rozvera rozvera komentáře u knih

Vánoční cesty domů -- 10 povídek a příběhů českých spisovatelů Vánoční cesty domů -- 10 povídek a příběhů českých spisovatelů kolektiv autorů

Půvabné povídky, navodily spolu s vůní jehličí trochu nostalgickou a přece milou atmosféru předvánočního času.

01.01.2019 4 z 5

Atlas mužů Atlas mužů Oldřiška Podhorcová

Úsměvná knížka, plná laskavého humoru a mírné satiry.Oddechové čtení.

26.11.2018 3 z 5

První republika - Zamlčená historie První republika - Zamlčená historie Jan A. Novák

Knížka mne zaujala od první stránky. Dost věcí jsem se dověděla o historii v prvních letech dvacátého století. Autor sbíral poznatky v kronikách obecních i farních, od zápisků, které se dochovaly o vojácích v první světové válce, o zákulisních jednáních státníků a jejich úlohách při vzniku republiky. Čerpal i ze zdrojů, uvedených v závěru knihy a jistě i z řady dalších pramenů. Názory na činnost čelných představitelů první republiky a na některé okolnosti jejího vzniku se s postupem času mění tak, jaká je zrovna politická situace, ale nic to nemění na základních historických faktech. Po přečtení poslední stránky jsem si musela povzdechnout s K.H. Borovským:" Tak to chodí na tom světě každičkej den jinak, dneska tě maj za svatýho, zejtra budeš sviňák."

01.11.2018 4 z 5

Na prahu ráje Na prahu ráje Francis Scott Fitzgerald

Autobiografická kniha z mládí autora, která se nečte zrovna snadno, zvláště první částí jsem se musela prokousat. FSF sám sebe popisuje jako egocentrika a v tom duchu se nese celá kniha. On situace a vše, co chce čtenáři sdělit , jen nepopisuje, ale široce, až básnicky košatě opisuje a tento styl se projevuje i v ostatních jeho knihách, které jsem četla.

15.10.2018 3 z 5

Farma zvířat / Animal Farm Farma zvířat / Animal Farm George Orwell (p)

Skvěle napsaná alegorie , platná nejen pro dějinné období, pro které byla psána, ale její platnost je stálá, stále bude asi aktuální ,že cituji:" Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější."

24.09.2018 4 z 5

Kruté moře Kruté moře Nicholas Monsarrat

Kruté moře, krutá válka, kruté osudy mnoha lidí. Sugestivně s novinářskou přímostí , bez emocí a o to pravdivěji, zřejmě na základě osobních prožitků, napsané příběhy námořníků sloužících na válečných lodích v bitvě o atlantický oceán ve druhé světové válce.

10.08.2018 4 z 5

Utajené vládkyně Utajené vládkyně David Glockner

Čtyřem ženám, o kterých je tato kniha, bylo přisouzeno milovat, zbožňovat a z pozadí morálně podporovat svého muže, "génia", aby mohl plně rozvinout své schopnosti a proslavit se ať v dobrém, či ve zlém. Autor podle mne z dostupných pramenů vyšťáral podrobnosti ze života předmětných mužů, které dokreslily čtenáři to , co neznal z jiných pramenů. Kniha pro mne zajímavá, ledacos jsem se dověděla, ale ne výjimečná.

09.04.2018 4 z 5

Klapky na očích Klapky na očích Jan Guillou

Příběh klanu Lauritzenů, žijících nyní ve Švédsku, se odehrává v průběhu druhé světové války. Nejstarší člen rodu, stavitel mostů, výrazně fandí Německu,takovému, jaké zná ze studií v Drážďanech, jeho žena německého původu je antifašistka, nejstarší syn je důstojníkem SS a sbírá medaile na ruské a italské frontě. Další syn je důstojníkem švédského námořnictva, jedna dcera pracuje pro tajnou norskou odbojovou organizaci a druhá dcera na švédském ministerstvu zahraničí. Tak je rozehrán příběh, který se nutně prolíná s politickou situací severských států ve zmíněné době, což může být pro některé čtenáře nezáživné, pro jiné naopak sugestivní a inspirativní, aby se dověděli víc. Čtvrtý díl knihy končí spolu s koncem války smrtí nejstaršího Lauritze, ale osudy dalších členů rodu ještě čekají na pokračování.

20.02.2018 5 z 5

Norský dandy Norský dandy Jan Guillou

V dalším díle norské ságy o třech sourozencích, kteří se po studiích, dotovaných dobročinným spolkem,stali stavebními inženýry, se autor věnuje nejmladšímu z bratrů, který se vystudovanému oboru nevěnuje. Žije v Anglii na panství svého životního druha a snaží se uplatnit jako malíř. Autor provází čtenáře prvními desetiletími dvacátého století jednak v Norsku, Německu, v německé kolonii v Africe a v tomto díle v Anglii, kdy se více věnuje uměleckým kruhům , názorům vyšší společnosti na odlišnou orientaci některých jejích příslušníků, jejich filozofickým úvahám a první světové válce, která celou společnost tvrdě zasáhne.

30.01.2018 4 z 5

Sladký život v Paříži Sladký život v Paříži David Lebovitz

Američan, kuchař a cukrář, milovník čokolády, se po letech praxe v San Francisku přestěhuje do Paříže. Poznává jinou mentalitu jejích obyvatel, rozdílnou gastronomii, své postřehy vtipně glosuje. Obdivuje venkov s jeho farmářskými trhy, nakupuje, vaří a hlavně peče sladkosti, kterými uplácí někdy nevlídné prodavače. Je nadšený z kvalitní čokolády používané při pečení a o některé recepty se dělí se čtenáři. Celkem humorné vyprávění o Paříži a jejích obyvatelích.

13.01.2018 4 z 5

Zalitý kaktus Zalitý kaktus Václav Uher

Upoutala mě útlá knížka s pěkným veselým obrázkem na obálce. Zjistila jsem, že je malá rozsahem, ale velká obsahem.Autor s humorem a bez patosu popisuje, jak mu v raném mládí v jediném okamžiku nepozornosti spadl krajíc života máslem dolů a doživotním partnerem se mu stal vozík. Vzpomíná na události, pozoruje dění kolem sebe, popisuje setkání s různými lidmi, vše s laskavým humorem, po nikom nehodí zlým slovem. Studoval či studuje, pracuje, sportuje, cestuje, napsal knížku a doufám, že ne poslední.

17.11.2017 5 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Přečteno jedním dechem, strhující autobiografický příběh, volné pokračování Indiánského běhu.

06.10.2017 4 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Strhující deník ze dvou misí, psaný hovorovým jazykem chirurgů, bez zbytečných emocí popisuje denní mnohahodinovou, neuvěřitelně náročnou, práci v prostředí válečné traumatologie. Díky autorovi má čtenář možnost nahlédnout do prostředí, které si jinak neuměl ani představit. Velká čest všem Lékařům bez hranic.

05.07.2017 5 z 5

Nekonečně daleko Nekonečně daleko Danielle Thomas

Velmi čtivá knížka, zvláště pro ty kteří rádi sledují závody psích spřežení.

24.06.2017 5 z 5

Jak chutná veterinární medicína aneb můj život se psy, kočkami, studenty, učiteli a jinou havětí Jak chutná veterinární medicína aneb můj život se psy, kočkami, studenty, učiteli a jinou havětí Miroslav Svoboda

Autor knihu nazval veterinární beletrií a jako taková svému pojmenování nezůstala nic dlužna. Brilantní vyprávění z praxe veterináře, docenta a posléze děkana na fakultě, úsměvné, vtipné, místy ironické, nešetřící majitele čtyřnohých pacientů, studenty, prominenty ani sebe a přesto laskavé a plné pochopení .Nechybí historky z cest a sympozií a publikace je doplněna vtipnými kresbami Miroslava Pavlíčka.

22.05.2017 5 z 5

Tajný deník královny Kunhuty Tajný deník královny Kunhuty Anna Březinová (p)

" Vy umíte latinsky?" Tak začíná historický román, napsaný podle údajně nalezeného deníku královny Kunhuty, druhé manželky Přemysla Otakara II., převedený do současné ho jazyka. Deník mi kniha nepřipomíná, spíše paměti, nebo vzpomínky na kus života, strávený po boku krále. Je to příjemné čtení , děj má spád, bez hluchých míst a myslím, že pseudonym autora (muže) není na závadu, román o ženě se snad píše líp, pokud se použije jméno autorky, zvl. v kombinaci současnosti a historie.

09.05.2017 4 z 5

Kniha povídek se mi velmi líbila, vrátila mne ve vzpomínkách na dětství na vsi a příběhy mi byly blízké.

19.04.2017 4 z 5

Vypadni z mýho života! Vypadni z mýho života! Marta Davouze

Velmi zajímavá kniha, už proto, že její bývalý partner je známá osobnost. Je to svým způsobem zpověď ženy, jejíž muž je celé roky pohlcen prací a nemá proto mnoho času ani chuti zajímat se o pocity nejbližšího člověka, s nímž před lety spojil svou životní pouť. Jistě to není osud ojedinělý a autorka měla štěstí, že z toho nepřívětivého vlaku včas vystoupila.

08.03.2017 4 z 5

Země zamyšlená Země zamyšlená Ladislav Stehlík

Ráda jsem tento kraj navštěvovala a tyto knihy mi poskytovaly nejen inspiraci, která místa navštívit, vozila jsem si je na dovolenou a ráda jsem poznávala místa nich popsaná. Nejvíce mne inspirovaly první dva díly, ještě se k některým pasážím vracím.

01.03.2017 3 z 5

Neomylný instinkt Neomylný instinkt J. D. Robb (p)

Prozatím jsem knihu zařadila do budoucnosti, když se má děl odehrávat v roce 2060 , přečetla jsem z té řady detektivek o Evě Dallasové již několik, všechny se odehrávají kolem roku 2050, dají se přečíst, ale už s nimi končím, není to moje oblíbená četba.

01.03.2017 3 z 5