechny vytáhl z bryndy.

05.06.2018 2 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Tedy ten konec byl zrada (samozřejmě v dobrém), tohle pan Kotleta obvykle nedělá, ale kniha jinak dobrá.

Musím přiznat, že paradoxně druhý díl se mi líbil o chlup víc. I když tady se alespoň zmírnila hrdinova posedlost doutníky.

29.05.2018 5 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

První polovina příběhu má v sobě díry jak na mamuta, druhá polovina je lepší, i když pořád mírně praštěná. Nechybí sice překvapivý konec, ale stejně mám pocit, že je to bestseller hlavně kvůli té těžké romantice, která se příběhem táhne.

29.05.2018 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Mám hroznou chuť se do Tribeče podívat, neolitická naleziště, opuštěná obydlí, vypadá to, že je tam krásně. Ale autor měl pravdu, bivakovat někde v zimě, to je o život:-)

Zajímavý poloreportážní styl vyprávění se ze začátku trochu táhne, měla jsem chuť přeskakovat odstavce, ale poslední část knížky vám to rozhodně vynahradí. Jsem ráda, že dokáže takhle dobrá kniha tohoto žánru vzniknout a hlavně být vydána i v malé zemi. Nemusíme pořád číst Stephena Kinga.

29.05.2018 5 z 5

Velmi zajímavé a mírně děsivé počtení o té části Ameriky, kde se víra v Boha snoubí s obezitou a až příliš často s rasismem.

Možná bych ocenila více ze současných výpovědí než z historie (i když nutné přesto velmi poučné části), ale vím, že čtenáři se nemají odrazovat přílišnou tloušťkou knihy. Velmi doporučuji.

16.05.2018 5 z 5

Dvanáctka Dvanáctka Justin Cronin

Ach jo. Mě se to vůbec nechce dočítat. Zase zpět do minulosti? Zase nové postavy? Odložím si, možná později...

16.05.2018

Přechod Přechod Justin Cronin

Ta kniha byla velmi čtivá.

Nejvíce mi vadil akorát časový posun asi po třetině knihy - člověk se nechce seznamovat s novými hrdiny, chce vědět, co se stalo s těmi starými, a také by to mohlo být trochu tenčí. Netřeba rozpitvávat každý z charakterů, který se zde objeví.

16.05.2018 4 z 5

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Není to špatný, dobrá tenká oddychovka.

15.05.2018 4 z 5

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Což o to, pěkné čtení to bylo, pravdivost vykresleného prostředí neposoudím, nejsem odborník.

Jen ta kniha měla skončit o třetinu dřív. Hrdinova vojenská kariéra na mě působila, jako kdyby byl autor placen za stránku a potřeboval tu už tak dost tlustou knihu nakynout.

Pěkné, mám splněno, že jsem přečetla Vondrušku, ale pokračování ságy nechám jiným.

03.05.2018 3 z 5

Ti, kteří utíkají pěšky Ti, kteří utíkají pěšky Milan Daněk

Určitě nečekejte romantický nádech Born to run. Není to žádná motivačka, po které to budete chtít zkusit také.

Zato čekejte osobní svědectví bandy Čechů, kteří tam skutečně byli. Potkali tváří v tvář postavy z knihy, běželi s nimi Caballův závod. A přinesli pár fotek ,takže měděné kaňony přestaly být tak strašně tajemné.

Doporučuji přečíst knihu Born to run jako první, budete lépe chápat.

03.05.2018 5 z 5

Možná přijde i diktátor. Proč už zase ztrácíme svobodu a nikomu to nevadí Možná přijde i diktátor. Proč už zase ztrácíme svobodu a nikomu to nevadí Tomáš Klvaňa

Tato kniha je napsaná stejným jazykem, jako píšou sociologové. Dost často tam najdete odstavec, ve kterém není jediné slovo česky. Nevím, zda chtěl autor vypadat chytře, nebo je prostě takový, ale dělá to knihu nečitelnou i pro člověka, který slyšel slovo diskurz tolikrát, že ho málem začal sám používat.

A přitom je to škoda. S myšlenkami, které autor předkládá, mohu jen souhlasit. Nicméně by lépe udělal, kdyby každou kapitolu shrnul do čtyřstránkové glosy, psané nějakou lidskou řečí.

A také, kdyby dovedl předložit nějaké řešení. Ale tato kniha holt není o dávání kůže na trh.

26.04.2018 3 z 5

Hyperprostor Hyperprostor Michio Kaku

Potřebovala bych knihu, co vysvětluje tuto knihu.

Některé věci, které se učí i na gymplu tam vysvětluje dost podrobně a některé, které nejsou zrovna standardní součástí vzdělání, zase ne. Což ovšem nevylučuje možnost, že jsem na tuto knihu prostě jen příliš hloupá.

23.04.2018 2 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Ze začátku mě z autorova vyprávění akorát tak bolely nohy, pak jsem se do ní začetla a nakonec měla neodbytnou touhu vyběhnout bosa s lahví vody do lesů.

Kniha není žádným uceleným příběhem. Je v ní spoustu odboček a historek, nemá žádnou gradující zápletku. Přesto jsem ji zhltla jak malinu a pokaždé, když jsem musela přestat číst, jsem se těšila na nášup. Místy jsem se smála, hodně jsem se poučila a výborně se namotivovala.

Tahle knížka svým stylem psaní určitě není pro každého a chápu na co si tu lidé stěžují. Ale mně prostě sedla.

Zítra vyrážím do lesů. Obuta.

23.04.2018 5 z 5

Balkon k nakousnutí Balkon k nakousnutí Alex Mitchell

Musím uznat, že fotky jsou opravdu krásné a takové terasy bych si nechala líbit, nicméně se musím spokojit s panelákovým balkonem.

Další kniha, kde byly krásné tipy z čeho udělat květináč a nepřemýšleli nad tím, kam poteče voda. A druhá věc a s tím se nemohu smířit: v každém druhém návodu doporučovali na dno květináče rozdrobit polystyren, protože to je přece naprosto úžasná drenáž (a pak to nejlépe i s tím polystyrenem vyklopit do popelnice). To, že hlína se kupuje co nejvíce prefabrikovaná a potřebujeme koupit strašně moc věcí, to už je jen třešnička.

17.04.2018 1 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Svět se dostává do nové dimenze průseru (omlouvám se, ale průšvih je prostě slabé slovo) a jen hrdina, co už si párkrát prošel peklem (nebo jadernou válkou, ono to vyjde nastejno) ho může zachránit. A protože má s sebou dvě baby jako křen, myslím, že má docela šanci.

Mnohem lepší než první díl. Ten stojí dost samostatně, když po něm nebudete chtít pokračovat, ničemu to vadit nebude. Tenhle díl ale skončil natolik napínavě, že už netrpělivě čekám, až se na mě dostane řada na jeho pokračování.

16.04.2018 5 z 5

Milionový email Milionový email David Kirš

O umění naplácat mnoho slovy nulový obsah. A pokus pomoci si odrážkami typu "vlastnosti jsou ty a ty a ty se dělí na to a to" tomu moc nepomohou. Pokud jste nikdy nečetli žádný článek o email marketingu, vůbec nevíte, co to je, tak možná dobrý. Ale to, že si dáte na obálku "pomohlo už 4500 podnikatelům" protože to pravděpodobně rozdáváte zdarma ke svým drahým školením... Škoda papíru.

16.04.2018 odpad!