saruse saruse komentáře u knih

Pastýřka putující k dubnu / Mara / Hřebec grošák Pastýřka putující k dubnu / Mara / Hřebec grošák Robinson Jeffers

Krásný, poetický, melancholický, beznadějný a zároveň láskyplný text. Velmi zvláštní, nemůže číst každý a kdykoliv. Takové drsné pohlazení.

14.04.2019 4 z 5

Mrazivé léto Mrazivé léto Manuela Martini

Myslím, že to můžu s klidným svědomím doporučovat náctiletým okolo jako kvalitně napsanou detektivku. I s různými důležitými ponaučeními (nesedejte s cizími lidmi do auta, nesvěřujte se cizím lidem s osobními věcmi, nechávejte rodičům vzkazy kam a s kým se chystáte... ;-) ) Mi se tedy nechtělo skončit se čtením, dokud se nedozvím, jak to dopadlo. Samozřejmě na základě dospěláckých čtenářských zkušeností jsem už minimálně od půlky tušila, jaké rozuzlení na konci bude. Ale líbilo se mi to.

27.07.2018 3 z 5

Homo Faber Homo Faber Max Frisch

Znovu bych to nečetla, ale jako nová čtenářská zkušenost díky výzvě (kniha, o které se mluví v jiné knize - psala o ní Hanišová v Houbařce) to bylo fajn. Náhodou se mi to trefilo do depresivnějšího životního období, tak mi to docela spolu souznělo. A naštěstí mě to nedorazilo. :-)

18.07.2018 3 z 5

Ten den jsem se rozhodl zemřít Ten den jsem se rozhodl zemřít Jonathan Destin

Je to psáno jako volný sled vzpomínek. Takže o nějakém stylu se nedá mluvit. Ale jako právě takový sled vzpomínek to velmi silně plní svůj účel - je to velmi působivé, mrazivé, odstrašující, nabádající k probírání tématu šikany a sebevražd.

19.08.2017 2 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Rosamund Lupton

Moc bílo, moc zima, věřit se mi nechtělo, že by jedna ženská takovou štrapáci zvládla, konec jsem trochu nepochopila. (Proč zloduch utekl? Hnulo se v něm svědomí a už nechtěl nikoho zabít? Nebo si myslel, že stihne utéct než dorazí nějaká pomoc?) Ale kupodivu jsem četla a četla se zatajeným dechem, asi proto, že jsem si celou dobu říkala - to je paráda, že kolem mě není mínus pětačtyřicet... ;-) A to propojení se světem hluché holčičky, to bylo prostě skvělé, mnohým situacím to dodávalo mnohem větší dramatičnost a překvapující momenty.

19.11.2016 4 z 5

Zpod klobouku Zpod klobouku Jiří Sekereš

Skvělá sympatická sbírka, verše plné vtipu a úsměvných slovních hříček, jemné a zároveň detailní a nápadité kresby. Radost číst a prohlížet!

12.10.2016 5 z 5

Růžové moře Růžové moře Eva Vejmělková

Nejdřív jsem z knihy byla rozpačitá, i když některé pasáže přímo sváděly k vypsání citátu. Ale závěr mě dostal - najednou to všechno dostalo ten správný rozměr a zacvaklo to do sebe. Závěr je fakt mistrný. Takže tím pádem i kniha rozhodně stojí za přečtení.

07.07.2016 3 z 5

Ukradené modlitby Ukradené modlitby Jennifer Clement

Dívám se do ostatních komentářů a většinou mi mluví z duše, obzvláště jeden, naopak jeden je podle mě hodně mimo. Kdo si přečetl doslov, kdo trochu zná situaci v Mexiku či kdo tam dokonce byl, ví, že takto to tam chodí. A kdo se z toho nechce zbláznit, ten žije, chrání holý život a nad věcmi příliš nepřemýšlí, protože by se zbláznil. Přesto i v tomto světě má své místo láska, přátelství, důvěra. Četla jsem to a nemohla přestat, před očima těžký život dívek a žen, ale i mužů, úplně jinou mentalitu, tolik odlišný svět od toho našeho. Četla jsem to a říkala si, že si nesmím už stěžovat na to jak a kde žiju, protože se proti jiným koutům světa mám královsky! A četla jsem to a obdivovala, jak autenticky je to napsané - jako kdybych si mohla vlézt do hlavy jedné mexické dívky a poznat díky tomu její život až do nejniternějších drobností. Doporučuji.

25.02.2016 5 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Smutné, ale výborně napsané, nezapomíná se na pocity všech členů rodiny, konfrontovaných s touto strašlivou chorobou. Smutné čtení o to víc, když někoho takového osobně znáte... A o to víc také oceníte, když spisovatel poodhalí běžný život s touto nemocí.

26.01.2016 5 z 5

Den, kdy se potkali Den, kdy se potkali Petr Hugo Šlik

Knížka na víkend, slovy samotného autora "pěkná a svižná novelka" :-), moc se mi to líbilo a předávám ji hned dál kolegyni v kanceláři. Vůbec mi nevadilo, že se na konci nesetkali, jak sliboval název, protože děj byl vystavěný na mnoha jiných a překvapivějších styčných plochách těch dvou, i když oni o nich nevěděli. V tom to bylo krásně napínavé a takové "neuzavřené", ale vždyť to tak bývá i v životě. Moc povedené!

25.01.2016 5 z 5

Ladím struny klece Ladím struny klece Jana Martiníková

Velmi příjemné verše, dobře promyšlená hra se slovy, kdy každé slovíčko v konečném důsledku zapadne přesně na to místečko, kam patří, kde vytvoří pocit, dojem, emoci, vzpomínku... Jsem pyšná na autorku, svou kolegyni knihovnici. :-)

08.07.2024 5 z 5

Včelař z Aleppa Včelař z Aleppa Christy Lefteri

Silný příběh. Je těžko představitelné, že bychom museli čelit něčemu podobnému. Hrůzy války (či spíše jen bezmyšlenkovitého zabíjení a bombardování), ztráta domova, ztráta smysluplné práce, ztráta blízkých, dětí!!!!, nejistota putování za bezpečným místem k životu, za záchranou holého života! Aleppo pro mě byl jen pojem z trýznivých zpráv z hlavního zpravodajství, díky této knize najednou vím víc a nejsem z toho zrovna šťastná... Je ale důležité to znát.

15.01.2024 4 z 5

Nikdo tady není Nikdo tady není Jaroslav Žila

Povídky obvykle nevyhledávám. Občas se mi ale podaří "potkat" nějaké, které se mi nechce dát z ruky a četla bych je pořád dokola. A to jsou i tyto Žilovy povídky, které jsem si přečetla z doporučení kolegy. Nelituju, nádhera, neopakovatelná atmosféra, příjemná poetika textu, drama mezi řádky, život nenalakovaný na růžovo, pro přemýšlivé čtenáře, možná navíc (nejen) pro znalce a milovníky ostravského a beskydského koloritu. :-)

03.08.2020 5 z 5

Příběh krátkého manželství Příběh krátkého manželství Anuk Arudpragasam

Do tohoto příběhu je potřeba se hodně vcítit. Ale komu by se chtělo... Denně bojovat o holý život, nemít základní věci jako je voda, jídlo, mýdlo, bezpečný domov... vidět tolik hrůz okolo, ztratit příbuzné, přijít o své věci, otupět, zhrubnout, přežívat... mistrně detailně popsáno, tak, že kdo chce, tu nekonečnou tíhu pocítí a je mu smutno. Ale četba pro všechny to není. Jsme už taky otupělí k bolesti a strádání druhých. Když se nás to netýká, už ani číst o tom nejsme ochotni a být u toho vděčni, že nám se podobné hrůzy vyhýbají. Naše životy jsou přece tak pestré, bezpečné, barevné... :-(

12.08.2019 5 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Velmi zajímavé čtení o tom, jak učitelé mohou pracovat s dětmi s různými vývojovými a výchovnými problémy. Ústřední linka o dívce Venus - jak se později ukáže, tak o krutě týrané dívce... - je velmi silná. Doslova jsem držela palce na každé další stránce, aby ji učitelka probudila k životu. A aby pravda o její rodině vyplynula konečně na povrch!!! A aby někdo zatočil s tím jejím arogantním otčímem!!! Našla jsem v knize i dost rad pro rodičovskou výchovu. A spoustu příběhů o tom, jak to rodiče a učitelé mají s dětmi někdy těžké, ale důvěra, pozornost a vzájemný respekt pomůžou!

16.08.2016 5 z 5

Dáma z popela Dáma z popela Christine Trent

Výborné čtení. V pasážích, kde spolu hovořili ministři, státníci, kde se popisoval konflikt Severu proti Jihu versus názory Anglie, jsem se zpočátku trochu ztrácela, než se děj rozběhl a postavy do něj aktivně vstoupily. Hlavní hrdince se nedalo jinak než fandit. Zajímavý pohled na jednu neobvyklou, ale tolik důležitou profesi. Jednu hvězdičku ubírám za překlad a redakční úpravy - místy rušivé chyby. Ale jinak mě to nadchlo.

17.02.2016 4 z 5

Na večírku Na večírku * antologie

Povídky jako žánr jsem dlouho opomíjela, ale tenhle soubor je skvělý. Každá povídka má něco do sebe, Vieweghova nejslabší, tu bych snad i oželela, podle mě se to do výboru nehodí - jen prvoplánové sexistické obnažování, ale ostatní povídky jsou báječné čtení o nejrůznějších mezilidských peripetiích. Epsteinova "Slavnost přílivu" mi připomněla Otu Pavla a jeho rybářskou poetiku. Doporučuji. První povídku když tak přeskočte. ;-) :-)

04.08.2016 5 z 5

Voňavé (na)dělení Voňavé (na)dělení Blanka Hošková

Takové normální. Připomínalo mi to styl psaní Táni Vasilkové Keleové. Odpočinkové, nenáročné, rychle ubíhající. Rozhodně příjemná oddychovka, která ode mně nechtěla moc přemýšlení. ;-)

03.08.2016 3 z 5

A nakonec Vánoce A nakonec Vánoce Petr Šabach

Kdybych už neměla titul v Knižní výzvě "přečteno za jeden den", toto bych si tam hned načetla. Svěží čtení, mám ráda příběhy vyprávěné z pohledu dětí, formát vhodný jako drobný dárek někomu, obsah vhodný jako osvěžující přečtení snad každému. Opravdu milé. :-)

03.07.2016 4 z 5